Τι εννοούμε πολιτική συζήτηση;

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Τι εννοούμε πολιτική συζήτηση;

Δημοσίευση από nkope »

justin έγραψε:
nkope έγραψε:Φίλε Ιουστίνε, νομίζω ότι η έννοια του γραφτού που δίνεις στη δημοσίευσή σου είναι διαφορετική απ΄αυτή που δίνουν οι υπόλοιποι. Εσύ εννοείς προφητείες - γραμμένα κι όχι μοίρα.

Δεν θέλω να ξανανοίξουμε το θέμα των πυρκαϊών που μόνο μοίρα δεν ήταν. Σίγουρα βοήθησαν οι καιρικές συνθήκες αλλά θα μπορούσαν να είχαν ληφθεί προληπτικά μέτρα για ν΄αποτραπεί η τεράστια έκταση των καταστροφών. Επομένως ήταν επιλογή-ολιγωρία των αρμοδίων η έκταση των καταστροφών κι όχι κακή μοίρα.

Το κλείνω εδώ και παρακαλώ να μην εκτραπεί το θέμα σε συζήτηση για τις φωτιές.
ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Αλλά

έχω την ταπεινή γνώμη ότι όλες μου οι δημοσιεύσεις αφορούν πνευματικά και μόνο ζητήματα.

Βλέπω όμως- με έκπληξη- !!! ότι εσύ πιό πάνω τοποθετείσαι πολιτικά...

Η δική μου τοποθέτηση αφορά αποκλειστικά την οικολογική καταστροφή ως συνέπεια των αμαρτιών μας και ως σημείον των καιρών αλλά και ως γεγραμμένον- γραφτόν και γραπτόν - να γινη στην Ιερά Αποκάλυψη, δηλαδή αποκλειστικώς πνευματικά ζητήματα πάντοτε με παραπομπές σε ιερά κείμενα της Εκκλησίας μας...
Πράγματι φίλε Ιουστίνε η παρατήρησή σου είναι εύστοχη. Η απάντησή μου περιείχε κριτική σε γεγονότα που θα μπορούσε να θεωρηθεί πολιτική.

Το θέμα είναι τι εννοούσαμε όταν λέγαμε ότι πρέπει ν΄αποφεύγουμε πολιτικές συζητήσεις σ΄αυτό το forum και για ποιο λόγο το ζητήσαμε αυτό απ΄τα μέλη; Δεν είμαστε όλοι κατά μια έννοια και όντα πολιτικά; Δεν εμπεριέχεται σχεδόν σε κάθε πτυχή της ζωής μας και μια δόση πολιτικής;

Πράγματι είναι έτσι γι αυτό θά 'πρεπε μάλλον να πούμε ότι σ΄αυτό το forum καλά είναι να μην κάνουμε αμιγώς πολιτική συζήτηση ή να μην κάνουμε κομματική συζήτηση. Κι αυτό γιατί ενώ είναι αδύνατον ν΄αποσυνδέσουμε τελείως τα πνευματικά θέματα απ΄τα πολιτικά, η εκτροπή μας σε αμιγώς πολιτική συζήτηση ή κομματική συζήτηση είναι βέβαιο ότι θα δημιουργούσε μεταξύ μας άσκοπες διαμάχες και θα μας αποπροσανατόλιζε απ΄τον βασικό μας στόχο που είναι η πνευματική μας πρόοδος.

Θά ΄θελα όμως στο θέμα αυτό ν΄ακούσω τις δικές σας απόψεις και ν΄αποφασίσουμε όλοι μαζί ποια θα είναι τα όρια μας στη συζήτηση πολιτικών θεμάτων.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: Τι εννοούμε πολιτική συζήτηση;

Δημοσίευση από Melpomeni »

nkope έγραψε:Πράγματι φίλε Ιουστίνε η παρατήρησή σου είναι εύστοχη. Η απάντησή μου περιείχε κριτική σε γεγονότα που θα μπορούσε να θεωρηθεί πολιτική.

Το θέμα είναι τι εννοούσαμε όταν λέγαμε ότι πρέπει ν΄αποφεύγουμε πολιτικές συζητήσεις σ΄αυτό το forum και για ποιο λόγο το ζητήσαμε αυτό απ΄τα μέλη; Δεν είμαστε όλοι κατά μια έννοια και όντα πολιτικά; Δεν εμπεριέχεται σχεδόν σε κάθε πτυχή της ζωής μας και μια δόση πολιτικής;

Πράγματι είναι έτσι γι αυτό θά 'πρεπε μάλλον να πούμε ότι σ΄αυτό το forum καλά είναι να μην κάνουμε αμιγώς πολιτική συζήτηση ή να μην κάνουμε κομματική συζήτηση. Κι αυτό γιατί ενώ είναι αδύνατον ν΄αποσυνδέσουμε τελείως τα πνευματικά θέματα απ΄τα πολιτικά, η εκτροπή μας σε αμιγώς πολιτική συζήτηση ή κομματική συζήτηση είναι βέβαιο ότι θα δημιουργούσε μεταξύ μας άσκοπες διαμάχες και θα μας αποπροσανατόλιζε απ΄τον βασικό μας στόχο που είναι η πνευματική μας πρόοδος.

Θά ΄θελα όμως στο θέμα αυτό ν΄ακούσω τις δικές σας απόψεις και ν΄αποφασίσουμε όλοι μαζί ποια θα είναι τα όρια μας στη συζήτηση πολιτικών θεμάτων.
Συμφωνω !
Ναι στην πολιτικη,οχι στην κομματικη συζητηση.Χρειαζεται διακριση.
Εχω παρατηρησει,σε αυτο και σε αλλα φορουμ, οτι οταν μιλαμε σαν Ορθοδοξοι και ενεργα μελη της Εκκλησιας, ειναι ευκολο να συμφωνησουμε σε ζωτικα θεματα,ας ειναι καποιος δεξιος,η υπερδεξιος,κεντρωος η αριστερος.
Με γνωμονα το Χριστο ,ας πορευθουμε .Ο Χριστος ενωνει δεν χωριζει.
Η μικροτητα μας και ο πονηρος χωριζει.Και μας βλεπεις πολλες φορες ,ενω σαν καλοποροαιρετα ατομα ποναμε για την χωρα μας και την Πιστη μας,οταν ανακατευουμε τα κομματα,να καταληγουμε σε αδιεξοδο.
Καμμια φορα ,πρεπει να αφηνουμε " τα του Καισαρος,τω Καισαρι ".
Ηθελημενα η οχι πολλες φορες τα κομματα εχουν περιορισμενη αποτελεσματικοτητα.Παραδεισος και Δικαιοσυνη δεν υπαρχουν σε αυτη τη γη ειμι μονον σε μια υποτυπωδη μορφη.
Σε αυτη τη ζωη,ερχομαστε κοντα στον Παραδεισο οταν ζουμε κατα Χριστον ,και η δικαιοσυνη μας απορρεει απο την Αγαπη Του.Οχι απο εωσφορικες αγαπολογιες.
Φυσικα και η ψηφος μας εκφραζει και την πνευματικη ζωη μας.Αλλα πρεπει να υπαρχει διακριση. Σε καθε αδιεξοδο ,να αναγνωριζουμε οτι η μονη διεξοδος ειναι ο Χριστος.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25022
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Πράγματι, όλες μας οι συζητήσεις έχουν και πολιτική χροιά γιατί είμαστε πολιτικά όντα. Είναι όμως κακό να γίνεται πολιτική συζήτηση; Θεωρώ ότι όλα εξαρτώνται από εμάς τους ίδιους. Αν εμείς, σαν πολίτες, δεν φανατιζόμαστε τόσο πολύ ώστε να βλέπουμε με καχυποψία (έως μίσος) τον συνάνθρωπό μας, τότε ναι, μπορούμε να κάνουμε πολιτικές ή και κομματικές συζητήσεις, εφ’ όσον το αντικείμενο της συζήτησης το επιτρέπει. Αλλά πάντοτε με γνώμονα ότι πρωτίστως είμαστε Χριστιανοί, αδέλφια. Και πως, ό,τι μας ενώνει είναι καλό, ενώ ό,τι μας διχάζει είναι κακό.
Η ουσία όμως είναι : Θα βοηθηθούμε πνευματικά αν κάνουμε μια πολιτική συζήτηση; Θα μας βοηθήσει να γίνουμε καλύτεροι Χριστιανοί; Ή θα ξεφύγουμε από την πνευματικότητα του χώρου, και θα φτάσουμε στο σημείο να αγανακτούμε ο ένας για τον άλλο, που είναι καταστροφικό και θα αποτελεί μια οπισθοδρόμηση; Από εμάς τους ίδιους εξαρτάται, αν έχουμε την πνευματική ωριμότητα να το κάνουμε. Αλλά υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να ξεφύγει ο χώρος αυτός από τον ρόλο που πρέπει να έχει.
friend
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από friend »

για ακομα μια φορα συμφωνω με την Melpomeni :) :) !!!!!!
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους και τις ευχαριστίες μας από τη Διαχείριση και τη Συντονιστική ομάδα για τη σοβαρότητα και την υπευθυνότητα που δείχνετε στην συζήτηση: "Υπάρχει σχέση μεταξύ Ορθοδοξίας και πολιτικής;"

Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν πως τέτοιου είδους συζητήσεις δε θα μπορούσαν να σταθούν χωρίς προβλήματα σ΄αυτό το forum. Όμως όλοι μαζί αποδείξαμε ότι μπορούμε να συζητήσουμε οτιδήποτε χωρίς προβλήματα, εφ΄όσον το θέλουμε.

Άντε τώρα να βάλουμε και μια συζήτηση για το ...ποδόσφαιρο

:lol: :lol: :lol: .
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

nkope έγραψε: Άντε τώρα να βάλουμε και μια συζήτηση για το ...ποδόσφαιρο

:lol: :lol: :lol: .
Εικόνα
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Μα τι λές - εγώ πρόλαβα και μίλησα δυνατά και καθαρά !!! :lol: :lol:

Εικόνα

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”