Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από dionysisgr »

Κοψτε τα αλλα φορουμ και γραφτε μονο εδω, ωστε να κραταμε ισοζυγιο.

Γιατι γραφετε αλλου, και κατηγορειτε εμας, οτι ταχα μου, "μιλαμε "πολυ", ενω πολλοι απο εσας γραφουν σε 5 και 6 φορουμ και δεν ξερω και που αλλου;

Εγω μονο εδω γραφω, ειχα φυγει και κανενα τριμηνο, δεν εχω προβλημα να ξαναφυγω, εαν ειμαι η πετρα του σκανδαλου..

Αλλα το να εχω, facebook, twitter, συμμετοχη σε πολλαπλα φορουμ, και να κατηγορω και τον αδελφο μου οτι ειναι πολυλογας και επαναλαμβανομενος, συγνωμη, αλλα σαν υποκρισια, και προσπαθεια απαξιωσης μου ακουγεται.

Εγω δεν συμμετεχω, αλλου, ουτε θελω, αλλα εχω ριξει ματιες σε αλλα, ομοειδη φορουμ, και τοποθεσιες, και θεωρω οτι το παρον, ειναι ΜΑΚΡΑΝ, το σπουδαιοτερο, πιο ζωντανο, ενημερωμενο, ωφελιμοτερο, και ειλικρινες, και με τις διαμαχες του και με τα ωραια του, και με ολα, αυτα που καθιστουν εφικτη την ανθρωπινη επικοινωνια, και οχι την.. ανταλλαγη ηλεκτρονικων σηματων, μεταξυ δεκτη και πομπου..

Οποιος θελει ας κανει αγαπη και να μεινει, οποιος θελει να φυγει παλι, δικαιωμα του, οποιος ομως επιχειρεί να κανει "ηρωϊκη εξοδο", ας μην χρησιμοποιεί εμενα η αλλους σαν αλλοθι.

Αυτα και δεν θα επανελθω στο θεμα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από aposal »

Είμαστε εν μέσω νηστείας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από NIKOSZ »

dionysisgr έγραψε:Αυτο που προτεινεις δεν ειναι διαλογος σε φορουμ, αλλα ανταλλαγη διαγγελματων, αλα Ιρανικά, σε στυλ.. αχμαντινετζάντ!


κατι αναμνησεις που'ρχονται ωρες ωρες...
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από Andreasmas »

Λογιζόμαστε αδέλφια νομίζω ,παρά τις οιανδήποτε διαφωνίες που μπορεί εκατέρωθεν να υπάρχουν .
Καλό λοιπόν είναι να μη δυναμιτίζουμε με τις απαντήσεις μας ,αλλά να προσπαθούμε να συμφιλιώνουμε και να συμφιλιωνόμαστε μεταξύ μας,και ειδικά στις Άγιες μέρες που έρχονται.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Andreasmas έγραψε:Λογιζόμαστε αδέλφια νομίζω ,παρά τις οιανδήποτε διαφωνίες που μπορεί εκατέρωθεν να υπάρχουν .
Καλό λοιπόν είναι να μη δυναμιτίζουμε με τις απαντήσεις μας ,αλλά να προσπαθούμε να συμφιλιώνουμε και να συμφιλιωνόμαστε μεταξύ μας,και ειδικά στις Άγιες μέρες που έρχονται.

Νάναι ευλογημένο
Δόξα τω Θεώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ο Ανδρέας εννοείται ότι έχει δίκιο.

Υποπτεύομαι πως το θέμα - βασικά - έχει παρελθόν....
Να μάθουμε το παρελθόν του, το βλέπω μάλλον δύσκολο εκτός αν κάποιος σπάσει την διαφαινόμενη ΄΄ομερτά΄΄.
Οπότε στο πνεύμα του Ανδρέα, ώστε να μη βγαίνουν και λάθος συμπεράσματα, καλά Χριστούγεννα.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δεν συμφωνώ στη βάση της πρότασης του Νίκου.

Πώς θα ήταν δυνατόν να λειτουργήσει μια "νομοθεσία", περί μικρού αριθμού δημοσιεύσεων ανά θέμα από κάποιον, τη στιγμή που πολλές φορές γίνεται διάλογος, ή κάτι σαν chat?

Το θέμα του αυτοπεριορισμού ωραία ακούγεται και συμφωνώ. Αλλά είναι κάπως θεωρητικό.
Το να αυτοπεριοριστεί κάποιος, να είναι περιεκτικός σε αυτά που λέει, να μην χρειάζεται να επανέλθει και να επανέλθει ξανά, χρειάζεται κατάρτιση, αλλά και αρετή και διάκριση.
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να επιβληθεί κάτι, που κατά τη γνώμη μου, περισσότερο επαφίεται σε πνευματική συμπεριφορά, παρά σε "γραφειοκρατική" δεοντολογία ενός φόρουμ.

Ο Νίκος στην ουσία προτείνει: "ας γίνουμε όλοι καλύτεροι".
Αυτό καλό είναι. Το προσυπογράφω υπ'αυτήν την έννοια. Αλλά όμως είναι ευχή. Δεν μπορεί να αποτελέσει "κανόνα δεοντολογίας" των συζητήσεων στο φόρουμ.
Το "τελεσιγραφικό" σχήμα που έδωσε ο Νίκος στην πρότασή του, δεν νομίζω ότι τελικά θα ισχύσει, επειδή αισθάνομαι ότι ήταν μια παρορμητική κατάθεση.

Κανένας δεν θα φύγει.
Ας προσπαθήσουμε να γίνουμε όλοι καλύτεροι.

Και ας δούμε τις διαφωνίες μας, σαν ευλογία.

Αλλωστε χωρίς διαφωνίες, το φόρουμ θα μετατραπεί σε έναν "αποστειρωμένο" χώρο, ανιαρό, ανώφελο, χώρο που σε τελική ανάλυση, είτε συμμετέχει κάποιος είτε όχι, θάναι το ίδιο και το αυτό.

Καλύτερα διαφωνίες (ενίοτε, ακόμα και σφοδρές), παρά μονολιθικότητα και αποστείρωση.

Εξάλλου αυτός ο χώρος, είναι τόσο όμορφος, ακριβώς γι'αυτό.
Δεν υπάρχει, όπως σωστά προελέχθη, τίποτα καλύτερο αυτή τη στιγμή στο διαδίκτυο.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από avvas »

τι έγινε ρε σείς;
ενώ γεννιέται ο Χριστός εσείς το βάλατε να εξαφανιστείτε;
λέμε και καμιά κουβέντα παραπάνω καμιά φορά.. άνθρωποι είμαστε .
και τι έγινε;
σας συνιστώ κάθε φορά που θα πρόκειται να μπείτε στο φόρουμ να χτυπάτε κάνα ποτηράκι γλυκό κρασί κατά προτίμηση κόκκινο.. μετά θα τα βλέπετε όλα πιο όμορφα.. χαρούμενα.. αγαπητικά.. :8 :8
μετά τα Χριστούγεννα εννοώ.. που επιτρέπεται.

είπαμε περίσκεψη και αυτοπεριορισμό... αλλά όχι και εξαφάνιση! :lol:

ένας ένας ρίχνετε άσπρη πέτρα;

είπα και γώ ότι δεν θα ξαναμπώ πριν τα Χριστούγεννα αλλά είδα ότι έγινα κακό παράδειγμα.. :smile:
και επανόρθωσα.... come back!

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Aγαπητέ Αvva συμφωνώ απόλυτα. Yπο την προυπόθεση οτι το κρασί το πίνει κανείς όσο το ελέγχει , και δεν τον πίνει αυτό. Ενα καλό μεθύσι ανα πολύ μεγάλα διαστήματα , σε ορισμένους κάνει πολύ καλό.( όχι σε όλους, έχω δεί ορισμένους να βγάζουν ότι κακό έχουν μέσα τους).
Στον γάμο της Κανά, αφού όλοι είχαν γίνει τύφλα, ο Κύριος τους πρόσθεσε - καπάκι- ατελείωτα κιλά εκλεκτό κρασί.
Καλά Χριστούγεννα.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από aposal »

Οτιδήποτε έχει σκέψη (ή περίσκεψη) δεν με εκφράζει ...απόλυτα. Μάλλον θα φταίει ο περίσσειος αυθορμητισμός μου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”