Κακή λογοκρισία

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

VASILHS
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 5:00 am

ΣΕ ΚΡΑΤΑΩ;;

Δημοσίευση από VASILHS »

Dirfys έγραψε: ΕΛΕΟΣ....αφησε μας ησυχους να διαβάζουμε ήρεμα ότι ο καθένας μας αναζητά εδω μέσα ..μην μας χαλάς με φανατσμούς που μόνο κακό κάνουν σε όλους όσους σε διαβαζουν...εκτός αν είναι αυτός ο σκοπός σου...
Ήσυχη σε αφήνω! Βλέπεις να κρατάω απο κανένα μανίκι; Ή μήπως δεν θα ήθελες να λέγεται η Ορθόδοξη αλήθεια που καυτηριάζει τις αταξίες και τα άθλια πάθη των ποικίλων προοδευτικάριων;;
"ΜΕΘ'ΗΜΩΝ Ο ΘΕΟΣ"
VASILHS
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 5:00 am

ΩΡΑΙΑ Η ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ1

Δημοσίευση από VASILHS »

Misha έγραψε:Του Αββά Παμβώ

Ήταν κάποιος μοναχός που λεγόταν αββάς Παμβώ. Γιʼ αυτόν αναφέρουν ότι επί τρία χρόνια παρακαλούσε το Θεό λέγοντας: “Μη με δοξάσεις πάνω στη γη”. Και τόσο τον δόξασε ο Θεός, ώστε δεν μπορούσε κανείς να τον αντικρίσει κατά πρόσωπό, από τη λάμψη που είχε στην όψη του.

Ήρθαν κάποτε δύο μοναχοί στον Αββά Παμβώ και τον ρώτησε ο ένας λέγοντας: “Αββά, εγώ επί δύο ημέρες νηστεύω και δύο ψωμιά τρώγω”. ΄Άραγε, σώζω την ψυχή μου ή είμαι σε πλάνη;” Είπε και ο άλλος: “Αββά, εγώ κερδίζω δύο μικρά νομίσματα από το εργόχειρο μου κάθε μέρα και κρατώ κάτι για τη διατροφή μου, τα υπόλοιπα τα προσφέρω ελεημοσύνη. Άρα, σώζομαι ή πάω χαμένος;”. Ο γέροντας προσευχήθηκε στο Θεό και έγραψε στο χώμα: “ Ο Παμβώ επί δύο ημέρες νηστεύοντας και δύο ψωμιά τρώγοντας, άραγε μʼ αυτό γίνεται μοναχός;”. Και η απάντηση ακούστηκε από το Θεό. “Όχι”. Και ξαναέγραψε: “Ο Παμβώ κερδίζει με το εργόχειρό του δύο μικρά νομίσματα και τα δίνει ελεημοσύνη. Άρα έτσι γίνεται μοναχός;” Και η απάντηση ακούστηκε από το Θεό. “Όχι ακόμη”. Και τότε λεει ο Παμβώ στους μοναχούς: ʽΚαλές είναι βέβαια οι πράξεις. Αλλά αν δεν φυλάξεις τη συνείδησή σου καθαρή απέναντι στον πλησίον σου και δεν είσαι ήσυχος μέχρι τα βάθη της καρδιάς σου, δεν σώζεσαι”!



Ρώτησε ο Αββάς Θεόδωρος της Φέρμης τον Αββά Παμβώ: “Πες μου κάτι ωφέλιμο”. Και με πολύ κόπο του απάντησε: “Θεόδωρε πήγαινε και να είσαι επιεικής και ελεήμων με όλους. Γιατί το έλεος μας κάνει να μπορούμε να μιλάμε ελεύθερα απέναντι στο Θεό”!
"] ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΞΕΡΕΙΣ! ΜΟΛΙΣ ΖΟΡΙΣΤΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΞΕΧΝΑΣ...
ΤΕΛΙΚΑ ΕΣΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΕΠΙΕΙΚΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΣΤΗ ΑΣΕΒΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΤΑΞΙΑ
ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΥΣΕΒΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ... ΑΞΙΟΛΥΠΗΤΕ!
[/quote]
"ΜΕΘ'ΗΜΩΝ Ο ΘΕΟΣ"
VASILHS
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 5:00 am

ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ ΑΞΙΑ ΠΑΣΗΣ ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΗΣ

Δημοσίευση από VASILHS »

lovethink έγραψε: Oυ δε ξέρεις πόσο θα βοηθούσε , στο διπλανό μου κάθισμα δεν θα ήθελε να κάτσει ΚΑΝΕΙΣ χαχαχαχαχαχα
Διότι ή θα του βγει το όνομα ή θα του βγει το μάτι
Το όνομα θα του βγει επειδή ως γνωστόν εδώ είμαι η ροζ οπτασία του φόρουμ :lol: :lol: :lol: :lol: και το μάτι από το κέρατο που κατά κάποιους έχουμε κάποιοι :lol:
Με εσένα δεν θα κάτσω να ασχοληθώ καθόλου και μόνο αυτό αποδεικνύει την γελοιότητα του χαρακτήρα σου! Τα παίρνεις όλα τα ζητήματα στα αστεία και νομίζεις ότι έτσι θα σωθείς! Περίμενε... ΜΟΝΟ Η ΤΕΛΕΙΑ ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΘΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ. ΤΑ ΑΘΛΙΑ ΠΑΘΗ ΣΟΥ ΘΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΙΩΝΙΑ ΑΞΙΟΘΡΗΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΑΝ ΤΑΧΙΣΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙΣ.-
"ΜΕΘ'ΗΜΩΝ Ο ΘΕΟΣ"
peace
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΑΛΟΝΙΚΑ

Δημοσίευση από peace »

Vasili κάνε τον κόπο και ΄διάβασε την απάντηση μου σε αυτό που μου απάντησες χωρίς καν να σε ρωτήσω =))
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Re: ΣΕ ΚΡΑΤΑΩ;;

Δημοσίευση από ix8ys »

VASILHS έγραψε:Ήσυχη σε αφήνω! Βλέπεις να κρατάω απο κανένα μανίκι; Ή μήπως δεν θα ήθελες να λέγεται η Ορθόδοξη αλήθεια που καυτηριάζει τις αταξίες και τα άθλια πάθη των ποικίλων προοδευτικάριων;;
Βασίλη, πραγματικά σου μιλάω χωρίς ίχνος κακίας ή ειρωνείας, αλλά αγάπης. Έχεις περίπου 40 δημοσιεύσεις και στο 99% αυτών τσακώνεσαι με τους άλλους. Νομίζεις ότι έχει νόημα ή ότι αξίζει;

Ήταν σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα σχολίαζες το μήνυμα μου ή αν το έκανες θα σχολίαζες κάποια τμήματα του επιλεκτικά. Μήπως πρέπει να το ξαναδιαβάσεις και να το σκεφτείς λιγάκι;

Λίγη ταπεινότητα βρε παιδιά (και μιλάω σε όλους μας)! Δεν γουστάρω να μπαίνω στο site και να διαβάζω τσακωμούς!!!! Μήπως οι διαχειριστές πρέπει να κάνουν κάτι; Η κατάσταση έχει ξεφύγει απʼ όλους μας!
VASILHS
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 5:00 am

ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ!

Δημοσίευση από VASILHS »

Ioanath έγραψε: Εξάλλου ΚΑΝΕΙΣ από εδω μέσα δεν έχει δικαίωμα να πει τι είναι αμαρτία και τι όχι. ΚΑΝΕΙΣ γιατί κανένας δεν ξέρει τι περιμένει ο Θεός από τον κάθε άνθρωπο.
ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ! ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ. Ο ΘΕΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΙΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ. ΤΑ ΔΙΑΚΗΡΥΣΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΟΙ ΑΓΙΟΙ .
ΜΟΝΟ ΤΥΦΛΟΙ ΒΥΘΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΔΑΙΜΟΝΙΚΟ ΣΚΟΤΟΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
"ΜΕΘ'ΗΜΩΝ Ο ΘΕΟΣ"
VASILHS
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 5:00 am

ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ;;;;

Δημοσίευση από VASILHS »

Ioanath έγραψε:Εγώ πάλι ο άθλιος δεν βρήκα πουθενά στο ευαγγέλιο να καταδικάζεται η ανθρώπινη φύση, αλλά να τιμάται!
ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ ΤΑ ΑΘΛΙΑ ΠΑΘΗ;; ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ;; ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ , ΑΠΛΑ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΕΡΡΙΨΑΝ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΑΝ ΑΓΙΟΙ.
ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΤΑΝΟΗΣΙΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ ΣΑΝ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΣ.
"ΜΕΘ'ΗΜΩΝ Ο ΘΕΟΣ"
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Re: ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ!

Δημοσίευση από ix8ys »

VASILHS έγραψε:ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ! ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ. Ο ΘΕΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΙΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ. ΤΑ ΔΙΑΚΗΡΥΣΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΟΙ ΑΓΙΟΙ .
ΜΟΝΟ ΤΥΦΛΟΙ ΒΥΘΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΔΑΙΜΟΝΙΚΟ ΣΚΟΤΟΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!! ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ, ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;

Μην ξεχνάς τον λιθοβολισμό της πόρνης! ΟΛΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΦΑΝΗ ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΗΣ, ΑΛΛΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕ!!!!!

ΒΑΣΙΛΗ, ΕΧΕΙΣ ΞΕΦΥΓΕΙ.... :(

Υ.Γ. Ωχ, μπαίνω και 'γω στο τρυπάκι του τσακωμου :)
VASILHS
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 5:00 am

ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ!

Δημοσίευση από VASILHS »

ntinoula έγραψε:Στόχος της συγκεκριμένης θεματικής ενότητας είναι αν ο Μisha έγραψε το συγκεκριμένο κείμενο ή όχι;
Εφ'όσον προσπάθησε να τα πει ότι δήθεν δεν το έγραψε, θα πρέπει να του δώσουμε μια απάντηση.
ntinoula έγραψε:Ας πούμε ότι το έγραψε και ψεύδεται, άλλος θα τον κρίνει όχι εμείς.
Κάνεις λάθος. Ο καθένας έχει δικαίωμα να κρίνει τον άλλο. Πόσο μάλλον όσο σε αφορά εσένα. Μήπως θα ήθελες να μιλάει μόνο αυτός; Γιατί δεν απευθύνεσαι σ'αυτόν;

ntinoula έγραψε: Ας πούμε ότι δεν το έγραψε, τότε δεν είναι μάταιη όλη αυτή η κόντρα; Αν και ούτως ή άλλως αυτή την κόντρα δεν την καταλαβαίνω και δε βρίσκω το νόημα.
Καθόλου μάταιη η κόντρα. Πρώτα-πρώτα πέφτουν οι μάσκες, και φαίνεται ποιος και προσπαθεί να κάνει εδω μέσα. Μιλάει για επιείκεια αλλά η δική του επιείκεια σημαίνει συκοφαντικός πόλεμος για οποιοδήποτε χτυπάει τις νοσηρές ιδέες του και ανεξέλεκτη ισοπέδωση των πάντων. Επιείκεια στην αμαρτία και στην αταξία και αυστηρότητα στην ευσέβεια είναι το σύνθημα του.
ntinoula έγραψε: Το καλό είναι ότι άλλοτε εχθροί Misha και lovethink είναι μονοιασμένοι ή τουλάχιστον έτσι δείχνουν ;)
Κάνεις λάθος. Στο βάθος είναι οι ίδιοι και οι δύο τους. Αυτό φάνηκε και σήμερα αλλά και σε καθένα προσεκτικό αναγνώστη των γραφομένων τους. Την διάλυση και την ισοπέδωση της Εκκλησιαστικής Παράδοσης επιζητούν και οι δύο, άλλος σε μεγαλύτερο άλλος σε μικρότερο βαθμό. Εκεί μόνο διαφέρουν.
ntinoula έγραψε:Να μισούμε την αμαρτία, όχι τον άνθρωπο :)
Δυστυχώς κάποιοι εδω μέσα μισούν τον ευσεβή και αγαπάνε την αταξία, την αθλιότατη ομοφυλοφυλία και τον αυνανισμό. Διάβασε τα κείμενα περι της ομοφυλοφυλιας των lovethink και Ιoathan και θα καταλάβεις τί αθλιότατες απόψεις προσπαθούν να περάσουν. Δυστυχώς την ίδια γραμμή ακολουθεί και ο Μιsha σε ηπιότερο βαθμό και με κάποιο μανδύα που του έφυγε χθές βέβαια....
"ΜΕΘ'ΗΜΩΝ Ο ΘΕΟΣ"
VASILHS
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 5:00 am

Re: ΣΕ ΚΡΑΤΑΩ;;

Δημοσίευση από VASILHS »

ix8ys έγραψε: Έχεις περίπου 40 δημοσιεύσεις και στο 99% αυτών τσακώνεσαι με τους άλλους. Νομίζεις ότι έχει νόημα ή ότι αξίζει;
Θα ήθελες! Όλο το πρωϊ χορεύατε εδω μέσα όλοι οι αργόσχολοι. Τώρα θα τα ακούσετε ΟΛΑ. Θα πάρει ο καθένας την απάντηση του. Δεν μπορεί μια παρεούλα με άθλιες απόψεις να μονοπολεί το καλό αυτό site.
"ΜΕΘ'ΗΜΩΝ Ο ΘΕΟΣ"
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”