Γέροντος Εφραίμ(του εν Αμερική)-- Επιστολαί.

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
giouvani
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από giouvani »

To. Ergo tou Enoo. Kamia fora apo ßiasini. mas ksefeßgei kai kapoio
grama Lathos. Propanton Omos parateiriste kalla to Proygoumeno munuma
giouvani
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από giouvani »

Euhi Daid. psalmos 3

Kyrie, eis poson megakai dyseksaritmiton plnthos huksnthnsan oi extroi pou me thlißoun! poloi epanestatnson kat`emou kai me polemoun.
polloi legoundia tin psuhin kai tin uparksin mou: Den uparhei di`auton swtnria, dioti O Theos tou ton egateleipe kai mataios elpizei eis auton.

Su omos, Kyrie, eise ßonthos mou kai prostatns mou. Su tha me doksashs
kai palin kai tha Snkosis upsnla tin kefalin mou, tin opoian tora entropiasmenos exo skummenin pros ta kato.

pollas eis to parelthon foras me fonin Isxuron efonaksa pros ton Kurion ziton
tin ßoeitheian tou kai me nkousen apo to Oros Sion, opou fulassetai n Kißwtos tns Diathnkns tou kai Egine di`auto agion to Katoikntnrion tou.

ws ek toutou kai eis tas duskolous autas tou parontos `stigmas den exasa to Tharos kai tin eirinin mou, alla molönoti me exoun kuklwsei tosoi ehtroi. ekoimithin kata tin nuhta nsuhos kai epesa eis upnon nremon kai ßathun.
Esikothin de to proi gematos Tharros kai elpida, dioti O Kurios tha me ßoeithnsi kai tha me Prostateuhsn.

Oxi den tha foßntho apo anarihtmita plnthn Laou, pou me ehounkuklosei, kai apo pasan dieuthunsin epitithentai oloi mazi kat`emou.

Snkw epano. Kurie, kai speuson kata ton ehtron mou. Sose me, w Thee mou dioti eime ßeßeos oti Su tha pataksns olous autous pou me extreßontai Xoris Kogonkai aitian.

Su tha sutripsns ta dontia ton amartolon, pou ws Theiria agria erhonte na me Katasparaksoun kai me Katafagoun.

Apo ton Kurion tha mou dothn n swtnria, kai eis ekeinous, Kurie oi opoioi se foßounte kai eine idikos sou Laos. Tha elthn n eulogia sou.
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

==============================================
ΕΠΙΣΤΟΛΑΙ
ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΕΦΡΑΙΜ
ΚΑΘΗΓΟΥΜΕΝΟΥ Ι. Μ. ΦΙΛΟΘΕΟΥ

Περί σωτηρίας ψυχής και Παραδείσου.



7) Επιστολή

Κάθε κόπος και μόχθος και πειρασμός, ευλογημένον μου παιδί, δεν ημπορεί να συγκριθή με την μακαρίαν εκείνην ζωήν. Και μυρίας ζωάς αν είχαμε και όλας εάν τας εθυσιάζαμεν, δεν θα εκάναμε τίποτε το σπουδαίον, εν σχέσει προς την μέλλουσαν δόξαν, εις την οποίαν ο Δεσπότης Χριστός δια του τιμίου και ζωοποιού Αίματος Αυτού επιποθεί να αποκαταστήση ημάς! Δια τούτο ο ουρανοβάμων Απόστολος Παύλος λέγει: «Ουκ άξια τα παθήματα του νυν καιρού, προς την μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς» ( Ρωμ. 8,18 ). Συλλογίσου ακόμη ότι ο άνθρωπος «ως άνθος μαραίνεται και ως όναρ παρέρχεται», πάλιν δε, «ηχούσης της σάλπιγγος, οι νεκροί ως εν συσεισμώ πάντες αναστήσονται» προς υπάντησιν του Χριστού. Όταν ανοιχθή η θύρα του μέλλοντος αιώνος και όταν καταστραφή ο παρών κόσμος, τότε θα γίνη αποκατάστασις της ημετέρας φύσεως εις την πρώτην κατάστασιν. «Ο Κύριος μετασχηματίσει το σώμα της ταπεινώσεως ημών εις το γενέσθαι αυτό σύμμορφον τω σώματι της δόξης Αυτού» (Φιλιπ. 3,21). Διότι η φύσις η οποία συστενάζει και συνωδίνει, με σφοδράν επιθυμίαν αναμένει την ένδοξον φανέρωσιν των παιδιών του Θεού «Η γαρ αποκαραδοκία της κτίσεως, την αποκάλυψιν των υιών του Θεού απεκδέχεται» (Ρωμ. 8,19).
Ασύγκριτον το μεγαλείον του ανθρώπου, τον οποίον ο Θεός τον ανεβάζει εις τόσον ύψος και δόξαν! Και ημείς οι αμαρτωλοί και εμπαθείς αγνοούμεν και αδιαφορούμεν δια τον μεγάλον αυτόν πλούτον και έχομεν φρονήματα καθ’ ολοκληρίαν γήϊνα. Το σώμα αυτό, που είναι χώμα και δυσωδία, να καταξιωθή να γίνη σύμμορφον της δόξης του Θεού, να γίνη αγγελικόν! Τώρα οι άνθρωποι είναι υλικοί εν σχέσει προς τους αγγέλους, οι οποίοι είναι υπάρξεις καθαρά πνευματικαί. Οι άγγελοι εν σχέσει προς τον Θεόν έχουν κάποιαν «ύλην». Δεν είναι καθαρά νοεραί υπάρξεις, όπως ο Θεός, που είναι φως απρόσιτον. Έτσι αγγελικοί θα γίνουν και οι άνθρωποι τότε, θα συντελεσθή τότε μία ενότης του πληρώματος της εκκλησίας των πιστών μετά του Χριστού. Πόσον τρυφερά και πατρικά το λέγει ο Κύριός μας: «Πάτερ, λέγει προς τον Πατέρα Του, ους δέδωκάς μοι θέλω, ίνα όπου ειμί εγώ, κακείνοι ώσι μετ’ εμού, ίνα θεωρώσι την δόξαν την εμήν ην δέδωκάς μοι» (Ιωαν. 17, 24).
Συγκρίνεται ο εγκόσμιος πλούτος με αυτά τα λόγια του Θεού; Να είμεθα ημείς εκεί, όπου είναι ο Κύριός μας! Εκεί που φρίττουν και δεν τολμούν οι άγγελοι να πλησιάσουν!
Ω Σοφία κεκρυμμένη και πλούτος Θεού άπειρος!

===============================================
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

Συγγνώμη αλλά δεν φταίω εγώ διότι το 2000 το 2002 και το 2005 που πήγα στην μονή Φιλοθέου και ρώτησα που είναι ο ηγούμενος μου είπαν οι ίδιοι οι μοναχοί ότι είναι ο π. Εφραίμ και ότι βρίσκεται στην Αμερική.
Κανείς δεν μου είπε ότι είναι ηγούμενος κάποιος άλλος και ότι ο π.Εφραίμ έχει παραιτηθεί, οπότε αν όντως αληθεύει που θέλετε να το ξέρω εγώ και όποιοσδήποτε λαϊκός την στιγμή που ρωτάς τους μοναχούς της μονής και δεν το λένε αλλά αντίθετα λένε ότι ο π.Εφραίμ παραμένει ηγούμενος.
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

Όντως ο Γέροντας Εφραίμ παραιτήθηκε απο ηγούμενος της Ι.Μ. Φιλοθέου όταν εγκαταστάθηκε μόνιμα στην Αμερική.
Ακολούθως ανέλαβε ηγούμενος στην Μονή Φιλοθέου ο Αρχιμανδρίτης Εφραίμ ο οποίος μετά απο μερικά χρόνια αποχώρησε με μικρή συνοδεία και εγκαταστάθηκε στην Βατοπαιδινή Σκήτη του Αγίου Ανδρέα (Σεράϊ) στις Καρυές όπου βρίσκεται μέχρι σήμερα.
Έχω ανεβάσει μεγάλο αριθμό ομιλιών σε ακουστική μορφή MP3 και των δύο στον ιστοχώρο μου www.pantocrator.info απ'όπου μπορείτε να τις κατεβάσετε και να τους ακούσετε.


Christos
Εικόνα
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

=============================================
ΕΠΙΣΤΟΛΑΙ
ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΕΦΡΑΙΜ
ΚΑΘΗΓΟΥΜΕΝΟΥ Ι. Μ. ΦΙΛΟΘΕΟΥ

Περί σωτηρίας ψυχής και Παραδείσου.



8 ) Eπιστολή

Μη ξεχνάς, παιδί μου, τον σκοπόν σου. Κοίταξε εις τον ουρανόν τα κάλλη που μας περιμένουν, τι είναι τα παρόντα; Ουχί τέφρα και σκόνη και όνειρον; Ουχί ορώμεν τα πάντα υποκείμενα εις την φθοράν; Ενώ τα άνω αιώνια, του Θεού η βασιλεία είναι ατελεύτητος και μακάριος όστις κατασκηνώση εν αυτή, διότι θα βλέπη την δόξαν του θείου προσώπου! Παιδί μου να μη ξεχνάς ότι είμεθα προσωρινοί εις αυτόν τον κόσμον και ότι η ζωή μας κρέμεται εις μίαν κλωστήν και ότι όλα τα καλά του κόσμου είναι μάταια. Όταν λοιπόν έχωμεν αυτήν την γνώσιν της αληθείας, φυσικά θα στρέφωμεν συνεχώς κάθε στιγμήν τα μάτια της ψυχής μας προς την αιώνιον ζωήν, προς την άνω Ιερουσαλήμ, εκεί όπου οι χοροί των αγγέλων ψάλλουν τα απερινόητα εις γλυκύτητα και σοφίαν άσματα του Θεού. Ω, παιδιά μου, πόσην δόξαν θα έχουν αι ψυχαί σας, όταν μετά θάνατον θα ανέλθουν εις τους ουρανούς και θα συναριθμηθούν με τους αγγέλους του Ουρανού!

=============================================
giouvani
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 5:00 am

GERONTAS EFRAIM

Δημοσίευση από giouvani »

Euxaristoume ton Christo gia tin enimerosi tou Gerontos Efraim. Eidika gia ta Vindeo pou eidame gia opoio Melos ta Katewase. Opoios den ta
Katewase akomi? akseizi ton kopo na to kani. Eine megalis Symasias
Yleiko gia kathe Orthodokso Xristiano. Aurio Giortazoume. Ton Agio Kosma ton Aitolo. Euhome na Ehoume oloi mas tis Presweies tou ston
Kyrio Himon Hisou Xristo. Kai tis Eulogies tou
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

==============================================
ΕΠΙΣΤΟΛΑΙ
ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΕΦΡΑΙΜ
ΚΑΘΗΓΟΥΜΕΝΟΥ Ι. Μ. ΦΙΛΟΘΕΟΥ

Περί σωτηρίας ψυχής και Παραδείσου.



9 ) Επιστολή

Ας δοξάσωμεν τον αναστάντα Κύριον, που μας ηξίωσε να εορτάσωμεν την αγίαν Ανάστασίν Του ευχόμενοι, ίνα μας αξιώση ο Θεός να εορτάσωμεν και τον αιώνιον Σαββατισμόν εις τους ουρανούς, εις την νέαν Ιερουσαλήμ, εις την αιωνίαν χαράν, «και την χαράν ταύτην, ουδείς αίρει αφ’ ημών». Ναι, παιδί μου, διότι την επίγειον την διαδέχονται και πάλιν θλίψεις, αίτινες δύνανται να την εκμηδενίζουν, ενώ εκείνην όχι, ρέουσά εστιν αενάως ως από πηγής αστειρεύτου και ζωηφόρου.
Ας βιαζώμεθα εις τα χριστιανικά μας καθήκοντα, ίνα επιτύχωμεν να εορτάσωμεν το αιώνιον Πάσχα, πλησίον του Χριστού μας και να Τον βλέπωμεν πρόσωπον προς πρόσωπον προς μακαρίαν απόλαυσιν χωρίς να την διακόπτουν πλέον πειρασμοί και απογνώσεις.

============================================
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

silver έγραψε:==============================================
ΕΠΙΣΤΟΛΑΙ
ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΕΦΡΑΙΜ
ΚΑΘΗΓΟΥΜΕΝΟΥ Ι. Μ. ΦΙΛΟΘΕΟΥ

Περί σωτηρίας ψυχής και Παραδείσου.



7) Επιστολή

Κάθε κόπος και μόχθος και πειρασμός, ευλογημένον μου παιδί, δεν ημπορεί να συγκριθή με την μακαρίαν εκείνην ζωήν. Και μυρίας ζωάς αν είχαμε και όλας εάν τας εθυσιάζαμεν, δεν θα εκάναμε τίποτε το σπουδαίον, εν σχέσει προς την μέλλουσαν δόξαν, εις την οποίαν ο Δεσπότης Χριστός δια του τιμίου και ζωοποιού Αίματος Αυτού επιποθεί να αποκαταστήση ημάς! Δια τούτο ο ουρανοβάμων Απόστολος Παύλος λέγει: «Ουκ άξια τα παθήματα του νυν καιρού, προς την μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς» ( Ρωμ. 8,18 ). Συλλογίσου ακόμη ότι ο άνθρωπος «ως άνθος μαραίνεται και ως όναρ παρέρχεται», πάλιν δε, «ηχούσης της σάλπιγγος, οι νεκροί ως εν συσεισμώ πάντες αναστήσονται» προς υπάντησιν του Χριστού. Όταν ανοιχθή η θύρα του μέλλοντος αιώνος και όταν καταστραφή ο παρών κόσμος, τότε θα γίνη αποκατάστασις της ημετέρας φύσεως εις την πρώτην κατάστασιν. «Ο Κύριος μετασχηματίσει το σώμα της ταπεινώσεως ημών εις το γενέσθαι αυτό σύμμορφον τω σώματι της δόξης Αυτού» (Φιλιπ. 3,21). Διότι η φύσις η οποία συστενάζει και συνωδίνει, με σφοδράν επιθυμίαν αναμένει την ένδοξον φανέρωσιν των παιδιών του Θεού «Η γαρ αποκαραδοκία της κτίσεως, την αποκάλυψιν των υιών του Θεού απεκδέχεται» (Ρωμ. 8,19).
Ασύγκριτον το μεγαλείον του ανθρώπου, τον οποίον ο Θεός τον ανεβάζει εις τόσον ύψος και δόξαν! Και ημείς οι αμαρτωλοί και εμπαθείς αγνοούμεν και αδιαφορούμεν δια τον μεγάλον αυτόν πλούτον και έχομεν φρονήματα καθʼ ολοκληρίαν γήϊνα. Το σώμα αυτό, που είναι χώμα και δυσωδία, να καταξιωθή να γίνη σύμμορφον της δόξης του Θεού, να γίνη αγγελικόν! Τώρα οι άνθρωποι είναι υλικοί εν σχέσει προς τους αγγέλους, οι οποίοι είναι υπάρξεις καθαρά πνευματικαί. Οι άγγελοι εν σχέσει προς τον Θεόν έχουν κάποιαν «ύλην». Δεν είναι καθαρά νοεραί υπάρξεις, όπως ο Θεός, που είναι φως απρόσιτον. Έτσι αγγελικοί θα γίνουν και οι άνθρωποι τότε, θα συντελεσθή τότε μία ενότης του πληρώματος της εκκλησίας των πιστών μετά του Χριστού. Πόσον τρυφερά και πατρικά το λέγει ο Κύριός μας: «Πάτερ, λέγει προς τον Πατέρα Του, ους δέδωκάς μοι θέλω, ίνα όπου ειμί εγώ, κακείνοι ώσι μετʼ εμού, ίνα θεωρώσι την δόξαν την εμήν ην δέδωκάς μοι» (Ιωαν. 17, 24).
Συγκρίνεται ο εγκόσμιος πλούτος με αυτά τα λόγια του Θεού; Να είμεθα ημείς εκεί, όπου είναι ο Κύριός μας! Εκεί που φρίττουν και δεν τολμούν οι άγγελοι να πλησιάσουν!
Ω Σοφία κεκρυμμένη και πλούτος Θεού άπειρος!



Αυτή η επιστολή, φίλε Silver, είναι πράγματι από το Πανάγιο Πνεύμα δοσμένη στο σεβαστό Γέροντα και πρέπει κάθε χριστιανός να την έχει συνεχώς κατά νου για να τον καταλαμβάνει "πείνα και δίψα...." για τα μέλλοντα αγαθά.
Ευχαριστούμε για τις επιστολές.

===============================================
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

=============================================
O Ionas έγραψε:
Αυτή η επιστολή, φίλε Silver, είναι πράγματι από το Πανάγιο Πνεύμα δοσμένη στο σεβαστό Γέροντα και πρέπει κάθε χριστιανός να την έχει συνεχώς κατά νου για να τον καταλαμβάνει "πείνα και δίψα...." για τα μέλλοντα αγαθά.

Έτσι είναι αδελφέ Ionas.

Ο Γέροντας Εφραίμ, ευαγγελίζεται χαράν μεγάλην, ήτις έσται παντί των εν σκότει και σκιά θανάτου καθημένων Β. Αμερικανών....

Νάσαι καλά αδελφέ.
============================================
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”