Aναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από fosterer »

Nα'χαμε να λέγαμε.......... :7 :7 :7
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από babisgr »

Αυτό που λέει ο Στάθης, νομίζω πως είναι εφικτό.
Άλλωστε δεν σημαίνει ότι αν αναγράφουμε την ημερομηνία γεννήσεως στο forum θα πρέπει όλοι να το έχουν γραμμένο...
Όσοι το ξέρουν, και όσοι όχι αν το θέλουν ίσως είναι κίνητρο να το μάθουν.

Πραγματικά δεν σας ενοχλεί που αφήνουμε την ημέρα της βαπτίσεως απαρατήρητη. :7

Εγώ την ημέρα ανάμνησης της βαπτίσεώς μου την τιμώ την Κυριακή των Μυροφόρων. Κυριακή των Μυροφόρων βαπτίστηκα. (δεν εννοώ πάρτι και τέτοια, αλλά εγώ εσωτερικά νιώθω πως γιορτάζω εκείνη τη Κυριακή.)
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
spyridonas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από spyridonas »

Υπάρχει και μια διδαχή του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού πάνω στο θέμα της γιορτής των γενεθλίων σε σχόλιο του Πρωτοπρεσβύτερου Θεόδωρου Ζήση, μεταξύ των άλλων λέει ο Άγιος Κοσμάς

Αν είχαμε χρόνο να σας πω για τα θέματα αυτά. Είναι εκπληκτική και εντυπωσιακή η διδασκαλία του! -Ψυχαγωγία. Πώς γιορτάζουμε π.χ. τις γιορτές, την ονομαστική γιορτή του παιδιού -όχι τα γενέθλια- και ποιο είναι το κουρμπάνι το θεϊκό και ποιο είναι το κουρμπάνι το διαβολικό. «Να κάνης, λέει ο Άγιος, κουρμπάνι, όταν γιορτάζη το παιδί σου, αλλά να κάνης κουρμπάνι θεϊκό και όχι διαβολικό».

http://agioritis.pblogs.gr/didahes-agio ... twloy.html

Να δούμε και τη λέει κ ο Γέροντας Παϊσιος πάνω σ' αυτό το θέμα.

Πάτερ πρέπει εμείς οι Ορθόδοξοι να γιορτάζουμε τα γενέθλιά μας ή όχι;

Απάντησις:

Άκουσε παιδί μου γενέθλια δικαιούνται να γιορτάζουν μόνον σε όσους ο Θεός τα προανήγγειλεν όπως π.χ.
η γέννησις του Χριστού, η Γέννησις της Παναγίας και του Ιωάννου του Προδρόμου.
Αυτά είναι Θεάρεστα γενέθλια. Τα των λοιπών ανθρώπων τα γενέθλια είναι αμαρτωλά ,διότι κάθε παιδί συλλαμβάνεται με πορνικά παιχνίδια.
Εάν τα γενέθλια δεν ήταν αμαρτωλά δεν θα βάπτιζαν τα βρέφη. Όποιοι γιορτάζουν τα γενέθλιά τους ,γιορτάζουν την σαρκικήν τους αμαρτίαν.
Ο Θεός θέλει, να γιορτάζωμε τα Πνευματικά μας γενέθλια και πνευματικά γεννιέται ο άνθρωπος που βαπτίζεται. Και από αμαρτωλός που ήταν γίνεται αναμάρτητος, δηλαδή ψυχικά και σωματικά καθαρός.
Και καλόν είναι αυτοί που σέβονται τον Θεόν να γιορτάζουν την ονομαστικήν τους εορτήν που λέγεται Πνευματική αναγέννησις.
Όλα τα δυτικά Παπικά κράτη , που γιορτάζουν τα γενέθλιά τους είναι σιχαμερά στα μάτια του Θεού , διότι γιορτάζουν τα πορνικά και αμαρτωλά παιχνίδια της συλλήψεώς των.
Όταν ο Ηρώδης γιόρτασεν τα αμαρτωλά γενέθλια, βρήκεν αφορμήν η Σατανάς και τον έβαλεν και έκοψεν το κεφάλι του Ιωάννη του Βαπτιστή, που ολόκληρος ο κόσμος ήταν κατώτερος της κεφαλής αυτής.
Επειδή τα έργα των δυτικών είναι πονηρά, αρέσκονται να γιορτάζουν τα βρώμικα γενέθλιά τους.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από ψυχουλα »

στα γενεθλια δε γιορταζουμε τη συλληψη οπως και αν εγινε αυτη αλλα τη ΓΕΝΝΗΣΗ, τη μερα που μετα απο ωδινες, αγωνια κτλ ηρθε τελικα το παιδι στον κοσμο.

οσο για τον Ηρωδη, δεν εφταιγαν τα γενεθλια αλλα μαλλον η λαγνεια που τον εδερνε!!!!!!

ο Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος ελεγε να μη γινονται οι γαμοι Κυριακη για να μη συνευρεθουν τετοια μερα οι νεονυμφοι και αν γινει να μη συνευρεθουν εκεινη την ημερα. Το Σαββατο παλι δε θεωρειται καταλληλο γιατι ειναι για μνημοσυνα και ξενυχτουν και μετα δεν εκκλησιαζονται την Κυριακη! μυλος!!αμα κατσουμε και διαβασουμε ολες τις παραινεσεις και συμβουλες ολων των Αγιων θα απελπιστουμε και θα νομισουμε οτι δε θα σωθουμε ποτε!

εν κατακλειδι εγω προσωπικα πιστευω οτι ποσως ενδιαφερεται ο Θεος για τα γενεθλια μας αλλα για την υπερηφανεια τον εγωκεντρισμο που μπορει να εμπεριεχει ή να καλλιεργεί μια τέτοια γιορτή ναι!

ομως ποσοι απο εσας θυμαστε να σας γεμιζε υπερηφανεια και εγωκεντρισμο το οτι θα σας εκαναν γιορτη γενεθλιων οι γονεις σας;;; εγω τουλαχιστον το μονο που σκεφτομουν ηταν οτι ωραια θα ερθουν ολοι οι συμμαθητες μου σπιτι και θα παιξουμε, ευκαιρια για παιχνιδι το βλεπα οχι οτι κατι εγινε που μεγαλωσα ενα χρονο!

Επισης καμια φορα με τη συμπεριφορα μας ως χριστιανοι αντι να δωσουμε καλο παραδειγμα ισως σκανδαλισουμε προς το χειροτερο. Αν πχ εγω παω αυριο με μια φουστανα μεχρι κατω στην εκκλησια και με μια μαντηλα ή θα πουν οτι ειμαι μεταναστρια ενεκα και της περιοχης που μενω ή θα πουν οτι το παιζω καλη χριστιανη και θα σκανδαλισω. Καλυτερα να ντυθω νορμαλ και να κοιτω να περνω απαρατηρητη.
Αν μεθαυριο δεν κανω γενεθλια στα παιδια μου και με ρωτα το σοι μου γιατι και τους πω αυτα περι πορνικων συλληψεων το πολυ πολυ και τα παιδια μου να παρουν λαθος μηνυμα για το χριστιανισμο και αντι να ερθουν πιο κοντα στο Χριστο να πανε πιο μακρια και οι υπολοιποι γυρω μου το ιδιο και μονο κακο να κανω. Ειναι οπως η νηστεια, αν πας σε ενα σπιτι που δε νηστευουν καλυτερα να φας παρα να σκανδαλισεις.
Τελικα χρειαζεται διακριση σε ολα παντα σε αυτο το συμπερασμα καταληγουμε!!!!

θα ηταν παντως πολυ ωραιο οντως να γιορταζουμε τα πνευματικα μας γενεθλια! Δε νομιζω οτι αυτο θα σκανδαλιζε και θα διαφωτιζε και πολλους το τι γινεται στη βαφτιση γιατι οι πιο πολλοι νομιζουν οτι απλως δινεται ενα ονομα που μονο αυτο δεν ειναι!!!
χτες καποιος μου προτεινε να βαφτισω δυο φορες το παιδι για να βολεψω συγγενεις σε δυο διαφορετικες περιοχες της Ελλαδας !!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ!!!!!!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από babisgr »

ψυχουλα έγραψε:ομως ποσοι απο εσας θυμαστε να σας γεμιζε υπερηφανεια και εγωκεντρισμο το οτι θα σας εκαναν γιορτη γενεθλιων οι γονεις σας;;; εγω τουλαχιστον το μονο που σκεφτομουν ηταν οτι ωραια θα ερθουν ολοι οι συμμαθητες μου σπιτι και θα παιξουμε, ευκαιρια για παιχνιδι το βλεπα οχι οτι κατι εγινε που μεγαλωσα ενα χρονο!
Ναι όμως δες και αυτό:
eleimon έγραψε:Тα γενέθλια μας πρέπει να τα γιoρτάζoυμε;

http://www.orthodox-answers.gr/~orthodox/node/478
Η ημέρα γενεθλίων μας δεν έχει κάτι το πνευματικό. Ή τουλάχιστον αν έχει κάτι το πνευματικό, δεν του δίνουμε σημασία.
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Εγώ βαφτίστηκα όταν ήμουν μωρό, αλλά παρέμεινα άθεος μέχρι σχεδόν τα 30 μου χρόνια.. :(

Μήπως να εορτάζω λοιπόν την ημέρα της μεταστροφής μου στην Πίστη? :105

Αλλά δεν την θυμάμαι.. :roll:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από ψυχουλα »

babisgr έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:ομως ποσοι απο εσας θυμαστε να σας γεμιζε υπερηφανεια και εγωκεντρισμο το οτι θα σας εκαναν γιορτη γενεθλιων οι γονεις σας;;; εγω τουλαχιστον το μονο που σκεφτομουν ηταν οτι ωραια θα ερθουν ολοι οι συμμαθητες μου σπιτι και θα παιξουμε, ευκαιρια για παιχνιδι το βλεπα οχι οτι κατι εγινε που μεγαλωσα ενα χρονο!
Ναι όμως δες και αυτό:
eleimon έγραψε:Тα γενέθλια μας πρέπει να τα γιoρτάζoυμε;

http://www.orthodox-answers.gr/~orthodox/node/478
Η ημέρα γενεθλίων μας δεν έχει κάτι το πνευματικό. Ή τουλάχιστον αν έχει κάτι το πνευματικό, δεν του δίνουμε σημασία.
ναι το ειδα αυτο Μπαμπη αλλα ειναι απλως η αποψη (σεβαστη) μιας ορθοδοξης ιστοσελιδας, δεν ειναι και δογμα! Χρειαζεται διακριση για το τι εφαρμοζουμε και πως αλλιως μπορει να βλαψουμε αντι να ωφελησουμε.

σαφως και κατι παραπανω ξερει ο γ. Παΐσιος δε διαφωνω, αυτο ελειπε αλλα δεν ειναι ολα οσα εχουν πει οι γεροντες και οι Αγιοι εφαρμοσιμα σε ολες τις συνθηκες και ολες τις εποχες (για τις παραινεσεις και συμβουλες μιλω οχι για τα δογματα που ειναι και πρεπει να ειναι απαραλλακτα παντα). Οταν εχουμε να κανουμε με τους γυρω μας αν μια συμπεριφορα μας απομακρυνει τους δικους μας απο το Χριστο αντι να τους φερνει πιο κοντα κακο καναμε παρα καλο! γι αυτο εβαλα το παραδειγμα με τη νηστεια.

θελω να πω οτι καλυτερα να μεγαλωσουμε ετσι το παιδι μας ωστε να φτασει στο σημειο απο μονο του να πει οχι δε θελω γενεθλια παρα να του το επιβαλλουμε εμεις, δεν εχει αξια ετσι. Θυμαμαι ενας γεροντας ή ο Πορφυριος ή ο Παΐσιος (απο μνημη δυστυχως ειμαι χαλια) ειχε πει κατι αναλογο για τη νηστεια στα παιδια. Να νηστευουμε εμεις αλλα οχι να επιβαλλουμε νηστεια στα παιδια μας και θα ερθει η ωρα που θα ρωτησουν, θα μαθουν, θα μας μιμηθουν. Το ιδιο σκοπευω να κανω και με αυτο, εγω δικα μου γενεθλια δε γιορταζω, στα παιδια μου θα κανω ομως οσο πιο σεμνα γινεται βεβαια! και στις αποκριες αν θελουν να ντυθουν θα ντυθουν σεμνα παντα, εγω ομως δε θα ντυθω και αν με ρωτησουν θα τους εξηγησω και ας διαλεξουν.

Προσευχη θα κανω να τα φωτισει ο Κυριος και να καταλαβουν καποτε γιατι η μανα τους δε γιορταζει τα γενεθλια της, δε μασκαρευεται στις Αποκριες, δε φτιασιδωνεται, δε κανει πλαστικες, τατουαζ κτλ Και στα πρωτα χρονια της ζωης τους θα τους δωσω οσο πιο πολυ Χριστο γινεται.

και για τα πνευματικα γενεθλια που λες μου αρεσει πολυ, παρα πολυ η ιδεα να σαι καλα, θα την εφαρμοσω παραυτα!
και τωρα αμεσως θα παω να βαλω στο προφιλ μου την ημ/νια βαφτισεως στη μερα γενεθλιων, πολυ ωραια ιδεα!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από babisgr »

ψυχουλα έγραψε:και τωρα αμεσως θα παω να βαλω στο προφιλ μου την ημ/νια βαφτισεως στη μερα γενεθλιων, πολυ ωραια ιδεα!
Για να σε δείχνει πιο μικρή, ε? Πονηρή! :lol:
και στις αποκριες αν θελουν να ντυθουν θα ντυθουν σεμνα παντα, εγω ομως δε θα ντυθω και αν με ρωτησουν θα τους εξηγησω και ας διαλεξουν.
Στο συγκεκριμένο, βέβαια, χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Βέβαια εσείς είστε γονείς και έχετε τους πνευματικούς σας, οπότε δε λέω παραπάνω.. :wink:
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από ψυχουλα »

babisgr έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:και τωρα αμεσως θα παω να βαλω στο προφιλ μου την ημ/νια βαφτισεως στη μερα γενεθλιων, πολυ ωραια ιδεα!
Για να σε δείχνει πιο μικρή, ε? Πονηρή! :lol:

Δε φανταζεσαι! 3,5 χρονων με βαφτισανε!!!!!!!!
και στις αποκριες αν θελουν να ντυθουν θα ντυθουν σεμνα παντα, εγω ομως δε θα ντυθω και αν με ρωτησουν θα τους εξηγησω και ας διαλεξουν.
Στο συγκεκριμένο, βέβαια, χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Βέβαια εσείς είστε γονείς και έχετε τους πνευματικούς σας, οπότε δε λέω παραπάνω.. :wink:
αυτο ξαναπες το θα συμβουλευτω πρωτα τον πνευματικο μου.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από babisgr »

ψυχουλα έγραψε:
babisgr έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:και τωρα αμεσως θα παω να βαλω στο προφιλ μου την ημ/νια βαφτισεως στη μερα γενεθλιων, πολυ ωραια ιδεα!
Για να σε δείχνει πιο μικρή, ε? Πονηρή! :lol:

Δε φανταζεσαι! 3,5 χρονων με βαφτισανε!!!!!!!!
και στις αποκριες αν θελουν να ντυθουν θα ντυθουν σεμνα παντα, εγω ομως δε θα ντυθω και αν με ρωτησουν θα τους εξηγησω και ας διαλεξουν.
Στο συγκεκριμένο, βέβαια, χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Βέβαια εσείς είστε γονείς και έχετε τους πνευματικούς σας, οπότε δε λέω παραπάνω.. :wink:
αυτο ξαναπες το θα συμβουλευτω πρωτα τον πνευματικο μου.
Έκανες κάτι λάθος στα quote :mrgreen:
Για να τα βάλω στη θέση τους(χαχ) : η ψυχούλα βαπτίστηκε 3,5 χρονών
Εγώ βαπτίστηκα στους πρώτους μήνες της ζωής μου.
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”