Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Συγχώρεση σημαίνει, να είναι ο άλλος ευτυχισμένος...

Όσο κι αν ένας άνθρωπος έχει πέσει σε ολέθρια λάθη, ακόμη κι αν κινείτε μέσα σε φρικτά πάθη και αμαρτίες, αδύναμες στιγμές και αστοχίες, δεν παύει να είναι εικόνα Θεού. Να ζει δηλαδή μέσα του το θεϊκό στοιχείο. Γι αυτό και η συγνώμη δεν είναι απλά μια συναισθηματική ανοχή προς τον άλλο, αλλά η θέαση του Θεού στο βάθος της ύπαρξης του άλλου ανθρώπου. Η συγχώρεση δεν είναι συναίσθημα αλλά πράξη ζωής, κίνηση και άνοιγμα. Κάνω χώρο στην ζωή μου να χωρέσει ο άλλος ακόμη και με τα λάθη του. Δεν ζητώ να τον αλλάξω, ούτε να τον κρίνω ή ερμηνεύσω αλλά να τον αγαπήσω, έτσι όπως είναι και όχι όπως θα ήθελα να είναι. Συγχώρεση σημαίνει κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να είναι ο άλλος καλά.
Η εκκλησία δεν είναι μια κοινωνία τελείων, αλλά ένας χώρος που με την χάρη του Θεού, διαχειριζόμαστε τα τραύματα και τα σκοτάδια μας. Αναφέρει ο Jim Forest, « ας το παραδεχθούμε λοιπόν: για τους περισσότερους ανάμεσα μας, ακόμη είναι νύχτα. Διότι, αντί να βλέπουμε τα αδέλφια μας, εμείς βλέπουμε ταμπέλες: μαύροι-άσπροι, άντρες-γυναίκες, ετεροφυλόφιλοι-ομοφυλόφιλοι, φιλελεύθεροι-συντηρητικοί. Με βάση αυτά τα δίπολα, μαθαίνουνε ποιον να καλοδεχτούμε και ποιον να κρατήσουμε σε απόσταση, ποιον να νοιαστούμε και ποιον αν αγνοήσουμε, γινόμαστε εν ολίγοι στρατευμένοι πολίτες της νύχτας…».

Η αλήθεια όμως είναι, ότι για να συμβούν τα παραπάνω δεν φτάνει, ούτε αρκεί μονάχα η δική μας βούληση, χρειάζεται η ενίσχυση της χάριτος του Θεού. Ωστόσο εμείς θα κάνουμε αυτό που μπορούμε και αντέχουμε σε κάθε φάση της ζωής, δηλαδή θα αγαπάμε τους άλλους δίχως να σκεφτόμαστε εάν το αξίζουν ή όχι. Αυτή η πράξη μας ακόμη και αν δεν είναι σε τέλεια μορφή θα φέρει το επόμενο στάδιο, όταν εντός μας, θα ξημερώσει η βασιλεία του Θεού, δηλαδή όταν ο άλλος πάψει να είναι ο εχθρός μας και θα γίνει ο αδελφός μας. Είναι ακριβώς το σημείο εκείνη που η ύπαρξη μας, δια της Χάριτος του Θεού, αντιλαμβάνεται ότι η αίσθηση της ξεχωριστότητας ήταν η μεγαλύτερη πλάνη μας, μια και στην πραγματικότητα είμαστε ενωμένοι, δηλαδή όλοι είμαστε ένα…

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δεν ξέρω εάν το έχεις νιώσει κι εσύ...
Αυτήν την αποδοχή από κάποιον που ξέρει τα πιο βαθιά της ψυχής σου, τις πιο αποκρουστικές σου σκέψεις, τα πιο σκοτεινά και αμαρτωλά σου έργα και παρόλα αυτά να σε αποδέχεται, να σε συγχωρεί, να σε αγκαλιάζει, να σου χαμόγελα χωρίς να σε αποστρέφεται.
Σε κοιτά στα μάτια χωρίς να σε κατακρίνει.
Σε κοιτά έτοιμος να σε βοηθήσει και όχι να σε ελέγξει.
Σε κοιτά με συγατάβαση και κατανόηση...
Έτσι γίνεται με τον πνευματικό μας, έτσι γίνεται με τον πνευματικό μου πατέρα.
Και είναι αυτή η συγχώρεση, ανάπαυση και παράδεισος, διότι δεν έχει καμία ιδιοτέλεια και πονηριά· είναι αγνή και αγαθή.
Έτσι γίνεται με τον Θεό μου. Με αποδέχεται χωρίς κρατούμενα. Διότι ο Θεός μένει στην μετάνοιά μου και όχι στην αμαρτία μου. Μένει στα δάκρυά μου και όχι στην ασωτία μου.
———————————————
Ημέρες Σαρακοστής ξημέρωσαν.
Ημέρες κατάνυξης και συγχώρεσης.
Και μέσα στην καρδιά μας γεννιέται χαρά καθώς η πείνα μας και η δίψα μας για τον Θεό βρίσκει τόπο και τρόπο έκφρασης...
———————————————
Καλόν αγώνα, καλή Σαρακοστή, καλή μετάνοια.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αν πράγματι ο Θεός είναι αγάπη,

τότε ο αποξενωμένος από την αγάπη,

είναι αποξενωμένος από τον Θεό.

Μάξιμος ο Ομολογητής
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Συνήθιζε από παιδί τον εαυτό σου στην υπομονή και στη δουλειά, γιατί στο μέλλον κανένα από τα δύο δεν θα σου φανεί πικρό».
Γνώμες Αγίων Πατέρων
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Φίλες και φίλοι,

Σκέψεις χωρίς δίχτυ ασφαλείας για μία ζωή δίχως συνταγές μοιράζεται μαζί μας ο πατήρ Χαράλαμπος Παπαδόπουλος -κατά διαδικτυακό κόσμο γνωστός ως «Λίβυος- ΣΤΑ ΑΚΡΑ με τη Βίκυ Φλέσσα την Τετάρτη 13 Μαρτίου στις 9:30 το βράδυ(ΕΡΤ 2).
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Ο πιστός φίλος είναι ισχυρά προστασία. Εκείνος δε που εύρεν ένα τέτοιον φίλον εύρε θησαυρόν».
Σοφία Σειράχ 6,14
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κάπου εκεί στην δίψα και στην πείνα σου,
στο γουργουρητό της κοιλιάς σου από τη νηστεία,
στους πόνους των ποδιών σου
από την ορθοστασία και τις μετάνοιες·
μην ξεχάσεις ότι ο Χριστός δίψα και πείνα
πιο πολύ από σένα...για σένα.
———————————————
Σου λέγει έλα φάε με και πιες με
για να χορτάσεις ζωή και φως.
Έλα και κάνε με κομμάτια
για να γίνεις εσύ ολοκληρωμένος.
Έλα και δαπάνησέ με για να γίνεις εσύ άφθαρτος.
Έλα χωρίς δισταγμούς στο αιώνιο πανηγύρι της ζωής όπου δεν υπάρχει πόνος, λύπη και στεναγμός...
———————————————
Όχι, δεν είναι απλά ένα ευλογημένο ψωμάκι με κρασάκι.
Είναι ο Χριστός που προσφέρεται σε όλους μας για να γίνουνε μαζί Του ένα· για να γίνουμε και εμείς κατα χάριν χριστοί.

π. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Δεν υπάρχει δυσκολία που δεν έχει λύση εν Χριστώ. Δώσου στον Χριστό κι εκείνος θα βρει λύση. Μη φοβάσαι τις δυσκολίες».
Αγ. Πορφύριος ο Καυσοκαλυβίτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Καμιά αμαρτία δεν είναι που να μην συγχωρείται από τη μεγάλη αγάπη του Θεού. Η μετάνοια είναι για όλους μας, μα όλους μας. Κανένας δεν είναι αναμάρτητος σε αυτή τη γη. Είμαστε συναμαρτωλοί, ας είμαστε συμπαθείς, ανεκτικοί κι επιεικείς με τους πλησίον».
Γέρων Μωυσής ο Αγιορείτης
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Κάθε προσευχή που λέγεται με ταπείνωση και πόνο καρδιάς, πάντα εισακούεται από τον Θεό».
Αγ. Παΐσιος ο Αγιορείτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”