Προς όλους ...........

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προς όλους ...........

Δημοσίευση από eleimon »

Nα κανω μια διευκρινηση γιατι η συζητηση προχθες την Τριτη ενω ειχε κοπασει, πυροδοτηθηκε οπως μου ρθε σε μηνυμα απο μενα απ το ποστ που εβαλα και απευθυνθηκα στη συμπεριφορα του Διονυση.
Θελω να πω οτι ουδεποτε ειχα προβλημα με το συγκεκριμενο παιδι και το γνωριζει κι ο ιδιος,περα απ τις δημοσιες διαφορες μας που μπορει να χουμε ερθει κατα καιρους και την ταση που χει στο να με κυνηγαει οταν μιλαω :P :P γνωριζει ο ιδιος κι αν δε λεω αληθεια ας με διαψευσει οτι τοσο σε πμ οσο και δημοσια τον εχω υποστηριξει αρκετες φορες και ειμαι συμφωνη με οτι λεει.

Αλοιμονο αν θελαμε να φυγει ο Διονυσης, η ο Νικος(filotas), η ο Αποστολος, ο Πανος(panosgreece),η ο Νikolaos9 τωρα να μην αναφερω ενα σωρο ονοματα να με συγχωρεσουν οι υπολοιποι ειστε ουκ ολιγοι αυτοι που κεντανε με το λογο τους,θα πρεπε να μασταν παλαβοι.

Το μονο που εθεσα ειναι η συμπεριφορα του Διονυση προς τους γυρω,που δειχνει λιγο ισχυρογνωμοσυνη.....στις περιπτωσεις που υπαρχουν διαφωνιες...αλοιμονο μακαρι να μπορουσαμε ολοι να υπερασπιστουμε μαυτο τον τροπο τη θρησκεια μας αλλα μη φτανουμε και στο σημειο με τη συμπεριφορα μας να σκανδαλιζουμε τον πλησιον μας και να πυροδοτουμε καταστασεις.Και με τον γλυκο λογο οι διαφορες λυνονται οπως προειπε κι ο Παναγιωτης.

Αυταααα!!!!.....το σωσα;;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Προς όλους ...........

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Συμφωνώ με όλους σας , πράγματα που τα φωνάζω καιρό τώρα, όπως τα έχω πει και στον Διονυση σε πμ που έχουμε κουβεντιάσει.

Του έχω πει έχει απιστευτες γνώσεις αλλά μερικές φορές με τον τρόπο που τις εκθέτει και δικιο να έχει το χάνει. Πρέπει να σεβόμαστε την διαφορετική άποψη. Δεν γνωρίζουμε όλοι ανώτερη θεολογική οπότε ειναι λογικό να ρώτάμε ή να πέφτουμε σε σφάλματα που δεν γνωρίζουμε οτι ειναι λάθη. Δεν μπορεί όμως να λες μια άποψη και να σε ξεφτιλίζουν δεν ειναι ωραίο όχι μόνο για το ιστολογιο αλλα και για τους επισκέπτες που μπαινουν. Για αυτο υπάρχουν και τα πμ μπορεί εκεί να λύσεις με οποιονδήποτε ότι θες δεν υπάρχει θέμα απο το να πέφτουν βρισίδια δημοσίως επηδεί ο άλλος έπεσε σε δογματικο - θεολογικό παράπτωμα.

Απο την άλλη θα ήταν και λάθος να γινει το φορουμ ξύλινο. Ειμαστε άνθρωποι με πάθη για αυτό και βρισκόμαστε εδώ να κουβεντιάζουμε ώστε να έχουμε ωφέλεια ο ένας απο τον άλλον. Μην κάνουμε αυτά που κοροιδευουμε σε αλλοθρησκους. Η Ορθοδοξία ειναι χαρά, επικοινωνία, κοινωνία, αγάπη , αδερφοσύνη , λάθη , σφάλματα , παραπτώματα, πτώσεις, νίκες ΟΛΑ του Θεου ειναι αγαπητά πρέπει να τα σεβόμαστε.

Κανονικά όπως είπα αντι να βρίζουμε όποιον κάνει λάθη πρεπει να μαλώνουμε ποιος θα τον διορθώσει :)

ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ :)!
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Προς όλους ...........

Δημοσίευση από toula »

Πόσο σωστά και σοφά μίλησαν οι αδελφοί μας παραπάνω (Πάνος, Παναγιώτης, Βασίλης, Ανδρέας) !

Τα μέλη που δεν πήραμε θέση "ανοιχτά" αυτές τις ημέρες, ήταν πιθανόν για να αφήσουμε τα πράγματα να ηρεμήσουν μεταξύ των εμπλεκομένων σ' αυτές τις συζητήσεις. Το σίγουρο είναι αυτό που όλοι μας συμφωνούμε. Το φόρουμ είναι ορθόδοξο χριστιανικό με "βαρύ" όνομα όπως προείπε και ο Βασίλης μας και στο ύφος και την ουσία του πρέπει να ακολουθεί το Ευαγγέλιο και τα λόγια των Αγίων Πατέρων.

Ας ευχηθούμε, τούδε και στο εξής να λείψουν οι καυγάδες και να κρατηθούν χαμηλοί τόνοι στις συζητήσεις μας. Στο μυαλό μου έρχονται τα λόγια του Βασίλη που μου είχε πεί σε μια κουβέντα μας : "Στο φόρουμ αυτό δεν ερχόμαστε για να στεναχωριόμαστε, αλλά για να ξεκουράζουμε τις ψυχές μας".
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6453
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προς όλους ...........

Δημοσίευση από stathis73 »

Σωστά λόγια και ωραίες απόψεις όλα τα παραπάνω, ο καθένας εδω μέσα ειναι απαραίτητος για τον δικό του ξεχωριστό λόγο.
Εγώ θέλω να πώ ξανά οτι πρέπει όλοι μας να είμαστε προσεκτικοί στις εκφράσεις μας και συνάμα ευγενικοί, όλα τα άλλα έρχονται μετά φυσιολογικά όπως πρέπει να έρθουν, χωρις καυγάδες και λεκτικές αντεκλίσεις, για να μην αποχωρή κανένας και να βάζει ο καθένας το λιθαράκι του σε αυτόν τον ευλογημένο ιστοχώρο.
Να με συνχωρέσεται και πάλι αν στεναχώρησα κάποιον με αυτά που είπα εχθές.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προς όλους ...........

Δημοσίευση από vasilisalt »

eleimon έγραψε: Αυταααα!!!!.....το σωσα;;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Χα χα. Ο συνήθης αυθορμητισμός σου Ελπιδάκι μου αρέσει πολύ.
Σωσμένο το έχεις εσύ γλυκιά μου.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προς όλους ...........

Δημοσίευση από eleimon »

vasilisalt έγραψε:
eleimon έγραψε: Αυταααα!!!!.....το σωσα;;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Χα χα. Ο συνήθης αυθορμητισμός σου Ελπιδάκι μου αρέσει πολύ.
Σωσμένο το έχεις εσύ γλυκιά μου.
:8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Προς όλους ...........

Δημοσίευση από filotas »

Οι απόψεις που εκφράστηκαν μέχρι τώρα είναι πολύ σωστές. Αυτό που δεν είδα σ' αυτό το θέμα είναι οι απόψεις του Διονύση. Κατάλαβε ότι η φασαρία που δημιουργεί με το παραμικρό θέτει σε κίνδυνο τη λειτουργία του forum; Έχει σκοπό να κάνει κάτι γι αυτό;

Μ' αυτό που λέω δεν υποτιμώ καθόλου τις γνώσεις και τη αξία των δημοσιεύσεων του Διονύση. Είναι πολύτιμο μέλος του forum και η συμβολή του είναι σημαντική, αρκεί να περιορίσει το ...πάθος του να υπερασπίζεται με αγανάκτηση το forum ακόμη κι απέναντι σε φανταστικούς "εχθρούς".

Για μένα αρκεί μια δήλωσή του, ότι θα προσπαθήσει να περιορίσει λίγο την ..."ιερή αγανάκτηση του".

Αν δεν το κάνει, λυπάμαι, αλλά το πλοίο του forum θα εξακολουθήσει να παραδέρνει στα κύματα κι εμένα δυστυχώς με πειράζει η ...θάλασσα.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προς όλους ...........

Δημοσίευση από eleimon »

Σμαρω νομιζω οτι ειναι ωρα να αναρτησεις τη συνταγη της νηστισιμης μπομποτας...... :wav :wav
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Προς όλους ...........

Δημοσίευση από smarti »

Τώρα δεν θέλω......Ελπίδα.. :8 :8 :28 :28 :28 :28 Οταν ήθελα εγώ, δεν την θέλατε την μπομπότα μου :20, τώρα....κρατήστε και εσείς όρεξη..... :5 :5 :5 :5 :5 :5 :5 :5 :5 :5 :5 :5 :5 :5 :11 ΜΠΟΜΠΟΤΑ ΓΙΟΚ!!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Προς όλους ...........

Δημοσίευση από dionysisgr »

Λοιπον αντε να τοποθετηθω, αφου το ζητα και ο Νικολαος, και να κανω υπακοη στην συναξη.

Επειδη συζητειται το ονομα μου, πραγμα που εχω πει οτι απεχθανομαι,
καθως δεν θεωρω ταπεινοσχημως, η αλλως πονηρως κινουμενος, οτι ειμαι κατι το.. ιδιαιτερο εδω περα.

Απλα που αρεσει το διαβασμα, αυτο ειναι ολο. Γνωση εχω, αλλα απο πραξη, τιποτα..

Οποτε παραδειγμα προς αποφυγην ειμαι μαλλον.

Ομως..

Δεν ανεχομαι, να συγκαταβαινω, σε ΚΑΝΕΝΑΝ, σε θεματα, σχετικα με την, Πιστη των αγιων Πατερων μου,
που τους ευλαβουμαι και τους αγαπω, τους τιμω και δεομαι ενωπιον τους,
και στους οποιους, ισως ενα μεγαλο ποσοστο της σωτηριας μας, εαν σωθουμε Χαριτι και Ελεει του Κυριου,
να οφειλεται στις πρεσβειες τους, οπως και την αεναη μεσιτεια της Θεοτοκου.

Εχω κατ'επαναλειψη τονισει, οτι, ειμαστε αμαρτωλοι, ναι, αναξιοι, παλι ναι, ατυχως ακομα μπορει να ονομαζομαστε και Χριστιανοι, με τον βιο και τα καμωματα μας, ΑΛΛΑ, σε οτι αφορα την Ιερα Παραδοση, και σε αυτα που παραλαβαμε, και οφειλουμε να ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΜΕ, στα παιδια μας, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΚΡΙΒΕΙΑ.

Θα προσπαθησω να σας κανω την χαρη, και να ειμαι, πιο, ετσι να το πουμε, "τζεντλεμαν",
να προσποιηθω την "δυτικη ευγενεια", σε οποιον μας την πεφτει αγριως, εαν θελετε.

Ξερετε αυτη την "δυτικη ευγενεια", που σε εκφωνει ο αλλος, με το "σεις", και με το "σας", και απο πισω σε καρφωνει με το κουζινομαχαιρο, διαστρεφοντας το ορθοδοξο φρονημα σου, χωρις να το καταλαβεις..

Μαλλον, πολλους εδω τους ενδιαφερουν οι τροποι, των λεγομενων και οχι η ουσια τους..

Θελουν να ειναι καποιος ευγενικος, και να λεει το ενα κακοδοξο πισω απο το αλλο,
αλλα δεν θελουν καποιον που γαυγιζει αλλα φωναζει την αληθεια, που του χαριστηκε, και δεν ειναι δικη του περιουσια αφου ποτε δεν εργαστηκε γιαυτην, αλλα την κληρονομησε, απο τους αξιους εργατες της.

Αλλα εχει υποχρεωση να την κρατησει αλωβητη και να την παραδωσει στους επομενους. Ο καθενας απο το σημειο οπου τον εταξε ο Θεος. Μπορει να μην ειμαστε τιποτα, ουτε να εχουμε στα χερια μας το πηδαλιο της Εκκλησιας, αλλα ειμαστε και εμεις βαπτισμενοι, μυρωμενοι, χρισμενοι, εχουμε Πνευμα Αγιον, και δικαιωμα και υποχρεωση να μιλαμε περι της Πιστεως ημων.

Λοιπον, για να μην κουρασω αλλο, υποσχομαι να "εκπολιτιστω", οσο μπορω. Ενταξει Νικολαε; Θα προσπαθησω.

Επισης θα παρακαλεσω να μην γινεται το ονομα μου, θεμα προς συζητηση στο εξης, ειτε καλως, ειτε κακως.

Ολοι το ιδιο ειμαστε, ο καθενας εχει ιση αξια, και πραγματα να δωσει εδω. Ετσι; Λοιπον αφηστε τον Διονυση στην ακρη.

Αυτα αρκουν. Αφηστε το θεμα, και παμε παρακατω.

Η διψα μας για πνευματικη ωφελεια μας καλει, και η επικαιροτητα τρεχει..

Σας παρακαλω. Μην κανετε την χαρη στους εχθρους μας, και ειναι πολλοι εκει εξω.

Και εδω μεσα ασφαλως..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”