Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Εμένα πάλι, δεν με εκφράζει απόλυτα ό,τι έχει περιορισμούς (ή αυτοπεριορισμούς).
Μάλλον θα φταίει η περίσσεια (παρελθοντική) επαναστατικότητά μου.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24959
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από aposal »

Επαναστάτης κι εσύ; Διαθέτεις μουστάκι και γιαταγάνι σαν κι εμένα;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από vasilisalt »

aposal έγραψε:Επαναστάτης κι εσύ; Διαθέτεις μουστάκι και γιαταγάνι σαν κι εμένα;
Προσπαθείς καιρό τώρα να εκθέσεις τη φαντασία μου, σε όλα τα παιδιά του φόρουμ!!!
Όμως επειδή είσαι ΄΄γνωστός και μη εξαιρετέος΄΄ δεν τσιμπάει κανείς....
Και τέλος πάντων δεν ήθελα να στο πω, αλλά αφού τα θέλεις...
Μου είπε η Αγγελική πως από το 2007 που εμφανίστηκες, μέχρι τις 17/12/2009 την αποφράδα ημέρα Πέμπτη που σε γνώρισα, είχες μουστάκι και γιαταγάνι. Το ότι αποφάσισες να ξυριστείς την Πέμπτη το πρωί και να αφήσεις το γιαταγάνι σπίτι σου, και να μας παρουσιαστείς ως γλυκύτατος κύριος δεν σε περισώζει.

Επειδή γράφουμε άσχετα με το θέμα, έχω μεγάλη περιέργεια να δώ, σε τι θέμα θα μας μετακομίσει η γλυκειά μας διαχειρίστρια.
Προτείνω το: ΞΥΡΙΣΤΗΚΕ Ο APOSAL ΚΑΙ ΠΕΤΑΞΕ ΤΟ ΓΙΑΤΑΓΑΝΙ ΤΟΥ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24959
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από aposal »

Βασίλη βουλωμένο γράμμα διαβάζεις! Δεν μπορώ να σου κρυφτώ με τίποτε...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από theodosis79 »

Την χρονιά που μας πέρασε νιώθω πως δεν φέρθηκα σωστά σε αυτόν το χώρο και πως στεναχώρεσα πολλούς με την συμπεριφορά μου. Πολλές φορές μίλησα ακόμη και άπρεπα προς άλλα μέλη και γενικά νιώθω πως δεν ..ήμουνα καλό παιδί(ποτέ δεν ήμουν άλλωστε). Κάποιοες φορές μάλιστα ήμουνα και εριστικός ή προκλητικός και πολλές φορές επίσης χλεύασα , ειρωνεύτικα και απαξίωσα. Και επειδή δεν νιώθω πολύ καλά με όλα αυτά, (ντρέπομαι ακόμη και συγνώμη να ζητήσω απο όσους πίκρανα) αποφάσισα να περιοριστώ αρκετά στις δημοσιεύσεις μου. Αποφάσισα να γράφω ΜΟΝΟΝ όταν έχω κάτι πραγματικά να πω για ένα θέμα και το οποίο δεν θα προσβάλλει, μειώνει και καταφέρεται άσχημα σε κάποιο μέλοςκαι μόνον όταν χρειάζομαι βοήθεια για κάτι ή οταν θέλω κάτι να ανακοινώσω δημοσίως. Θέλω μόνο να παρακολουθώ τα θέματα και τις ωφέλιμες συζητήσεις χωρίς να πετάγομαι σαν κακομαθημένο και να λέω ότι μου κατέβει. Πιστευω ότι κάνει κακό στα άλλα μέλη αλλα και σε μένα τον ίδιο να γράφω ασυνάρτητα εδω μέσα και ιδίως ΧΩΡΙΣ περίσκεψη. Μακάρι ο Θεός να με βοηθίσει! Να είστε καλά όλοι σας!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24959
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από aposal »

Θεοδόση τα πράγματα είναι όντως, όπως τα αναφέρεις! Μας στενοχώρησες πάρα πολύ με την προκλητική, αλλαζονική, εριστική, χλευαστική και απαξιωτική συμπεριφορά σου, σε βαθμό μάλιστα να θέλουμε να αποχωρήσουμε από το φόρουμ. Ευτυχώς όμως, (συγ)κρατηθήκαμε!
(Ελπίζω να είναι κατανοητό το χιούμορ μου)!
Καλά Χριστούγεννα αδελφέ μου και εύχομαι το 2010 να σε βρει (ακόμη) περισσότερο μεταννοούντα και ταπεινοφρονούντα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από theodosis79 »

Καλά Χριστούγεννα Απόστολε. Και να μην έκανες χιούμορ δεν θα είχες άδικο σε αυτά που είπες. Ο Θεός να μας έχει καλά όλους! Το Θείο βρέφος να γεννηθεί στις καρδιές μας και να μας φωτίσει όλους να κάνουμε το ευάρεστο στον Κύριο. Χρόνια Πολλά και Καλά Χριστούγεννα σε όλους! Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από Andreasmas »

theodosis79 έγραψε:........
Αποφάσισα να γράφω ΜΟΝΟΝ όταν έχω κάτι πραγματικά να πω για ένα θέμα και το οποίο δεν θα προσβάλλει, μειώνει και καταφέρεται άσχημα σε κάποιο μέλοςκαι μόνον όταν χρειάζομαι βοήθεια για κάτι ή οταν θέλω κάτι να ανακοινώσω δημοσίως. Θέλω μόνο να παρακολουθώ τα θέματα και τις ωφέλιμες συζητήσεις χωρίς να πετάγομαι σαν κακομαθημένο και να λέω ότι μου κατέβει. Πιστευω ότι κάνει κακό στα άλλα μέλη αλλα και σε μένα τον ίδιο να γράφω ασυνάρτητα εδω μέσα και ιδίως ΧΩΡΙΣ περίσκεψη. Μακάρι ο Θεός να με βοηθίσει! Να είστε καλά όλοι σας!
Ειλικρινής ο λόγος σου αδελφέ Θεοδόση και δε το κρύβω ότι με εκφράζει απόλυτα .
Το να λέμε λίγα και όταν πρέπει, είναι σύνεση και φυσικά δεν είναι εγωπάθεια .Ποτέ δε μετανιώνει κάποιος που λέει λίγα
Είναι πολλές φορές που έχω μετανιώσει γιατί δε φρόντισα να κλείσω λιγάκι το στοματάκι μου εγώ ο <<παντογνώστης>>. Η αυτοκυριαρχία στα λόγια ,είναι η πιο ιδανική έκφραση της εγκράτειας. Είναι η πιο μεγάλη νίκη.
Η μεγαλύτερη σοφία των Πατέρων της ερήμου, είναι η λακωνικότητα των λόγων τους ή και η τέλεια σιωπή. Με πολλή δυσκολία ανοίγουν το στόμα τους για να μιλήσουν. Κι όταν είναι απόλυτη ανάγκη να πουν κάτι θα εκφραστούνε με θαυμαστή βραχυλογία.
Οι αρχαίοι έλεγαν το γνωστό, αλλά σπουδαίο απόφθεγμα: <<Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν>>. Η Αγία Γραφή το εκφράζει με διαφορετικές λέξεις :<<Κεφαλαίωσον λόγον εν ολίγοις>>
Οι περισσότεροι γνωρίζουμε και λέμε μια καταπληκτική προσευχούλα που λέει :
<<Κύριε και Δέσποτα της ζωής μου ,πνεύμα αργίας ,περιεργείας ,φιλαρχίας και ΑΡΓΟΛΟΓΙΑΣ .........>>
Ερωτώ ,πρώτα τον εαυτό μου :<<Γνωρίζεις κύριε <<παντογνώστη >>ότι η αργολογία αυτοτιμωρείται ,όπως έχει πει και ο αρχιεπίσκοπος Ιννοκέντιος;
Φοβερή κατάσταση ψυχής.
Στην αργολογία δεν έχουμε λόγο ,αλλά παράλογο .Δεν έχουμε τον άγιο και αυθεντικό λόγο ,αλλά παραποίηση και καρικατούρα του λόγου. Η αργολογία ,είναι στοιχείο πνευματικής ανωριμότητας .Προδίδει παιδισμό και χαμηλό πνευματικό επίπεδο, ανεξαρτήτως αν ο ομιλών ή γράφων έχει το τάλαντο του τέλειου ρητορικού λόγου και που ευκόλως κατορθώνει να εντυπωσιάζει , μόνο που στο τέλος αδυνατεί να πείσει.

Ας το πάρουμε απόφαση ,αδέλφια μου. <<Μη εις φλυαρίας και ανοήτους ομιλίας τον καιρόν καταδαπανώμεν>> σύμφωνα με τον ιερό Χρυσόστομο.

Μήπως λοιπόν στην προσπάθειά μας για έναν ουσιαστικό αυτοέλεγχο ,θα πρέπει να πούμε στον εαυτό μας:

<<Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού>>
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

theodosis79 έγραψε:Την χρονιά που μας πέρασε νιώθω πως δεν φέρθηκα σωστά σε αυτόν το χώρο και πως στεναχώρεσα πολλούς με την συμπεριφορά μου. Πολλές φορές μίλησα ακόμη και άπρεπα προς άλλα μέλη και γενικά νιώθω πως δεν ..ήμουνα καλό παιδί(ποτέ δεν ήμουν άλλωστε). Κάποιοες φορές μάλιστα ήμουνα και εριστικός ή προκλητικός και πολλές φορές επίσης χλεύασα , ειρωνεύτικα και απαξίωσα. Και επειδή δεν νιώθω πολύ καλά με όλα αυτά, (ντρέπομαι ακόμη και συγνώμη να ζητήσω απο όσους πίκρανα) αποφάσισα να περιοριστώ αρκετά στις δημοσιεύσεις μου. Αποφάσισα να γράφω ΜΟΝΟΝ όταν έχω κάτι πραγματικά να πω για ένα θέμα και το οποίο δεν θα προσβάλλει, μειώνει και καταφέρεται άσχημα σε κάποιο μέλοςκαι μόνον όταν χρειάζομαι βοήθεια για κάτι ή οταν θέλω κάτι να ανακοινώσω δημοσίως. Θέλω μόνο να παρακολουθώ τα θέματα και τις ωφέλιμες συζητήσεις χωρίς να πετάγομαι σαν κακομαθημένο και να λέω ότι μου κατέβει. Πιστευω ότι κάνει κακό στα άλλα μέλη αλλα και σε μένα τον ίδιο να γράφω ασυνάρτητα εδω μέσα και ιδίως ΧΩΡΙΣ περίσκεψη. Μακάρι ο Θεός να με βοηθίσει! Να είστε καλά όλοι σας!
Νάναι ευλογημένο Θεοδώση , νάναι ευλογημένο , όλοι έτσι είμαστε .
Νάσαι καλά

Δόξα τω Θεώ αυτός Πάντων Ένεκεν.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από filotas »

Ξεκινώντας τη Μεγάλη Σαρακοστή, νομίζω ότι είναι σκόπιμο να περιορίσουμε και τη φλυαρία μας.

«Κύριε και Δέσποτα τῆς ζωής μου,
πνεύμα αργίας, περιεργείας, φιλαρχίας,
και αργολογίας μη μοι δως.

Πνεύμα δε σωφροσύνης, ταπεινοφροσύνης,
ὑπομονής και αγάπης
χάρισαί μοι τω σω δούλῳ.

Ναι, Κύριε Βασιλεύ,
δώρησαί μοι του οράν τα εμά πταίσματα,
και μη κατακρίνειν τον αδελφόν μου,
ότι εὐλογητός ει εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν».


Γι αυτό προσωπικά θ' αποφύγω να δημοσιεύω παραπάνω από μια φορά σε κάθε θέμα και προπαντός να παίρνω μέρος σε συζητήσεις που ...μυρίζουν μπαρούτι :mrgreen: .

Συγχωρήστε με για ότι έχω πει μέχρι τώρα, που σας στενοχώρησε.

Καλή Σαρακοστή και Καλή Ανάσταση σε όλους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”