Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από avvas »

Θα συμφωνήσω με τους dionysisgr και Σπάρτακος.

Διαδικτυακός χώρος συζητήσεων σημαίνει χώρος παραθέσεων και αντιπαραθέσεων
Σημαίνει ουσιαστικά αυτό που λέμε «διάλογος»
Ο διάλογος είναι μια διαδικασία στην οποία κάποιο μέλος ξεκινάει ένα θέμα προς συζήτηση χωρίς βεβαίως να έχει προκαθορίσει το που θέλει να φτάσει αυτή η συζήτηση. Και όσοι συμμετέχουν σε έναν ελεύθερο διάλογο - με την προϋπόθεση σαφώς του σεβασμού των κανόνων λειτουργίας του χώρου - συμμετέχουν προσπαθώντας να καταλήξουν κάπου, σε ένα συμπέρασμα όπου φυσιολογικά ο διάλογος θα τελειώσει είτε με την συμφωνία είτε με την διαφωνία όσων συμμετέχουν.
Εφόσον λοιπόν σε έναν ελεύθερο διάλογο δεν είναι προκαθορισμένο το που θα καταλήξει αυτός ο διάλογος - εάν είναι τότε δεν μιλάμε για διάλογο αλλά για προπαγάνδα, προσηλυτισμό, πλύση εγκεφάλου και τα παρόμοια - τότε σαφώς και δεν μπορεί να μπεί κανένας απολύτως περιορισμός στο πόσες φορές θα παραθέσει την άποψή του κάποιος.
Απ την στιγμή που θα μπεί τέτοιος ποσοτικός περιορισμός τότε δεν υφίσταται διάλογος και σαφώς δεν υφίσταται και χώρος συζητήσεων, δεν υπάρχου φόρουμ. Μπορεί κάλλιστα να μετατραπεί σε μια ιστοσελίδα - εν είδη διαδικτυακής εφημερίδας - όπου κάποιοι συνεργάτες θα γράφουν τις απόψεις τους ως αρθρογράφοι.

Έχω όμως μια ίσως ανόητη απορία:
Δυνατότητα κλειδώματος ενός θέματος δεν υπάρχει;
Δεν μπορεί δηλαδή ένας διαχειριστής ή συντονιστής αν δεί ότι σε ένα θέμα επαναλαμβάνονται διαρκώς τα ίδια και τα ίδια να το κλειδώσει; νομίζω πως αυτό είναι εφικτό. Και θεμιτό. Και πολλοί άλλοι χώροι συζητήσεων το εφαρμόζουν συστηματικά σε θέματα που δεν έχουν κάτι νέο πλέον να προσφέρουν σαν άποψη οι συμμετέχοντες.

Υπάρχουν επίσης θέματα στα οποία οι πολλές παραθέσεις προσφέρουν συνεχώς κάτι νέο όπως π.χ. το θέμα «Προσευχές» που είναι ανεξάντλητο. Αν μπεί εκεί όριο ή θα πρέπει κάποιος να μαζέψει καμμιά εικοσαριά προσευχές και να τις παραθέσει μαζεμένες - και νομίζω πως κάποιος πολύ δύσκολα θα κάτσει να διαβάσει μία παράθεση δύο σελίδων, εγώ δεν το κάνω ποτέ - ή το θέμα, το φόρουμ όπως και όλοι μας μέλη και αναγνωστες θα στερηθούμε σημαντικών πληροφοριών.

Καταλήγοντας η δική μου πρόταση είναι να ΜΗΝ μπεί κανόνας που να περιορίζει τις παραθέσεις του κάθε μέλους σε κάποιο θέμα και ΕΑΝ σε κάποιο θέμα οι διαχειριστές ή οι συντονιστές κρίνουν ότι επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια πολύ απλά να το κλειδώνουν.

Αυτά εκ μέρους μου...

Στο παρόν θέμα πάντως θα τηρήσω την παράκληση του filotas και δεν θα ξαναγράψω..

Θεωρώ την παρούσα συζήτηση ως πειρασμό, καθότι Χριστούγεννα πλησιάζουν και ο διάβολος έχει αρχίσει όπως κάθε χρόνο τέτοιες μέρες να αγριεύει και προσπαθεί να δημιουργήσει καταστάσεις έντασης και συγκρούσεων μιάς και αυτή είναι η δουλειά του...

Τα ξαναλέμε Θεού θέλοντος μετά την γέννηση του Χριστού..

Εύχομαι σε όλους και όλες ....Καλά Χριστούγεννα!!!
και φέτος ο Χριστός να γεννηθεί στην φάτνη της καρδιάς όλων μας!

Και συγχωρέστε μου και το εντελώς απαράδεκτο ύφος της γραφής μου κάποιες φορές..
Δεν υπάρχει κάτι προσωπικό με κανέναν.. απλά είμαι λίγο χωριάτης στους τρόπους ..
ορεισίβιος και χωριάτης τη καταγωγή .. τι περιμένεις; ευγένεια;

Καλά Χριστούγεννα!

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
nikolaos-9

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Κι εγώ θα συμφωνήσω με την πρόταση του filotas που τη θεωρώ σωστή και ωφέλιμη.

Ωφέλιμη, διότι θα περιορίσει και τον εγωισμό μας στο να γράφουμε συνεχώς και να παρασυρόμαστε ίσως, σε μία χ η ψ αντιπαράθεση. Και σε αντιπαράθεση να μη βρισκόμαστε, βάζουμε ένα φρένο στη φλυαρία και σε -λογοτεχνικού τύπου- εκτάσεις χωρίς νόημα.

Σε αυτό που δεν είμαι απόλυτα σύμφωνος με το Νίκο, είναι στον αριθμό των δημοσιεύσεων. Ο περιορισμός σε μία η δύο δημοσίευσεις, "κλείνει" το διάλογο και ίσως να στερήσει την ομορφιά της επικοινωνίας.

Η δική μου πρόταση είναι να ρίξουμε όλοι μιά ματιά μέσα μας και να δούμε, γιατί ο τρόπος που γράφουμε ενδεχομένως να σκανδαλίζει κάποιους αδελφούς μας, η ο τρόπος που γράφουν κάποιοι να σκανδαλίζει εμάς. Γιατί να γινόμαστε υπερβολικοί;
Γιατί να πιανόμαστε σε κοκκορομαχίες πχ. η, γιατί να κομπάζουμε με τα "ρητορικά" κείμενά μας σε ρόλο ιεροκύρηκα; Μήπως είναι και μιά ευκαιρία να κοντρολάρουμε αυτό που είναι η αρχή όλων των παθών: Τον εγωισμό;
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από dionysisgr »

Λοιπον ουτε και εγω θα ξαναγραψω... :shock:

(για τα επομενα 5 λεπτα) :lol:

μην χαιρεστε καποιοι! :20
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ενα ξεχωρισμα
αλλό ειναι το ποσες φορές θα απαντήσεις σε ένα θεμα διότι ειναι θέμα υφούς αυτού που γράφει
αλλό ειναι η ανουσίοτητα.....και ανακύκλωση σου στο θέμα

το άλλο πρόβλημα είναι το είδος των θέματων
παρά ότι άνοιξα περίεργ και προτώτυπα θεματα αρχίζοντας με ανακρύβειες και καταλύγωντας σε τρελα συμπαράσματα σε υπερβολές είδα ότι δεν ακολουθούν..
οταν ζήτησα σχόλεια...δεν είδα ....
αυτό δεν συμένει για μένα απογόητευση...οκ :8
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

μετα θέλω να προσέξετε και
μου ειχαι πει καποιός να προσέχεισ και να αποφεύγεις το εγω στην πρόταση
........
ηταν ενα πειραμα φανταστικό
μου είπαι οτι σε ένα κειμενο το εγω αν ενοοιτε η υπονοητε.......
παρτε πατερικα κειμενα να το τσεκαρετε :8
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από vasilisalt »

Dimitris39 έγραψε:Θα εινε μεγαλο λαθος αν φυγεις επωφελουντε πολλοι εδω με τα γραπτα σου
και πρωτος εγω
οσο για αυτο που λες
εμεις δηλαδη οι αγραμματοι που θελουμε για να εξηγησουμε κατι
χρειαζεται να γραφουμε και να ξαναγραφουμε
η να μην παιρνουμε καθολου θεση στα θεματα?
Γεια σου βρε Mitsos39!!! Όμορφος προβληματισμός!!!
Το νιώθω και εγώ αυτό το συναίσθημα αδερφέ μου, ώρες ώρες.
Νιώθω πως το θεολογικό μου υπόβαθρο είναι στο νηπιαγωγείο και θα με ΄΄ισοπεδώσουν΄΄ οι ΄΄πανεπιστημιακοί΄΄ του φόρουμ...
Πάντως θεωρώ πως δεν εννοεί αυτό ο Νίκος.
Αλλά με εκφράζει απόλυτα ο προβληματισμός σου.

Αλλάζω θέμα (σχετικό αυτό).
Με είχε μαλώσει ο Avvas παλιότερα γιατί πλατιάζω τα θέματα.
Όμως νιώθω αδύναμος να στηρίξω τα θέματα που θέλω να βάλω και να ακούσω τις απόψεις άλλων.
Π.χ. το θέμα των μυστηρίων της ορθοδοξίας που το θεωρώ το κορυφαίο θέμα της ορθόδοξης εκκλησίας και το πως αυτά μένουν στα λόγια, χωρίς να ακουμπούν τις ψυχές μας.
Πως μπαίνει ως θέμα;
Πως δεν θα κάνω καραμπινάτη κατάκριση;
Πως δεν θα προσβάλω λαικούς και ιερείς του φόρουμ, με τον άκρως ΄΄λογοτεχνικό΄΄ ή καλύτερα δημοσιογραφικό λόγο μου;
Πως θα αναλύσω ένα τόσο σοβαρό θέμα χωρίς να το κάνω ΄΄καφενειακό΄΄;
Δεν τολμώ λοιπόν να το βάλω...
Γιατί απλά δεν μπορώ να το στηρίξω...
Ως μικρή, απλή αποψούλα όμως καταθέτω τον προβληματισμό μου και παράπλευρα κάτι δίνω και σίγουρα κάτι εισπράτω.
Και σας προτείνω να μην ΄΄βαράτε΄΄ τους χριστιανούς της πρώτης δημοτικού, ούτε και τους ΄΄λογοτέχνες΄΄ που κάτι αναφέρθηκε παραπάνω. (Δεν εκφράζω παράπονο, προβληματισμό εκφράζω...)
Ο Ελύτης μπορεί να μην αφορά κάποιους, όμως δεν χρειάζεται και να κοπεί..............................
Η πρωινή καλημέρα του Γιώργου καποιους ξεκουράζει, για κάποιους άλλους ίσως είναι περιττή.
Παλιότερα έγραψα μια προσευχούλα που με είχε συγκινήσει.
Παρακολούθησα την εξέλιξη της. Άκλαφτη πήγε. Νόμιζα ότι την είπα τελικά για εμένα....

Πλάτιασα πάλι.
Ελπίζω να έχω την κατανόησή σας. Αν δεν την έχω θα μου επιτρέψετε να βάζω κάθε μέρα καμιά 20αρία νέα θέματα (πάντως όχι να αποχωρήσω).
Ας πούμε για αυτά που είπα παραπάνω μάλλον έπρεπε να ανοίξω 5 νέα θέματα.

*** Επικοινώνησα με π.μ. πριν από καιρό με παλιό μέλος που είχε καιρό να μπει και μου είχε λείψει.
Μου απάντησε πως είχε στεναχωρεθεί με εντάσεις του φόρουμ και είχε επιλέξει να μην μπαίνει για λίγο και να προσευχηθεί για όλους μας. Με ευχαρίστησε και μου ζήτησε αν μπορώ να προσευχηθώ γι αυτόν.
Με συγκλόνισε.... Επιτρέψτε μου εγώ αυτόν τον ονομάζω ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ και μένα μπαγλαμά...
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

plagiaskepsi έγραψε:μετα θέλω να προσέξετε και
μου ειχαι πει καποιός να προσέχεισ και να αποφεύγεις το εγω στην πρόταση
........
ηταν ενα πειραμα φανταστικό
μου είπαι οτι σε ένα κειμενο το εγω αν ενοοιτε η υπονοητε.......
παρτε πατερικα κειμενα να το τσεκαρετε :8
ΣΕ ΕΝΑ τέτοιο θέμα ποιος θα μπορούσε να κάνει έρευνα και να καταλήξη σε συμπρεράσματα.. ...(;;;;)
μετά αν τυχαία προέκυπτε κάτι ποιος θα ενδιαφερόταν;;;
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

και ωμος τον προβληματισμο αυτόν μου τον είχαι δώσει ενας πολύ απλός ....
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ενα δεδομένο ειναι ότι σε καθε μια συζητηση ακόμα καταληγω.... :8
αν σφαλουμε υπαρχη το συγνωμην...και αναβαθμηζομαστε.....
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ήρθε η ώρα της περίσκεψης και του αυτοπεριορισμού

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Αφήστε τα φευγω εγώ και φευγω και εγώ :lol: :8

Οφείλω να ομολογήσω , ότι, προσωπικά , με αντιπροσωπεύει η θέση σου Νικόλα .

Πλήν όμως , αυτό θα είχε θέση σε μία τέλεια και ευνομούμενη κοινωνία , και εμείς εδώ μόνο τέλειοι
δεν είμαστε, και άρα δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις .
Θέλω να πω ότι , πολλές φορές δεν μπορούμε να εκφράσουμε την σκέψη μας με την πρώτη ,
και έτσι απαιτήται να δώσουμε πάλι και πάλι κάποιες διευκρινήσεις , στον ή στους συνομιλητές μας .
Αυτό βέβαια οφείλεται στον γραπτό διάλογο.

Η άποψη μου είναι , άστο όπως είναι

Νάναι ευλογημένο
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”