Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο Θαλής ο Μιλήσιος, ένας από τους 7 Σοφούς των Ελλήνων, όταν ερωτήθηκε,
- «τί είναι δύσκολο;», είπε:
- «Το να γνωρίσεις τον εαυτό σου»!
- Και «τί είναι εύκολο;»
- «Το να κάνεις υποδείξεις στους άλλους»!
Θαλῆς ἐρωτηθεὶς «τί δύσκολον;», ἔφη: «Τὸ ἑαυτὸν γνῶναι»· «τί δὲ εὔκολον;», «τὸ ἄλλῳ ὑποθέσθαι»!!!!!
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μπορεί νά μήν μέ γνωρίζεις, άλλά έγώ ξέρω τά πάντα γιά σένα...!

Μπορεί να μην με γνωρίζεις, αλλά εγώ ξέρω τα πάντα για σένα…. (Ψαλμοί 139:1)
Γνωρίζω πότε είσαι καθιστός και πότε όρθιος…. (Ψαλμοί 139:2)
Ξέρω κάθε βήμα σου… (Ψαλμοί 139:3)
Ακόμη και οι τρίχες του κεφαλιού σου είναι μετρημένες…
(Ματθαίος 10: 29-31)
Γιατί φτιάχτηκες κατ’ εικόνα μου…( Γένεσις 1:27)
Μέσα σ’εμένα ζεις, κινείσαι και υπάρχεις… (Πράξεις 17:28)
Σε γνώριζα πριν ακόμη διαμορφωθείς στην μήτρα της μητέρας σου… (Ιερεμίας 1:4-5)
Σε διάλεξα όταν σχεδίαζα την δημιουργία… (Εφεσίους 1:11-12)
Δεν ήσουν ένα λάθος….
(Ψαλμοί 139:15-16)
Γιατί όλες οι μέρες σου είναι γραμμένες στο βιβλίο μου….
(Ψαλμοί 139:15-16)
Εγώ όρισα την ακριβή ώρα της γέννησης σου και που θα ζούσες ….(Πράξεις 17:26)
Γιατί φοβερά και θαυμάσια πλάστηκες…. (Ψαλμοί 139:14)
Εγώ σε διαμόρφωσα στη μήτρα της μητέρας σου…. (Ψαλμοί 139:13)
Και σε έφερα στον κόσμο την ημέρα που γεννήθηκες….. (Ψαλμοί 71:6)
Με έχουν παρουσιάσει λάθος άνθρωποι που δεν με γνωρίζουν…. (Ιωάννη 8:41-44)
Δεν είμαι απόμακρος και θυμωμένος αλλά είμαι η απόλυτη έκφραση της αγάπης…..( Α Ιωάννη 4:16)
Και είναι επιθυμία μου να σε κατακλύσω με την αγάπη μου…..
(Α Ιωάννη 3:1)
Απλά επειδή είσαι παιδί μου και είμαι ο πατέρας σου….. (Α Ιωάννη 3:1)
Σου προσφέρω περισσότερα από όσα θα μπορούσε ποτέ να σου προσφέρει ο σαρκικός σου πατέρας….(Ματθαίος 7:11)
Γιατί είμαι ο τέλειος πατέρας…..( Ματθαίος 5: 48)
Κάθε καλό δώρο που λαμβάνεις έρχεται από το δικό μου χέρι…..(Ιακώβου 1: 17)
Γιατί εγώ είμαι ο προμηθευτής σου και φροντίζω για όλες τις ανάγκες σου…. (Ματθαίος 6: 31-33)
Το σχέδιο μου για το μέλλον σου ήταν πάντα γεμάτο με ελπίδα……
(Ιερεμίας 29:11)
Γιατί σε αγαπώ με αγάπη παντοτινή…. (Ιερεμίας 31:3)
Οι σκέψεις μου για σένα είναι αμέτρητες όπως οι κόκκοι της άμμου στην ακρογιαλιά….(Ψαλμοί 139:17-18)
Και χαίρομαι για σένα με τραγούδια…. (Σοφονίας 3:17)
Δεν θα σταματήσω πότε να κάνω καλό για σένα…..( Ιερεμίας 32:40)
γιατί είσαι το πολύτιμο απόκτημα μου… (Έξοδος 19:5)
Επιθυμώ να σε στερεώσω με όλη την καρδιά μου και όλη την ψυχή μου….(Ιερεμίας 32:41)
Αν με ψάξεις με όλη την καρδιά σου θα με βρεις….. (Δευτερονόμιο 4:29)
Ζήτα την ευτυχία σου σε εμένα και θα σου δώσω ότι η καρδιά σου λαχταρά…..( Ψαλμοί 37:4)
Γιατί εγώ είμαι αυτός που σου έδωσα αυτές τις επιθυμίες….
(Φιλιππησίους 2:13)
Είμαι ικανός να κάνω για σένα περισσότερα από όσα θα μπορούσες να φανταστείς… (Εφεσίους 3:20)
Γιατί εγώ είμαι ο μεγαλύτερος υποστηρικτής σου…..
(Β Θεσσαλ. 2:16-17)
Εγώ είμαι επίσης ο πατέρας που σε παρηγορεί σε όλες τις δυσκολίες σου…( Β Κορινθίους 1:3-4)
Όταν είσαι συντετριμμένος, εγώ είμαι κοντά σου….. (Ψαλμοί 34:18)
Όπως ένας βοσκός κουβαλάει ένα πρόβατο, σε κουβαλάω κοντά στην καρδιά μου…. (Ησαΐας 40:11)
Μια μέρα θα σβήσω κάθε δάκρυ από τα μάτια σου… (Αποκάλυψις 21:3-4)
Και θα πάρω μακριά όλο τον πόνο που υπέφερες πάνω σε αυτή την γη…. (Αποκάλυψις 21:4)
Είμαι ο πατέρας σου και σε αγαπώ όπως ακριβώς αγαπώ τον γιο μου, τον Ιησού…. (Ιωάννη 17:23)
Γιατί στον Ιησού η αγάπη μου για σένα φανερώνεται …. (Ιωάννη 17:26)
Και ήρθε να δείξει πως είμαι μαζί σου και όχι εναντίον σου…..
(Ρωμαίους 8:31)
Και να σου πει ότι δεν λογαριάζω τις αμαρτίες σου….(Β Κορινθ. 5:18-19)
Ο Ιησούς πέθανε ώστε εσύ κι εγώ να συμφιλιωθούμε…..(Β Κορινθ. 5:18-19)
Ο θάνατος του ήταν η υπέρτατη έκφραση της αγάπης μου για σένα….. (Α Ιωάννη 4:10)
Έδωσα ότι αγαπούσα περισσότερο για να κερδίσω την αγάπη σου…. (Ρωμαίους 8:32)
Εάν δεχτείς το δώρο του γιου μου, του Ιησού, δέχεσαι εμένα….
(Α Ιωάννη 2:23)
Και τίποτα δεν θα σε χωρίσει πια από την αγάπη μου….. (Ρωμαίους 8:38-39)
Έλα σπίτι και θα κάνω την μεγαλύτερη γιορτή που έχει γίνει στον ουρανό…. (Λουκάς 15:7)
Ήμουν πάντα πατέρας και θα είμαι πάντα πατέρας…. (Εφεσίους 3:14-15)
Η ερώτηση μου είναι …ΘΑ ΓΊΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ;…..( Ιωάννη 1:12-13)
ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ …( Λουκάς 15:11-32)

Φίλοι, Ίεράς Μονής Ζωοδόχου Πηγής, Πύλης Βοιωτίας.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο Ιησούς ας είναι το γλυκό μελέτημα της καρδίας σου· ο Ιησούς ας είναι το εντρύφημα της γλώσσας σου· ο Ιησούς ας είναι η αναπνοή σου· και ποτέ να μη χορταίνεις επικαλούμενος τον Ιησού. Διότι από αυτή τη συνεχή και γλυκύτατη μνήμη του Ιησού θα φυτευτούν, θα αυξηθούν και θα γίνουν μεγάλα δένδρα στη καρδιά σου οι τρεις μεγάλες εκείνες και θεολογικές αρετές: η πίστη, η ελπίδα και η αγάπη...

Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όλοι οι Άγιοι Πατέρες φωνάζουν την πρώτη θέση στη ζωή του κάθε χριστιανού την κατέχει η προσευχή. Θέλεις να κάνεις κατάσταση; Προσεύχου. Θέλεις να σωθείς; Προσεύχου. ‘Όλες οι προσευχές καλές και άγιες είναι, αλλά η νοερά προσευχή, είναι η βασίλισσα αυτών. “Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με”. Απ’ αυτήν τη μικρούλα αλλά παντοδύναμη προσευχή, ξεκίνησαν οι Άγιοι Πατέρες και έγιναν φωστήρες της εκκλησίας. Λέγε συνεχώς όσο μπορείς περισσότερες φορές την ημέρα και τη νύχτα αυτή την ευχούλα και αυτή θα σε διδάξει αυτά που θέλεις, αυτά που δεν γνωρίζεις. Βιάσου σ’ αυτήν την ευχούλα..
(Γέροντας Εφραίμ Κατουνακιώτης)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Γι’ αυτό η εκκλησία είναι η μικρή ουράνια πατρίδα μας. Εδώ ο Θεός συγχωρεί τις αμαρτίες μας στο μυστήριο της Εξομολογήσεως. Εδώ δίνει τον Εαυτό Του σέ μας μέσα από την Θεία Κοινωνία. Είναι δυνατόν κάπου άλλου να μπορείτε να βρείτε αυτές τις πηγές της αιώνιας ζωής;
Στο ναό, ο Κύριος, όχι μόνο μας προστατεύει και μας δίνει δύναμη, αλλά και μας διδάσκει επίσης. Αφού όλη η λειτουργία είναι ένα πραγματικό σχολείο της αγάπης του Θεού…
Η λειτουργία της Κυριακής, είναι η καλύτερη θεραπεία για τις αμέτρητες καταθλίψεις και τις λύπες πού ζουν στην «γκρίζα καθημερινότητα». Αυτό είναι ένα λαμπερό ουράνιο τόξο της διαθήκης του Θεού μέσα στην ομίχλη της γενικής αναστάτωσης.
Διακόνου Γεωργίου Μαξίμωβ-''Να λάμπεις σαν αστέρι''

Πνευματικές συζητήσεις του νεομάρτυρα Δανιήλ Σισόεβ-2009
Εκδόσεις ''Ορθόδοξη Κυψέλη''
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Σύ εστόλισες τον ουρανό με τα άστρα , τον αιθέρα με τα σύννεφα , τη γη με τις θάλασσες , τα ποτάμια και τους πράσινους κήπους όπου κελαηδούν τα πουλιά , αλλά η ψυχή μου αγάπησε μονάχα Εσένα και δεν ποθεί τον κόσμο αυτό , έστω κι αν είναι ωραίος . …
… Πού κατοικείς , Φως μου ; Βλέπεις πώς Σε αναζητώ με δάκρυα . Αν δεν εμφάνιζες Συ τον Εαυτό Σου σε μένα , δεν θα μπορούσα να Σε ζητώ τώρα όπως Σε ζητώ . Αλλά Συ ο ίδιος με αναζήτησες , εμέ τον αμαρτωλό και μου έδωσες να γνωρίσω την αγάπη Σου .Μ ‘ άφησες να δω πως η αγάπη Σου για μας Σε οδήγησε στο Σταυρό και πέθανες μέσα σε πόνους για χάρη μας . Συ μου έδωσες να γνωρίσω πως η αγάπη Σου Σε κατέβασε από τους ουρανούς στη γη , ακόμη και στον Άδη , για να δούμε την δόξα Σου . …
… Η αμαρτωλή ζωή είναι ο θάνατος της ψυχής , ενώ η αγάπη του Θεού είναι ο παράδεισος εκείνος της τρυφής , στον οποίο ζούσε πριν από την πτώση ο πατέρας μας Αδάμ . …

Άγιος Σιλουανός ο Αθωνίτης
πηγή : Διακόνημα
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

… Πόση χαρά είναι για μας ότι ο Κύριος όχι μόνο συγχωρεί τα αμαρτήματά μας , αλλά και δίνει στην ψυχή την γνώση Του , αρκεί μόνο να ταπεινωθεί . Κι ο τελευταίος φτωχός μπορεί να ταπεινωθεί και να γνωρίσει τον Θεό με το Άγιο Πνεύμα . Δεν χρειάζονται ούτε χρήματα, ούτε τίτλοι για να γνωρίσει κανείς τον Θεό , αλλά μονάχα η ταπείνωση . Ο Κύριος δίνεται δωρεάν , μόνο χάρη στο έλεος Του . Πριν δεν το ήξερα , αλλά τώρα βλέπω καθημερινά κάθε ώρα , κάθε λεπτό ολοφάνερα το έλεος του Θεού . Ο Θεός χαρίζει ειρήνη ακόμη και την ώρα του ύπνου και χωρίς τον Θεό δεν υπάρχει ειρήνη στην ψυχή . …

Άγιος Σιλουανός ο Αθωνίτης
πηγή : Διακόνημα
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κάποτε ο Μέγας Αντώνιος ''έδεσε'' τον διάβολο και τον ρώτησε:
- Τί φοβάσαι περισσότερο;
- Την ταπείνωση!
- Τί άλλο φοβάσαι πέρα από την ταπείνωση;
- Την ταπείνωση!
- Κάτι άλλο δεν φοβάσαι;
- Την ταπείνωση!
Και όταν ο Μέγας Αντώνιος ξεψύχησε και η Αγία ψυχή του, ήταν στα χέρια των αγγέλων και ανέβαινε στον ουρανό, ο σατανάς βλέποντάς τον από μακριά, τον φώναξε:
- Αχ Αντώνιε, με ξέφυγες!
- Όχι ακόμα! του λέει ο Μέγας Αντώνιος.
Ακούτε ταπείνωση; Στα χέρια του αγγέλου η ψυχή του Μεγάλου Αντωνίου, έχει βγει από το σώμα και δεν έχει περιθώριο να αμαρτήσει, αλλά δεν άφησε να μπει στο μυαλό του μέσα, ότι ναι εγώ σε ξέφυγα, σε νίκησα! Δεν το είπε αυτό το πράγμα! Διότι μόνο η ταπείνωση νικάει τον σατανά...
Και όταν ο Μέγας Αντώνιος πάτησε το πόδι του στον Παράδεισο, είπε:
- Τώρα, με τη Χάρη του Θεού σε νίκησα!
Έτσι πρέπει να λέμε και να κάνουμε και εμείς. Άνθρωπε, μην αφήσεις ποτέ να περάσει από το νου σου, ότι κάτι είσαι και ότι κάτι κάνεις. Χάθηκες... Αλλά να είσαι πάντα ταπεινόφρων και να πιστεύεις, ότι αν έκανες κάτι, το έκανες με τη Χάρη του Θεού και επειδή το ήθελε ο Θεός... 🙏🙏🙏
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η λέξη γλυκασμός σημαίνει γλυκύτητα.Την λέξη αυτή την χρησιμοποιούν οι Προφήτες Αμώς και Ιωήλ (Αμ.θ΄13-Ιωήλ δ΄18 ) με καθαρά εσχατολογική έννοια για να περιγράψουν την γλυκύτητα που θα ρέει και θα ευφραίνει κάθε κτιστή ύπαρξη κατά την ημέρα Κυρίου ,δηλαδή κατά την ημέρα που ο Θεός θα συντρίψει ολοσχερώς το κακό.
Η Θεοτόκος χαρακτηρίζεται σαν «γλυκασμός των Αγγέλων », γιατί με την Σάρκωση του Λόγου στην Θεοδόχο γαστέρα της και αυτή η αόρατη κτίση δηλ.τα αγγελικά τάγματα απέλαβαν την ύψιστη δωρεά και χάρη από τον Θεό.
Ενώ μέχρι τότε «ήταν δύστρεπτα αλλά όχι άτρεπτα προς το κακό,έγιναν πλέον ακίνητα προς αυτό». Έτσι η Παναγία έγινε και για τους Αγίους Αγγέλους η αιτία ανείπωτης γλυκύτητας για την δωρεά αυτή του Θεού,που έρρευσε από τα παρθενικά σπλάχνα Της.

Ιγνάτιος Θεοφόρος προς Σμυρναίους ,Ιωάννης Δαμασκηνός
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Να ορίσεις μία ώρα την ημέρα ή την νύχτα και να λέγεις την ευχούλα, μία προς μία λέξη και να την κατανοείς.
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με..
Μέσα σου θα αναλάμψει άλλη χαρά την οποία μέχρι τώρα δεν γνωρίζεις, άλλη λαμπρότητα, άλλη ωραιότητα, άλλη γλυκύτητα.
Και αυτά δεν είναι τίποτα, ένα πετραδάκι στην ακροθαλασσιά…
Είναι άλλα πολύ μεγαλύτερα που θα αισθανθείς λέγοντας την ευχούλα.
Τότε θα δεις τί είναι εκείνα τα πνευματικά, τα ανεκλάλητα, αυτός ο Παράδεισος ο οποίος από αυτήν την ζωή τον προαισθάνεσαι, προγεύεσαι…

Άγιος Εφραίμ Κατουνακιώτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”