To forum είναι έγκυρο ;

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Charoush
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 19, 2006 6:00 am

To forum είναι έγκυρο ;

Δημοσίευση από Charoush »

Αγαπητοί ,
Πρόσφατα παρατήρησα πως δεν προωθήται ο διάλογος σε αυτό το forum.
Για ποιό λόγο όμως ;
Μήπως αυτό το forum έχει σκοπό την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ συγκεκριμένων ατόμων ;
Είναι άσχημο να μην ανταλλάσουμε όλοι τις απόψεις μας και να επενδύουμε στο μονόλογο .
Τί πιστεύετε ;
8)
proseyxomenos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από proseyxomenos »

<<
Πρόσφατα παρατήρησα πως δεν προωθήται ο διάλογος σε αυτό το forum.
>>

anγινόσουν και λίγο πιο σαφής και το τεκμηρίωνες αυτό θα βοηθούσες τη συζητησ περισσότερο , σε μια αόριστη ερωτηση μονο αόριστη απάντηση μπορεί να λαβει κανείς
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Το φόρουμ εδώ έχει σκοπό να συζητούμε Θεολογικά και Ορθόδοξα Θέματα.

Δεν έχουν θέση σε αυτό, ούτε αιρετικά, ούτε μη Ορθόδοξα θέματα.

Το ίντερνετ είναι γεμάτο από φόρουμ με πληθώρα συζητήσεων γι' αυτά. Εδώ προτιμούμαι να μην ανοίγουμε συζητήσεις που προωθούν αιρετικές θέσεις...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

===============
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lovethink την Παρ Απρ 07, 2006 9:29 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

lovethink έγραψε:
g_aggelos έγραψε:Το φόρουμ εδώ έχει σκοπό να συζητούμε Θεολογικά και Ορθόδοξα Θέματα.

Δεν έχουν θέση σε αυτό, ούτε αιρετικά, ούτε μη Ορθόδοξα θέματα.

Το ίντερνετ είναι γεμάτο από φόρουμ με πληθώρα συζητήσεων γι' αυτά. Εδώ προτιμούμαι να μην ανοίγουμε συζητήσεις που προωθούν αιρετικές θέσεις...
Charous καλα παρατήρησες
Το φόρουμ αυτό δεν δέχετε καμμία συζήτηση παραπέρα από ωραίες ιστορίες καλωσύνης και αγάπης που μας αποκοιμίζουν από τα σύγχρονα προβλήματα γύρω μας
Ως άλλος στρουθοκαμηλισμός κρύβουμε το κεφάλι μας στην άμμο και δεν βλέπουμε γύρω μας πως δεν είναι όλοι "άγιοι" αλλά αγαπάνε πολλοί Τον Θεό και ελπίζουν σε ΑΥΤΟΝ
Απεναντίας αν τολμήσει κάποιος να συζητήσει κάτι λίγο πιο "διαφορετικό" ή θα του κλειδώσουν το θέμα ή θα τον διαγράψουν από μέλος όπως έγινε και με εμένα στο παρελθόν όταν όχι μόνο δεν έθεσα θέμα αλλά απλά συμετείχα σε θέμα που έθεσε άλλος
Απλά το μόνο που μου κάνει οξύμωρο είναι πως μπορούν να συνυπάρχουν σε ένα φόρουμ αυτοί οι αποκλεισμοί με θέματα όπως "γιατί η νεολαία δεν είναι κοντά στην εκκλησία"
Είναι κρίμα βέβαια να φορτώνετε η εκκλησία γενικά στο σύνολό της τις κινήσεις ενός δυό τριών μελών ενός όποιουδήποτε φόρουμ
Ετσι θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν μπορεί εδώ να προαχθεί ο διάλογος διότι το μόνο που θα έχεις σαν αντίλογο θα είναι χωρία γραφών τα οποία δεν δίνονται με τον ανάλογο τρόπο που πρέπει και στις δόσεις που πρέπει στον καθένα αλλά αδιάκριτα γράφονται αποστρέφοντας παράλληλα το πρόσωπο στο πρόβλημα του άλλου
Είμαι βέβαιος πως αν ήταν στο χέρι του Αγγελου και μόνο δεν θα είχε αυτή την εικόνα το φόρουμ
Η ουσία είναι μια , κάποιοι φοβούνται την συζήτηση επειδή φοβούνται να "φορέσουν" τις απορίες του άλλου
ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ για θέματα "αιρετικά" φυσικά που καλά κάνουν και κλείνουν
Δεν είναι ακριβώς έτσι...
Όταν ξεκίνησε ο τομέας των συζητήσεων, είχαμε μόνο σκοπό την συζήτηση πάνω σε εμπειρίες για το Άγιον Όρος (αυτό άλλωστε δηλώνει και το όνομα της σελίδας). Με τον καιρό, καταλαβαίνοντας την επικυνδινότητα του θέματος, άναπτύχθηκε σε πολλούς τομείς, και έφτασε στο σημείο που είναι σήμερα.
Όμως, όπως γίνεται σε όλα τα Θεολογικά φόρουμς, ξεκίνησαν και τα "αντίθετα" μηνύματα, είτε με απ' ευθείας επίθεση, είτε με κάλυψη των "χωρίων" από την Αγία Γραφή, ποιυ έδιναν τελείως αντίθετο νόημα από αυτό που πραγματικά γράφουν.
Αναγκαστικά λοιπόν, μπαίνουμε στην διαδικασία της διαγραφής, τέτοιων μηνυμάτων. Δεν μπορεί αν γίνει αλλιώς. Και προτιμώ να με πουν "αντιδημοκράτη" (ή όπως αλλιώς με έχουν χαρακτηρίσει στο παρελθόν) παρά να έχουμε σαν αποτέλεσμα, να φύγει ο κόσμος (και ειδικά οι νέοι μας) από τον χώρο της Εκκλησίας και τον δρόμο του Θεού.
Ξέρεις πολύ καλά, εσύ, για ποια θέματα μιλάω, και ξέρεις πόσο κακό κάνουν σε όλους μας όλα αυτά.

Χαρακτηρίστε με λοιπόν όπως επιθυμείτε, και για να δανειστώ μία φράση από έναν φίλο εδώ : Ρίχτε μου τις πέτρες και εγώ θα τις μαζεύω για τον τάφο μου.

Ευχαριστώ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

================
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lovethink την Παρ Απρ 07, 2006 9:47 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

lovethink έγραψε:To ποιανού ρίχνουν πέτρες νομίζω δεν χρειάζετε να το πούμε .... και σίγουρα δεν είσαι εσύ
Ξέρεις πολύ καλά ποιόν διώξανε από εδώ με πλάγιο τρόπο , όπως και ξέρεις καλά αν είμαι εγώ αυτός που ξεκινά θέματα που μπορεί να σκανδαλίσουν
Εγώ προσωπικά δεν καταλαβαίνω ότι το φόρουμ είναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για το Αγιο Ορος .
Βλέπω μια ενότητα "επικαιρότητα" επίσης βλέπω θέματα όπως "προγαμιαίες πχ σχέσεις" και ένα σωρό άλλα.
Και εμείς ως άλλοι τυφλοί δίνουμε συμβουλές αντί το μόνο που θα έπρεπε να κάνουμε θα ήταν να συμβουλεύουμε να συζητήσει ο καθένας ότι τον απασχολεί με τον πνευματικό του
Μέχρι να βρει ένα παιδί το θάρρος να πάει σε πνευματικό όμως πρέπει να προσέχουμε τι λέμε και να μην λειτουργούν κάποιοι με μηνύματα και παρακαλετά για σβύσημο θεμάτων που δεν ξέρουν πως να το προσεγγίσουν
Είτε μας αρέσει είτε όχι ,ένας άνθρωπος όταν βρει ένα φόρουμ θα θέσει και μια του απορία που μπορεί να θεωρηθεί σκανδαλιστική από κάποιους
Συμφωνώ σε όσα λες. Και γνωρίζω (νομίζω καλύτερα από όλους) όλη αυτήν την ιστορία που συμβαίνει εδώ.
Είμαι από τους πρώτους που σε ερωτήσεις, προτρέπω την επίσκεψη σε Πνευματικό (όπως και εσύ άλλωστε).
Αλλά πρέπει να καταλαβαίνουμε πότε ξεκινάει η ερώτηση με κακό σκοπό (δεν αναφέρομαι σε σένα...). Αυτό προσπαθώ να αφουγκραστώ, και παρακαλώ τον Θεό να μου δίνει την φώτιση να το καταλαβαίνω και να μην αδικήσω κανέναν άνθρωπο. Γι' αυτό πολλές φορές δεν διαγράφω αμέσως το μήνυμα, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τον σκοπό και την κατάληξη...

Λυπάμαι που με αυτόν τον τρόπο δημιουργώ πρόβλημα, αλλά υπόσχομαι να είμαι πολύ προσεκτικός τουλάχιστον στο μέλλον.....
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

==============
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lovethink την Παρ Απρ 07, 2006 9:48 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

lovethink έγραψε:Κοίτα αν θέλουμε όμως να απαντήσουμε στον Christo που έθεσε το θέμα εγώ θα πω ότι έχει δίκιο
Για μένα συζήτηση σημαίνει αίσθηση παρέας και όχι κατάκρισης
σημαίνει αίσθηση φιλίας και καλής διάθεσης και όχι τσουβαλιάσματος
Φόρουμ δεν σημαίνει συζήτηση ΜΟΝΟ για όσους συμφωνούν απόλυτα μεταξύ τους
Και σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Μόνο που δεν έρχονται όλη με την ίδια διάθεση, της φιλίας....
gkdgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Δημοσίευση από gkdgr »

Οπως σε κάθε συζήτηση , έτσι και σε αυτό το forum ,υπάρχουν καλοί συζητητές και άλλοι που θέλουν να μονοπωλήσουν τη κατάσταση και να επιβάλλουν τις απόψεις τους.
Εγώ για παράδειγμα συμμετέχω μόνο σε συζήτηση με κατα την γνώμη μου καλοπροαίρετα άτομα , αποφεύγω τους φανατικούς κάθε είδους, και ειδικά σε αυτούς που προσπαθούν να κάνουν τη γνώμη τους αποδεκτή με το ζόρι..
Η αλήθεια είναι οτι μερικά θέματα που ανοίγονται και η έκταση που παίρνουν καταντάνε την κατάσταση γελοία..
Τόσο γελοία που καλό θα ήταν να μπαίνει φρένο στα όσα γράφονται με περιορισμό των χαρακτήρων ανά μυνημα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”