Μία έκκληση προς τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Μία έκκληση προς τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ

Δημοσίευση από gkou »

Απευθύνομαι σε όλους τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ:
Θέλω να σας ευχαριστήσω που υπάρχετε στον χώρο αυτό, είναι μεγάλη ευλογία για εμάς...
Επίσης, θα ήθελα να σας παρακαλέσω θερμά να αρχίσετε να συμμετέχετε πια ενεργά , για πνευματική ωφέλεια όλων μας.Τώρα, όσο ίσως ποτέ άλλοτε, είναι τόσο επιτακτική η ανάγκη μας να στραφούμε σε σας για παρηγορία . Έχουμε ανάγκη από τις γνώσεις σας, τις συμβουλές σας, την παρουσία σας!
Σας ευχαριστώ !
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Μία έκκληση προς τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ

Δημοσίευση από faviola »

gkou έγραψε:Απευθύνομαι σε όλους τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ:
Θέλω να σας ευχαριστήσω που υπάρχετε στον χώρο αυτό, είναι μεγάλη ευλογία για εμάς...
Επίσης, θα ήθελα να σας παρακαλέσω θερμά να αρχίσετε να συμμετέχετε πια ενεργά , για πνευματική ωφέλεια όλων μας.Τώρα, όσο ίσως ποτέ άλλοτε, είναι τόσο επιτακτική η ανάγκη μας να στραφούμε σε σας για παρηγορία . Έχουμε ανάγκη από τις γνώσεις σας, τις συμβουλές σας, την παρουσία σας!
Σας ευχαριστώ !

+10000000000 :105 :105
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μία έκκληση προς τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Αυτο που λετε αδελφια δεν γινεται ,δεν το καταλαβαινετε φαινετε

Θελουνε ,και πρεπει να κρατανε την ανωνυμια τους ειναι κληρηκοι οχι κοσμικοι σαν εμας
κατα την δικη μου γνωμη, πολλυ καλα πρατουνε και δεν ειναι τοσο μαζι μας τουλαχιστον σαν ενεργα μελη,
αλλα να ειστε σιγουροι μας διαβαζουνε :8 οπως ολος ο πλανητης εχει αποδειχθη πολλε φορες αυτο,
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μία έκκληση προς τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ

Δημοσίευση από aposal »

Η συμμετοχή τους είναι κόσμημα για το φόρουμ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: Μία έκκληση προς τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ

Δημοσίευση από max1 »

Dimitris39 έγραψε:Αυτο που λετε αδελφια δεν γινεται ,δεν το καταλαβαινετε φαινετε

Θελουνε ,και πρεπει να κρατανε την ανωνυμια τους ειναι κληρηκοι οχι κοσμικοι σαν εμας
κατα την δικη μου γνωμη, πολλυ καλα πρατουνε και δεν ειναι τοσο μαζι μας τουλαχιστον σαν ενεργα μελη,
αλλα να ειστε σιγουροι μας διαβαζουνε :8 οπως ολος ο πλανητης εχει αποδειχθη πολλε φορες αυτο,
Δημήτρη δε νομίζω να είπε κανείς να μην κρατήσουν την ανωνυμία τους, συμβουλές είπαν οι κοπέλες ότι θέλουμε. Ακριβώς εκεί που λες είναι το θέμα, ότι αν υπάρχουν και μας διαβάζουν καλώς, το θέμα είναι να τους διαβάζουμε κι εμείς. Και γενικά όποιος είναι ανώτερος πνευματικά (λαϊκός ή κληρικός δεν έχει σημασία) αυτός είναι που πρωτίστως πρέπει να μιλάει και όχι κάποιοι σαν εμένα που δεν έχουν και πολλά να προσφέρουν.

Ευτυχώς που είναι και 2-3 άτομα που μεταφέρουν τουλάχιστον αποσπάσματα από βιβλία και άρα λόγια Γερόντων και Αγίων ανθρώπων προς όφελος όλων μας.
Αν κάνω λάθος, συγνώμη :oops:
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Μία έκκληση προς τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ

Δημοσίευση από gkou »

max1 έγραψε:
Dimitris39 έγραψε:Αυτο που λετε αδελφια δεν γινεται ,δεν το καταλαβαινετε φαινετε

Θελουνε ,και πρεπει να κρατανε την ανωνυμια τους ειναι κληρηκοι οχι κοσμικοι σαν εμας
κατα την δικη μου γνωμη, πολλυ καλα πρατουνε και δεν ειναι τοσο μαζι μας τουλαχιστον σαν ενεργα μελη,
αλλα να ειστε σιγουροι μας διαβαζουνε :8 οπως ολος ο πλανητης εχει αποδειχθη πολλε φορες αυτο,
Δημήτρη δε νομίζω να είπε κανείς να μην κρατήσουν την ανωνυμία τους, συμβουλές είπαν οι κοπέλες ότι θέλουμε. Ακριβώς εκεί που λες είναι το θέμα, ότι αν υπάρχουν και μας διαβάζουν καλώς, το θέμα είναι να τους διαβάζουμε κι εμείς. Και γενικά όποιος είναι ανώτερος πνευματικά (λαϊκός ή κληρικός δεν έχει σημασία) αυτός είναι που πρωτίστως πρέπει να μιλάει και όχι κάποιοι σαν εμένα που δεν έχουν και πολλά να προσφέρουν.

Ευτυχώς που είναι και 2-3 άτομα που μεταφέρουν τουλάχιστον αποσπάσματα από βιβλία και άρα λόγια Γερόντων και Αγίων ανθρώπων προς όφελος όλων μας.
Αν κάνω λάθος, συγνώμη :oops:
Μέσα στο μυαλό μου είσαι Μάξιμε! :smile: Κι εγώ αυτό ακριβώς εννοούσα... Όλοι αυτοί οι τόσο φωτισμένοι άνθρωποι, είναι κρίμα να μην συμμετέχουν και να μας καθοδηγούν σε αυτούς τους τόσο χαλεπούς καιρούς που ζούμε, ακόμα και διαδικτυακά :(
Θα μου πείτε κάποιοι: "Συμβουλέψου τον πνευματικό σου", και δίκιο θα έχουν. Σε καμία όμως περίπτωση δεν εννοούσα να αντικαταστήσουμε τη σχέση που έχουμε με τον πνευματικό μας, με αυτή την επικοινωνία :wink:
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μία έκκληση προς τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Οποιος χρειαζεται συμβουλες παει σε εναν πνευματικο και μιλαει αυτοπρωσοπος οχι πισω απο μια οθονη,
μα θα μου πειτε, υπαρχουνε ψυχες που εστω και μεσω υπολογιστη θελουνε να κανουνε δειλα δειλα μια αρχη ,
ας ξεκινησουνε και καποιος απο τα μελη θα τον προτεινη να παει σε καποιον Ιερεα

δεν το βρισκω κακο να συμετασχη καποιος μοναχος η Ιερεας στο φορουμ αλλα
και η απουσια τους δικαιως ειναι υπαρκτη

Υ.Γ μπορει να φοβηθηκανε το ξυλο απο μενα..........
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6453
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Μία έκκληση προς τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ

Δημοσίευση από stathis73 »

Mάξιμε δεν κάνεις λάθος όσον αφορά τους Ιερείς, αλλά οι μοναχοί λογικά πρέπει να πάρουν και την ανάλογη ευλογία απο τον γέροντα για να συμμετέχουν σε συζητήσεις και άντε ας πούμε οτι συμμετέχουν υπάρχει νομίζεις το επίπεδο ( απο ολες τις πλευρές και σκοπιές) ώστε να κάνει διάλογο ο μοναχός με εμάς;.........................δεν νομίζω πλην ελαχίστων εξαιρέσεων εδω μέσα, ας μας διαβάζουν και ας προσεύχονται για μας, είναι οτι καλύτερο.

υγ: ας τους αφήσουμε στην ησυχία τους καλύτερα... :wink:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Μία έκκληση προς τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ

Δημοσίευση από faviola »

Dimitris39 έγραψε: Υ.Γ μπορει να φοβηθηκανε το ξυλο απο μενα..........
Αυτό είναι. Μας αποφεύγουν γιατί φοβούνται τον Δημήτρη..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :angryfire :angryfire :angryfire
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Μία έκκληση προς τους ιερείς και μοναχούς του φόρουμ

Δημοσίευση από faviola »

stathis73 έγραψε:Mάξιμε δεν κάνεις λάθος όσον αφορά τους Ιερείς, αλλά οι μοναχοί λογικά πρέπει να πάρουν και την ανάλογη ευλογία απο τον γέροντα για να συμμετέχουν σε συζητήσεις και άντε ας πούμε οτι συμμετέχουν υπάρχει νομίζεις το επίπεδο ( απο ολες τις πλευρές και σκοπιές) ώστε να κάνει διάλογο ο μοναχός με εμάς;.........................δεν νομίζω πλην ελαχίστων εξαιρέσεων εδω μέσα, ας μας διαβάζουν και ας προσεύχονται για μας, είναι οτι καλύτερο.

υγ: ας τους αφήσουμε στην ησυχία τους καλύτερα... :wink:
Έχεις δίκιο Στάθη. Δεν υπάρχει ανάλογο επίπεδο. Αυτοί παλεύουν με νύχια και με δόντια με τον διάβολο. Εμείς....... :?
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”