Ο nkope είναι ο τροχονόμος της περιοχής;

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

anny έγραψε:Οταν όμως μπάινει ο κυρίαρχος συντονιστής, για να δρά το ένα ψευδώνυμο επικουρικά στις θέσεις του πρώτου, ώστε να καταγράφεται ενίσχυση θεωρητικών θέσεων αυτό συνιστά κατά την γνώμη μου παθογένεια.
Αυτό αγαπητέ Filotas ή όπως σε λένε τί είναι υγιές; Εγώ ένα ψευδώνυμο έχω που είναι και το όνομά μου και όχι δύο ή τρία ή ο Θεός και η ψυχή σας ξέρει πόσα. Άρα μην πουλάς ήθος όταν χρησιμοποιείς ανήθικες μεθόδους να έχεις το θάρρος της γνώμης σου αντρίκια και όχι γυναικουλίστικα.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Εγώ Θωμά δεν χρησιμοποιώ χαρακτηρισμούς για κανένα αδελφό. Κρίνω συμπεριφορές. Χαρακτήρισα τη συμπεριφορά σου ειρωνεία γιατί ήταν πράγματι ειρωνική, ή μήπως δεν ήταν. Και το αν στα λόγια στο διακρίνεται φανατισμός σ΄αυτό δεν φταίω εγώ που στο λέω αλλά εσύ που το κάνεις. Αν θεωρείς ότι αυτή η συμπεριφορά δεν είναι αυτή που σε χαρακτηρίζει τότε δεν έχεις παρά την αλλάξεις.

Όταν κάνουμε κάτι στραβό κι ο άλλος μας το επισημαίνει δεν φταίει αυτός, που το επισημαίνει, αλλά εμείς που το κάνουμε. Αν δεν μας αρέσει δεν έχουμε παρά να διορθωθούμε.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Thomas15n έγραψε: Αυτό αγαπητέ Filotas ή όπως σε λένε τί είναι υγιές; Εγώ ένα ψευδώνυμο έχω που είναι και το όνομά μου και όχι δύο ή τρία ή ο Θεός και η ψυχή σας ξέρει πόσα. Άρα μην πουλάς ήθος όταν χρησιμοποιείς ανήθικες μεθόδους να έχεις το θάρρος της γνώμης σου αντρίκια και όχι γυναικουλίστικα.
Ο filotas den υπήρξε ποτέ συντονιστής, o nkope απ΄ότι ξέρω δεν είναι πια, άλλωστε εγώ δεν απολογούμαι γι αυτόν, όταν επιστρέψει μπορεί να σας απαντήσει.

Όσο για τις εκφράσεις σου Θωμά, γίνονται όλο και λιγότερο Χριστιανικές, αν νομίζει ότι μ΄αυτό τον τρόπο μπορείς να πείσεις ότι έχεις δίκιο, δεν έχεις παρά να δεις τις αντιδράσεις των υπολοίπων μελών.

Εγώ ένα δεν έχω καταλάβει, τι σχέση έχεις εσύ με την anny. Κάθε φορά που στριμώχνεσαι και δεν έχεις τι ν' απαντήσεις σπεύδει να σε υποστηρίξει.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

filotas έγραψε:Εγώ Θωμά δεν χρησιμοποιώ χαρακτηρισμούς για κανένα αδελφό. Κρίνω συμπεριφορές.
Εγώ δεν χρησιμοποιώ έτσι κι'αλλιώς προσωπικούς χαρακτηρισμούς, εσείς το εκλαμβάνετε έτσι, δικαίωμά σας, η κοροϊδία και η υποκρισία όμως τέρμα.
Όταν έπεφτε μαχαίρι στις απόψεις όσων δεν σας άρεσαν δεν λέγατε τίποτε κάνατε μώκο, τώρα γίνατε υπερευαίσθητοι σας ενοχλούν οι άλλοι, το τί λέτε εσείς και οι χαρακτηρισμοί σας δεν σας ενοχλούν όπως το φανατικός, ταλιμπάν, θερμοκέφαλος που είναι προσωπικοί χαρακτηρισμοί, γιατί όταν τους χρησιμοποιείς συνεχόμενα έναντι κάποιου είναι προσωπικοί πλέον.
Με ποιό δικαίωμα χαρακτηρίζεις κάποιον φανατικό, ποιός είσαι που κρίνεις τους άλλους τόσο εύκολα και με τόση αγένεια, το αν οι απόψεις μου είναι φανατικές είναι δικιά σου εκτίμηση, γιατί την επιβάλλεις ως αποδεκτή γενικά. Γιά άλλους ίσως και εσύ είσαι φανατικός το σκέφθηκες αυτό; Πώς και με ποιό δικαίωμα κολλάς ταμπέλες στους άλλους, έχεις επιχειρήματα πέστα αλλά ταμπέλες μην κολλάς γιατί χαρακτηρίζουν εσένα πρώτον.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αγάπη μεταξύ μας, αδέλφια!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Καλά πιστεύεις εσύ ότι υπάρχει εδώ πέρα αγάπη ;
Εγώ δεν το πιστεύω
Αγαπολογία ΝΑΙ , μπόλικη
Αλλά Αγάπη ;

Δεν μιλάω για ένα μέλος που μπορεί να έχει έρθει πιο κοντά με τον άλλον
Μιλάω γενικά
Πάντως μετά την απειλή κατάρας που δέχτηκα .... μόνο για αγάπη δεν μπορώ να μιλήσω εδώ πλέον :roll:
Καλή Σαρακοστή
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

Νομίζω πως έχει λήξη το θέμα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

lovethink έγραψε:Καλά πιστεύεις εσύ ότι υπάρχει εδώ πέρα αγάπη ;
Εγώ δεν το πιστεύω
Αγαπολογία ΝΑΙ , μπόλικη
Αλλά Αγάπη ;

Δεν μιλάω για ένα μέλος που μπορεί να έχει έρθει πιο κοντά με τον άλλον
Μιλάω γενικά
Πάντως μετά την απειλή κατάρας που δέχτηκα .... μόνο για αγάπη δεν μπορώ να μιλήσω εδώ πλέον :roll:
Παντού υπάρχει αγάπη!
Άλλοτε είναι επιφανειακά και βγαίνει εύκολα και άλλοτε καλά κρυμμένη κάτω από τον εγωισμό μας και χρειάζεται να τον παραμερίσουμε λίγο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Αγαπητέ agiooros,θα μπορούσα να σου απευθυνθώ με προσωπική ηλεκτρονική επιστολή, αλλά θα το κάνω εδώ στον δημόσιο διάλογο, με υπευθυνότητα και σεβασμό, όπως άλλωστε έπραξα όλο το διάστημα της κοινής μας συνοδοιπόρευσης.
Τον χώρο αυτό, που με αγάπη προς την Παναγιά μας δημιούργησες, όπως μου εμπιστεύθηκες, τον επέλεξα ως επιλογή μου, όταν μου ετέθη από άλλον ιστοχώρο, η αναγκαστική επιλογή.
Ηταν γραμμή εκείνου του χώρου ο αποκλεισμός ορθοδόξων,που μετείχαν και στο athos.edo.
Σεβάστηκα την όποια επιλογή των ιθυνόντων εκεί, και προτίμησα το δικό σου αρχονταρίκι, επειδή πίστευα τότε,οτι οι ορθόδοξοι φίλοι edo, συνδιαλλέγονται ορθόδοξα και ελεύθερα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο όρος Ορθοδοξία και μάλιστα συνειδητή, εμπεριέχει εκ προοιμίου αρετές ενδεχομένως απούσες από την καθημερινή κοσμική κοινωνικότητα.
Κυρίαρχες σ' αυτές θεωρώ, την αμοιβαιότητα και τον αλληλοσεβασμό, μέσα σε μια ελευθερία έκφρασης λόγου, που κάνει τόν ίδιο τον λόγο....κοινωνό σε μια μικρή διαδικτυακή κοινωνία φίλων, που παρά την ετερότητα....έχουν ως κοινό γνώμονα, την αγάπη πρός τον Χριστό και την χρηστοήθεια.
Δεν σου κρύβω πως συμπάθησα ανθρώπους πολλούς εδώ, τους οποίους παρά τις όποιες διαφωνίες μας εκτιμώ βαθύτατα.
Αλλωστε οι ζωντανοί άνθρωποι έχουν την ευλογία της μοναδικότητας, και σαν τέτοιοι μιλούν σκέφτονται, και κινούνται.
Λυπάμαι όμως, όταν μετά ένα χρόνο περίπου φιλοξενίας σου στο αρχονταρίκι σου, κάνω έναν πικρό απολογισμό, παρελθόντος και παρόντος.
Λυπάμαι που κάποια επιφανή μέλη, παρουσιάζονται ως οι έχοντες στους ώμους τον "Σταυρό του μαρτυρίου", προκειμένου να κρατήσουν τον χώρο σε ένα ψυχοφελές επίπεδο, και οι ίδιοι να αυτοαναιρούνται καταδεικνύοντας εμφανώς στόχους χειραγώγησης, που ίσως ήταν η ευκαιρία τους, και όνειρο ζωής απραγματοποίητο.
Λυπάμαι που υποτιμώντας την νοημοσύνη των φίλων, έσπευδαν με διπλά ψευδώνυμα, να δράσουν ενισχυτικά των απόψεών τους. δημιουργώντας πληθωρικό συνωστισμό υπέρ της πλευράς που υποστηρίζουν.
Το να θέλουν κάποιοι φίλοι, να υποστηρίζουν αβλεπεί θέσεις των αξιωματούχων της εκκλησίας, το βρίσκω θετικό και το δέχομαι.
Είναι προϊόν κοσμοαντίληψης και πνευματικής κουλτούρας.
Το επώδυνο είναι, να προσπαθούν με ανορθόδοξους τρόπους, να περάσουν αυτή την άποψη στους διαφωνούντες.
Τις θέσεις του nkope τις σέβομαι, και στο βάθος της καρδιάς μου τον θεωρώ φίλο και συνοδοιπόρο,από τις πρακτικές του όμως,απογοητεύτηκα βαθειά.
Εύχομαι και ελπίζω να επαναπροσδιορίσει τα κακώς κείμενα, και στο τέλος, ας έχει με αδελφούς αντιπαράθεση....γόνιμο και δημιουργικό είναι.
Με την ευγενική συμμετοχή και με την ιδιαιτερότητα του καθενός χωριστά, κτίζονται οι φιλικές σχέσεις, έστω κι αν αυτές έχουν το απρόσωπο του διαδικτύου.
Δεν θα επανέλθω στο θέμα.
Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν συμμετείχα ενεργά τόσο καιρό.
Επικαλούμαι την αγάπη μου προς όλους, και ζητώ συγγχώρεση από όλους.
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

anny έγραψε:Αγαπητέ μου Χρήστο, ειλικρινά δεν θα με πείραζε αν οποιοδήποτε μέλος με διχασμένη κρίση προσωπικότητας, θα έμπαινε όχι με δύο, αλλά με δέκα ψευδώνυμα.
Οταν όμως μπάινει ο κυρίαρχος συντονιστής, για να δρά το ένα ψευδώνυμο επικουρικά στις θέσεις του πρώτου, ώστε να καταγράφεται ενίσχυση θεωρητικών θέσεων αυτό συνιστά κατά την γνώμη μου παθογένεια.
Αυτα που ακουω χθες και σημερα ειναι πολυ σοβαρα !

Δηλαδη καλη μας αννυ επιβεβαιωνεις αυτα που μου ειπε
ενα πουλακι χθες οτι τα νικ nkope και filotas ειναι το ιδιο προσωπο ;

Ενοιωθα και νοιωθω κι εγω οτι υπαρχουν ατομα
με 2 και 3 νικ αλλα δεν ηξερα ποιος και τι !

Γιαυτο αλλωστε ειχα βαλει και το θεμα " Γιατι εχω την αισθηση ; "

http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... pic&t=4391

Αν ειναι λοιπον να συνομιλησω πχ με τον Κωστα και ερχετε μετα και ο
Γιωργος [ο ιδιος με αλλο νικ] τοτε τη νοημα εχει η συζητηση ;

Ω ρε γλεντια στον Αθωνα μας !
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”