Aς βοηθήσουμε όλοι-Ένα συγνώμη

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Ναι Ηλία, και γω αυτο λέω. Καλύτερα να μενει η υποκριτική συγγνωμη...
Αυτο ακριβως λέω και γω....
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Ετσι ειναι.
Οπως καί στήν Εξομολόγηση.
Πρώτα ερχεσαι σέ μετανοια καί μετα πηγαίνεις στόν Πνευματικό νά ζητήσεις τήν συγχωρητική Ευχή.
Δέν πάω νά ζητήσω συγγνωμη μέ τά ιδια μυαλά
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αυτό δεν σημαίνει πως όσοι ζητάνε συγγνώμη εδώ, είναι υποκριτές! Μερικοί από εμάς μπορεί να είναι! Ίσως και οι περισσότεροι, αν θέλουμε να γίνουμε αυστηροί! Αλλά το ποιοι είναι οι σωστοί και ποιοι οι υποκριτές το γνωρίζει μόνο ο Κριτής! Γι΄αυτό και θεωρώ ότι δεν πρέπει να σταματήσουμε να ζητάμε συγγνώμη απ' όσους βλάψαμε!
Και μακάρι να γνωρίζαμε όλους όσους βλάψαμε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

aposal έγραψε:Αυτό δεν σημαίνει πως όσοι ζητάνε συγγνώμη εδώ, είναι υποκριτές! Μερικοί από εμάς μπορεί να είναι!
Nαί οχι ολοι.
Πολλοί τό εννοούν πραγματικά.
Εικόνα
Ierodiakonos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Ierodiakonos »

Συγνώμη αν σας σκανδάλισα ιδίως εσένα Ρομφαία, δεν είχα τέτοια πρόθεση αλλά και για κανέναν αλλόν αδελφό μας. Δεν προσέβαλα κανέναν με τα λεγόμενά μου ούτε είχα ούτε έχω τέτοιες προθέσεις. Ερωτήματα έθεσα που ποτέ δεν απαντήθηκαν, ούτε θεολογικά μίλησα ούτε κατέθεσα τις γνώσεις μου ούτε και έχω διάθεση να το κάνω διότι όλα παρεξηγούνται οπώτε ας μένω απλός παρατηρητής και ούτε ερωτήματα θα θέσω ούτε την άποψή μου θα διατυπώσω, γιατί δεν θέλω να σκανδαλίσω, να στεναχωρήσω ή να πικράνω τον οποιονδήποτε αδελφό και αδελφή μου. Σας παρακαλώ να με συγχωρέσετε σε όποιον άθελα προξένησα σκανδαλισμό. Σας ευχαριστώ
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Καί κάτι πανω σ αυτο πού λέω.

Περί Μετανοίας
Λόγος ψυχωφελής
Αγίου Νικοδήμου τού Αγιορείτου

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Ηλία έχεις δίκιο. Κι εγώ θεώρησα ότι δεν χρειάζεται ειδικό θέμα για να ζητήσει κάποιος συγγνώμη αν καταλάβει ότι έσφαλε, μπορεί να το κάνει οπουδήποτε. Έπειτα το να ζητάμε συγγνώμη γενικώς και αορίστως δεν ωφελεί. Είναι σα να λέμε στον Πνευματικό μας "κάνω αμαρτίες" ή "κατακρίνω τους αδελφούς μου". Μόνο συγκεκριμένες αμαρτίες μπορούμε να εξομολογηθούμε όπως και για συγκεκριμένα λάθη ζητάμε συγγνώμη απ΄ όποιον έβλαψαν.

Στην πορεία μου σ΄αυτό το χώρο δε δίστασα να ζητήσω συγγνώμη από κάποιον όταν κατάλαβα ότι έσφαλα εις βάρος του και το ίδιο θα πράξω και στο μέλλον. Εάν μάλιστα είναι στο χέρι μου θα προσπαθήσω να διορθώσω κι όποια βλάβη προκλήθηκε απ΄το λάθος μου.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

filotas έγραψε: Δεύτερον ότι είχα να πω για τη συμπεριφορά του το είπα, πιστεύεις ότι δεν έχω το δικαίωμα, όταν ενοχλούμαι από τη συμπεριφορά ενός μέλους, να το λέω;

Aδελφε μου ηρεμησε λιγακι . Λιγη διακριση χρειαζεται και πολλη περισυλλογη. Αν σε ενοχλει καποιο μελος εχεις δικαιωμα φυσικα να του το πεις σε προσωπικο μηνυμα.
Αν νομιζεις οτι ενοχλει το φορουμ,φερε το θεμα σε δημοσια συζητηση και περιμενε να δεις και τις αποψεις των αλλων μελων.Ενοχλουνται τοσο οσο εσυ? ναι,η οχι ,και γιατι?
Αν ενα μελος ανοιχτα ,κακοπιστα και επιμονα επιτιθεται κατα της Εκκλησιας και της Ορθοδοξιας,τοτε,ναι , εχεις δικαιωμα να ζητησεις τη διαγραφη αυτου του μελους. Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη.
Αν καποιος ειναι βαθεια στενοχωρημενος ,αγωνια και προβληματιζεται για το τι επιπτωσεις θα εχουν για το ποιμνιο ωρισμενες πραξεις του Αρχιεπισκοπου, και συγκεκριμενα, τα Οικουμενιστικα ανοιγματα, αυτο δεν συνεπαγεται αναγκαστικα και ασεβεια προς την μνημη του.
Το ποιμνιο τον αγαπησε τον Μακαριωτατο. Συγκινηθηκε με την προσωπικη του παλη με την ασθενεια και το Θανατο.Προσευχεται θερμα για την αναπαυση της ψυχης του.
Αλλα ,το ποιμνιο πρεπει να ειναι σε επαγρυπνηση για να αντιμετωπισει συνεπειες που μπορει να εχουν για την Εκκλησια μας τα Οικουμενικα ανοιγματα.
Τωρα αν μερικοι απο εμας εκφραζουν αυτη την ανησυχια τους με λογια συχνα απερισκεπτα, ας κανουν λιγο αυτοελεγχο και ας ειναι λιγο πιο προσεκτικοι για να μην προσβαλλουν τις ευαισθησιες αλλων μελων ειδικα σε οδυνηρες στιγμες.
Δεν θα ηθελα να δω το Θωμα να φευγει απο το φορουμ. Λυπαμαι να βλεπω ενα αλλο μελος να επιμενει για την αποπομπη του.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
koskas
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: πελοπονησος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από koskas »

αν και εχω να γραψω πανω απο 1 χρονο τωρα που ειδα αυτο το θεμα θελω να ζητησω συγνωμη στο lovethink γιατι κατι που ειχα γραψει και τον προσβαλε κατα πολυ πισυευω πριν πολυ καιρο. Ο θεος να μας ευλογη.
(επειδη οπως ειπα εχω να μπω καιρο ο misha η 123 η τιγρης και πολλοι αλλοι που ειναι μονο το ΝΙΚΟΖ εχω δει να ειναι εδω)
ΕΑΝ ΕΙΠΩΜΕΝ ΟΤΙ ΑΜΑΡΤΙΑΝ ΟΥΚ ΕΧΟΜΕΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΠΛΑΝΩΜΕΝ
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

ROMFAIA έγραψε: Για ποιό απ΄όλα οφείλουμε την συγγνώμη...?
Για το οτι ενεδωσες στον αντιπερισπασμο απο τον αγωνα σου αδελφη μου.
Συγχωρα,ξεχνα και μην χανεις το στοχο σου : Ορθοδοξια και Ορθοπραξια .
Μαχη με Ορθοδοξα μεσα ειτε αλλοι τα σεβονται ειτε οχι.
Στρατευμενοι Χριστιανοι ειμαστε,θα φαμε και καμμια ...
Πολλοι απο εμας εχουν "λουστει" με κοσμιτικα κατα καιρους. Αρνουμεθα να τους δινουμε σημασια. Ο σκοπος και ο αγωνας μας δεν επιτρεπει
ασημαντες δικολαβιες , για να χοροπηδαει χαρουμενο το ταγκαλακι.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”