Ήθος και τάξη στο FORUM

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

juli έγραψε:Τό ήθος και η τάξη σε ένα χώρο δεν επιβάλλεται ''άνωθεν'', από αυτόκλητους αστυνομικούς, από αιφνίδιες διαγραφές, απο συνεχή επιτήρηση, άμεση λογοκρισία, ή ένοχη σιωπή-συγκατάθεση!

Το ήθος δεν επιβάλλεται, αλλά εμπνέεται!

Στο βαθμό που θα συνειδητοποιήσουμε τι αντιπροσωπεύει ένας ορθόδοξος ιστοχώρος, ποιόν ευαγγελίζεται, ''ποιόν'' αντιμάχεται, θα διαμορφωθεί ανάλογα η συμπεριφορά μας.

Οτιδήποτε εμπεριέχει την έννοια της βίας, ή της περιφρόνησης ή του καταναγκασμού, λεκτικού ή φραστικού ή ψυχολογικού, είναι καταδικαστέο και απορριπτέο. Ο καθένας θα πρέπει να έχει την ελευθερία να εκφράζει τις απόψεις του, όπως εκείνος επιθυμεί, εφόσον δεν προσβάλλει τους συνομιλητές του.

Φίλη Juli

Πολύ σωστά τα λες, μόνο που συμβαίνει συχνά το τελευταίο(το υπογραμμισμένο) :roll: :roll: :roll:
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
ion
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 14, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ion »

Το φόρουμ ψάχνει την ταυτότητα του ;
Με τσιπακι ή χωρίς ;
Δεν γράφω πια συχνά , σας παρακολουθώ όμως .
Και ενώ ξέρω πόσα πρόβατα έχει το παχνί , και πόσους λύκους από έξω .
Πολλές βραδιές μετρώντας τα πρόβατα μου βγαίνουν περισσότερα και μου λείπουν λύκοι !!!
Πολλοί θα παρεξηγηθούν με αυτό που γραφώ , αλλά παρακαλώ να προσέξουν την μύγα τους .
Γιατί τόσος πονοκέφαλος για τσομπάνηδες και σκυλιά ;

Όσο δεν θα υπάρχει δογματική διαφορά το φόρουμ θα είναι πάντα προστατευμένο .
Είναι αναγκαίο κύριοι και οι κυρίες που γνωρίζουν παραπάνω από κάποιους άλλους ( π.χ εμένα ) να γράψουν για να μαθαίνουμε και εμείς .

Είναι αναγκαίο να υπάρχει αντίλογος η΄και διαφωνία , το όφελος είναι μεγαλύτερο.
Ταπεινή μου γνώμη είναι να συνεχίσει το φόρουμ ως είναι , με το χρόνο ωριμάζει γιατί ωριμάζουμε κι εμείς .
eblogite
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

Misha έγραψε: γι αυτο το χαιρομαι αυτο το φορουμ.γι αυτο κι έχω κολλήσει.
Το ότι έχεις κολλήσει είναι σαφές.

Το ότι το χαίρεσαι θαυμάσιο.

Θα ήταν καλύτερα αν άφηνες και τους άλλους να το χαρούνε!
Μαράν Αθά
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

ion έγραψε: Όσο δεν θα υπάρχει δογματική διαφορά το φόρουμ θα είναι πάντα προστατευμένο .
Θεν είναι θέμα δογματικής διαφοράς. Οι δογματικές διαφορές είναι ευπρόσδεκτες νομίζω.

Οι φωνές, ο φανατισμός και η υστερία δημιουργούν το πρόβλημα.
Μαράν Αθά
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

vfilip έγραψε:
Τοποθετήσεις του στυλ "ξεπερνάτε το μέτρο" ,"θα βρείτε το μπελά σας διαχειριστές" είναι κακοπροαίρετες .

Τα forums είναι έκφραση της δημοκρατίας κ δεν χρειάζεται ούτε αστυνόμους ούτε ηθικολόγους .

Δεν υπακούμε ούτε σε ηθικολόγους , κινδυνολόγους και αυτόκλητους αστυνομικούς .
Θα ήταν χρήσιμο να μας κάνεις quote που βρήκες τη φράση "θα βρείτε το μπελά σας διαχειριστές"

ένα σημαντικό προσόν του να ξέρεις να κάνεις διάλογο είναι να διαβάζεις αυτά που γράφει ο άλλος και όχι αυτά που θα θελες εσύ να γράφει ...

ένα δεύτερο προσόν είναι να μην αποδίδεις προθέσεις που δεν υπήρξαν

προσωπικά ζήτησα

1) σεβασμό στις απόψεις και τα ΠΙΣΤΕΥΩ του άλλου

2)ο φανατισμός και τα κολλήματα μερικών να μην καταστρέφουν τον διάλογο

και

3) να μην βομβαρδίζεται ο χώρος με μηνύματα επί παντός επιστητού από τους γνωστούς πολεμοχαρείς, ώστε να υπάρχει το κλίμα και το χώρος για να μιλήσει και το 95% των μελών του forum που δε μιλάει ποτέ.

Δεν καταλαβαίνεις ότι η επιδειξιομανία γνώσεων και η μαχητικότητα κάποιων "κομπλάρει" ένα σωρό χρήστες από το να καταθέσει τη χρήσιμη άποψή του?
Μαράν Αθά
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

Ioanath έγραψε: Δεν καταλαβαίνεις ότι η επιδειξιομανία γνώσεων και η μαχητικότητα κάποιων "κομπλάρει" ένα σωρό χρήστες από το να καταθέσει τη χρήσιμη άποψή του?
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, είσαι η φωνή της σιωπηλής (και κομπλαρισμένης) μειοψηφίας; Διαφορετικά, πώς το ξέρεις ότι τόσοι πολλοί χρήστες αποφεύγουν να γράψουν εξαιτίας κάποιων τακτικώ συμμετεχόντων; Μπορεί να αποφεύγουν να γράψουν για τον α΄ ή το β΄λόγο. Υποθέτω λοιπόν ότι έχεις μιλήσει με κάποιους ή μάλλον με αρκετούς για να εκφράζεσαι με τόση βεβαιότητα.
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

Απλά, μου κάνει το εξής πράγμα εντύπωση: Ο ίδιος άνθρωπος που δηλώνει επίσημα και κάπως θεατρικά ότι αποχωρεί οριστικά από το φόρουμ, για τους δικούς του λόγους (σεβαστοί), στη συνέχεια επανέρχεται και επιχειρεί επίμονα να βάλει σε "τάξη" τα πράγματα, σύμφωνα φυσικά με τις δικές του ιδέες και αντιλήψεις. Αυτά υποδηλώνουν μία συγκεκριμένη νοοτροπία.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

καλημερα
χθες ειπες οτι δεν σου αρεσει η καταπιεση σωστα;
γιατι δεν βλεπεις την καταπιεση στο μεγαλυτερο κομματι του φορουμ
σωστα εγραψε ο Ioanath
αλλωστε κατα καιρους μπαινουν ατομα παλια και λενε οτι εξ αιτιας των λιγων χαθηκαν και δεν μπαινουν στο φορουμ να γραψουν
τα εχω πει και με πμ με καποιους που ...πως να το κανουμε βρε αδερφε ειναι χαμηλων τονων
δεν εχουν ολοι εκρηκτικο χαρακτηρα ουτε τετοιο παθος για να περνανε τις θεσεις τους
εγω το καταλαβα τελικα αυτο και θα κανω μια νεα αρχη αν μπορω

θελω τη γνωμη σου
Εικόνα
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Στο πρώτο θέμα που θίγεις, να σου απαντήσω και εγώ, λέγοντάς σου ότι ήδη έχουν φύγει πολλά αξιόλογα μέλη από το φόρουμ μας και υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν γράφουν για τους λόγους που γράφει ο Ioanath.
Όσο για το "θεατρικά" και την επιστροφή που γράφεις, πιστεύω ότι οποιοσ΄δήποτε πιστός φίλος της παρέας μας θα έλεγε τις σκέψεις του για την καλυτέρευση της παρέας μας.
Είσαι λίγο άδικος νομίζω... Αν μπορούσες να έρθεις κάποια φορά στις συναντήσεις μας, σίγουρα θα άλλαζες και εσύ λίγο την γνώμη σου...
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

Ioanath έγραψε:
Θα ήταν χρήσιμο να μας κάνεις quote που βρήκες τη φράση "θα βρείτε το μπελά σας διαχειριστές"

ένα σημαντικό προσόν του να ξέρεις να κάνεις διάλογο είναι να διαβάζεις αυτά που γράφει ο άλλος και όχι αυτά που θα θελες εσύ να γράφει ...
Την πρόταση σου περί "ηθικής τάξεως" στο φορουμ το έχει επαναδιατυπώσει παλιότερα ένα άλλο μέλος ο Shubik όπου to προχώρησε κ εβαλε κ θέμα νομιμότητας
Ioanath έγραψε: 1) σεβασμό στις απόψεις και τα ΠΙΣΤΕΥΩ του άλλου

2)ο φανατισμός και τα κολλήματα μερικών να μην καταστρέφουν τον διάλογο
που παραβιάζεται ο σεβασμός του άλλου ? Από την κατασκευή τους τα forums το έχουν εξασφαλίσει αυτό
Ioanath έγραψε: 3) να μην βομβαρδίζεται ο χώρος με μηνύματα επί παντός επιστητού από τους γνωστούς πολεμοχαρείς, ώστε να υπάρχει το κλίμα και το χώρος για να μιλήσει και το 95% των μελών του forum που δε μιλάει ποτέ.
εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτό κ θα μου άρεσε πιο πολύ αν υπήρχαν "πολεμοχαρείς" από όλες τις παρατάξεις .
Ioanath έγραψε: Δεν καταλαβαίνεις ότι η επιδειξιομανία γνώσεων και η μαχητικότητα κάποιων "κομπλάρει" ένα σωρό χρήστες από το να καταθέσει τη χρήσιμη άποψή του?
Σου θυμίζω κάτι από το Λύκειο που ίσως το έχεις ξεχάσει :
ότι οι καλοί οι μαθητές δεν βγαίνουν με δικιά τους πρωτοβουλία να πουν το μάθημα αν όμως τους ρωτήσεις τότε σε αποστομώνουν .
Ρωτάτε τους λοιπόν κ εσείς στα άρθρα που δημοσιεύετε κ στέλνετε τους κ Π.Μ . Θα ήθελα τη γνώμη σου σε αυτό το θέμα .Δεν είναι κακό .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vfilip την Τρί Ιαν 16, 2007 9:07 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”