Λογοκρισία

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Λογοκρισία

Δημοσίευση από Ioanath »

Υποτίθεται ένα forum είναι για να ανταλλάσουμε απόψεις.
Υποτίθεται ότι η χριστιανική ηθική επιβάλλει να σεβόμαστε τη διαφορετική γνώμη του άλλου.

Αλλά η θεωρία από τη πράξη (και σ αυτή τη περίπτωση) είναι πολύ μακριά ...

Έτσι οι τελευταίες απόψεις για τον αυνανισμό ενόχλησαν κάποιους που έντρομοι τις λογόκριναν (αφαιρέθηκαν σε λιγότερο από 3 λεπτά) όπως θα κάνουν πιθανόν και μ αυτό το σχόλιο.

Ίσως γιατί τόνιζαν τον καταστρεπτικό ρόλο που έχει η νοοτροπία που δημιουργεί ενοχές για κάθε ανθρώπινη ανάγκη.

Ίσως γιατί τόνιζαν τη διαφορά του να ικανοποιείς μια ανάγκη από το να σου γίνεται αυτή πάθος.

Ίσως γιατί τόνιζαν το καταστρεπτικό ρόλο που έχει η φοβική στάση σε κάθε ανθρώπινη αδυναμία, που λιθοβολείται με κάθε ευκαιρία και πνίγεται μέσα σε (ανθρώπινους) νόμους και κανόνες, αντί να αγκαλιάζεται με αγάπη και κατανόηση.

Άμα είναι τέτοια η φιλοξενία σας, γιατί μας καλέσατε σπίτι σας;

Κλείστε τα παράθυρα και τις πόρτες και αρχίστε το αυτομαστίγωμα. Ξέρετε να το κάνετε πολύ καλά.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Τα σχόλια διαγράφηκαν γιατί περιείχαν ειρωνίες προσωπικού τύπου. Σβήστηκαν δε όλα τα σχόλια γιατί ότι έμενε θα φαινόταν ξεκρέμαστο.

Όταν μέθουν να μιλάνε σαν άνθρωποι σε ανθρώπους, τότε θα είναι καλύτερα τα πράγματα...

Άγγελος
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

g_aggelos έγραψε:Τα σχόλια διαγράφηκαν γιατί περιείχαν ειρωνίες προσωπικού τύπου. Σβήστηκαν δε όλα τα σχόλια γιατί ότι έμενε θα φαινόταν ξεκρέμαστο.

Όταν μέθουν να μιλάνε σαν άνθρωποι σε ανθρώπους, τότε θα είναι καλύτερα τα πράγματα...

Άγγελος
Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος για να κριθεί αν αυτά που γράφονταν αποτελούσαν "ειρωνίες προσωπικού τύπου" είναι να επιστρέψουν τα σχόλια στη θέση τους σε δημόσια κριτική και να απαντήσουν οι θιγόμενοι, στους οποίους αν κριθεί από αυτούς αναγκαίο να ζητήσουμε δημόσια συγνώμη.

Τώρα για μας που δε ξέρουμε να μιλάμε σαν άνθρωποι σε ανθρώπους, παρακαλώ λιθοβολίστε μας. Είναι η συνιθισμένη σας τακτική εξάλλου που δείχνει το ποιόν και το ποσόν της χριστιανικής σας αγάπης.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Ioanath έγραψε:
Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος για να κριθεί αν αυτά που γράφονταν αποτελούσαν "ειρωνίες προσωπικού τύπου" είναι να επιστρέψουν τα σχόλια στη θέση τους σε δημόσια κριτική και να απαντήσουν οι θιγόμενοι, στους οποίους αν κριθεί από αυτούς αναγκαίο να ζητήσουμε δημόσια συγνώμη.

Τώρα για μας που δε ξέρουμε να μιλάμε σαν άνθρωποι σε ανθρώπους, παρακαλώ λιθοβολίστε μας. Είναι η συνιθισμένη σας τακτική εξάλλου που δείχνει το ποιόν και το ποσόν της χριστιανικής σας αγάπης.

Είσαι κοντά στους δύο μήνες εδώ, και μάλιστα σε περίοδο που δεν έγιναν καθόλου διαγραφές μηνυμάτων. Οπότε δεν καταλαβαίνω το "συνηθισμένη σας τακτική" που γράφεις... !!!!!!

Τα μηνύματα δεν επιστρέφουν.
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

Η συνηθισμένη τακτική αναφέρεται στον λιθοβολισμό. Μόλις κάποιος ψελίσει κάποια αδυναμία του εδώ μέσα πέφτουν όλοι οι "χριστιανοί αδελφοί του" πάνω του ρίχνοντας και από μια πέτρα ενοχής, απόρριψης, εκφοβισμού ή καταδίκης.

Θυμίζω ότι η πόρνη του ευαγγελίου που λιθοβολήθηκε είχε καλύτερη τύχη από τους τιμωρούς της...

( Να θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που είμαι στο forum σε περίοδο εκπτώσεων λογοκρισίας; :lol: )
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Ioanath έγραψε:Η συνηθισμένη τακτική αναφέρεται στον λιθοβολισμό. Μόλις κάποιος ψελίσει κάποια αδυναμία του εδώ μέσα πέφτουν όλοι οι "χριστιανοί αδελφοί του" πάνω του ρίχνοντας και από μια πέτρα ενοχής, απόρριψης, εκφοβισμού ή καταδίκης.

Θυμίζω ότι η πόρνη του ευαγγελίου που λιθοβολήθηκε είχε καλύτερη τύχη από τους τιμωρούς της...

( Να θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που είμαι στο forum σε περίοδο εκπτώσεων λογοκρισίας; :lol: )
Μα που γίνονται όλα αυτά που γράφεις ??

Πέτρες (σαν αυτές που ρίχνεις εσύ αυτήν την στιγμή) δεν ρίχνω....

Στο παρελθόν είχαμε παρόμοια προβλήματα, αλλά έχουν λυθεί. Δεν γίνονται διαγραφές μηνυμάτων παρά μόνο όταν προσβάλουν τους υπολοίπους. Και ευτυχώς τον τελευταίο καιρό, νομίζω ότι δεν αντιμετωπίσαμε παρόμοια προβλήματα πλην του σημερινού.

Ευχαριστώ.
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

g_aggelos έγραψε:
Ioanath έγραψε:Η συνηθισμένη τακτική αναφέρεται στον λιθοβολισμό. Μόλις κάποιος ψελίσει κάποια αδυναμία του εδώ μέσα πέφτουν όλοι οι "χριστιανοί αδελφοί του" πάνω του ρίχνοντας και από μια πέτρα ενοχής, απόρριψης, εκφοβισμού ή καταδίκης.

Θυμίζω ότι η πόρνη του ευαγγελίου που λιθοβολήθηκε είχε καλύτερη τύχη από τους τιμωρούς της...

( Να θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που είμαι στο forum σε περίοδο εκπτώσεων λογοκρισίας; :lol: )
Μα που γίνονται όλα αυτά που γράφεις ??

Πέτρες (σαν αυτές που ρίχνεις εσύ αυτήν την στιγμή) δεν ρίχνω....

Στο παρελθόν είχαμε παρόμοια προβλήματα, αλλά έχουν λυθεί. Δεν γίνονται διαγραφές μηνυμάτων παρά μόνο όταν προσβάλουν τους υπολοίπους. Και ευτυχώς τον τελευταίο καιρό, νομίζω ότι δεν αντιμετωπίσαμε παρόμοια προβλήματα πλην του σημερινού.

Ευχαριστώ.
Εδώ τόλμησε κάποιος που δεν ξέρουμε καν την ηλικία του (μπορεί να είναι και έφηβος) να ρωτήσει αν ο αυνανισμός είναι αμαρτία. Και εσείς κύριε administrator καταστρατηγώντας τον κανόνα που εσείς θέσατε :lol: του απαντήσατε ΠΡΙΝ τον πατέρα Αντώνιο παραπέμποντας τον σε απόσπασμα της Παλαιάς Διαθήκης !!! (καταδικάζοντας εμμέσως αλλά σαφώς την πράξη του αυνανισμού).

Έχετε συνειδιτοποιήσει τι κάνετε; Αν αυτός ο άνθρωπος μαζεύει και μια ενοχή κάθε φορά που αυνανίζεται ποιος θα θεραπεύεσει την ψυχική του υγεία;

Γιατί δε μπήκε κανεις στο κόπο να του εξηγήσει που σταματά η σωματική ανάγκη και που ξεκινά το πάθος; Να του εξηγήσει τι σημαίνει εγκράτεια στο μέτρο του καθενός. Του ρίξατε μια ταφόπλακα ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ και τελειώσατε.

Κάτι έχει πει ο Χριστός για αυτή τη συμπεριφορά.. σας θυμίζει κάτι;
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Δεν είμαι Administrator....

Τα παράπονα λοιπόν , εκεί.... :wink:
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

g_aggelos έγραψε:Δεν είμαι Administrator....

Τα παράπονα λοιπόν , εκεί.... :wink:
Αυτό είναι το πρόβλημά μας; ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ! :(
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε...
Έτσι κι αλλίώς από αύριο θα απουσιάζω... Οπότε μπορείτε να χαρείτε...

Ο κακός θα φύγει.... :wink:

Το σταματάω εδώ το θέμα γιατί δεν χρειάζεται να ενοχλούμε όλο τον κόσμο με τα καμώματά μου....

Λυπάμαι που δεν καταλαβαίνεις...

Από ότι βλέπω ότι και να πούμε θα καταλήξει με βολές εναντίων μου...

Ας είσαι και εσύ καλά ...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”