Ο nkope είναι ο τροχονόμος της περιοχής;

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

lovethink έγραψε:Βρε μη παρεξηγηθώ
Δεν εννοώ δυσαρεστημένους από τον nkope
Ισα ίσα που θεωρώ πως τα απλά μέλη δημιουργούν όλη τη δυσαρέσκεια και τη γκρίνια
Παρουσιάστε, Αααρμ!!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Θωμά, βλέπω ότι γενικώς στις τελευταίες δημοσιεύσεις σου ειδικεύεσαι στην ειρωνεία. Η ειρωνεία είναι μορφή ύβρης και ψυχολογικής βίας κι όταν χρησιμοποιείται σε μια συζήτηση δείχνει αμηχανία κι έλλειψη επιχειρημάτων.

Αυτό για μένα δείχνει δυο πράγματα. Πρώτον ότι ο εγωισμός σου σε κάνει να νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα κι έχεις το δικαίωμα να υποτιμάς τους άλλους μ' αυτό τον τρόπο. Δεύτερον ότι δυστυχώς δεν έμαθες στη ζωή σου ότι η ευγένεια είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος συνεννόησης.

Ήταν επόμενη η εμφάνιση τέτοιων φαινομένων μετά την αποχώρηση των συντονιστών. Τόσο πολύ λοιπόν βιάζεσαι ν΄αποδείξεις ότι το forum δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς συντονιστές;
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

filotas έγραψε:...Ήταν επόμενη η εμφάνιση τέτοιων φαινομένων μετά την αποχώρηση των συντονιστών. Τόσο πολύ λοιπόν βιάζεσαι ν΄αποδείξεις ότι το forum δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς συντονιστές;
Επέτρεψέ μου filotas να σχολιάσω οτι "η εμφάνιση τέτοιων φαινομένων" όπως αναφέρεις αποτελεί τον στόχο ενός φόρουμ αφού δίδεται η δυνατότητα σε όλους τους άλλους να δούν, να κρίνουν, να σχολιάσουν και, κυριότερα, να ωφεληθούν.

Ολοι μας είμαστε ενήλικες και έχουμε και την λογική αλλά και την καλή προαίρεση.

Η γνώμη μου είναι οτι η έκφραση του εσωτερικού εαυτού μας και των συναισθημάτων μας δεν πρέπει να περιορίζεται. Το αντίθετο μάλιστα, να ενισχύεται...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Δηλαδή Χρήστο θεωρείς ότι η ειρωνεία και η διάθεση προπηλακισμού των συνομιλητών είναι υγιή και Χριστιανικά φαινόμενα;
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

filotas έγραψε:Δηλαδή Χρήστο θεωρείς ότι η ειρωνεία και η διάθεση προπηλακισμού των συνομιλητών είναι υγιή και Χριστιανικά φαινόμενα;
Οχι δεν είναι.

Είναι όμως η αληθής έκφραση ενός ανθρώπου ο οποίος παρίσταται και με τον δικό του τρόπο συμμετέχει.

Απο τους υπόλοιπους εμας με την συμμετοχή μας θα δείξουμε αν μας πειράζει ή όχι και για ποιό λόγο.

Ισως έτσι καταλάβουμε και τους λόγους που κάποιος αδελφός μας προσφεύγει σε χαρακτηρισμούς που κάποιοι μπορεί να τις εκλαμβάνουν σαν ειρωνία και διάθεση προπυλακισμού.

Εγώ τις εκλαμβάνω σαν ευκαιρία για περαιτέρω συζήτηση.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

filotas έγραψε:Δηλαδή Χρήστο θεωρείς ότι η ειρωνεία και η διάθεση προπηλακισμού των συνομιλητών είναι υγιή και Χριστιανικά φαινόμενα;
Το να έχει ο ίδιος άνθρωπος δύο ψευδώνυμα το θεωρείς χριστιανικό και υγιές φαινόμενο;
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

anny έγραψε:...Το να έχει ο ίδιος άνθρωπος δύο ψευδώνυμα το θεωρείς χριστιανικό και υγιές φαινόμενο;
Δεν με προβληματίζει εάν τον αναπαύει και τον βοηθά να εξωτερικεύσει την ψυχή του.

Αλλωστε όλοι μας ένα νικ είμαστε... Η γνώμη μου είναι να μην του δίνουμε προσωπικότητα και να μένουμε στα γραφόμενα και όχι στο πρόσωπο πίσω απο το νικ.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

anny έγραψε:
filotas έγραψε:Δηλαδή Χρήστο θεωρείς ότι η ειρωνεία και η διάθεση προπηλακισμού των συνομιλητών είναι υγιή και Χριστιανικά φαινόμενα;
Το να έχει ο ίδιος άνθρωπος δύο ψευδώνυμα το θεωρείς χριστιανικό και υγιές φαινόμενο;
Αν και αυτό είναι σύνηθες φαινόμενο σ΄όλα τα forums κι ενδημεί και στα Χριστιανικά σου έχω πει κι άλλοτε, ότι θα πρέπει να μου πεις πιο πρόβλημα συγκεκριμένα έχει δημιουργήσει η συμπεριφορά μου απέναντί σου, ώστε να το διορθώσω; Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί απευθύνεσαι σε μένα για ένα γενικό φαινόμενο αυτού του forum. Αυτό είναι δουλειά του Διαχειριστή. Εκείνος βλέπει από τα IP ποιοι χρησιμοποιούν το ίδιο με δυο ή περισσότερα ψευδώνυμα και μπορεί να ζητήσει απ΄όποιον το κάνει να διαλέξει μόνο ένα απ΄αυτά.

Όσο για το αν αυτό είναι Χριστιανικό ή όχι, άποψή μου είναι ότι εξαρτάται από το γιατί κάποιος θα ήθελε να χρησιμοποιήσει περισσότερα από ένα ψευδώνυμα.

Τέλος σ΄αυτή τη συζήτηση. Άλλη φορά αν μου απευθύνεις το ίδιο ερώτημα δεν πρόκειται να σου απαντήσω.

Πάντως η δημοσίευσή σου δεν είχε καμιά σχέση με την προηγούμενη συζήτηση και μου κάνει εντύπωση πως συσχέτισες το ένα θέμα με το άλλο.
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

eortologio_gr έγραψε:
anny έγραψε:...Το να έχει ο ίδιος άνθρωπος δύο ψευδώνυμα το θεωρείς χριστιανικό και υγιές φαινόμενο;
Δεν με προβληματίζει εάν τον αναπαύει και τον βοηθά να εξωτερικεύσει την ψυχή του.

Αλλωστε όλοι μας ένα νικ είμαστε... Η γνώμη μου είναι να μην του δίνουμε προσωπικότητα και να μένουμε στα γραφόμενα και όχι στο πρόσωπο πίσω απο το νικ.

Χρ.
Αγαπητέ μου Χρήστο, ειλικρινά δεν θα με πείραζε αν οποιοδήποτε μέλος με διχασμένη κρίση προσωπικότητας, θα έμπαινε όχι με δύο, αλλά με δέκα ψευδώνυμα.
Οταν όμως μπάινει ο κυρίαρχος συντονιστής, για να δρά το ένα ψευδώνυμο επικουρικά στις θέσεις του πρώτου, ώστε να καταγράφεται ενίσχυση θεωρητικών θέσεων αυτό συνιστά κατά την γνώμη μου παθογένεια.
Τον Νίκο τον εκτιμώ σαν πρόσωπο, αν και δίνουμε την ορθόδοξη μάχη από διαφορετικό μετερίζι, αλλά αυτή την εκτράχυνση δεν μπορώ πλέον να την ανεχτώ γιατί με πληγώνει βαθειά.
Η αντορθόδοξη μέθοδο χειραγώγησης του ποιμνίου από κάστες, είναι παθογενές και κοσμικό φαινόμενο, που παραπέμπει σε πολιτική, ή σε καθημερινές κοινωνικές σχέσεις κοσμικού χαρακτήρα.
Σε τιμώ, παρ'όλη την διαφορετικότητά μας,χαίρομαι που υπερασπίζεσαι εμμέσως πλήν σαφώς κάποιον που θεωρείς φίλο, αλλά έχε υπ' όψιν σου οτι και εγώ διάκειμαι φιλικά απέναντί του.
Στούς φίλους πρέπει να ασκούμε έλεγχο όταν αυτοί παρεκτρέπονται, στους αδιάφορους της καρδιάς μας δεν ασκούμε κριτική...απλά γιατί δεν μας αγγίζει καθόλου η τυχούσα αμμετροέπειά τους.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

filotas έγραψε:Δηλαδή Χρήστο θεωρείς ότι η ειρωνεία και η διάθεση προπηλακισμού των συνομιλητών είναι υγιή και Χριστιανικά φαινόμενα;
Ενώ το να λες γιά κάποιον ότι είναι φανατικός, ταλιμπάν, θερμοκέφαλος και άλλα ωραία κοσμιτικά επίθετα όταν δεν έχεις επιχειρήματα είναι απόλυτα υγιές και Χριστιανικό! Έτσι δεν είναι;
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”