Σε ποιούς απευθύνεται το Forum Συζήτησης?

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Σε ποιούς να απευθύνεται το Forum Συζήτησης?

Στους άσχετους περί των Θεολογικών Θεμάτων
3
17%
Στους αλλόδοξους/αλλόπιστους
1
6%
Στους συνειδητούς ανθρώπους της Εκκλησίας
14
78%
 
Σύνολο ψήφων: 18

Dimokratis
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Dimokratis »

kleanthis έγραψε:ΦΙΛΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ. ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ , ΩΡΑΙΑ, ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΛ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ....... ΚΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΣΕ ΡΟΛΟ ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΛΥΝΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΟΤΑΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟΥ ΕΝΩ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΧΩΡΕΙΣ ΟΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΣΤΑ ΛΕΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. ΑΝ ΘΕΛΑΝ ΠΑΡΕΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΘΑ ΚΑΝΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.

ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΜΑΧΗΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ..ΟΛΟΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ.ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΡΟΘΕΣΕΩΣ ΣΟΥ.

Υ.Γ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΤΣΙΠΟΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΚΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΠΜ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΑΘΩΣ ΑΠΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.....
Στην αλληλογραφία του ο Γ.Σωφρόνιος με τον Δ.Μπάλφουρ μιλάει σε κάποιο σημείο για την ''σκληρότητα'' του γραπτού λόγου.Ορίστε και το κείμενο του.

Επιστολή 3

ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ

Η νίκη στους πειρασμούς.Η ʽʼσκληρότηταʼʼ του γραπτού λόγου.

Άθως,12 Αυγούστου 1932.

Αγαπητέ περιπόθητε εν Χριστώ αδελφέ,
Εντιμότατε πάτερ Δαβίδ,
Ευλογείτε!

''Σκεπτόμουν να μην σας γράψω,πριν λάβω από εσάς νέες ειδήσεις.Αλλά βλέπετε δεν άντεξα να τις περιμένω.Τόσο κατώδυνη ήταν η ψυχή μου αυτές τις μέρες,σχεδόν μέχρι απογνώσεως.
Δεν γνωρίζω όμως τι να πω.Φοβούμαι πλέον,μήπως επιβαρύνω την ψυχή σας με οποιονδήποτε λόγο ή παραίνεση.Ένα έχω να πω μόνο,να μην αμφιβάλλετε για το αν η απόφαση που πήραμε μαζί είναι απόλυτα συμφωνημένη με το θέλημα του Θεού.Οι θλίψεις,οι δυσκολίες,τα εμπόδια στη δεδομένη περίπτωση μαρτυρούν μόνο την ευαρέσκεια του Θεού για το έργο που αρχίσαμε.Σκεφθήτε,πόσο ευκολο θα ήταν να γίνουν όλα στη Σερβία κοντά στον μητροπολίτη Βαρνάβα ή στη Γαλλία κοντά στον Ευλόγιο ή στην Τσεχία κοντά στον επίσκοπο Γόρδασο,αυτό όμως δεν σημαίνει οτί έτσι θα ήταν καλύτερα.
Αν τώρα νικήσετε,θα ευχαριστήτε τον Θεό σε όλη την υπόλοιπη ζωή σας γιατί πλουτησθήκατε με αληθινό θησαυρό,από τον οποίο θα αντλήτε για τον εαυτό σας και τους άλλους όλα τα απαραίτητα μέσα για τον αγώνα εναντίον του εχθρού ακόμα και ως τον τάφο.
Αν ήταν δυνατόν θα υπέμενα τώρα με χαρά στη θέση σας όλες τις εξουθενώσεις και τις θλίψεις,γιατί ο Κύριος μού έδωσε να γνωρίσω εκ πείρας πόσο ωφέλιμες είναι.Συγχωρήστε με,δείξτε λίγη ακόμα υπομονή,μη μου στερείτε την αγάπη σας,και για την ώρα την εμπιστοσύνη σας.
Λυπάμαι που τώρα δεν έχουμε την δυνατότητα μιας ζωντανής επικοινωνίας,γιατί στα γράμματα είναι πολύ δύσκολο να εκφρασθεί κανείς.Ο γραπτός λόγος φαίνεται συχνά ʽʼσκληρόςʼʼ(Ιωάν.6,60) και αφόρητος!
Ημέρα και νύχτα προσεύχομαι στον Κύριο και στη Θεομήτορα να σας χαρίσει την ανδρεία να πορευθήτε μαζί μας προς τον Γολγοθά,για να φθάσουμε και στην Ανάσταση.
Εύχεσθε για μένα.Σας αγαπώ και είμαι αφοσιωμένος σε σας με όλη μου την ψυχή.

Ο ανάξιος εν Χριστώ αδελφό σας,
ο αμαρτωλός διάκονος Σωφρόνιος

Υ.Γ.Συγχωρέστε με, αγαπητέ πάτερ Δαβίδ,που δεν προέβλεψα την επιθυμία του πατρός Σιλουανού να σας γράψει κάτι.Δεν τον ρώτησα εγκαίρως,γιʼαυτό και δεν σας έστειλα το γράμμα του μαζί με το δεύτερο δικό μου γράμμα,αν και από απόψεως χρόνου,ούτε αυτό ήταν δυνατό.
Σας στέλνω τώρα το γράμμα αυτό της 31ης Ιουλίου.''


Νομίζω πρέπει να μιμηθούμε τον Γ.Σωφρόνιο και να γράφουμε όπως και αυτός,δηλ. με πνεύμα ταπείνωσης.
Πάντως δεν διαφωνώ με τα περισσότερα από τα λεγόμενα σου.

Όσο για το ουζάκι θα ήθελα σε κάποια φάση να γνωριζόμουνα με τους εν Θεσσαλονίκη Ορθόδοξους Χριστιανούς
.Άν θέλουν και άλλα μέλη μπορούμε να συναντηθούμε.
Όσοι αντέχουν την συζήτηση ''πρόσωπο με πρόσωπο'' ας κοπιάσουν.Οι υπόλοιποι ας μείνουν κρυμμένοι πίσω από τις οθόνες του υπολογιστή τους...
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Άσχετο, αλλά πεθαίνω για λίγη προβατίνα στα κάρβουνα...
(Με το απαραίτητο γιαουρτοσκόρδιον και μπύρα βαρελίσια)
:(
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

strumfi έγραψε:( και μπύρα βαρελίσια)
:(
Κόκκινο Μονοξυλίτικο κρασί σού κάνει;
Εικόνα
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

stratos έγραψε: Κόκκινο Μονοξυλίτικο κρασί σού κάνει;
Μάλλον (δεν το έχω ξαναπιεί), αλλά με πιο πικάντικο μεζέ. Και με τον Ασημένιο να μου τα χώνει στην καθαρεύουσα!!

Θέλω να το ξαναζήσω, αυτό...
Ζητάω πολλά?
:(
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”