Aς βοηθήσουμε όλοι-Ένα συγνώμη

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

NIKOSZ έγραψε:
Melpomeni έγραψε:για ολους εμας που ημασταν σε τροχια γκρινιας :rant:
Αντε να μη νευριάσω κι εγώ τώρα... :lol: :lol:

Εικόνα

Κάντε μου τη χάρη !

Ακους Κλεανθη ; :D
Και πάρω κανα μεγάλο κίτρινο αυτοκίνητο και το ρίξω σε κανα φανάρι να ξεθυμάνω!!!!!!!!!
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Carlos έγραψε:Και πάρω κανα μεγάλο κίτρινο αυτοκίνητο και το ρίξω σε κανα φανάρι να ξεθυμάνω!!!!!!!!!
ω ρε γλεντια !

καλως τονε κι ας αργησε ! :lol:

που εισαι εσυ ; χαθηκες !

εδω τρακαραμε αφοβα παντως ! :lol:

http://sim-taxi.freeonlinegames.com/

ε ρε τι τραβαμε για το μεροκαματο... :D
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

χαμός στο φορουμ... :)

ΕικόναΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Κύριε Ιησού Χριστέ ξενευριασέ με τον αμαρτωλό...Βοήθα
με να μην κάνω γκρίνιές..με τον μόνο θυσαύρο που μου έδωσες σε τουτόν τον ματαιο κόσμο τα αδέρφια μου,προς παρηγοριά μου.....στην
ξενιτιά μου την σκληρή......
Την συγνώμην μου αδερφοι μου
Χαίρωμαι για τα νεα μέλοι. Καλοί νανε και διμιουργικοί...
χιλιάδες ευχές
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

stratos έγραψε:Μπορεις νά καταλαβεις οτι σε ενα θέμα που ανοιξε γιά πεί ο καθένας μέ τον τρόπο του ενα Θεος σχωρεσ στον Αρχιεπισκοπο εβγαλες Μόνο εσύ χολή;
Δέν σεβάστηκες ολους μας καί τό θέμα και ζητάς και τά ρεστα;
Λοιπόν γιά μην τρελλαθούμε όλοι ξαναδιαβάστε την πρώτη μου παράκληση και πείτε μου ποιοι σεβάστηκαν την μνήμη του ανθρώπου εγώ ή αυτοί που τον κατάταξαν ήδη ανάμεσα στους μεγάλους Αγίους της Εκκλησίας μας πριν ακόμη αποφασίσει ο Θεός. Και δες πόση "χολή" βγάζω, εγώ πιστεύω ότι σεβάστηκα την μνήμη του πολύ περισσότερο από όσους γράψανε διθυράμβους και εγκώμια προκαταλαμβάνοντας και την ιστορία ακόμη.
Μέτρο δεν πρέπει να υπάρχει το "παν μέτρον άριστον" των προγόνων μας κανείς δεν το γνωρίζει; Μακάρι ο Θεός να τον κατατάξει στους σεσωσμένους να μην χαθεί εσείς όμως όλοι γνωρίζετε την κρίση του Θεού; ή θα γίνουμε και εμείς όπως οι παπικοί που αναγνωρίζουν "Αγίους" με ότι κριτήρια τους κατεβάσει το μυαλό τους συνήθως πολιτικά και κοσμικά, και ο Θεός και η κρίση του πάνε κατά μέρος. Λοιπόν ποιός σεβάστηκε ποιόν;
Thomas15n έγραψε:Ο χριστός να αναπαύσει την ψυχή του. Μείνετε στην ανάπαυση της ψυχής του και μην την προσβάλεται με λιβανίσματα, αυτήν την στιγμή βρίσκεται ενώπιον του Κυρίου που δεν προσωποληπτεί. Αν λοιπόν σας πονάει πραγματικά προσευχηθήτε να του συγχωρήσει ότι είναι δυνατόν ώστε να σωθεί.
Και γιά τα πεπραγμένα του υπάρχει πλέον άφθονος χρόνος να κοιταχτούν αντικειμενικά, όχι εν θερμώ παρακαλώ λοιπόν πολύ όπως σεβαστείτε την μνήμη του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Φίλε Θωμά, κατ΄αρχήν σου ζητώ να με συγχωρήσεις, γιατί μετέτρεψα μια επί της ουσίας διαφωνία σε προσωπική κόντρα. Η τελευταία δημοσίευσή σου αφήνει να φανεί ότι έχεις δεύτερες σκέψεις για τον τρόπο που χειρίστηκες το θέμα της μνήμης του μακαριστού κι αυτό μου αρκεί.

Είναι γεγονός ότι κάποτε, ίσως μετά από ένα χρόνο θα μπορέσουμε με ψυχραιμία ν΄ αναλύσουμε το έργο του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου, όμως τώρα αυτό που προέχει είναι το πένθος για την απώλεια ενός ανθρώπου που άφησε τη σφραγίδα τους στις καρδιές των ανθρώπων. Αυτό αναμφισβήτητα φαίνεται από τις χιλιάδες λαού που έσπευσαν από κάθε γωνιά της Ελλάδας να προσκυνήσουν το σκήνωμά του.

Ας δώσουμε, λοιπόν, τα χέρια κι ας αφήσουμε τη συζήτηση αυτή για όταν θα είμαστε πιο ψύχραιμοι και τα στοιχεία του πάζλ θα είναι πιο πλήρη.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Thomas15n έγραψε: Λοιπόν γιά μην τρελλαθούμε όλοι ξαναδιαβάστε την πρώτη μου παράκληση και πείτε μου ποιοι σεβάστηκαν την μνήμη του ανθρώπου εγώ ή αυτοί που τον κατάταξαν ήδη ανάμεσα στους μεγάλους Αγίους της Εκκλησίας μας
Δέν λέμε οτι εγινε καί Αγιος τής Εκκλησιας ,απλα στηρίζουμε τίς ελπίδες μάς σ αυτά εδώ
Η είδηση λοιπόν η καλή, που ανέκυψε μέσα από την πάλη του Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου με τον Χάρο, ο οποίος κοιμήθηκε σήμερα τα ξημερώματα της 28 Ιανουαρίου είναι πως εξομολογήθηκε και κοινώνησε των αχράντων μυστηρίων του Κυρίου μας. Δηλαδή ετοιμάσθηκε με τον καλύτερο τρόπο για την έξοδο από τον εφήμερο τούτο κόσμο και την πορεία προς την αιωνιότητα.

Αν μια καλή προετοιμασία,μετανοια,και Θεία Κοινωνία δέν ειναι ικανά γιά τήν Σωτηρία ενός ανθρωπου τοτε αναιρούμε τίς υποσχεσεις τού Κυριου ... η ειμαστε τελικά ολοι χαμένοι απο χέρι
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Καλημέρα την μέρα του τελευταίου ασπασμού προς τον προκαθήμενο της Ελλαδικής Ορθόδοξης Εκκλησίας.

Το συγγνώμη που προέρχεται απο νοήμονες ανθρώπους καταντάει καρικατούρα. Εϊναι αυτονόητο οτι κάποιος που έδρασε αντιανθρώπινα σαφώς και μέσα του ξέρει το λάθος του και ήδη έχει ζητήσει συγγνώμη πρώτα απο τον εαυτό του και μετά απο τον συνάνθρωπό του.

Το συγγνώμη φαίνεται στην συμπεριφορά μας και όχι στα λόγια μας.

Επειδή ορισμένες δηλώσεις πολιτικών για το έργο του Αρχιεπισκόπου κάπως με ξένισαν, και με την ευκαιρία του προηγούμενου μηνύματος του filotas :

Κώδικας: Επιλογή όλων

ίσως μετά από ένα χρόνο θα μπορέσουμε με ψυχραιμία ν΄ αναλύσουμε το έργο του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου
θα ήθελα και εγώ να μάθω το έργο αυτό για να το κρίνω κατα την δικιά μου κρίση.

Ισως κάποιος που το γνωρίζει να ανοίξει ένα θέμα με τίτλο "το έργο του μακαριστού Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου"

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
agiografoc
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από agiografoc »

yianvla έγραψε:Οπς....μια ακόμα διευκρίνηση για να μην παρεξηγηθώ. Σαφώς και δεν είμαι δικηγόρος του Κλεάνθη (ούτε και χρειάζεται βέβαια) αλλά πιστέυω οτι δεν είχε σκοπό να σε προσβάλει...χιούμορ έκανε και αυτός (όχι εναντίον σου....στο 'πολύ ωραια παρέα' αναφερόταν....καμιά φορά δεν τα καταφέρνουμε και πολύ καλά...τουλάχιστον προσπαθούμε....ελπίζω!) :)

Και μια και το θέμα αναφέρεται στη 'συγγνώμη', συγγνώμη και από εμένα για τις συνεχείς - και ελαφρώς άσχετες και κουραστικές - απαντήσεις!
ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ'ΓΩ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ''(ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ)'' ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΑΝ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΦΩΝΕΣ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΟΥΝ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ''(ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ ΜΙΛΑΜΕ ΒΕΒΑΙΑ)'' ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΚΡΙΝΙΕΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΕΑ
ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ
''ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ''
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΖΙΖΑΝΙΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ'ΔΩ,
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΕΙΧΕ ΔΩΣΗ Ο ΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΝΟΣ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ Σ'ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗ ΠΕΡΙ ΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ
agiografoc
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από agiografoc »

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΣΩΖΟΜΕΝΩΝ ΟΙ ΑΓΙΑΣΜΕΝΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΔΩ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΩΘΗΚΑΝ,
ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΑΛΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΜΕ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΟΝ ΣΥΝΕΤΡΙΨΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΕΣΩΣΕ.
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΙΟΣ Η ΟΣΙΟΣ Η ΣΕΣΟΣΜΕΝΟΣ Η ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΟΧΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ.
ΕΜΕΙΣ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΙΕΡΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΘΕΙ[/quote]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”