Ο nkope είναι ο τροχονόμος της περιοχής;

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Κλειδωμένο
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

Οπότε από σήμερα δεν υπάρχουν συντονιστές από ότι βλέπετε εκτός του PAntoniou στην θεματική ενότητα Πνευματικά Ερωτήματα προς τον π. Αντώνιο.

Υπάρχει όμως διαχείριση.

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.
joi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από joi »

Παιδιά ζητώ προκαταβολικά συγνώμη που επεμβαίνω.
Κανονικά δε μου πέφτει λόγος γιατί είμαι νέο μέλος, αλλά πραγματικά θλίβομαι με την τροπή που πήρε το θέμα!
Ένας από τους λόγους που αποφάσισα να γίνω μέλος ήταν επειδή μου άρεσε πολύ η παρέα σας!
Φυσικά προστριβές και συγκρούσεις υπάρχουν σε κάθε ζωντανή κοινωνία, είναι απόλυτα φυσιολογικό!
Και αυτό ήταν το ωραίο στο forum, ο καθένας εξέφραζε αυτό που πραγματικά πίστευε, γιατί αν συμφωνούσαν όλοι τότε δε θα ήταν forum αλλά κάτι άλλο!!
Όπως έχει πει και ένας φίλος πιο πριν, είμαστε κατσικάκια και όχι προβατάκια!
Τα κατσικάκια όμως τσουγκρίζουν τα κερατάκια τους επειδή παίζουν, δεν έχουν σκοπό να ματώσει το ένα το άλλο!
Βροντοφωνάζουμε ότι η Ορθοδοξία είναι θρησκεία της ΑΓΑΠΗΣ.
Με αυτόν τον τρόπο το δείχνουμε;;;
Όλοι μας έχουμε απόλυτη ανάγκη την αγάπη του ΚΥΡΙΟΥ και τα λόγια των Αγίων μας, αλλά πιστεύω ότι χρειαζόμαστε και τον συνάνθρωπό μας, με τα καλά και τα κακά του!
Όπως έλεγε και ο γέροντας Παΐσιος, "Ο Χριστιανός πρέπει να έχει Πνευματική Αρχοντιά"!
Κατά την ταπεινή μου γνώμη πιστεύω ότι αυτή η φράση τα λέει όλα!
Λίγη ΑΓΑΠΗ μας χρειάζεται, η ΑΓΑΠΗ όλα τα αντέχει και όλα τα υπομένει!
Μακάρι αυτή την ημέρα που ξημερώνει να δώσει φως ο ΚΥΡΙΟΣ στα μάτια μας να δούμε και η ΠΑΝΑΓΙΑ που γιορτάζει μακάρι να πρεσβεύει τον ΚΥΡΙΟ να μας ελεήσει και να μας χαρίσει έστω και λίγα ψίχουλα ΑΓΑΠΗΣ!
Σας ζητώ και πάλι χίλιες φορές συγνώμη!
Elladikos
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Elladikos »

tinios έγραψε:
Ελέγξαμε αυστηρά τον encope. Πολλές φορές υπερβαίνοντας τα εσκαμμένα.
Ειλικρινά πιστεύετε πως το κάναμε για να τον βοηθήσουμε να βρει τον δρόμο του, αν τον είχε χάσει;
ΟΧΙ! Υποσυνείδητα ίσως, το κάναμε γιατί πιστεύαμε, πως εμείς είμαστε καλύτεροι.
Αγαπητέ φίλε , γιατί θα πρέπει να έχει συμβεί είτε το ένα είτε το άλλο;
Θέλω να πώ δηλαδή ότι ο όποιος έλεγχος ασκήθηκε κατά πάσα πιθανότητα έγινε για κάποιους άλλους λόγους, πολύ πιο απλούς που έχουν να κάνουν με μια όντως ειλικρινή διαφωνία στο θέμα του χειρισμού εξουσίας απο πλευράς του συντονιστή. Αυτό και τίποτε άλλο.
Όταν ο άλλος βλέπει τα θέματα που έχει ανεβάσει με κόπο και για τα οποία ξόδεψε κάποιο προσωπικό χρόνο και το σημαντικότερο να τα θεωρεί ουσιαστικώτατα , να διαγράφονται αναίτια και αδικαιολόγητα κατά τη γνώμη του , τι πιο απλό και φυσιολογικό απο το να εκφράσει την αντίδρασή και αντίρρησή του.
Μήπως oi υποθέσεις για τις "υποσυνείδητες" ενέργειες των άλλων μας εμπλέκουν στα μονοπάτια της κατάκρισης του πλησίον;
tinios έγραψε: Εκτός από μέλη αυτού του φόρουμ, είμαστε ταυτόχρονα μέλη, ενός απείρως μεγαλύτερου και σπουδαιότερου! Της Εκκλησίας του Χριστού! Κι εκεί ο Δημιουργός και Συντονιστής, είναι δίκαιος, αλλά και αυστηρός συγχρόνως!
Σε αυτό ποιός μπορεί να μην συμφωνήσει;
tinios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tinios »

elladikos έγραψε
Μήπως oi υποθέσεις για τις "υποσυνείδητες" ενέργειες των άλλων μας εμπλέκουν στα μονοπάτια της κατάκρισης του πλησίον;
Αγαπητέ φίλε

Κατανοώ απόλυτα την ευαισθησία σου στο θέμα της κατακρίσεως.
Είναι, σίγουρα, ένα από τα χειρότερα αμαρτήματα!
Όμως, σε βεβαιώ, η τοποθέτηση μου αυτή, δεν περιέχει ίχνος κατακρίσεως.
Το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο που χρησιμοποιώ, δεν μπήκε για λόγους ευγενείας, αλλά γιατί πραγματικά πιστεύω ότι όλοι μας, λίγο ή πολύ συνειδητά, ή ασυνείδητα, έχουμε μέσα μας αυτό το σαράκι!
Γνωστή είναι άλλωστε η φράση «κάνε με μια μέρα Πρωθυπουργό»!

Ο Θεός μαζί σου., και καλή συνέχεια.
elladike
Ο Κύριος εβασίλευσεν, ευπρέπειαν ενεδύσατο.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Αγαπητά αδέλφια αυτού του forum, αφού άκουσα τις απόψεις σας κι οριστικοποιήθηκε η αποχώρησή μου από τη συντονιστική ομάδα θά ΄θελα να πω δυο κουβέντες γι αυτά που ακούστηκαν.

Υπήρξαν καλοπροαίρετες κριτικές και κακοπροαίρετες. Τις κακοπροαίρετες τις αντιπαρέρχομαι χωρίς μνησικακία, γιατί όποιος αναλάβει μια τέτοια προσπάθεια είναι έτοιμος να δεχτεί και άδικες κριτικές, Τις καλοπροαίρετες τις δέχομαι, γιατί πράγματι είναι πιθανό κατά την προσπάθειά μου να διατηρήσω μια σταθερή πορεία και μια τάξη σ΄αυτό το χώρο, ώστε να μην ξεφύγει από τα καθαρά Ορθόδοξα πνευματικά πλαίσια που ανήκει, να έκανα και λάθη και ν΄αδίκησα κάποιους.

Από την πρώτη στιγμή σας είπα ότι όλες μου η ενέργειες σαν συντονιστής θα διαπνέονται από πνεύμα χριστιανικής αγάπης, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι αποτελεσματικός, κι αυτό ακριβώς έκανα. Δεν ήταν από έλλειψη αγάπης ή από διάθεση κατάκρισης η εξ ανάγκης σύγκρουσή μου με κάποιους από σας, έγινε για το κοινό καλό και μερικές φορές και για το δικό σας καλό, προκειμένου να καταλάβετε ότι κάνατε λάθος. Άλλωστε λόγω ηλικίας, τους περισσότερους από σας θα μπορούσα να σας έχω παιδιά μου.

Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τους αδελφούς, που κατανόησαν κι αγκάλιασαν την προσπάθειά μου και μου συμπαραστάθηκαν με τις δημοσιεύσεις τους και τα μηνύματά τους. Σε σας τώρα εναπόκειται να κρατήσετε το forum στη σωστή του πορεία με τις δημοσιεύσεις σας.

Όσο για τους αδελφούς που μ' αντιμετώπισαν με καχυποψία ή αντιπαλότητα και σαμποτάρισαν συνειδητά την προσπάθειά μου, γιατί δεν εξυπηρετούσε τους δικούς τους σκοπούς, που δε συνέπιπταν με τους σκοπούς αυτού του χώρου, δεν τους κρατώ κακία, αλλά φοβάμαι ότι στο μέλλον μπορεί να βάλλουν σε κίνδυνο τη συνέχιση της λειτουργίας του forum.

Είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα η λειτουργία ενός τόσο μεγάλου forum χωρίς συντονιστές. Εύχομαι από καρδιάς να έχει επιτυχία προς δόξαν Θεού και για το καλό όλων.

Ο Θεός να σας ευλογεί όλους και να σας έχει καλά.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Η απόφασή σου για οριστική αποχώρηση απο τον ρόλο του Συντονιστού με λυπεί προσωπικά διότι κατέχεις τον Λόγο και διαθέτεις το Πνεύμα για να χειριστείς δύσκολες ατραπούς.

Το πείραμα αυτό που ξεκινά είναι ενδιαφέρον. Εμείς στο τσατ το έχουμε ξεκινήσει πλέον του ενός χρόνου και όλα προχωρούν χωρίς κανένα πρόβλημα. Οι παριστάμενοι αυτοδιοικούνται και οι εκφράσεις περιορίζονται αυτόματα απο το περιβάλλον.

Υπάρχει όμως μια τεράστια διαφορά. Στο τσατ δεν καταγράφεται τίποτε ενώ στο φόρουμ όλα καρταγράφονται και περνούν στις μηχανές ανζήτησης και συνεπώς είναι προσβάσιμα πάντοτε. Για τον λόγο αυτό και επειδή η ύπαρξη του φορουμ αποτελεί εν δυνάμει έντυπο, είναι πολύ ευκολο το σαμποτάρισμά του ηθελημένα ή αθέλητα.

Ο στόχος των ηθελημένων προβληματικών ποστς θα είναι το κλείσιμο του φόρουμ.

Μπορεί όμως απο αφέλεια και απο άγνοια, καποιος/οι να δημοσιεύσουν θέματα τα οποία να ενέχουν νομικές επιπλοκές.

Δεν αρκεί η παρουσία των μελών στο φορουμ για συνετισμό του γράφοντος. Θα πρέπει να μπεί συγκεκριμένη δαδικασία για άμεσο σβυσιμο ποστ το οποίο επιφέρει νομικές επιπλοκές.

Οι νομικές επιπλοκές μπορεί να ξεκινήσουν :

- από μειωτικούς χαρακτηρισμούς προς πρόσωπα (νομικά ή φυσικά) ή θεσμικά όργανα - δίνει έρεισμα για μηνυση και αγωγή δυσφήμισης.

- από αντιγραφή copy paste κειμένων που αποτελλούν πνευματικά δικαιώματα τρίτων - δίνει έρεισμα για αγωγή απώλειας εσόδων.

Η πρότασή μου είναι η εξής :

όταν κάποιος αντιλαμβάνεται οτι κάποιο πόστ ξεπερνά την καλώς εννοούμενη "αόριστη και όχι στοχευμένη κριτική" και περνά σε επίπεδο προσωπικής κατάκρισης θα πρέπει άμεσα να ενημερώνεται ο agiooros με ΠΜ ώστε να επεμβαίνει και κατα την κρίση του να σβύνει το προβληματικό ποστ και κατα περίπτωση να θέτει σε διαρκές και αμετάκλητο ban το μέλος που πόσταρε το μηνυμα.

Εάν δεν τυποποιηθεί και δεν ακολουθηθεί η διαδικασία αυτή, η γνώμη μου είναι οτι το φόρουμ θα κλείσει αορίστως.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

Κώδικας: Επιλογή όλων

Η πρότασή μου είναι η εξής : 

όταν κάποιος αντιλαμβάνεται οτι κάποιο πόστ ξεπερνά την καλώς εννοούμενη "αόριστη και όχι στοχευμένη κριτική" και περνά σε επίπεδο προσωπικής κατάκρισης θα πρέπει άμεσα να ενημερώνεται ο agiooros με ΠΜ ώστε να επεμβαίνει και κατα την κρίση του να σβύνει το προβληματικό ποστ και κατα περίπτωση να θέτει σε διαρκές και αμετάκλητο ban το μέλος που πόσταρε το μηνυμα. 
Ετσι ακριβως.
justin
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από justin »

Διαφωνώ με την αποχώρηση των αδελφών συντονιστών.

Τα καταφέρνουν πολύ καλά στην συγκράτηση των παθιασμένων ταλιμπάν.

Ζητώ την ανάκληση της παραίτησής τους.

nkope και filtor come back.
Εικόνα
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Ιουστίνε, αδελφέ μου, με κατασυγκίνησες. Ειλικρινά δεν περίμενα υποστήριξη από σένα γιατί σου φέρθηκα πιο αυστηρά απ΄όλους τους άλλους. Αυτό δείχνει την ποιότητα της ψυχής σου.

Ο Θεός να σ΄έχει καλά. Σ΄ευχαριστώ.
meligkras
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από meligkras »

nkope έγραψε:Ιουστίνε, αδελφέ μου, με κατασυγκίνησες. Ειλικρινά δεν περίμενα υποστήριξη από σένα γιατί σου φέρθηκα πιο αυστηρά απ΄όλους τους άλλους. Αυτό δείχνει την ποιότητα της ψυχής σου.

Ο Θεός να σ΄έχει καλά. Σ΄ευχαριστώ.
DEN ELEIPSES KAI POLY E?TI GRHGORA POY PERNAEI O MHNAS .:razz: :razz: :razz:
THA MOU PEIS PWS,ETSI KI ALLIWS TO ALTER EGO SOY (LEGE ME FILOTA) EDWSE RESTA.... :D :D :D :D :D
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”