Προσευχές

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προσευχές

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Προσευχή για την ώρα των θλίψεων

Πού αλλού να καταφύγουμε, Θεέ μας, κατά τον καιρό των θλίψεων και των αναγκών μας, παρά σε Σένα, τον Πατέρα τον φιλόστοργο, την αστείρευτη πηγή της αγάπης. Σε Σένα τον φιλάνθρωπο Σωτήρα, που θυσιάσθηκες πάνω στο Σταυρό για τη δική μας σωτηρία. Σε Σένα, το Παράκλητο Πνεύμα, που με μυρίους πανσόφους τρόπους επιτελείς το έργο της παρηγοριάς και της σωτηρίας μας.

Άκουσε, Κύριε, τη δέηση των εμπεριστάτων και γίνε σε όλους βοηθός και συμπαραστάτης. Μη μας αφήνεις να δοκιμαζόμαστε περισσότερο από τη δύναμή μας. Μη στρέψεις το πρόσωπό σου μακριά από μας. Προφύλαξέ μας από δυσάρεστα και ανεπιθύμητα περιστατικά. Σε Σένα αναθέτουμε όλη μας την ελπίδα. Σε γίνε βοηθός και συμπαραστάτης, και κατεύθυνε με ειρήνη τη ζωή μας. Συ ο οποίος παρηγορείς τους ταπεινούς και εξουθενημένους. Συ ο φιλόστοργος και πανάγαθος Θεός μας, στήριζέ μας. Οδήγησέ μας στο άγιο θέλημά σου. Λάλησε στις ψυχές μας «λόγους παρακλήσεως», ώστε να Σε δοξάζουμε και να Σου αναπέμπουμε ολοκάρδια ευχαριστία.
Αμήν.

Αρχιμ. Χριστοφόρου Παπουτσοπούλου
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προσευχές

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δέσποτα Πολυέλεε Κύριε
Κύριε ο Θεός μου, άκουσον την προσευχή,
Θερμά σε παρακαλώ.


Ενθυμούμαι τα αμαρτήματά μου
και μεγάλη δειλία με κυριεύει,
αλλά θαρρώ εις την πολλήν Ευσπλαχνίαν Σου
και ελπίζω στην Φιλανθρωπίαν Σου.


Δια τούτο μετανοώ μετά δακρύων
και ζητώ το Έλεός Σου.


Δος μου Κύριε καιρόν να μελετώ τας Γραφάς,
Να μάθω τα περί Φιλανθρωπίας Σου,
τα τόσο μεγάλα και ανέκφραστα.


Χαίρομαι και μετά χαράς προστρέχω
εις την Πατρική Στοργήν Σου.


Που λες «ελάτε σε μένα, εγώ θα σας συγχωρώ,
διότι σας αγαπώ και για σας σταυρώθηκα,
για να συγχωρώ».


Ακούγοντας τα Πατρικά Σου, Άγια λόγια,
ο δούλος Σου ο ανάξιος,
με θάρρος πολύ τρέχω στην εκκλησία,
εκεί όπου λειτουργούνται τα Άχραντά Σου
Μυστήρια και λαμβάνω την Θείαν Κοινωνίαν
που μοιράζει ο λειτουργός Σου.


Κύριε χάρισέ μου αγάπην
που διορθώνει τα λάθη μου
και δοξάζει το Όνομά Σου
και συγχωρώ τους θλίβοντάς με
δια πρεσβειών της Υπεραγίας Θεοτόκου
δίδαξόν με να γνωρίζω αυτό που μελετώ,
να πράξω αυτά που πρέπει,
που δοξάζουν το Πανάγιόν Όνομά Σου.


Προσκυνώ τον Τίμιον Σταυρόν.


Τον Ιωάννην Πρόδρομον τον Βαπτιστήν Σου
των Ταξιαρχών, Μιχαήλ και Γαβριήλ
και Αγγέλους και Αρχαγγέλους, Αποστόλους,
Προφήτες και ενδοξότατους Μάρτυρες.


Προσκυνώ Κύριε και ζητώ αδιαλείπτως
την Βασιλείαν της δόξης Σου,
του Ονόματός Σου και δια όλους τους
Χριστιανούς αδερφούς μου.


Να ελεείς πάντες τους πτωχούς και πένητας,
χήρας και ορφανά και γερόντους και μοναχούς.


Άγιοι να δοξάσουν το Πάνδοξον Όνομά Σου
και αγάπην χάρισε στους Πατέρες
μαζί με τους Αρχιερείς και Ιερείς.


Πιστούς εργάτας ανάδειξον αυτούς
του αμπελώνος Σου,
να νικήσομεν την αμαρτίαν
και τα παγίδας του πονηρού
και ευδόκισον να δοξασθεί
εις τους αιώνας των αιώνων
το Πανάγιον και Πάνδοξον Όνομά Σου
εις τους Αιώνες.

Αμήν

Μοναχού Μελετίου Αϊβαζίδη

του ορφανοτρόφου
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Προσευχές

Δημοσίευση από smarti »

Πρoσευχή Αγίoυ Μακαρίoυ - Ικεσἰα Αμαρτωλoύ



ΘΕΕ μoυ,λυπήσoυ με τoν αμαρτωλό,πoυ δεν έκανα κανένα καλό μπρoστά Σoυ.
Γλύτωσέ με από τoν πoνηρό και αξίωσέ με ακατάκριτα ν'ανoίγω τo ανάξιo στόμα μoυ και ν'ανυμνώ τo Πανάγιo όνoμα σoυ,τoυ Πατρός και τoυ Υιoύ και τoυ Αγίoυ Πνεύματoς.
Συγχώρησε μoυ,Κύριε,κάθε της καρδιάς μoυ άτoπη επιθυμία,'συ πoυ ξέρεις καλά τις καρδιές των ανθρώπων.
Συγχώρησέ με πoυ έρχoμαι ανάξια κoντά Σoυ,γιατί σε πόθησα και σε πoθώ.
Συγχώρησέ με τoν αμαρτωλό,τoν πoνηρό,τoν ψεύτη,τoν ανυπόμoνo,τoν λιγόψυχo,τoν αμελή στις θείες εντoλές Σoυ,εμένα πoυ αμάρτησα στη γή και στη θάλασσα και σε κάθε τόπo.
Μπρoστά στα αλάθητα μάτια Σoυ δεν έπαψα να εργάζoμαι τo πoνηρό γιατί o πoνηρός δεν έπαψε να με μπλέκει στα δίχτυα τoυ με γαστριμαργίες και ηδoνές και πoνηρές επιθυμίες,με δόλoυς και κενoδoξίες και βλαστημίες.
Αλλά 'συ,Κύριε,πoυ είσαι o μόνoς ελεήμων και πανάγαθoς,βoήθησέ με και σώσε με όπως έσωσες τoν άσωτo,τoν τελώνη,την πόρνη και τoν ληστή.
Nαί,φιλάνθρωπε Δέσπoτα,μη με απoστραφείς τoν αμαρτωλό και αχρείo,με τις πρεσβείες της Παναγίας Δέσπoινας,και όλων των αγίων,γιατί είσαι ευλoγητός στoυς αιώνες των αιώνων.
Αμήν.


http://www.orthodox-answers.gr/proseyxi ... -amartoloy
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Προσευχές

Δημοσίευση από smarti »

Προσευχή στην Πανάγια


Ω, Παναγιά μου, Δέσποινα, γλυκύτατη Παρθένα
εις τον αγώνα της ζωής, βοήθα με και εμένα.

Βοήθησε με Παναγιά, γλυκιά μου Παναγία,
γιατί η ζωή είναι θάλασσα, μεγάλη τρικυμία..

Και ναυαγός ευρίσκομαι μέσα στη βιοπάλη,
στη χάρη σου στηρίζομαι, Παρθένα τη μεγάλη.

Και σαν μητέρα ευσπλαχνική, ελπίζω να μας σώσεις,
και από ορατούς και αόρατους εχθρούς να μας γλιτώσεις.

Στη σκέπη των πτερύγων σου σκέπασε Παναγιά μου,
όλου του κόσμου τα παιδιά και ύστερα τα δικά μου.

Και φώτισέ τα, Παναγιά, Χριστό να ακολουθήσουν
και στον αγώνα της ζωής με πίστη να βαδίσουν.

Την πίστη, την πραότητα, μην την αμελήσουν,
καθώς και την εγκράτεια μην την καταπατήσουν.

Ναι, Παναγιά μου, Δέσποινα, λυπήσου και ευσπλαχνίσου
και άφεση αμαρτιών ζήτησε απ’ το Παιδί Σου.

Να συγχωρήσει πταίσματα και τα αμαρτήματά μας,
να οδηγήσει στο καλό και εμάς και τα παιδιά μας.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προσευχές

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
magdalini
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2008 12:52 pm
Τοποθεσία: KRHTH

Re: Προσευχές

Δημοσίευση από magdalini »

Άγιε Άγγελε, ο εφεστώς της αθλίας μου ψυχής και ταλαίπωρου μου ζωής, μη εγκαταλίπης με τον αμαρτωλόν, μηδέ αποστής απ’ εμού δια την ακρασίαν μου, μη δώης χώραν τω πονηρώ δαίμονι κατακυριεύσαι μου τη καταδυναστεία του θνητού τούτου σώματος, ...κράτησον της αθλίας και παρειμένης χειρός μου, και οδήγησαν με εις οδόν σωτηρίας. Ναι, Άγιε Άγγελε του Θεού, ο φύλαξ και σκεπαστής της αθλίας μου ψυχής και του σώματος, πάντα μοι συγχώρησον, όσα σοι έθλιψα πάσας τας ημέρας της ζωής μου, και εί τι ήμαρτον την σήμερον ημέραν· σκέπασόν με εν τη παρούση νυκτί και διαφύλαξόν με από πάσης επήρειας του αντικειμένου, ίνα μη έν τινι αμαρτήματι παροργίσω τον Θεόν, και πρέσβευε υπέρ εμού προς τον Κύριον, του επιστηρίξαι με εν τω φόβω αυτού, και άξιον αναδείξαι με δούλον της αυτού αγαθότητος. Αμήν.
magdalini
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2008 12:52 pm
Τοποθεσία: KRHTH

Re: Προσευχές

Δημοσίευση από magdalini »

...Υπεραγία Θεοτόκε Παρθένε, σκέπε με, και διαφύλαττε τον δούλο σου από παντός κακού ψυχής τε και σώματος, και από παντός εχθρού ορατού και αοράτου. Χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία, ο Κύριος μετά σου. Ευλογημένη συ εν γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλιάς σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών. Χαίρε και ευφραίνου, Θεοτόκε Παρθένε, και πρέσβευε υπέρ του δούλου σου Κυρία και Δέσποινα των Αγγέλων και Μήτηρ των χριστιανών, βοήθησόν μοι τω δούλω σου. Ω Μαρία παναμώμητε, χαίρε νύμφη ανύμφευτε, χαίρε η χαρά των θλιβομένων και η παραμυθία των λυπουμένων. Χαίρε η τροφή των πεινώντων και ο λιμήν των χειμαζομένων, χαίρε των αγίων αγιωτέρα και πάσης κτίσεως τιμιωτέρα, χαίρε του Πατρός αγίασμα, του Υιού το σκήνωμα, και του Αγίου Πνεύματος το επισκίασμα. Χαίρε του πάντων Βασιλέως Χριστού του Θεού ημών το τερπνόν παλάτιον, χαίρε η Μήτηρ των ορφανών και η βακτηρία των τυφλών, χαίρε το καύχημα των χριστιανών και των προσκαλουμένων σε ο έτοιμος βοηθός.

Παναγία Δέσποινά μου, φύλαξόν με υπό την σκέπην σου, ότι εις τας παναχράντους χείρας σου παρατίθημι το πνεύμα μου. Γενού βοηθός και σκέπη της ψυχής μου εν τη φοβερά ημέρα της κρίσεως, και πρέσβευε υπέρ εμού του αναξίου ίνα εισέλθω καθαρός και αγνός εις τον Παράδεισον. Μη απορρίψης με, Κυρία μου, τον δούλον σου, αλλά βοήθησόν μοι, και δος μοι το συμφέρον της αιτήσεως. Λύτρωσαί με παντός κινδύνου, επιβουλής, ανάγκης και ασθενείας, και δώρησαί μοι προ του τέλους μετάνοιαν, ίνα σωζόμενος τη μεσιτεία και βοηθεία σου, εν μεν τω παρόντι βίω από παντός εχθρού ορατού και αοράτου, πορευόμενος θεαρέστως εν τοις θελήμασι του αγαπητού σου Υιού και Θεού ημών, εν δε τη φοβερά ημέρα της κρίσεως από της αιωνίου και φοβεράς κολάσεως προσκυνώ, ευχαριστώ και δοξάζω το πανάγιόν σου όνομα εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προσευχές

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δέξου με

Εικόνα
Δέξου, Πατέρα, τον νεκρό

που έχασε την ψυχή του.

Δέξου το καταγώγιο των αμαρτιών,

τον βλάσφημο, τον πονηρό,

τον αισχρό κι αδιάντροπο,

τον μολυσμένο στην ψυχή και στο σώμα.

Δέξου τον δούλο των πονηρών δαιμόνων.

Ελέησέ με τον ακάθαρτο,

τον κλέφτη και παραβάτη,

το βδέλυγμα της αμαρτίας.

Ελέησέ με, η πλούσια πηγή του ελέους

και μην αποστρέψεις το αγαθό σου πρόσωπο

από τον δούλο σου.

Μην πεις, Κύριε: - Δεν σε γνωρίζω!

Μην πεις: - Πού ήσουνα ως τώρα;

Μη με περιφρονήσεις

το χώμα, τη στάχτη, τη φθορά,

το όνειδος, το βδέλυγμα,

το ερείπιο των δαιμόνων,

το σκάνδαλο των ανθρώπων.

Μη με αποστραφείς, Δέσποτα,

αλλά λυπήσου με και σώσε με.

Γιατί ξέρω, φιλάνθρωπε,

ότι δεν θέλεις «τον θάνατο του αμαρτωλού,

ως το επιστρέψει και ζην αυτόν».

Δεν θα σ' αφήσω, αν δεν μ' ελεήσεις!...

Πηγη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Προσευχές

Δημοσίευση από smarti »

Προσευχή ευγνωμοσύνης



Φιλάνθρωπε Κύριε, πώς δε λησμόνησες τον αμαρτωλό δούλο σου, αλλά γεμάτος έλεος με είδες από τη δόξα σου και μου εμφανίστηκες με ακατάληπτο τρόπο! Εγώ πάντοτε σε προσέβαλλα και σε λυπούσα. Συ όμως, Κύριε, για τη μικρή μου μετάνοια μου έδωσες να γνωρίσω τη μεγάλη σου αγάπη και την άμετρη αγαθότητά σου. Το ιλαρό και πράο βλέμμα σου έθελξε την ψυχή μου. Τί να σου ανταποδώσω, Κύριε, ή ποιόν αίνο να Σου προσφέρω; Συ δίνεις τη χάρη σου, για να καίγεται αδιάλειπτα η καρδιά μου από αγάπη, και δεν βρίσκει πια ανάπαυση ούτε νύχτα ούτε μέρα από τη θεϊκή αγάπη. Η θύμησή σου θερμαίνει την ψυχή μου, που τίπποτε στη γη δεν την αναπαύει εκτός από Σένα. Γι' αυτό με δάκρυα Σε ζητώ, και πάλι ποθεί ο νους μου τη γλυκύτητά σου... Κύριε, δώσε μου να αγαπώ μόνον Εσένα. Συ με έπλασες, Συ με φώτισες με το άγιο Βάπτισμα, Συ συγχωρείς τα αμαρτήματά μου και μου δίνεις τη χάρη να κοινωνώ το τίμιο Σώμα και Αίμα σου. Δώσε μου τη δύναμη να μένω πάντα κοντά σου. Κύριε, δώσε μου τη μετάνοια του Αδάμ και την άγια ταπείνωσή σου.

Αμήν

Αγίου Σιλουανού του Αθωνίτου

http://agioritikovima.gr/site/index.php ... Itemid=448
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Προσευχές

Δημοσίευση από paulina »

Νεανικές ευχές του Αγίου Νήφωνος

Ευχή συγχωρήσεως διά την πύρωσιν της σαρκός
Κύριε, εγώ άνθρωπός ειμι αμαρτωλός, νέος τη ηλικία, αρτίως τον πόλεμον έχων των παθών και της πυρώσεως της σαρκός· μη ουν λογισθή μοι τούτο εις αμαρτίαν, δέομαί σου, Χριστέ ο Θεός, Κύριος γαρ εί και εξουσίαν έχεις και λόγω μόνω λύειν τα πλημμελήματα ημών.

Ευχή βοηθείας κατά των πειρασμών
Κύριε ο Θεός μου, ο αριθμών τα πάντα εν συνέσει, ο τον ουρανόν τανύσας και την γην διαστήσας τω σω κράτει της οικείας δόξης, ο δρακί κατέχων την σύμπασαν κτίσιν, δώρησαί μοι τω δούλω σου νίκην και ευστάθειαν κατά των πνευμάτων της πονηρίας, ίνα συντρίψω αυτούς ως σκεύη κεραμέως.

Ευχή δι’ απαλλαγήν από της κενοδοξίας
Ο Θεός, ο Θεός μου, μη παραχωρήσης τους ανθρώπους έχειν με εις όνομα ανθρώπου· μη εάσης αυτοίς τιμήν ή σέβας προσαγαγείν μοι· αλλά μάλλον χάρισαί μοι την σην δόξαν την διαμένουσαν εις αιώνα αιώνος· ούτω γαρ αναπαύσεται το πνεύμα μου προ προσώπου σου ευφραινόμενον· συ γαρ οίδας, Κύριε, ότι η φιλία του κόσμου τούτου έχθρα εις τον Θεόν μου εστίν.

Ευχή επί λογισμοίς απιστίας
Κύριέ μου, Ιησού Χριστέ, μη με οργισθής διά το μέγα σου έλεος, μη με απώση τον βέβηλον τον πειράσαντά σου το άγιον όνομα· συ γαρ οίδας, Κύριε, πώς με συνείχεν ο εχθρός βυθίζων με απάρτι εν τη απιστία τη πονηρά, διά τούτο συγχώρησόν μοι όσα σου επείρασα το θαυμαστόν όνομα, υπεράγαθε και ελεήμον.
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”