Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Εγώ, το κάθε τι λυπηρό που έρχεται, το δέχομαι με ευχαριστία και προθυμία!
Κάνω τον Σταυρό μου, και λέω: ''Εἴη τὸ ὄνομα Κυρίου εὐλογημένον εἰς τοὺς αἰῶνας. Ἀµήν''»…!!!
Άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Ο άνθρωπος, όσο και σοφός να είναι, πρέπει να Συμβουλεύεται και λιγάκι … Δεν είμαστε εμείς Θεοδίδακτοι…!!!
Εσύ, μπορείς να πάρεις Πληροφορίαν από τον Θεόν; Δεν είμασθε σ' αυτήν την κατάσταση!
Να ερωτήσουμε και κάποιον άλλον. Να ερωτήσουμε, να συμβουλευθούμε!
Ε, δεν έχεις κανέναν άνθρωπο καλλίτερό σου»…;;;

Όσιος παπα Εφραίμ Κατουνακιώτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Οι ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ είναι ωφέλιμες σε ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως…!!!
Οι Αγωνιστές δοκιμάζονται, για να αυξήσουν τον Πνευματικό τους πλούτο.
Οι χλιαροί δοκιμάζονται, για να αναγκαστούν να προφυλάξουν τον εαυτό τους από εκείνα που τους βλάπτουν.
Οι απομακρυσμένοι δοκιμάζονται, για να ξαναπλησιάσουν τον Θεό.
Οι κοιμισμένοι δοκιμάζονται, για να ξυπνήσουν…!!!

Άγιος Ισαάκ ο Σύρος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Είμαστε μπροστά στα «κρύα» και στις σκληρές «παγωνιές» των ΕΣΧΑΤΩΝ…!!!
Κάποιος ρώτησε τον Γέροντα Κλεόπα Ηλίε, τον Ρουμάνο:
- Τι θα γίνει Γέροντα, μετά την αναχώρησή σου προς τον Κύριο;
Και εκείνος απήντησε:
- Θα έλθουν δυνατότερα «κρύα» και σκληρές «παγωνιές»…!!!
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Όταν νιώθουμε στον (Πνευματικό) Αγώνα μας άγχος, να ξέρουμε ότι δεν κινούμαστε στον Χώρο του Θεού. Ο Θεός ΔΕΝ είναι τύραννος να μας πνίγει»...!!!

Άγιος Παϊσιος ο Αγιορείτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Η αμαρτία κάνει τον άνθρωπο πολύ μπερδεμένο Ψυχικά…!!!
Το μπέρδεμα δεν φεύγει με τίποτα. Μόνο με το Φως του Χριστού γίνεται το ξεμπέρδεμα!
Την πρώτη κίνηση την κάνει ο Χριστός, μετά εμείς οι άνθρωποι υποδεχόμαστε αυτό το Φως, με την αγαθή μας Προαίρεση, που την εκφράζουμε με την Αγάπη μας απέναντί Του, με την Προσευχή, με τα Μυστήρια της Εκκλησίας»…!!!

Όσιος Πορφύριος ο Καυσοκαλυβίτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Οι Άγιοι και η μάζα του κόσμου…!!!
«Οι Άγιοι είναι οι Μεγάλοι, οι Γενναίοι, οι τολμηροί Ήρωες της Ιστορίας…!!!
Είναι αυτοί που ξεχώρισαν από τη μάζα, αντέδρασαν στη μαζοποίηση, χλεύασαν την υλοφροσύνη, ξεπέρασαν τον παρασυρμό του κόσμου και αντιστάθηκαν ισχυρά και άφοβα!
Οι πολλοί βέβαια δεν τους κατενόησαν, τους κακονόμασαν και τους περιθωριοποίησαν, για να μη τους ενοχλούν με το να μπερδεύονται στα πόδια τους. Ο κόσμος δυστυχώς «κείται εν τω πονηρώ» και είναι άλλα τα κριτήριά του»…!!!

Μακαριστός Γέροντας Μωυσής Αγιορείτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Εκοιμήθη στην Ιερά Μονή Φιλοθέου σήμερα τις πρωινές ώρες ο Γέροντας Ισίδωρος ο Φιλοθεΐτης ο τυφλός σε ηλικία 87 ετών.
Χιλιάδες ψυχές ανέπαυσε τόσο με τους λόγους όσο και με τις προσευχές του, όλα τα χρόνια, όταν εξερχόταν του Αγίου Όρους δύο φορές το χρόνο. Γεννήθηκε στην Πάτρα με μειωμένη όραση. Σε ηλικία 15 ετών χειρουργήθηκε στα μάτια, οπότε έμεινε τελείως τυφλός. Σε ηλικία 40 ετών εκάρη μοναχός από τον μακαριστό Γέροντα Εφραίμ τον Φιλοθεΐτη στην Ιερά Μονή Φιλοθέου, στον οποίο εξομολογήτο ως λαϊκός στην Πάτρα. Πριν γίνει μοναχός άρχισε ξαφνικά να βλέπει, και είπε στην Παναγία: Παναγία μου πάρε μου το φως, γιατί μοναχός δεν θα γίνω, και εν ώρα κρίσεως μη μου ζητήσεις ευθύνες. Αμέσως έχασε και πάλι το φως του. Αυτό το ήθελε, γιατί πίστευε, ότι η αναπηρία που είχε τον βοηθούσε πνευματικά. Όταν επανδρώθηκε το έτος 1980 η Ιερά Μονή Ξηροποτάμου από τον μακαριστό Γέροντα Εφραίμ τον Ξηροποταμινό και άλλους φιλοθεΐτες μοναχούς, ο π.Ισίδωρος ήταν ένας από αυτούς που την επάνδρωσαν. Μέχρι τη μοναχική κουρά του πουλούσε λαχεία στην Πάτρα.Ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκε για την αναπηρία του. Αντιθέτως ευχαριστούσε τον Θεό για αυτήν. Έλεγε: δεν έχω τίποτα και δεν μου λείπει τίποτα. Να σημειωθεί ότι ο π.Ισίδωρος έκανε απόλυτη υπακοή στον Γέροντα Εφραίμ τον φιλοθεΐτη, ενώ τους διέκρινε αμοιβαία αγάπη. Επισκέφθηκε αρκετές φορές στην Αριζόνα τον Γέροντά του για να πάρει την ευχή του. Είχε ιδιαίτερη αγάπη προς το Πρόσωπο της Υπεραγίας Θεοτόκου την οποία αποκαλούσε «Μανούλα». Όταν του ζητούσαν την ευχή του, απαντούσε «της Παναγίας μας» ή «του Γέροντά μου».
Εκατοντάδες είναι οι μαρτυρίες ανθρώπων που βίωσαν θαύματα κοντά του. Υπήρξε αγιασμένη ψυχή! Ευχόμαστε να έχει καλή ανάπαυση η αγία του ψυχή.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτό που μου είχες πει το 2017 που σε είδα για τελευταία φορά .
Καλό Παράδεισο!Χριστός Ανέστη!
Την ευχή του να έχετε όλοι.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν ο Χριστός δίδαξε την διακοπή κοινωνίας απο αιρετικό! Ο μικρός Χριστός κρατούσε με τα δυο Του τα χέρια τα σχισίματα και τα έσερνε για να σκεπάζει τη γύμνια του Σώματός Του... Εγώ βλέποντας αυτά, Τον ρώτησα: - Κύριε, ποιος έσκισε το χιτώνα Σου; Ο δε Κύριος αμέσως απάντησε: ⁃ Ο Άρειος, Με γύμνωσε· γι’ αυτό φύλαγε τον εαυτό σου και μην τον δεχθείς καθόλου σε κοινωνία! Αλλά περισσότερο πες στους Αχιλλά και Αλέξανδρο τους πρεσβυτέρους που πρόκειται να γίνουν μετά το θάνατό σου ποιμένες της Εκκλησίας Μου να μην τολμήσουν καθόλου να τον συγχωρέσουν!

Το όραμα του Αγίου Πέτρου, Ιερομάρτυρα και Αρχιεπισκόπου Αλεξανδρείας, 24 Νοεμβρίου...
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

''Οἱ δαίμονες εἶναι πνεύματα. Λοιπόν συγγενεύουν καί ἀφομοιοῦνται μέ τό ἰδικόν μας πνεῦμα, τόν νοῦν. Ὁ δέ νοῦς ὡς τροφοδότης τῆς ψυχῆς ὅπου εἶναι - καθότι αὐτός φέρει πᾶσαν νοερᾶς κινήσεως ὄψιν καί νόησιν εἰς τήν καρδίαν, ἡ δέ καρδία τό διυλίζει καί τό δίδει πρός τήν διάνοιαν - ὁ νοῦς λοιπόν ἀπατᾶται κατά τό παράδειγμα τῆς πηγῆς. Ἤγουν κλεψιμαίω τῶ τρόπο τό ἀκάθαρτον πνεῦμα θολώνει τόν νοῦν καί αὐτός τό δίδει πρός τήν καρδίαν, ὅπως εἶναι, κατά συνήθειαν. Ἄν ἡ καρδία δέν εἶναι καθαρά, σκοτεινῶς τό δίδει εἰς τήν διάνοιαν. Καί σκοτίζεται τότε καί ἀμαυροῦται ἡ ψυχή. Καί ἔκτοτε ἀντί θεωρίας δέχεται διαρκῶς φαντασίες. Καί μέ τόν τρόπον αὐτόν ἐβγῆκαν ὅλες αἱ πλάνες καί ἔγιναν αἱ αἱρέσεις.''

~Όσιος Ιωσήφ Ησυχαστής
Έκφρασις Μοναχικής εμπειρίας Επιστ. 36. σελ, 214 - 215
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”