Νέα απαράδεκτη συμπεριφορά

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Αυτή τη βδομάδα νηστεύω και από Internet.

Άλλωστε τι να πω; Ο Βασίλης δείχνει προσκολλημένος σε αναχρονιστικά πολιτικά και κοσμοθεωριακά πρότυπα.

Αν συμφωνήσει τουλάχιστον να κρατήσει χαμηλούς τόνους και να μην βρίζει την Εκκλησία, τότε ας μείνει κι ο Θεός να τον φωτίσει.

Βασίλη, η Ορθόδοξη πίστη είναι εμπειρία κι όχι θεωρία όπως ο κομμουνισμός. Αν δεν την ζήσεις δεν μπορείς να ξέρεις. Σου προτείνω, λοιπόν, να βρεις ένα καλό Γέροντα και να του εμπιστευτείς την ψυχή σου αυτή τη Σαρακοστή. Ύστερα μετά το Πάσχα έλα να τα ξαναπούμε. Είμαι βέβαιος ότι θά ΄χεις αναθεωρήσει όλα όσα λες σήμερα.
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Θεωρώ ότι ευτυχώς έλαβε χώρα
εκείνη η για μερικούς λίγους "τραγική"
κινητοποίηση για τις ταυτότητες,
διότι σήμερα, η εμφύτευση - χάραγμα, θα έκανε θραύση.
Οσοι νομίζουν ότι
ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπός μας, Χριστόδουλος,
έκανε την κινητοποίηση για τις συγκεκριμένες ταυτότητες,
τον υποτιμούν.
Για να δούμε σήμερα ...

ΟΨΟΝΤΑΙ ΕΙΣ ΟΝ ΕΞΕΚΕΝΤΗΣΑΝ !
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Η κινητοποίηση για τις ταυτότητες στέφτηκε από σχεδόν απόλυτη επιτυχία ...ξεπέρασε τα 3 εκατομμύρια υπογραφές δηλαδή πήρε το 50% των Ελλήνων που ψηφίζουν. Αν ήταν ζήτημα που θα εθεωρείτο καίριο σίγουρα θα υπέγραφαν περισσότεροι. Να θυμηθούμε και τις διαδηλώσεις επί Τρίτση για τα Βακούφια, που πάλι το θέμα δεν ήταν τόσο καφτό για την Εκκλησία.Τότε ο Αντρέας Παπανδρέου αναγκάστηκε να πάρει πίσω το νόμο για την Εκκλησιαστική περιουσία και να απολύσει τον Τρίτση από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Ωραία, έκανε η εκκλησία κινητοποιήσεις για τις ταυτότητες. Μετά τι έγινε; Αναγράφεται πλέον το θρήσκευμα στις ταυτότητες; Απ' ό,τι ξέρω όχι. Βέβαια το παράδοξο είναι ότι επί νέας διακυβέρνησης η εκκλησία σιώπησε αρκετά για το θέμα, φαίνεται οι συμπάθειες δεν κρύβονται!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25027
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Είναι τραγικό η ηγεσία της Εκκλησίας να δείχνειο την προτίμησή της σε κάποιο κόμμα!
Τελείως τραγικό!
Είναι σαν να ακούς ότι "εγώ είχα 1,8 δις για να περάσω καλά τα γεράματά μου"!
Αντί να προβάλλονται τα ουράνια ιδανικά και το ότι όλοι είμαστε αδέλφια, συντρίβουμε τα ιδανικά αυτά σε γήινο επίπεδο, διχάζοντας τον κόσμο!
Και κακώς, κάποια στιγμή, ο μακαριστός τέως Αρχιεπίσκοπος είχε πει ότι οι οπαδοί του Καρατζαφέρη είναι καλοί Χριστιανοί!
Καλοί χριστιανοί είναι αυτοί που δίνουν τον αγώνα και πονάνε όλο τον κόσμο!
Δηλαδή όσοι ψηφίζουν τα άλλα κόμματα τι είναι; Εκτός εκκλησίας;
Ακόμη και στα λεγόμενα αριστερά κόμματα, που κάποτε είχαν σημαία τους την Θεομαχία, υπάρχει πλέον, έστω και μία, βουλευτής που ορκίζεται στο Ευαγγέλιο!
Και οι αντιχριστιανικοί νόμοι, ποροέρχονται από τα δύο κόμματα εξουσίας και από Υπουργούς που ορκίστηκαν στο Ευαγγέλιο!
Αλλά ο πέλεκυς θα πέσει βαρύς αν δεν μετανοήσουν!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
spirosn
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΠΥΡΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΝ

Δημοσίευση από spirosn »

vasilis_m21 έγραψε:Ωραία, έκανε η εκκλησία κινητοποιήσεις για τις ταυτότητες. Μετά τι έγινε; Αναγράφεται πλέον το θρήσκευμα στις ταυτότητες; Απ' ό,τι ξέρω όχι. Βέβαια το παράδοξο είναι ότι επί νέας διακυβέρνησης η εκκλησία σιώπησε αρκετά για το θέμα, φαίνεται οι συμπάθειες δεν κρύβονται!
Αυτό είναι το πρόβλημά σου βασίλη;Θες να σιγουρέψεις την χασούρα της Εκκλησίας;Εκκλησία-κράτος 0-1.Ικανοποιήθηκες βασίλη;
Μέχρι εκεί φτάνεις;Οι συμπάθειες του μακαριστού Χριστόδουλου σε απασχολούν και οι ήτες της Εκκλησίας;Κάτι άλλο μπορείς να γράψεις εδώ μέσα εκτός από τις αηδίες που ξεστομίζουν με το κιλό όλοι οι ''προοδευτικοί''
Ελληνες;
Οχι η Εκλησία δεν έχασε.Ποτέ της δεν έχει χάσει ούτε πρόκειται να χάσει ποτέ βασίλη.Ποτέ δεν θα επιτρέψει η Κεφαλή της ο Χριστός να χάσει.
Καλώς γίνονται και οι κινητοποιήσεις και οι περεμβάσεις σε όλα τα ζητήματα από μέρους του Ιερού κλήρου βασίλη.Αλοίμονό μας εαν είχε γνώμη μόνο ο Καραμαλής.ο Παπανδρέου,η Παπαρήγα και ο Αλαβάνος.ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΜΑΣ.
Το έχω ξαναπεί οΠαπάς έρχεται σε επαφή με τον λαό κάθε κυριακή στονΙερό Ναό μα την Θεία λειτουργεία και το κύρηγμα.Οπολιτικός σε κάθε εκλογική αναμέτρηση σκύβει στον πολίτη στα προβλήματα και υπόσχεται.
Αυτό ακριβώς ενοχλεί τους τυχοδιώκτες της βουλής.Η αλήθεια της Εκλησίας
ενοχλεί βασίλη ενοχλεί όσο δεν φαντάζεσαι.
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

"Κύριος πάντας ανθρώπους θέλει σωθήναι και εις επίγνωσιν αληθείας ελθείν...". Θέλει όλοι να σωθούν αλλά δεν παίρνει κανέναν με τη βία να τον σώσει...Δεν επιβάλλεται επομένως ο Χριστιανισμός σαν εξουσία από πάνω αλλά βιώνεται γιατί το θέλει διακαώς το κάθε πρόσωπο: "ει τις θέλει οπίσω μου ελθείν απαρνησάτω εαυτόν αράτω τον σταυρόν αυτού και ακολουθείτω μοι". Αν δεν πάρει το σταυρό του να ακολουθήσει το Χριστό, ο άνθρωπος αυτός θα βγει χαμένος ακόμη και σ' αυτή τη ζωή γιατί:Ναι μεν "στενή η πύλη και τεθλιμένη η οδός...." αλλά "Ο ζυγός μου χρηστός". Από την άλλη πρέπει να τονίσουμε ότι όλες οι εξουσίες είναι από Θεού "τεταγμένες", δηλαδή τις ανέχεται και σε όποιον θέλει τις δίνει...αλλά βέβαια όταν είμαστε σκολιοί σκολιούς ηγέτες και ποιμένες μας δίνει...
Όταν έρθει όμως η ώρα "παν γόνυ θα καμφή ενώπιόν Του και πάσα γλώσσα εξομολογηθήσεται....."
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

vasilis_m21 έγραψε:Ωραία, έκανε η εκκλησία κινητοποιήσεις για τις ταυτότητες. Μετά τι έγινε; Αναγράφεται πλέον το θρήσκευμα στις ταυτότητες; Απ' ό,τι ξέρω όχι. Βέβαια το παράδοξο είναι ότι επί νέας διακυβέρνησης η εκκλησία σιώπησε αρκετά για το θέμα, φαίνεται οι συμπάθειες δεν κρύβονται!
Βασιλη, ενας αδελφος σου εδωσε μια πολυ ωραια συμβουλη :
Σαρακοστη αρχισε τωρα, κανε λιγο κρατει στις πολιτικολογιες, βρες εναν καλο πνευματικο και ελα να τα κουβεντιασουμε μετα το Πασχα.
Ακολουθησε την συμβουλη του και δεν θα χασεις. Κανε στον εαυτον σου και σε μας αυτο το δωρο.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Βασίλη εγώ θα σου μερικά πράγματα απο καρδιάς σωστά ή λάθος δεν ξέρω.

Χωρίς να θέλω να γίνω ο καλός, είναι λάθος η τακτική του "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε", θέλω φωνές σαν τη δική σου εδώ. Φανταστείτε ένα κήπο που έχει μόνο μια ποικιλία λουλουδιών.

Βέβαια δεν κρύβω την απο χρόνια αηδία μου ειδικά για τον Σύριζα ( τουλάχιστον απο τον Κωνσταντόπουλο και μετά ) και την ανθελληνική τακτική που επι χρόνια υπηρετεί.

Αν και την αηδία μου αυτή την έχω για το σύνολο σχεδόν των πολιτικών κομμάτων, τουλάχιστον των κλασσικών ενδοβουλευτικών.

Την αηδία μου για την προδοσία δύο βασικών αρχών που χαρακτήριζαν το ΠΑ.ΣΟ.Κ. Την Λαϊκή Κυριαρχία και την Εθνική Ανεξαρτησία.

Την αηδία μου για την υποκρισία του Κ.Κ.Ε., τον συνειδητό απομονωτισμό του, την ξύλινη γλώσσα του και το συνεχές καπέλωμα των λαϊκών αγώνων, απο την Εθνική Αντίσταση, το Πολυτεχνίο, τις Απεργιακές Κινητοποιήσεις και την Παραχάραξη της Ιστορίας. Ωστόσο μέσα στις τάξεις του υπάρχουν και πολλοί απο τους πιο ανιδιοτελείς αριστερούς τους αγώνες και την στάση των οποίων τιμώ.

Και τέλος την αηδία μου για την Θεομπαιχτική και Ελληνομπαιχτική τακτική της Νέας Δημοκρατίας που πάντα ξεπούλαγε τα εθνικά μας θέματα για ένα Αμερικανικό κόκκαλο και χειραγωγούσε πάντα τα αφελή πλήθη των Ελλήνων Ορθοδόξων που βρίσκοντας αφιλόξενες τις στέγες των άλλων κομμάτων που παρρησία χαρακτήριζαν την θρησκεία όπιο του λαού αναγκαστικά την ψήφιζαν.

Είναι αλήθεια πως επι της παρούσης κυβερνήσεως μιλιά σχεδόν δεν βγήκε απο τον μακαριστό. Βοά ωστόσο ο χώρος πως τα όποια αρνητικά ρεπορτάζ για τον Αρχιεπίσκοπο έβλεπαν το φως της δημοσιότητος ήταν κατευθυνόμενα προς τους καλοθελητές δημοσιογράφους απο του Μαξίμου. Ακριβώς για να τον φιμώσουν.

Όσο για τις επεμβάσεις της Εκκλησίας της Κύπρου. Και στα δικά μου τα μάτια ακούγονται απαράδεκτες. Ωστόσο κάποια στιγμή ίσως τον Παπαδόπουλο θα πρέπει να τον κάνουν άγαλμα. Γιατί ενάντια σε κάθε λογική εύκαιρη και με όλη την ελληνική ηγεσία απο τον Καραμανλή έως τον Στεφανόπουλο ενδοτική, είπε όχι στο σχέδιο Ανάν. Που πέραν των εθνικών υποχωρήσεων - παραχωρήσεων ντροπής, απαγόρευε το μόνο που αυτονόητα θα έπρεπε να είναι η μόνη βάση αφετηρίας - διαπραγμάτευσης: Την επιστροφή όλων των προσφύγων Ελλήνων και Τούρκων στις εστίες τους. Προβλέπονταν μόνο ένα αστείο σχετικό ποσοστό και σε βάθος 20τιας περίπου αν θυμάμαι καλά.

Ως προς τις ταυτότητες και τις υπογραφές ο Ιωνάς σχολίασε καλώς. Έλαβαν μέρος στο δημοψήφισμα μόνο άτομα που είχαν κλεισμένα τα 18 και η συλλογή υπογραφών σταμάτησε σε ένα νούμερο που με νόημα ήταν ελαφρώς μεγαλύτερο απο το νούμερο των ψήφων της τότε κυβέρνησης.

Όσο για το θέμα των ταυτοτήτων δεν ήταν μια κίνηση τυπικής απόφασης ενός υπουργείου αναφορικά με τα επίσημα έγγραφα των πολιτών, πράγμα που έχει απόλυτα δικαίωμα να το διαμορφώσει όπως επιθυμεί και να κρίνει αυτή πιά στοιχεία πρέπει να περιλαμβάνει.

Σχεδιάστηκε απο χρόνια, το γνώριζαν καλά τα μεγαλοστελέχη του ΠΑΣΟΚ κανέναν απο αυτούς δεν αναλάμβανε το Δικαιοσύνης γι΄άυτό το λόγο και έτσι ανετέθη η όλη ιστορία σε άτομα που δεν είχαν πρόβλημα πολιτικού κόστους: Τον Μάνο, τον Δαφέρμο, τον Σταθόπουλο και πάει λέγοντας.

Αυτά

Κωνσταντίνος
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

vasilis_m21 έγραψε:Ωραία, έκανε η εκκλησία κινητοποιήσεις για τις ταυτότητες. Μετά τι έγινε; Αναγράφεται πλέον το θρήσκευμα στις ταυτότητες; Απ' ό,τι ξέρω όχι. Βέβαια το παράδοξο είναι ότι επί νέας διακυβέρνησης η εκκλησία σιώπησε αρκετά για το θέμα, φαίνεται οι συμπάθειες δεν κρύβονται!
Αυτό που γράφεις έχει συζητηθεί αρκετά εδώ και καιρό μάλιστα, και έχει κατακριθεί από αρκετούς και από εμένα. Δεν επανέρχομαι. Όμως να σου κάνω μία ερώτηση. γιά εσένα τί είναι η Εκκλησία αυτό που εννοεί ο περισσότερος κόσμος οι Ναοί με τους ιερείς ανώτερους και κατώτερους ή ο Χριστός οι απόστολοί του οι πατέρες της Εκκλησίας και οι Άγιοι με τους μάρτυρες όλων των εποχών και ο λαός όλων των αιώνων και ο σημερινός που την ακολουθεί. Αν βλέπεις την Εκκλησία ως ένα σημερινό μόνο "μέγεθος" τότε χάνεις τόσα πολλά που οι απόψεις σου γίνονται τελείως αποσπασματικές και μυωπικές, οπότε λογικά βλέπεις αναμετρήσεις με την σημερινή κοινωνία και αντίστοιχα κρίνεις. Όμως σου λέω δεν είναι καθόλου έτσι η Εκκλησία είναι παγκόσμιο και διαχρονικό μέγεθος με αρχή αλλά χωρίς τέλος, αφού ο ιδρυτής της είναι εκτός χώρου και χρόνου αφού τον χώρο και τον χρόνο τον έχει δημιουργήσει και δεν τον αφορά άρα δεν αφορά και την Εκκλησία του. Η Εκκλησία υπάρχει αιώνες τώρα και θα υπάρχει αιωνίως, οι κοινωνίες όμως και τα κράτη με ότι αυτό συνεπάγεται έχουν ημερομηνία λήξεως. Τα μεγέθη είναι τελείως ανόμοια όπως βλέπεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”