Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο Όσιος Παϊσιος και πολλοί Άγιοι Πατέρες μας αναφέρουν μια απλή αλλά συνάμα εκπληκτική διδασκαλία : «Να έχεις απλό λoγισμό».
Τόσο απλή φράση μεν, τόσο δύσκολη στην πράξη δε. Σταμάτα λοιπόν να κάνεις υπεραναλύσεις με το μυαλό σου. Κάνε μια προσπάθεια σε ό,τι σου λένε να βάζεις τον καλό λογισμό και να απαντάς με χαρά και αγάπη στον άλλον. Δίνε αγάπη και αισιοδοξία και ακόμα κι όταν διαφωνείς να το κάνεις με ηρεμία και αγάπη. Να μη δίνεις εντολές, αλλά να λες : «Κοίταξε αδερφέ μου κι αυτή την πλευρά αν θέλεις, ίσως αξίζει να την εξετάσεις λιγάκι».
Σου εξομολογείται ο άλλος ένα πρόβλημά του διότι θέλει κάπου να το πει, να το βγάλει από μέσα του. Ψάχνει κάποιον απεγνωσμένα να τον ακούσει διότι θέλει να ακουμπήσει κάπου κι εσύ πετάς τη φοβερή «τορπίλη» : «Δεν είναι τίποτα ! Εγώ να δεις τι έχω τραβήξει τα ίδια και χειρότερα!». Σταμάτα να απαντάς με συγκρητισμούς ! Ο άλλος εκείνη την ώρα ψάχνει ώμο να ακουμπήσει και λιμάνι να «προσαράξει» την καρδιά του, δεν ψάχνει δικαστή. Το «Δεν έχεις τίποτα», «Εγώ έχει περάσει χειρότερα» ΔΕΝ είναι απάντηση. Δημιουργεί απόσταση κι ο άλλος μένει στο κενό. Είναι σαν να είναι κάποιος στον γκρεμό με το ένα χέρι και να φωνάζει βοήθεια κι εσύ να του απαντάς «Καλά πώς κάνεις έτσι, εγώ έχω περάσει χειρότερα». ΔΕΝ βοηθάς αδερφέ μου με αυτόν τον τρόπο!

Άλλες φορές σου ζητάει ο άλλος μια συμβουλή κι αντί να του απαντήσεις σύμφωνα με αυτά που σου λέει και την κατάσταση που βιώνει και περιγράφει, προσπαθείς να του απαντήσεις πως ενήργησες εσύ σε ανάλογη περίπτωση! Αδερφέ μου! Τέτοιες απαντήσεις ταιριάζουν μόνο όταν είναι να φτιάξουμε ένα αντικείμενο. Η κάθε περίπτωση και ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός. Προσπάθησε να σταθείς πλάι στον άλλον, με την προσευχή και την αγάπη σου. Μην προσπαθήσεις επειδή ο άλλος είναι αδύναμος να του κάνεις τον δάσκαλο για να το παίζεις μετά σωτήρας.
Κλαίει ο άλλος; Κλάψε μαζί του. Στεναχωριέται; Δώσε μια αγκαλιά. Έχει προβλήματα; Άκουσέ τον με αγάπη. Απλή σκέψη καρδιακή, απλός λογισμός, προσευχή και αγάπη. Όπως ενεργούν τα παιδιά…. Απλά πράγματα στη θεωρία αλλά δυστυχώς δύσκολα στην πράξη. Γιατί; Διότι δεν μας αφήνει ο δαίμονας της φιλαυτίας και του ξερόλα.
Καλό αγώνα συγκατάβασης , ενσυναίσθησης και αγάπης.

π.Σπυρίδων Σκουτής - euxh . gr
Μήπως να εξετάσεις λιγάκι τη συμπεριφορά σου; - ΕΥΧΗ.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Παντρεύτηκες, έκανες παιδιά, ολοκλήρωσες αυτό το «συννεφάκι» που σου «πιπίλαγε» η κοινωνία και τώρα έχεις τον άνθρωπό σου παραπεταμένο.
Έδεσες τον «γάϊδαρο» και τώρα αφού τον έχεις «σιγουράκι» τον αγνοείς και τον έχεις στην άκρη. «Έφυγαν τα «μέλια» πάτερ!» μας λες, πλέον είστε συγκάτοικοι και ο καθένας ζει στον κόσμο του. Η σεξουαλικότητα έχει μπει στο ντουλάπι, ο ερωτισμός απλά εξαφανίστηκε, η τρυφερότητα έχει πάει περίπατο και πλέον είστε εργαζόμενοι σε μια εταιρεία «οικογένεια Α.Ε». Το μυαλό στα παιδιά και η συζυγία στα «σκουπίδια». Μετά κάνεις μετάνοιες, σταυρούς, αγιασμούς και ευχέλαια και απορείς γιατί μέσα σου νιώθεις ένα κενό, ένα τίποτα. Θέλεις να αγαπήσεις τον Χριστό ενώ έχεις στην άκρη τον άνθρωπο που παντρεύτηκες μέσα στην Εκκλησία! Μήπως τελικά παντρεύτηκες τον λάθος άνθρωπο για τους λάθος λόγους; Μήπως τελικά η μανία σου ήταν η τεκνογονία και «χρησιμοποίησες» τη συζυγία γι’ αυτόν τον λόγο; «Εγώ πάτερ μου παντρεύτηκα για να κάνω παιδιά με αυτόν. Αφού τα έκανα κι έγινα μάνα δεν με νοιάζει κάτι άλλο». Και μετά ζητάς να μπεις κάτω από πετραχείλι για να λάβεις συγχώρεση. Τα παιδιά για σένα ήταν αποτέλεσμα της αγάπης ή αίτιο για τον γάμο;

Μετά σου φοράει ο/η σύζυγος το «κέρατο» με τη συνάδερφο στη δουλειά κι έρχεσαι στους παπάδες και ζητάς αγιασμούς διότι ο γάμος κατέρρευσε, διότι άνοιξες την πόρτα στον πειρασμό να ρίξει το δηλητήριο. Ωραία και ευλογημένα τα παιδιά αλλά κάποια στιγμή θα φύγουν και θα μείνετε οι δυο σας. Μη σταματάς να ερωτεύεσαι τον άλλον καθημερινά, ξανά και ξανά, είτε είσαι 20, είτε 40, είτε 60. Να κάνετε έρωτα σαν την πρώτη νύχτα του γάμου, να μιλάτε τρυφερά, να κάνετε εκπλήξεις και να γίνεστε σαν τα παιδιά! Να βγαίνετε βόλτα και να φτιάχνετε τον εαυτό σας σαν να πηγαίνατε το πρώτο ραντεβού! Να σας βλέπει ο άνθρωπός σας και να του πέφτουν τα σαγόνια! Να χαμογελάτε συχνά και να αναπτύσσετε την προσωπικότητά σας. Να σέβεστε το σώμα σας και να γουστάρετε ο ένας τον άλλον. Όπως μεγαλώνετε το παιδί σας από βρέφος, έτσι να φέρεστε και στον γάμο σας με τρυφερότητα, αγάπη και εγρήγορση. Να κάνετε προσευχή όχι τυπικά, αλλά ουσιαστικά. Να νιώθετε ΕΝΑ ! Ενώπιον του Κυρίου! Ο γάμος είναι Μυστήριο μέγα και εργαστήριο αγιότητος. Θέλει δουλειά, αλλιώς θα σας κάνουν οι δαίμονες μαριονέτες.
«Στώμεν Καλώς» αγαπητοί σύζυγοι !

π.Σπυρίδων Σκουτής – euxh . gr
Το κλειδί είναι να τρελαίνεται ο ένας τον άλλον ! - ΕΥΧΗ.gr
EUXH.GR
Το κλειδί είναι να τρελαίνεται ο ένας τον άλλον ! - ΕΥΧΗ.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο Θεός θα σε βοηθήσει να μπορέσεις, αλλά δεν θα σε βοηθήσει να θελήσεις. Ο Θεός είναι παντοδύναμος, σε βαθμό που ο άνθρωπος δεν μπορεί να παρακολουθήσει.
Μπορεί σε κλάσμα δευτερολέπτου, εν ριπή οφθαλμού, να χαλάσει όλη την κτίση και να την ξαναφτιάξει δισεκατομμύρια μεγαλύτερη και καλύτερη! Τέτοια δύναμη έχει (ανθρωπίνως ομιλώ).
Όμως αυτός ο παντοδύναμος Θεός, που μπορεί να κάνει τέτοιο θαύμα, δεν μπορεί να «φτιάξει» θέληση στον άνθρωπο. Όταν ο άνθρωπος δεν θέλει, ο Θεός δεν μπορεί. Ο Θεός θέλει τον άνθρωπο συνεργάτη. Και όσο ο άνθρωπος θέλει, τόσο ο Θεός δίδει. Δεν θέλει ο άνθρωπος; Ο Θεός δεν δίδει. Επομένως όλα εξαρτιώνται από την θέληση και την μετάνοια του ανθρώπου. Η θέληση του ανθρώπου σε τούτο τον κόσμο, είναι «ισχυρότερη» από τον παντοδύναμο Θεό…!!!

Δημήτριος Παναγόπουλος Ιεροκήρυκας
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΕΙΠΕ ΓΕΡΩΝ. Ο καθένας πρέπει να ενεργεί σύμφωνα με την πνευματική του κατάσταση. Δεν μπορείτε να αναλάβετε κατορθώματα για τα οποία ένα άτομο δεν είναι ακόμα έτοιμο.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ποιες προσευχές είναι ευάρεστες στον Θεό; Εκείνα στα οποία ζητάμε κάτι πραγματικά χρήσιμο για τον εαυτό μας και προσευχόμαστε για τη δόξα του Θεού και για το καλό των γειτόνων μας, δηλαδή δείχνουμε αγάπη για τον Θεό και τον πλησίον μας.

Άγιος Δίκαιος Alexy Mechev
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Η εικόνα του ευγενικού ανθρώπου είναι εξαίσιο θέαμα, γιατί πάνω της είναι χυμένη και αντιλαμπίζει η ομορφιά της Θείας εικόνας»

Άγιος Νεκτάριος Πενταπόλεως
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μόνο με την βοήθεια του Θεού μπορεί να θεωθεί ο άνθρωπος
Οι ευρωπαίοι άνθρωποι αν και βαπτισμένοι στο όνομα του Χριστού, υποτάχθηκαν στον διάβολο, αρνούμενοι τον Χριστό, για να πάρουν το παράσημο που θα τους έκανε θεούς. Καθένας τους αρνήθηκε τον Χριστό, έφτυσε το σταυρό, γονάτισε στο διάβολο και αμέσως πήρε τίτλους, λόρδος, βαρόνος, στρατηγός...
Οι ευρωπαίοι μέχρι τελευταίου γράμματος εκπλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους απέναντι στο διάβολο, αρνούμενοι τον Χριστό.
Ο διάβολος από την πλευρά του δεν πραγματοποίησε ούτε μία υπόσχεσή του. Γιατί ο διάβολος δεν εκπληρώνει τις υποχρεώσεις του απέναντι στους ανθρώπους, μόνο τους υποχρεώνει και τους υπόσχεται. Ο διάβολος έδωσε ψεύτικη υπόσχεση στην Ευρώπη πως θα κάνει τους ευρωπαίους ανθρώπους θεούς, με την προϋπόθεση να τον προσκυνούν. Οι ευρωπαίοι τον προσκύνησαν αλλά εκείνος δεν τους έκανε θεούς αλλά δαίμονες. Αυτή ήταν η απάτη του....

ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΧΡΙΔΟΣ
ΑΦΥΠΝΙΣΤΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΗΣ ΦΥΛΑΚΗΣ
ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΤΟ ΛΑΟ
ΕΚΔΟΣΕΙΣ "ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΚΥΨΕΛΗ"
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κάνε τόν σταυρόσου καί, πρίν κάνης οτι...δήποτε, πές:Χριστέ µου, Παναγία µου, βοήθησε µε»
Ή εµπιστοσύνη στον Θεό έχει µητέρα την πίστη
Γέροντα, νιώθω µιά ανασφάλεια, εχω!!
Άσφαλίσου, βρέ παιδάκι µου, στον Θεό. Μόνον την ασφάλεια τού αυτοκινήτου ξέρεις; Τήν ασφάλεια τού Θεού δέν τήν ξέρεις; Κάνε τόν σταυρόσου καί, πρίν κάνης οτι...δήποτε, πές:
«Χριστέ µου, Παναγία µου, βοήθησε µε»
.Υπάρχει µεγαλύτερη ασφάλεια άπό τήν εµπιστοσύνη στον Θεό; Όταν ό άνθρωπος εµπιστεύεται τόν εαυτό του στον Θεό, δέχεται συνέχεια άπό τόν Θεό βενζίνη «σούπερ» καί τό πνευµατικό του όχηµα δέν σταµατάει ποτέ- τρέχει συνέχεια. Όσο µπορείς, νά προσεχής, νά προσεύχεσαι καί νά εµπιστεύεσαι στο Θεό, και
Εκείνος θά σε βοηθήση σέ κάθε σου δυσκολία.
Απλοποίησε την ζωή σου µε την απόλυτη εµπιστοσύνη στον Θεό, για να έλευθερωθής από το άγχος και την αγωνία.

Αγιος Παίσιος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η ανάμνηση των αμαρτιών κάνει κακό. Ζητήσαμε συγγνώμη; Τέλειωσε
Ας μη γυρίζουμε πίσω στις αμαρτίες που έχουμε εξομολογηθεί. Η ανάμνηση των αμαρτιών κάνει κακό. Ζητήσαμε συγγνώμη; Τέλειωσε. Ο Θεός όλα τα συγχωρεί με την εξομολόγηση.

ΑΓΙΟΣ ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Για την επιβουλή των άλλων λαών{ Άγιος Παισιος }
Για την επιβουλή των άλλων λαών
Θα πρέπει να γνωρίζετε, είπε ο Γέροντας, ότι κα...νείς από τους άλλους λαούς δεν μας αγαπά ως έθνος.
Όλοι μας επιβουλεύονται.
Να ξέρετε ακόμη πως όποιοι λένε, ή θέλουν να δείχνουν ότι μας αγαπάνε λίγο, αυτοί θέλουν και επιδιώκουν να μας τσαλακώσουν πολύ.
Οι άλλοι, πάλι, που δεν μας αγαπούν, θέλουν να μας εξαφανίσουν σαν έθνος
ΑΓΙΟΣ ΠΑΙΣΙΟΣ
Αποσπάσματα από το βιβλίο «Σκεύος εκλογής» του ιερομονάχου Χριστόδουλου Αγιορείτου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”