Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από filotas »

Ο π. Αντώνιος εδώ και πολύ καιρό είχε κάνει μια πρόταση, να υπάρχει περιορισμός των απαντήσεων σε κάθε θέμα του ίδιου μέλους, επειδή είναι βέβαιο ότι από ένα αριθμό απαντήσεων και μετά η συζήτηση ανακυκλώνεται δίχως τέλος και ουσία.

Το πρόβλημα αυτό έχει ενταθεί τον τελευταίο καιρό, που κάποιοι αδελφοί αποφάσισαν σε κάθε θέμα να εκφράζουν την ίδια άποψη ανυποχώρητα και ανεξάρτητα από το είδος του θέματος, βραχυκυκλώνοντας έτσι τον διάλογο.

Η πρότασή μου είναι ξεκάθαρη κι εγώ είμαι αποφασισμένος να την εφαρμόσω πρώτος στον εαυτό μου. Σε κάθε θέμα, που θα λαμβάνω μέρος, θα γράφω μόνο μια φορά και δεν θα ξανακάνω δημοσίευση εκτός κι αν προκύψει κάποιο νέο στοιχείο στη συζήτηση.

Παρακαλώ ιδιαίτερα όλα τα μέλη του forum να καθίσουν να σκεφτούν, που οδηγεί το forum η σημερινή κατάσταση, και ν' αποφασίσουν τον αυτοπεριορισμό τους.

Εάν η εισήγησή μου αυτή δεν εισακουστεί, θα υποχρεωθώ με μεγάλη μου λύπη μετά από 3,5 χρόνια και 4.500 δημοσιεύσεις ν' αποχωρήσω από το forum, επειδή αισθάνομαι έντονα τον τελευταίο καιρό, ότι όχι μόνο δεν παράγουμε πνευματικό έργο προς Δόξαν Θεού, αλλά σκανδαλίζουμε και αλληλοσκανδαλιζόμαστε.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από dionysisgr »

E, και τι φοβομαστε Νικολαε, μην τυχον και σκασει ο server, απο τις πολλες απαντησεις;

Αυτο που προτεινεις δεν ειναι διαλογος σε φορουμ, αλλα ανταλλαγη διαγγελματων, αλα Ιρανικά, σε στυλ.. αχμαντινετζάντ!

Θα βαλω εγω ενα κατεβατο καμμια 200αρια σειρες, θα απαντησει ο Χ, μετα ο Ψ, και θα βαλουμε και ενα ΤΕΛΟΣ, οπως στις κινηματογραφικες ταινιες, να πεφτουν και οι τιτλοι, και ετσι να κλεινουν τα θεματα.

Δεν συμφωνω προσωπικα, και εαν επιμενετε, ανακοινωστε μου το για να αποχωρησω εγω, οριστικα και αμετακλητα αυτη την φορα, γιατι με θιγει ευθεως η προταση σου, αλλα πιστευω και αρκετους αλλους.

Και εχω την μυγα και μυγιαζομαι, παρεπιπτοντως..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μη με κατηγορήσετε για διπλωμάτη αλλά έχουν δίκιο και ο Νίκος και ο Διονύσης.
Πως γίνεται αυτό;
Ο Νίκος έχει δίκιο ότι σε πολλές περιπτώσεις ο ίδιος άνθρωπος εκφράζει την ίδια άποψη χ 1000 φορές στο ίδιο θέμα και περισσότερο σκανδαλίζεται και ο ίδιος και οι υπόλοιποι (πρώτος κακομαθημένος ο υπογραφόμενος).
Αντί να εκπαιδεύουμε, να μαθαίνουμε, να ξεκουράζουμε τις ψυχές μας τελικά μαλλον τις παιδεύουμε (όταν ισχύουν τα παραπάνω).

Όμως και ο Διονύσης έχει δίκιο.
Δεν μπορεί να μπει περιορισμός.
Πρώτον γιατί δεν μπορεί να λειτουργήσει. Οι αρχικές καλές προθέσεις με το καιρό θα εκπέσουν.
Αν γίνει μέσω του διαχειριστή το μέλλον του φόρουμ δεν το βλέπω θετικά...

Εγώ προτείνω να κάνουμε όλοι μια προσπάθεια - με πρώτον εμένα - να προβληματιστούμε πάνω στο τίτλο του θέματος. Περίσκεψη και αυτοπεριορισμός.
Μ αρέσει που έβαλε το θέμα ο Νίκος. Ειδικά στα θεματα παλιού - νέου ημερολογίου στο παρελθόν, έχω νιώσει πολύ προβληματισμένος... Σταμάτησα να συμμετέχω στο θέμα.
Μ αρέσει όμως και η απάντηση του Διονύση.
Βαρύς όπως πάντα και κάθετος αλλά αδερφός... (για τα περί διαγγελμάτων εντάξει το τραβάει λίγο, αλλα αυτό που προσπαθεί να πει αν έχεις καλή προαίρεση το αντιλαμβάνεσαι...)
Το έχω συζητήσει και με άλλα παιδιά στο φόρουμ. (Παναγιώτης)
Νιώθω υπερήφανος που άνθρωποι σαν το Νίκο και σαν το Διονύση μας τιμούν με την παρουσία τους και καταθέτουν τις απόψεις τους.
Και είναι ενδιαφέρον που διαφωνούν πότε πότε.
Και εγώ παλιότερα στεναχωρήθηκα λίγο με τον Avvas. Όμως τελικά μου προέκυψε ΄΄έρωτας΄΄.
Καταλήγω και συγχωρέστε γι αυτό ΄΄ποδοσφαιρικά΄΄.
Και ο παναθηναικός π.χ. παραπονιέται για το πρωτάθλημα αλλά δεν αποχωρεί ποτέ από αυτό....
Θα τελειώσω με μια πασίγνωστη παροιμία:
΄΄Δυο γαίδαροι μαλώνανε στον αχυρώνα τους΄΄.
Δεν το λέω για να βγει η κουβέντα.
Σας θεωρώ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Προφανώς δεν είναι καθόλου κατανοητός ο λόγος που έκανε αναγκαία μια τέτοια πρόταση, διότι η συζητήσεις δεν έχουν περιορισμό ως προς τις απαντήσεις, περιορισμοί μπορούν να υπάρχουν μόνο ως προς το περιεχόμενο των απαντήσεων, και αυτό σε ειδικές περιπτώσεις που οι Διαχειριστές ορίζουν.
Για να απαντά συνεχώς ο Άλφα ή ο Βήτα έστω με τα ίδια επιχειρήματα, σε διαφορετικούς συνομιλητές ( ή στους ίδιους) σημαίνει ότι αυτοί συμμετέχουν επειδή αρέσκονται προς τούτο και καθόλου δεν τους ενοχλεί.
Επιπλέον δεν πρόσεξα - μπορεί να κάνω και λάθος, επειδή δεν διαβάζω όλα τα post - τίποτα που να ξεφεύγει και να δημιουργεί πρόβλημα.
Προωπικά και εγώ έχω απο παλιά αποφασίσει να μην τριτολογώ, ιδιαίτερα σε έντονες συζητήσεις, όταν διαβλέπω εμπάθεια ή αλλά περίεργα κατα την εκτίμησή μου φαινόμενα, αλλά μετέχω απεριόριστα όταν η συζήτηση είναι ευχάριστη, ωφέλιμη, με αγαπητούς και αξιόλογους συνομιλητές όπως πολλοί απο τους ήδη συμμετέχοντες.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από aposal »

vasilisalt έγραψε:Μη με κατηγορήσετε για διπλωμάτη αλλά έχουν δίκιο και ο Νίκος και ο Διονύσης.
Πολύ διπλωματική η απάντησή σου Βασίλη.

Νίκο συνέπεια των πολλών τοποθετήσεων είναι οι πολλές απαντήσεις (από το ίδιο άτομο), που μερικές φορές χρειάζονται γιατί δημιουργείται σύγχιση. Ο αυτοπεριορισμός είναι καλός, αλλά προϋποθέτει ωριμότητα και ταπείνωση και δεν ξέρω κατά πόσον αυτό υπάρχει.
Μην κάνεις όμως το λάθος και φύγεις.
Σκέψου πόσοι ωφελούνται απο τα γραπτά σου, άσχετα αν εσύ δεν ωφελείσαι άμεσα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΣΩΣΤΑ :8
βλεπω καθετη βελτίωση :8 :8 :8
από ολους
μια πρόταση ειναι πατερικη θεματολογία :8 :8 :8
το ξεχάσαμε :8
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

υπαρχη ηδη ειδικό βιβλίο στην αγια γραφη
με τίτλο θεματολόγιο αγιασ γραφης...
για τα πατερικα..δεν γνωρίζω
ομως διαβάζωντας ενα βιβλίο μπορεις εύκολα να το φτίαξεις εσυ.Μόνος σου. :8
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Θα εινε μεγαλο λαθος αν φυγεις επωφελουντε πολλοι εδω με τα γραπτα σου
και πρωτος εγω
οσο για αυτο που λες
εμεις δηλαδη οι αγραμματοι που θελουμε για να εξηγησουμε κατι
χρειαζεται να γραφουμε και να ξαναγραφουμε
η να μην παιρνουμε καθολου θεση στα θεματα?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βρε plagiaskepsi δεν παιζεσαι.. εισαι διανοια!

Μολις μου ηρθε μια καταπληκτικη ιδεα!

Να κανουμε αφιερωμα καθε μηνα σε εναν διαφορετικο, Αγιο Πατερα της Εκκλησιας μας, με τον βιο του, τα κειμενα του, βιβλια σχετικα με αυτον, η μελετες, και να συζηταμε πανω σε αυτα, για να μαθαινουμε και να ωφελουμαστε ολοι.

Και να τους παρουμε χρονικα, η με βαση τις ημερες που τιμουνται απο την Εκκλησια μας.

Mπορουμε να ξεκινησουμε με Αγιο Ιωαννη Δαμασκηνο, μια προταση λεω, η οποιον αλλον θελετε..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

κατά αυτόν τόν τρόπο εύκολα μπορεις μετά την μέλετη να εχείς φτιάξει ένα αλφαβητικό κατάλογο με θέματα περι.....(π.χ)....αγαπης μεταξυ των ανθρώπων κτλ αγάπης μεταξή αδερφων.....
και σε ένα γενικό βίβλίο από όλα τα άλλα τα επί μέρους να συνταχτη ένας γενικός κατάλος των ιδιοτικών βιβλίων της βιβλιοθήκης σου... :8
οπωτε όλό και έχεις έμνευση :8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”