Μου εστάλη με email.

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Μου εστάλη με email.

Δημοσίευση από agiooros »

To Proto minima


καλημερα σας χρονια πολλα και καλη χρονια και ευλογημενη γεματη με αγαπη Χριστου απο τη θηβα
σας ευχομαι να ειστε παντα καλα με τη δυναμη του Θεου να δινετε σε εμασ παραδειγμα ζωης και πιστης και να δεεστε για εμας τους κοσμικους.αυτο που εχω παρατηρησει και θελω να μεταφερω ειναι πως αυτο που παρατηρω τον τελευταιο καιρο ειναι πως ολο και πιο πολυ ανθρωποι επανερχονται στην εκκλησια ,προσπαθουν να εχουν καλο και εντιμο βιο ,νηστευουν ,εχουν πνευματικο ,και αυτο με χαροποιει ιδιαιετερα. μαζι με αυτους προσπαθω και εγω μεσα στην βρωμια και την ταπεινοτητα μου να γινω ανθρωπος. θα ηθελα να προτεινω αν γινεται να υπαρχει μια ενοτητα ας πουμε παιδικη με πιο απλα και κατανοητα νοηματα ωστε τα παιδια που μπαινουν στο ιντερνετ να μπορουν να επισκεπτονται τη σελιδα να διαβαζουν και να ωφελουνται και οχι να βλεπουν μονο πονηρα και αθλια κατασκευασματα που τα επηρεαζουν ασχημα.επισης καθημερινα θα ηταν καλο να υπηρχε αναλυση ενος κομματιου του Αγιου Ευαγγελιου και της Αγιας Γραφης και ενος απο τους λογους των Γεροντων του Αγιου Ορους.ελπιζω πως δεν σας κουρασα και πως αυτα τα οποια ειπα ειναι σωστα και εφαρμοσιμα .
με εκτιμηση αναστασια
===============================================

to deftero minima


ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΙΕΡΩΜΕΝΟΣ ΕΥΛΟΓΕΙΤΕ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΩ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΑΣ ΤΟ ΕΙΣΑΓΑΓΕΤΕ ΕΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΗΚΤΑ ΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ, ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ ΣΩΣΤΑ ΑΣ ΒΟΗΘΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.. ΚΑΝΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΧΡΙΣΤΟ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ ΘΕΤΙΚΑ.ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΑΣΧΗΜΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ. ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΟΠΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑΔΕΣ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΙΛΙΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ 2 ΕΩΣ 102 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΩΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΑΣ ΤΑ ΟΝΟΜΑΣΟΥΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΠΑΡΤΥ.ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΕΜΠΡΑΚΤΑ. ΑΦΟΥ ΤΟ ΟΡΓΑΝΩΣΩ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΘΕΣΩ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΑΞΗ ΝΑ ΓΥΡΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ.ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΘΕΥΡΙΟ ΠΟΥ ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑΝΟΙΧΤΟΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΑΧΡΟΝΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΑΒΒΑ -ΜΑΡΙΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΝΤΙΕΠΙΛΗΠΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ.ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΘΟΥΝ ΟΙ ΑΜΡΤΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΡΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ. ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΠΟΥ ΜΑΚΡΥΓΟΡΗΣΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙ Η ΕΠΑΦΗ ΜΑΣ.ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από preloude »

.επισης καθημερινα θα ηταν καλο να υπηρχε αναλυση ενος κομματιου του Αγιου Ευαγγελιου και της Αγιας Γραφης και ενος απο τους λογους των Γεροντων του Αγιου Ορους.ελπιζω πως δεν σας κουρασα και πως αυτα τα οποια ειπα ειναι σωστα και εφαρμοσιμα .
με εκτιμηση αναστασια
Καλο θα ηταν να υπηρχε καθημερινα η αναγνωση του ευαγγελιου τησ ημερας και οποιος μπορει να προσθεσει κατι ας προσθεσει.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: Mou estali me email.

Δημοσίευση από Melpomeni »

agiooros έγραψε:To Proto minima


καλημερα σας χρονια πολλα και καλη χρονια και ευλογημενη γεματη με αγαπη Χριστου απο τη θηβα
σας ευχομαι να ειστε παντα καλα με τη δυναμη του Θεου να δινετε σε εμασ παραδειγμα ζωης και πιστης και να δεεστε για εμας τους κοσμικους.αυτο που εχω παρατηρησει και θελω να μεταφερω ειναι πως αυτο που παρατηρω τον τελευταιο καιρο ειναι πως ολο και πιο πολυ ανθρωποι επανερχονται στην εκκλησια ,προσπαθουν να εχουν καλο και εντιμο βιο ,νηστευουν ,εχουν πνευματικο ,και αυτο με χαροποιει ιδιαιετερα. μαζι με αυτους προσπαθω και εγω μεσα στην βρωμια και την ταπεινοτητα μου να γινω ανθρωπος. θα ηθελα να προτεινω αν γινεται να υπαρχει μια ενοτητα ας πουμε παιδικη με πιο απλα και κατανοητα νοηματα ωστε τα παιδια που μπαινουν στο ιντερνετ να μπορουν να επισκεπτονται τη σελιδα να διαβαζουν και να ωφελουνται και οχι να βλεπουν μονο πονηρα και αθλια κατασκευασματα που τα επηρεαζουν ασχημα.επισης καθημερινα θα ηταν καλο να υπηρχε αναλυση ενος κομματιου του Αγιου Ευαγγελιου και της Αγιας Γραφης και ενος απο τους λογους των Γεροντων του Αγιου Ορους.ελπιζω πως δεν σας κουρασα και πως αυτα τα οποια ειπα ειναι σωστα και εφαρμοσιμα .
με εκτιμηση αναστασια
===============================================

to deftero minima


ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΙΕΡΩΜΕΝΟΣ ΕΥΛΟΓΕΙΤΕ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΩ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΑΣ ΤΟ ΕΙΣΑΓΑΓΕΤΕ ΕΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΗΚΤΑ ΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ, ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ ΣΩΣΤΑ ΑΣ ΒΟΗΘΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.. ΚΑΝΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΧΡΙΣΤΟ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ ΘΕΤΙΚΑ.ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΑΣΧΗΜΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ. ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΟΠΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑΔΕΣ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΙΛΙΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ 2 ΕΩΣ 102 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΩΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΑΣ ΤΑ ΟΝΟΜΑΣΟΥΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΠΑΡΤΥ.ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΕΜΠΡΑΚΤΑ. ΑΦΟΥ ΤΟ ΟΡΓΑΝΩΣΩ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΘΕΣΩ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΑΞΗ ΝΑ ΓΥΡΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ.ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΘΕΥΡΙΟ ΠΟΥ ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑΝΟΙΧΤΟΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΑΧΡΟΝΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΑΒΒΑ -ΜΑΡΙΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΝΤΙΕΠΙΛΗΠΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ.ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΘΟΥΝ ΟΙ ΑΜΡΤΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΡΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ. ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΠΟΥ ΜΑΚΡΥΓΟΡΗΣΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙ Η ΕΠΑΦΗ ΜΑΣ.ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ


Καλη χρονια αδελφη μου ! Καλως ηρθες στην παρεα μας !
Ολες πολυ ωραιες ιδεες,ειδικα αυτη για την πνευματικη τροφη των παιδιων.
Καλη θεληση χρειαζεται και αποφασιστικοτητα. Ας αφησουμε για λιγο τον καναπε μας και ας γινουμε Χριστιανοι της δρασης.
Για τεχνολογικα, παραδινω το βημα,σιγουρα ειναι αρκετοι εδω μεσα που μπορουν να βοηθησουν την Αναστασια να κινειται πιο ανετα στο φορουμ.
Ειπες Αναστασια οτι ο Σαββας ειναι εξι χρονων .Πηγαινει Κατηχητικο; Υπαρχουν εκδηλωσεις για παιδια στην ενορια σου; αν οχι μιλησε με τον ιερεα και οργανωσε τες εσυ.Κοιταξε,μπορει να ειναι και αλλοι γονεις στην ενορια σου που σκεφτονται και προβληματιζονται σαν και εσενα.Κανετε μια ομαδα γονεων με σκοπο την βοηθεια και αλλυηεγγυη μεταξυ σας,καθως και την πνευματικη καθοδηγηση των παιδιων ,ειδικα τις ελευθερες ωρες τους.Με καλα ωργανωμενα παιχνιδια και ασχολειες, εκδρομουλες σε Μοναστηρια η Προσκινηματα,κλπ.
Και μια και εριξε την ιδεα η Αναστασια,ποσοι απο εμας εχουν παιδια και σε ποια ηλικια,και ποσοι θα ενδαφερονταν για μια ομαδα γονεων με σκοπο την αλληλοστηριξη στην Χριστιανικη ανατροφη τους,και στην πνευματικη καθοδηγηση των παιδιων.Ειναι πολυ ευεργετικο τα παιδια που ανατρεφονται με Χριστιανικο τροπο,να ξερουν οτι δεν ειναι τα μοναδικα παραξενα οντα σε εναν υλιστικο ,νεοπαγανιστικο κοσμο.
Εχω δυο κορες που ειναι τωρα πλεον ενηλικες,αλλα για αρκετα χρονια σαν κατηχητρια και σαν γονεας ειχα ωργανωσει μια ομαδα γονεων,με τον σκοπο που σας ανεφερα πιο πανω.
Δυο ιερεις με τις οικογενειες τους ηταν μελη της ομαδας.Συναντιομασταν καθε δευτερη Κυριακη στο σπιτι καποιου,ο καθενας εφερνε και ενα φαγητο,τα παιδια εφερναν και το καθε ενα καποιο ωραιο παιχνιδι,η Χριστιανικο Ορθοδοξο βιντεο (συνηθως βιους Αγιων),η κανενα ωραιο βιβλιο. Στην αρχη της συναντησης,ενα μελος επεβλεπε τις παιδικες ασχολειες,ενω τα αλλα μελη διαβαζαν και συζητουσαν αποσπασματα απο βιβλια σχετικα με την Χριστιανικη αγωγη.Δυο που μας αρεσαν ηταν,του Αγιου Θεοφανη του Εγκλειστου ,Συμβουλες σε γονεις,και της Μοναχης Μαγδαληνης απο την Αγγλια.
Συζητουσαμε τυχον προβληματα,η ανησυχιες μος κλπ.Απευθυνομασταν σαν ομαδα για διαμαρτυρια , οταν σχολεια ωργανωναν διαφορες εκδηλωσεις την Κυριακη.
Μετα απο κανα δυο ωρες ωργανωμενων ασχολειων,τα παιδια ηταν ελευθερα να φανε-τρεξουν- παιξουν-φωναξουν,οτι ηθελαν. Απαγορευοταν το ξυλο , η βρισια και τα συνεχη παραπονα.Οποιο προβλημα προεκυπτε θα προσπαθουσαν να το λυσουν μονα τους,με την βοηθεια και των μεγαλυτερων παιδιων,και με κριτηριο το "ποια λυση θα αρεσε στο Χριστο".
Πηγαμε αρκετες εκδρομες με την ομαδα, σε Μοναστηρια,σε θαλασσα,σε δαση, σε Εκκλησιες που γινοταν Αγιογραφηση,σε Μουσεια οταν γινοταν καποια εκθεση με θεμα που μας ενδιεφερε κλπ. Μια φορα ειδαμε μια πολυ ωραια εκθεση με εικονες απο το Σινα.
Αλλες φορες τα παιδια ωργανωσαν θεατρακια.Ολα θυμουνται την πρωτη οικουμενικη συνοδο.Κανεις δεν ηθελε να κανει τον Αρειο...
Τα παιδια της ομαδας μεγαλωσαν τωρα,εχουν παει σε διαφορα μερη,αλλα εχουν στενη επαφη μεταξυ τους, και αλληλοβοηθουνται .
Συναντιωνται στις διακοπες και γινεται παλι μια μεγαλη ωραια,Χριστιανικη παρεα.
Οποιος ενδιαφερεται και χρειαζεται βοηθεια στο ξεκινημα ,ας μου το πει,οταν ελθω Ελλαδα, να βοηθησω.
Αναστασια,Ο Κυριος να εχει εσενα και τον Σαββα Μαριο κατω απο απο την Αγρυπνη Προστασια Του.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
giannisxr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από giannisxr »

αμην
η αναλυση σκοτωνει την αγαπη
(αγιος νικολαος βελιμιροβιτς)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”