Ανέκδοτο: Ο ενάρετος Ιερέας.

θεματική ενότητα με Πνευματικά Ανέκδοτα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Κλειδωμένο

Πώς αξιολογείτε το ανέκδοτο;

Άριστο
7
50%
Πολύ Καλό
3
21%
Καλό
3
21%
Άσχημο
1
7%
 
Σύνολο ψήφων: 14

Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Ανέκδοτο: Ο ενάρετος Ιερέας.

Δημοσίευση από Christos »

Πέθανε κάποτε ένας ενάρετος Ιερέας και φτάνει στην Πύλη του Παραδείσου όπου τον περίμενε ο Απόστολος Πέτρος για την δέουσα αξιολόγηση...

Απ. Πέτρος: Καλώς τον! Ας ξεκινήσομε τώρα την αξιολόγηση σου. Για να εισέλθεις στον Παράδεισο χρειάζεται να μαζέψεις 1000 μονάδες. Ξεκινάμε λοιπόν. Λέγε μου τα έργα σου και εγώ θα αρθρίζω τις μονάδες.

Ο Ιερεύς με αυτοπεπίθεση και δυνατό τόνο φωνής: "Έζησα ενάρετα όλη μου την ζωή!"

Απ. Πέτρος: "Καλώς, πέρνεις 2 μονάδες γι'αυτό. Πάρακατω!"

Ο Ιερεύς με συγκρατημένη πιά αισιοδοξία: "Έφτυαξα μια Χριστιανική Οικογένεια και ανάθρεψα με σωστές αρχές τα παιδιά μου!"

Απ. Πέτρος: "Καλώς, πέρνεις άλλες 2 μονάδες γι'αυτό! Έχεις τώρα 4 μονάδες σύνολο."

Ο Ιερεύς με ταπεινό πλέον φρόνημα και χαμηλό τόνο φωνής: "Έκανα κατηχητικά στην ενορία και οργάνωσα συσσίτιο για τους φτωχούς!"

Απ. Πέτρος: "Καλώς, άλλες 2 μονάδες γι'αυτά! Έχεις τώρα 6 μονάδες σύνολο. Άλλο;"

Ο Ιερεύς συντεθλημένος τότε αναφωνεί: "ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΥΙΕ ΘΕΟΥ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟ!"

Απ. Πέτρος: "Πολύ Καλά! Άλλες 996 μονάδες γι'αυτό! Περνάς στον Παράδεισο με 1002 μονάδες!"



Christos
Εικόνα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ανέκδοτα”