Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Πολλοί κινδύνεψαν μαζί με εκείνους που διέτρεξαν κάποιο κίνδυνο, δεν ευχαριστήθηκαν όμως, όταν πρόκοψαν, αλλά λυπήθηκαν».
Αγ. Ιω. Χρυσόστομος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όλοι κάποιον ψάχνουμε να μας καταλάβει, να μας νιώσει, να μας αγγίξει, να μας μιλήσει, να μας τραγουδήσει της αγάπης άσματα, να μας ψιθυρίσει νανουρίσματα, να μας κοιτάξει με γλυκύτητα, να μας πάρει στην αγκαλιά του σαν βρέφος αδύναμο, να μας ζεστάνει με το χαμόγελό του, να δακρύσει μαζί μας...
------------------
Όλοι κάποιον ψάχνουμε που ιδανικά θα χωράμε στην ζωή του. Μ'αυτό θέλει κόπο. Θέλει να γίνουμε πλαστελίνη, να πάρουμε το σχήμα της αγκαλιάς του άλλου για να χωρέσουμε μέσα της ιδανικά, σαν να φτιάχτηκε για εμάς.
------------------
Και θα'ναι τότε παράδεισος. Είναι τότε που καταλαβαίνεις ότι η αγάπη δεν είναι ν'αλλάξεις τον άλλον αλλά ν'αλλοιωθείς για τον άλλον τόσο όσο χρειάζεται για να γίνεται ένα. Και τότε όλα παίρνουν νόημα βαθύ. Και τότε όλα γίνονται εύκολα. Και τότε πλέον δεν ανησυχείς.
------------------
Η αγάπη πλαστελίνη κάνει τις καρδιές, τις μαλακώνει, τις αλλοιώνει, τις δίνει το σχήμα της συμπλήρωσης, της συγχώρεσης. Δεν χωρούν μικρότητες, ούτε μιζέρια, ούτε εγωισμοί.
------------------
"Μ'αγαπάς", ρώτησα μια φορά, κι ο ουρανός μου έδειξε τ'άστρα, ο αγέρας μου χάιδεψε το πρόσωπο, ο Θεός μου έδειξε το Σταυρό Του κι εσύ ένα φιλί μου άφησες στο μάγουλο σαν μια αιώνια πράξη αποδοχής.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αν πράγματι ο Θεός είναι αγάπη,

τότε ο αποξενωμένος από την αγάπη,

είναι αποξενωμένος από τον Θεό.

Μάξιμος ο Ομολογητής
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο Χριστός βεβαιώνει ότι, για να σώσεις την ψυχή σου πρέπει να την απωλέσεις, “ὃς γὰρ ἂν θέλῃ τὴν ψυχὴν αὐτοῦ σῶσαι, ἀπολέσει αὐτήν”!

Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει να μην στηρίζεσαι τόσο στην βιολογική και ψυχολογική αυτοάμυνα του εγώ σου. Να μην εμπιστεύεσαι τόσο την ανθρώπινη δύναμη, την ανθρώπινη αρετή, την ανθρώπινη δράση. Πρέπει να ξεχάσεις το παραμύθι ότι είσαι αυτόφωτος, αυτόνομος και αυτάρκης. Να πάψεις να πιστεύεις σε αυτoσωτηρία, αυτολύτρωση, αυτοθεραπεία και να καταλάβεις ότι είσαι ετερόφωτος, ετερόνομος και σώζεσαι -μόνο- διά του Ιησού Χριστού. Μόνο το έλεος του Θεού μας σώζει!

Aρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η ώρα της Αγίας Προσκομιδής είναι ιερή. Εκείνη την ώρα προετοιμάζονται τα Τίμια Δώρα και μνημονεύονται οι ζώντες και κεκοιμημένοι αδελφοί μας.
---------------------
Πάντα μου έκανε εντύπωση πόσα πολλά ονόματα μνημονεύει ο Μητροπολίτης μας κ. Παντελεήμων απ' έξω. Ονόματα ανθρώπων που ήρθαν στην ζωή του και τον βοήθησαν ή τον έβλαψαν· ονόματα πνευματικών του τέκνων ή πνευματικών του πατέρων που τον καθοδήγησαν εκ νεότητός του.
Και κάθε τόσο να βγάζει κάποιους μαργαρίτες γι'αυτές τις ψυχές...
---------------------
Και γω να στέκομαι ακριβώς από πίσω του και να ακούω τα ονόματα, να ψελλίζω κι εγώ μερικά. Ονόματα συγγενών και προγόνων, φίλων που πλέον δεν είμαστε μαζί, αδελφών και πατέρων, πνευματικών μου τέκνων.
---------------------
Θυμάμαι μικρός, όταν έμπαινα στο ιερό του χωριού μου και ο ιερέας είχε να διαβάσει πολλά ονόματα (δεν έβλεπε και καλά) και δεν προλάβαινε, μου έδινε μερικά να τα διαβάσω εγώ, εκεί δίπλα του, να τ' ακούει και να βγάζει τους μαργαρίτες. Ένιωθα τότε μέσα μου μεγάλη χαρά, σκιρτούσε η καρδούλα μου. Κάθε όνομα και μια ιστορία. Κάθε όνομα και μια ολάκερη ζωή.
---------------------
Ποιος θα το έλεγε ότι τώρα θα μνημονεύω και εγώ ονόματα, ζωές ολάκερες και θα τις βάζω μέσα το Άγιο Ποτήριο και να γίνονται όλες ένα με τον Χριστό. Φοβερό το Μυστήριο, φοβερή η διακονία αυτή: να ενώνεις ζωές με την Ζωή.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κάνε το σπίτι σου Εκκλησία

γιατί είσαι υπεύθυνος και για των παιδιών και

υπηρετών σου την σωτηρία.

Ιερός Χρυσόστομος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Μη μισήσεις τον αμαρτωλό. Θυμήσου ότι και συ είσαι κοινωνός της γήινης φύσης και να ευεργετείς όλους».
Αγ. Ισαάκ ο Σύρος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Μην προσκολληθείς στα θνητά σαν να είναι αιώνια».
Μέγας Βασίλειος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ποτέ μην θεωρείς κάποιον δεδομένο, γιατί θα πέσεις στην αδιαφορία και τελικά θα τον χάσεις.
------------------------
Ποτέ μην διεκδικείς κάποιον με εμμονή διότι τελικά αντί να πετύχεις την σύνδεση μαζί του θα τον απωθήσεις με την εμμονή σου.
------------------------
Χρειάζεται διάκριση. Η αγκαλιά σου να μην είναι ούτε πολύ χαλαρή γιατί μπορεί ο άλλος να θεωρήσει ότι δεν ενδιαφέρεσαι και να φύγει, ούτε όμως και πολύ σφικτή διότι ο άλλος μπορεί να αντιδράσει από το ασφικτυκό σου ενδιαφέρον και να θελήσει να λευτερωθεί από την παρουσία σου.
------------------------
Όταν ενδιαφερόμαστε για κάποιον άνθρωπο ας του το δείχνουμε με την αγάπη μας, την διάκρισή μας. Πολλές φορές στην προσπάθειά μας να δείξουμε την αγάπη μας στον άλλον -και λόγο της φοβίας που έχουμε, μήπως και τον χάσουμε- φτάνουμε στο σημείο να τον απωθούμε ενώ προσπαθούμε να συνδεθούμε περισσότερο μαζί μας. Αφήνουμε δηλαδή την φοβία μας -μήπως και τον χάσουμε- να κατευθύνει τις πράξεις μας, τις σκέψεις μας και τις εκδηλώσεις μας προς τον άλλον και αυτό φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα απ' αυτά που περιμέναμε.
------------------------
Οι εκδηλώσεις μας, οι πράξεις μας προς τον άλλον πρέπει να πηγάζουν από πνεύμα αγάπης και διάκρισης. Τότε η σχέση μας με τον άλλον γίνεται πιο βαθιά. Νομίζουμε πολλές φορές μία σχέση είναι ισχυρή όταν είμαστε με τον άλλον συνέχεια, κάθε ημέρα, κάθε στιγμή. Αυτό όμως δεν ισχύει. Μια σχέση είναι ισχυρή όταν υπάρχει μεταξύ των ανθρώπων γνήσιο ενδιαφέρον και άδολη αγάπη. Τότε και κάθε ημέρα να μην βλέπονται η σχέση τους βαθαίνει και προοδεύει.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ότι δεν γίνεται για ταπεινοφροσύνη και πνευματική γνώση,

ότι κι αν είναι αυτό,σε τίποτα δεν ωφελεί εκείνον που το πράττει.

Αγ.Συμεών ο Νέος Θεολόγος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”