Aναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Aναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από babisgr »

με αφορμή αυτό θέλω να πω κάτι:
Θεωρώ πως δεν έχει σημασία μόνο το τί θα ευχόμαστε (βλ. παραπομπή-σύνδεσμο παραπάνω) αλλά και το πότε.

Εγώ προσωπικά δεν γιορτάζω τα γενέθλιά μου αλλά τη μέρα βαπτίσεώς μου. Διότι την ημέρα της βαπτίσεώς μου γεννήθηκα ουσιαστικά!


Ήθελα να προτείνω και παλαιότερα, αλλά με το παρόν θέμα μου δίνεται η αφορμή...
Προτείνω, λοιπόν, σαν χριστιανικό forum που είμαστε, αν είναι φυσικά και εφικτό από ηλεκτρονικής απόψεως, πώς γράφεται ότι σήμερα έχουν γενέθλια οι:... να γράφεται (αν όχι να αντικατασταθεί) η ημέρα που θα έχει βαπτιστεί ο καθένας μας!
Σαν πρόταση το καταθέτω και θέλω να ακούσω τις απόψεις σας.

Ή έστω στο profil-πίνακα ελέγχου αν γίνεται...
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από toula »

Μπάμπη μου καλημέρα,

Αυτό που προτείνεις το θεωρώ δύσκολο, γιατί πόσοι άνθρωποι νομίζεις θυμούνται πότε βαπτίστηκαν ; Νομίζω ελάχιστοι και αυτοί θα είναι σίγουρα οι πολλοί νέοι σε ηλικία που θα θυμούνται οι γονείς τους. Eγώ για παράδειγμα βαπτίστηκα εκτάκτως στο νοσοκομείο πριν καν σαραντίσω γιατί ήμουν άρρωστη από πνευμονία και ο γιατρός από λαθεμένη διάγνωση είχε πει στους γονείς μου ότι θα πεθάνω. Και εκείνοι έσπευσαν να με βαπτίσουν για να μην φύγω αβάπτιστη. Καλά, θα μου πεις η δικιά μου είναι μια περίπτωση αλλά γενικώς πιστεύω αυτό που είπα και στην αρχή : ότι ελάχιστοι από τους μεγαλύτερους θα γνωρίζουν την ημερομηνία βαπτίσεως.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από eleimon »

tkots έγραψε:Μπάμπη μου καλημέρα,

Αυτό που προτείνεις το θεωρώ δύσκολο, γιατί πόσοι άνθρωποι νομίζεις θυμούνται πότε βαπτίστηκαν ; Νομίζω ελάχιστοι και αυτοί θα είναι σίγουρα οι πολλοί νέοι σε ηλικία που θα θυμούνται οι γονείς τους. Eγώ για παράδειγμα βαπτίστηκα εκτάκτως στο νοσοκομείο πριν καν σαραντίσω γιατί ήμουν άρρωστη από πνευμονία και ο γιατρός από λαθεμένη διάγνωση είχε πει στους γονείς μου ότι θα πεθάνω. Και εκείνοι έσπευσαν να με βαπτίσουν για να μην φύγω αβάπτιστη. Καλά, θα μου πεις η δικιά μου είναι μια περίπτωση αλλά γενικώς πιστεύω αυτό που είπα και στην αρχή : ότι ελάχιστοι από τους μεγαλύτερους θα γνωρίζουν την ημερομηνία βαπτίσεως.
Συμφωνω....το κοβω χλωμο για τους μεγαλυτερους να θυμουνται οι γονεις τους ποτε βαφτιστηκαν :(
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6453
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από stathis73 »

ΠΑΙΔΙΑ ΑΜΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙ ΕΠΙΘΕΤΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΒΑΠΤΙΣΗ, ΑΛΩΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΑΙΔΙ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΨΑΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΛΙΓΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από ψυχουλα »

ειναι λιγο δυσκολο να βρεθει τετοιο χαρτι μετα απο τοσο καιρο!
παντως εχω αποφασισει τα βαφτισια του δευτερου να τα κανω τη μερα των γενεθλιων του. Ετσι θα ειναι και σαν αντικατασταση κατα μια εννοια ή σαν αναβάθμιση της μέρας, οταν γιορταζει τα γενεθλια του θα γιορταζει και τα πνευματικα του γενεθλια και τελος θα ειναι ευκολο να το θυμομαστε. :wink:
η δικη μου βαφτιση ηταν στην ονομαστικη μου εορτη οποτε ευκολο να το θυμαμαι!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Γιατί να μην γιορτάζουμε τα γενέθλια?

Δεν είναι σημαντική και ωραία η ημέρα που ήρθαμε στη ζωή?

Και όχι μόνο εμείς, αλλά όλος ο κόσμος.
Ακόμα και αυτοί που ανήκουν σε άλλα δόγματα.
Ολοι οι άνθρωποι άλλωστε, είναι εν δυνάμει Αγιοι.

Την ημέρα της βάπτισής μου δεν την θυμούνται οι γονείς μου.

Πάντως μου αρέσουν τα γενέθλια.
Δεν κάνω προσωπικά καμμιά γιορτή, αλλά απλώς δέχομαι ευχές.

Δεν νομίζω ότι είναι άσχημο.

Στο κάτω κάτω, τα γενέσια πολλών Αγίων τιμούνται από την Εκκλησία μας.

Μην ξεχνάμε ότι τα παλιά χρόνια, δεν γνώριζαν πότε ακριβώς γεννήθηκαν οι άνθρωποι.

Ενώ η ημέρα κοιμήσεως των Αγίων, έμεινε στην ιστορία, ακριβώς λόγω της ιδιότητάς τους ή του τρόπου θανάτου τους (πολλές φορές μαρτυρικός).
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από ψυχουλα »

φυσικα και δεν ειναι κακο να γιορταζουμε τα γενεθλια ιδιαιτερα των παιδιων μας! ειναι η μερα που ο Κυριος μας ευλογησε με τον ερχομο τους! η μερα που ο Κύριος θέλησε και ηρθε μια ζωη στον κοσμο! Δε βρισκω κατι κακο!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από eleimon »

Тα γενέθλια μας πρέπει να τα γιoρτάζoυμε;

http://www.orthodox-answers.gr/~orthodox/node/478
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από aposal »

Σύμφωνα με τον πρωτοπρεσβύτερο της ενορία μου, π. Ματθαίο (τον ακούμε στις συναντήσεις των Αθηνών) είναι πιο σημαντική η ημερομηνία της βάπτισής μας. Ο Χαράλαμπος έχει δίκιο, αλλά εμείς οι πρεσβύτεροι δεν γνωρίζουμε, οι περισσότεροι, αυτήν την ημερομηνία.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6453
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: αναγραφή ημερομηνίας βαπτίσεως

Δημοσίευση από stathis73 »

ΑΠΟΣΤΟΛΕ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΥΚΟΛΟ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΠΙΘΕΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ( ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΛΕΩ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΗΜΕΡΑ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”