Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δεν είναι κουρείο η Εκκλησία, ούτε αρωματοπωλείο, ούτε κάποιο άλλο εργαστήριο από εκείνα που είναι στην αγορά. Είναι τόπος Αγγέλων, τόπος Αρχαγγέλων, Βασίλειο του Θεού, ο ίδιος ο Ουρανός.
Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

*Μπορεί ένας αμαρτωλός να μετανοήσει για τις αμαρτίες του,μέσα σε δέκα ημέρες και να σωθεί;
Ναι,κατά το Ανεξιχνίαστο μέγα έλεος του Θεού,μπορεί.
Όταν βασίλευε ό αυτοκράτορας Μαυρίκιος,υπήρχε στην Κωνσταντινούπολη ένας διαβόητος ληστής.Ήταν ό φόβος και ό τρόμος των κατοίκων μέσα στην Πόλη αλλά και στα προάστια.Μια μέρα,ό ίδιος ό αυτοκράτορας έστειλε στον
ληστή έναν σταυρό ώς σημείο και ένδειξη καλής πίστεως ότι δεν θά του έκανε κακό,αν αποφάσιζε να παραδοθεί.
Ό ληστής έλαβε τον σταυρό και πράγματι παραδόθηκε.Φθάνοντας στην Κωνσταντινούπολη, έπεσε στα πόδια του αυτοκράτορα και τον ικέτεψε για συγχώρηση. Ό Μαυρίκιος κράτησε τον λόγο του, έδειξε ευσπλαχνία και τον απελευθέρωσε.
Αμέσως μετά άπ' το γεγονός,ό ληστής ασθένησε σοβαρά και κατάλαβε ότι ό θάνατος ήταν επικείμενος. Συντετριμμένος τότε, μετάνιωσε,γιά όλες τις αμαρτίες του και κλαίγοντας προσευχήθηκε στον Θεό να τον συγχωρήσει, όπως τον είχε συγχωρήσει και ό βασιλιάς.Τόσα άφθονα δάκρυα έχυσε,πού το μαντήλι του μούσκεψε τελείως.
Μετά από ένα δεκαήμερο προσευχής και ακένωτου ποταμού δακρύων,ό μετανοημένος άνθρωπος αναπαύτηκε.Το ίδιο εκείνο βράδυ ό γιατρός του, είδε σε όνειρο μια υπέροχη οπτασία:Αφού παρέδωσε ό ληστής την ψυχή του, μαζεύτηκαν γύρω του και τον περικύκλωσαν μαύροι, ανθρωπόμορφοι δαίμονες,κρατώντας χαρτιά,όπου ήταν γραμμένες όλες οι αμαρτίες του. Παρουσιάστηκαν επίσης δύο απαστράπτοντες Άγγελοι.
Οι Άγγελοι έβαλαν μια ζυγαριά ανάμεσα τους και οι περιχαρείς δαίμονες έβαλαν στο ένα μέρος της ζυγαριάς, όλα τα χαρτιά πού κρατούσαν, ενώ το άλλο ήταν άδειο. Συσκέπτονταν οι Άγγελοι κι έλεγαν:Τί θά βάλουμε εκεί;Ας αναζητήσουμε κάτι καλό στη ζωή του!
Τότε εμφανίστηκε στο χέρι του Αγγέλου, το μαντήλι,το μουσκεμένο με τα δάκρυα της μετανοίας.Αστραπιαία οι Άγγελοι το τοποθέτησαν στο δικό τους μέρος, της ζυγαριάς και αυτό βάρυνε πολύ περισσότερο άπ' το μέρος των δαιμόνων. Αυτοστιγμεί οι μαύροι δαίμονες έγιναν καπνός, βοώντας, θρηνώντας και ουρλιάζοντας, ενώ οι Άγγελοι παρέλαβαν τήν ψυχή τού μετανοημένου ληστού και την μετέφεραν στον Παράδεισο, δοξολογώντας τον φιλάνθρωπο Κύριο!!

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ
Ο ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΑΧΡΙΔΟΣ.ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΒΕΛΙΜΙΡΟΒΙΤΣ.*
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΣΥΝΕΧΊΣΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ.. ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΎ ΩΦΈΛΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΉ ΜΑΣ...

Την ακόλουθη ιστορία την διηγήθηκε μία κοπέλα στον πνευματικό της:
''Ο πατέρας μου ήταν αγαθός, πράος και ταπεινός άνθρωπος.
Ήταν αφάνταστα ελεήμων και εγκρατής. Σπάνια ομιλούσε, πολλοί τον νόμιζαν για άλαλο και αυτό διότι προσευχόταν διαρκώς στον Θεό.
Φρόντιζε για εμάς και ήταν ένας καλός οικογενειάρχης.
Το περισσότερο καιρό της ζωής του ήταν άρρωστος, αλλά υπέφερε την δοκιμασία αυτήν με θαυμαστή υπομονή, χωρίς να γογγύζει.
Η μητέρα μου είχε εντελώς αντίθετο χαρακτήρα.
Ήταν άνθρωπος του κόσμου και αγαπούσε την καλοπέραση και τις διασκεδάσεις.
Αγαπούσε τα ακριβά στολίδια, τα καλά φορέματα, τα μπιζού και ήταν τόσο πολυδάπανη, που πάντα είχαμε οικονομικά προβλήματα.
Ήταν φλύαρη και φίλαυτη η καημένη και για τον άνδρα της δεν έδειχνε καμμία στοργή, παρότι εκείνος τόσο την αγαπούσε!
Παρότι τα ελαττώματά της και την άκρατη ζωή που έκανε η μητέρα μου, είχε υγεία και γεροδεμένο σώμα.
Ενώ ήμουν ακόμα μικρό κοριτσάκι, ο πατέρας μου πέθανε, ύστερα από βασανιστική αρρώστια.
Την ημέρα του θανάτου του είχε τόσο άσχημο καιρό (αέρας, βροχή, βροντές) που ήταν αδύνατο να τον θάψουμε και τον κρατήσαμε έτσι 3 μέρες άταφο στο σπίτι!
Μερικές μάλιστα γείτονες, βλέποντας τις τόσες κακομοιριές, τον κακολογούσαν και έλεγαν:
- Ποιός ξέρεις τι αμαρτίες έχει κάνει... αφού ο Θεός δεν αφήνει ούτε να ταφεί!
Η μητέρα μου, μετά το θάνατο του πατέρα μου, πήρε τον ηθικό κατήφορο και μετέβαλλε το σπίτι μας σε τόπο ακολασίας.
Αλλά δεν έζησε πολύ, πέθανε ξαφνικά, ενώ είχε σπαταλήσει ό,τι είχε απομείνει από την περιουσία του πατέρα μου.
Η φίλοι της, την έκαναν μια μεγαλοπρεπής κηδεία και η ημέρα που την θάψαμε, ήταν ένας καιρός θαυμάσιος!
Αυτό το πρόσεξα ιδιαιτέρως και με έκανε τρομερή εντύπωση...
Μένοντας πια ορφανή στον κόσμο, βρέθηκα σε αμηχανία, διότι προβληματιζόμουν, ποιό δρόμο να ακολουθήσω.
Το παράδειγμα και τη ζωή του πατέρα μου ή της μητέρας μου; Ο πατέρας μου καλός, μα δυστυχής και κατατρεγμένος στη ζωή και στον θάνατο.
- Αν άρεσε στον Θεό, γιατί τον βασάνιζε τόσο... αναρωτιόμουν.
Η μητέρα μου δεν έκανε ηθική ζωή, είχε όμως όλα τα αγαθά που επιθυμούσε, υγεία, καλοπέραση, χρήματα, φίλους... και έφυγε ευχαριστημένη από τον κόσμο μπορεί να πει κάποιος.
Όσο σύγκρινα τη ζωή και των 2, έκλινα περισσότερο να ακολουθήσω τη ζωή της μητέρα μου.... η ταλαίπωρη...
Όμως ο Θεός με σπλαχνίστηκε και ένα βράδυ αφού προσευχήθηκα, έπεσα να κοιμηθώ.
Και βλέπω ένα αποκαλυπτικό όνειρο..
Ένιωσα ξαφνικά να ανοίγει η πόρτα του δωματίου μου και να μπαίνει μέσα ένας νέος με φωτεινό πρόσωπο.
Μου αποκάλυψε μόνος του τις σκέψεις που με απασχολούσαν και στο τέλος με είπε: ''Ακολούθησέ με''.
Με πήρε από το χέρι και σαν αστραπή με έφερε σε μία απέραντη πεδιάδα, γεμάτη από φως και απερίγραπτη ομορφιά!
Ευτυχισμένες ψυχές απολάμβαναν τα υπερκόσμια κάλλη και ανάμεσά τους αναγνώρισα και τον πατέρα μου.
Ήρθε κοντά μου και με πήρε στην αγκαλιά του.
Πόσο ευτυχία και ασφάλεια ένοιωσα εκεί μέσα, δεν μπορώ να το διηγηθώ.
Σφίχτηκα πάνω του και τον παρακαλούσα:
- Κράτησε με για πάντα κοντά σου, αγαπημένε πατέρα!
- Τώρα δεν γίνεται αυτό παιδί μου, αυτό που ζητάς.
Αν ακολουθήσεις τα ίχνη μου, θα ετοιμάσεις διαμονή μόνη σου. Από σένα εξαρτάται...
Ο συνοδός μου (που ήταν άγγελος Κυρίου), με έκανε νόημα να τον ακολουθήσω και παρά την θέλησή μου, τον ακολούθησα.
Με πήγε σε έναν σκοτεινό και ακάθαρτο τόπο.
Κόπηκε η αναπνοή μου, από την βρωμιά και τον φόβο!..
Δυστυχισμένες ψυχές βασανίζονταν από άσβεστη φλόγα.
Ανάμεσα τους είδα και την μητέρα μου, βυθισμένη έως το λαιμό σε εκείνη την βρώμικη λάβα. Έβγαζε σπαρακτικές κραυγές! Στέναζε διαρκώς!...
Και όταν με είδε, ξέσπασε σε ασυγκράτητο θρήνο και με είπε:
- Αλίμονο σε μένα την αθλία, παιδί μου... Να τί κέρδισα για τόσο λίγη ηδονή... Απελπισία και βάσανα χωρίς τέλος!
Λυπήσου παιδί μου, εκείνη που σε γέννησε και σε μεγάλωσε. Άπλωσε το χέρι σου, να με βγάλεις από αυτήν την οδύνη.
Τί να έκανα; Σπάραζε η ψυχή μου και έτσι άπλωσα το χέρι να την βγάλω από εκεί..
Μα ένοιωσα τέτοιο πόνο αγγίζοντας τη λάβα, που ξέσπασα σε δυνατές κραυγές.
Αναστάτωσα τη γειτονιά και σε λίγο το σπίτι μου γέμισε από πολύ κόσμο.
Με βρήκαν σε κακά χάλια...
Πολλοί νόμιζαν ότι έχασα τα λογικά μου.
Μου ήταν αδύνατον να τους εξηγήσω τι μου συνέβαινε.
Έδειχνα την φοβερή πληγή που με άφησε εκείνο το κάψιμο, για να τους δώσω να καταλάβουν ότι εξαιτίας της βασανιζόμουν...
Έμεινα πολύ καιρό στο κρεβάτι βαριά άρρωστη.
Και όταν με τη Χάρη του Θεού έγινα καλά, ακολούθησα χωρίς δισταγμό το δρόμο του πατέρα μου...
ελπίζοντας στο έλεος του Κυρίου, ότι θα με σώσει για να συμμετάσχω και εγώ στην ευτυχία του πατέρα μου...''.

Δημήτριος Παναγόπουλος ο Ιεροκήρυκας (1916 - 1982)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πότε η προσευχή μας είναι αδιάλειπτη;

Για να κρατήσεις τη νοερή προσευχή, πρέπει ν' αγαπάς τους ανθρώπους που σε προσβάλλουν και να προσεύχεσαι γι' αυτούς ωσότου η ψυχή σου βρει ειρήνη μ' αυτούς, και τότε θα σου δώσει ο Κύριος την αδιάλειπτη προσευχή, γιατί η χάρη της προσευχής δίνεται σ' όποιον προσεύχεται για τους εχθρούς.
Δάσκαλος στην προσευχή είναι ο ίδιος ο Κύριος, πρέπει όμως να ταπεινώνουμε την ψυχή μας.
Όποιος προσεύχεται σωστά, έχει την ειρήνη του Θεού στην ψυχή. Ο ικέτης πρέπει να έχει καρδιά που αγαπά όλη την κτίση. Ο ικέτης τους αγαπά όλους και όλους τους σπλαχνίζεται, γιατί η χάρη του Αγίου Πνεύματος του δίδαξε την αγάπη.
Η προσευχή είναι δώρο του Αγίου Πνεύματος.
Τα δαιμόνια, προσπαθούν μ' όλες τους τις δυνάμεις ν' απομακρύνουν τον άνθρωπο από τη μνήμη του Θεού και από την προσευχή.
Η ψυχή όμως που αγαπά το Θεό Τον διψά και απευθύνεται αμέσως σ' Αυτόν: Η ψυχή μου η δίψα για Σένα και Σ' αναζητώ με δάκρυα>>.
Η καρδιά του προσευχομένου προσέρχεται αβίαστα.
Η χάρη τελεί την προσευχή μέσα στην καρδιά.
Εσύ όμως να ταπεινώνεις τον εαυτό σου όσο μπορείς περισσότερο, να κρατάς το νου σου στην καρδιά και στον άδη.
Όσο περισσότερο ταπεινώνεις τον εαυτό σου, τόσο μεγαλύτερες δωρεές θα λάβεις από το Θεό.

Άγιος Σιλουανός ο Αθωνίτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πάνω απ’ όλες τις αγίες. Μητέρα Θεού και ανθρώπων. Η καλύτερη παραμυθία. Η πιο σίγουρη πρέσβειρα των πιστών. Η πιο ταπεινή, η πιο καλή, η πιο σεμνή, η πιο υπάκουη, η πιο υπομονετική, η σιωπηλή, η γενναία, η πρώτη, η βασίλισσα, η Κυρία, η Έφορος, η Οικονόμισσα, η φωτοφόρος νεφέλη και μανναδόχος στάμνα.
Χαρά να την αντικρύσεις. Ευχαρίστηση να την επικαλείσαι. Ευλογία να σ’ επισκέπτεται. Ελπίδα βέβαιη να την παρακαλάς. Βοήθεια μεγάλη η σκέπη της. Πόσο φτωχή είναι η γλώσσα για να βρεις τα ωραία λόγια να την εγκωμιάσεις; Έτσι, σιωπάς και τα λες όλα. Όπως κι Εκείνη σιωπηλή ακολουθούσε παντού τον αγαπητό Υιό Της. Μέχρι Σταυρού…

~ μοναχού Μωϋσή του Αγιορείτη
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΕΊΠΕ ΓΈΡΩΝ: “Οι ψυχές που μετανοούν ανήκουν στο Χριστό!”
Οι ψυχές που μετανοούν ανήκουν στο Χριστό!
Εκεί.. Μαζί με τον ληστή, την πόρνη, τον άσωτο, τους κλέφτες και τους απατεώνες.. Τους σκάρτους.. Τους τελευταίους.. Γιατί αυτό που μας καταστρέφει δεν είναι η αμαρτία.. Είναι η αμετανοησία.
"Εγώ ήρθα να σώσω αμαρτωλούς, να φωτίσω σκοτισμένους".
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Σε ένα μεγάλο πάρκο ετοίμασαν λαικό πανηγύρι. Πολλοί ήθελαν να μπουν, αλλά δεν μπορούσαν να πληρώσουν το εισιτήριο. Τότε ένας πλούσιος άνθρωπος θέλοντας να δοκιμάσει τα ανθρώπινα πάθη πέταξε σε ένα σωρό μαζεμένων παιδιών μια χούφτα γεμάτη νομίσματα. Αυτά ήταν όλα ψεύτικα χρυσά νομίσματα, άλλά μεταξύ τους μόνο ένα δηνάριο από καθαρό ασήμι.
Έτρεξαν τα παιδιά για τα κάλπικα νομίσματα, τσακώθηκαν, χτυπήθηκαν, γρατζουνίστηκαν, ώσπου τα μάζεψαν όλα. Για το ασημένιο δηνάριο κανένας δεν πάλεψε, αφού ο καθένας σκεπτόταν: ο χρυσός είναι πιο ακριβός από ασήμι.
Εκείνοι που άρπαξαν τα κάλπικα νομίσματα και τα κρατούσαν στα χέρια τους αισθάνονταν απόλυτα ευτυχείς προς στιγμή. Αλλά γρήγορα συνέβη σε αυτούς κάτι απροσδόκητο και πικρό. Όταν πλησίασαν στην πύλη του πάρκου και ζήτησαν τα εισιτήρια, αποδείχθηκε ότι είχαν ψεύτικα νομἰσματα και οι φύλακες της πόλης τους πήγαν στη φυλακή. Μόνο ένας μεταξύ τους σοφός, ο οποίος βλέποντας τι συμβαίνει με τους φίλους του, βιαστικά πέταξε το κάλπικο νόμισμα από το χέρι και έτρεξε και πήρε το ασημένιο εκείνο δηνάριο. Με αυτό το δηνάριο πλήρωσε το εισιτήριο και μπήκε στο πάρκο στο πανηγύρι.
Ποια είναι η ερμηνεία αυτής της ιστορίας;
Το πανηγύρι είναι η βασιλεία των ουρανών ή το Βασίλειο της Αθάνατης Ευτυχίας.
Τα κάλπικα νομίσματα είναι οι επιθυμίες της σάρκας και η γήινη ματαιότητα και οι αυταπάτες,που απομακρύνουν τους ανθρώπους από το βασίλειο της πραγματικής ευτυχίας και τους πηγαίνουν στο βασίλειο του βασάνου και του σκοταδιού.
Το καθαρό ασήμι παρουσιάζει την εσωτερική αγαθότητα και αλήθεια του δίκαιου ανθρώπου. Τα παιδιά της πλεονεξίας για το απατηλό γυαλιστερό αυτού του κόσμου είναι οι αμαρτωλοί. Εκείνο το τελευταίο παιδί,το οποίο πέταξε το ψεύτικο χρυσό και δέχθηκε το πραγματικό ασήμι σημαίνει τον μετανιωμένο αμαρτωλό.

Αγίου Νικολάου Βελιμίροβιτς
Δρόμος δίχως Θεό δεν αντέχεται.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κάποιος αδελφός ρώτησε τον αββά Ησαϊα:
“Πώς πρέπει να ησυχάζει κανείς μέσα στο κελί; ”
Και αποκρίθηκε ο Γέροντας:
“Το να ησυχάζει κανείς στο κελί σημαίνει να εκθέτει συνεχώς τον εαυτό του ενώπιον του Θεού και να επιστρατεύει όλη του τη δύναμη για να αντιστέκεται σε κάθε λογισμό που σπέρνει ο εχθρός, γιατί αυτό σημαίνει αναχώρηση από τον κόσμο”.
Και είπε ο αδελφός:
“Τι σημαίνει κόσμος; ”
“Κόσμος είναι -απάντησε ο Γέροντας- το να διασπάται κανείς σε πολλές και διάφορες υποθέσεις.
Κόσμος είναι το να ενεργούν οι άνθρωποι τα αντίθετα προς την
ανθρώπινη φύση και να ικανοποιούν τα σαρκικά τους θελήματα.
Κόσμος είναι το να νομίσει κανείς ότι μένει παντοτινά στη ζωή αυτή.
Κόσμος είναι να φροντίζει για το σώμα προς βλάβην της ψυχής και να καυχιέται γι αυτά που αφήνει πίσω του.
Κι αυτά δεν τα είπα από μόνος μου, αλλά ο Ιωάννης ο Απόστολος είναι που τα λέει:
Μην αγαπάτε τον κόσμο μήτε όσα είναι του κόσμου”.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πολύ διδακτική είναι η συμπεριφορά του Θεού προς τον Ηλίαν καθώς και η στάσις του Ηλιού.

Από την μίαν πλευράν βλέπομεν τον Θεόν, δι’ ενός ακαθάρτου πτηνού (κόρακος), να αποστέλλη την καθημερινήν τροφήν του Ηλιού, αποτελουμένην εξ άρτου και κρέατος: «Και οι κόρακες έφερον αυτώ άρτους το πρωΐ και κρέας το δείλης, και εκ του χειμάρρου έπινεν ύδωρ».(Γ’ Βασ. ΙΖ’ 6)
Υπό την άλλην βλέπομεν τον μέγαν Προφήτην αδιαμαρτυρήτως να δέχεται αυτήν. Προφανώς αδιαφορεί δια την ποιότητα του κομιστού (του κόρακος), και ενδιαφέρεται μόνον δια το κομιζόμενον, (την τροφήν).
Εάν ο Άγιος απαξιούσε να δεχθή εκ του ράμφους ή των ονύχων του κόρακος την τροφήν, με την σκέψιν ότι ο κόραξ είναι ακάθαρτος, θα απέθνησκεν ασφαλώς παρά τας όχθας του χειμάρρου.
Η ιδία δε τύχη περιμένει και καθ’ ένα εξ ημών, εάν δεν δέχεται εκ της χειρός των .... λογικών «κοράκων» της Διαθήκης, των ιερέων, ό,τι δι’ αυτών μας χορηγεί ο Κύριος. Δηλαδή Άφεσιν αμαρτιών, Θείαν Κοινωνίαν, αγιασμόν κ.λ.π. Δι’ αυτό ας προσέξωμεν.
Ο Ηλίας δεν έβλεπε τον κόρακα, εάν είναι μαύρος ή ακάθαρτος, αλλά την τροφήν. Και ημείς μη βλέπωμεν, εάν ο ιερεύς είναι «μαύρος» έξωθεν, ίσως δε και έσωθεν, ως πολλάκις είναι δυνατόν να συμβαίνη καθ’ ο άνθρωπος, αλλά τι μας προσφέρει ο Θεός δι’ αυτού.
Είχε και περιστεράς ο Θεός, αλλά τον κόρακα εξέλεξε, ίνα διδάξη ημάς. Δι’ αυτό, ας μη βλέπωμεν τις ο κομίζων, αλλά τις ο προσφέρων και τι το προσφερόμενον. Διότι ο θείος Χρυσόστομος δια τους μη εν τάξει ιερείς λέγει· «Ου πάντας χειροτονεί ο Θεός, αλλά δια πάντων ενεργεί».
Μη πλανώμεθα λοιπόν. Όργανον είναι ο ιερεύς εις τας χείρας του Κυρίου και ας το χρησιμοποιώμεν με πλήρη ταπείνωσιν, ότι εκ της χειρός του Κυρίου λαμβάνομεν, ό,τι λαμβάνομεν εκ του αμαρτωλού ίσως ιερέως, καθώς μας διδάσκει ο Προφήτης Ηλίας, όστις ελάμβανε εκ του ακαθάρτου κόρακος.

από Δημ.Παναγόπουλο έργο
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Οι 3 Αγίες αρετές :

Σήμερα θα σου μιλήσω για τρεις Αγίες. Τρεις Αγίες, που αξίζει να τις γνωρίσεις, και να τις πιάσεις φίλες σου καλές…
Η πρώτη είναι η Αγία Απόσταση.
Σημαίνει να έχεις διάκριση. Να μην τον πνίγεις τον άλλον με την παρουσία σου. Καμιά φορά ξέρεις, το να πάρεις απόσταση από κάποιον,
είναι η μόνη λύση για να μην χαλάσει η σχέση.
Η δεύτερη είναι η Αγία Υπομονή.
Μεγάλη Αγία. Ανθρώπους να δεις που έχει βάλει αυτή η Αγία στον Παράδεισο. Αν την κάνεις φίλη, να το ξέρεις,
θα σε βοηθάει να αντιμετωπίζεις όλες τις δυσκολίες της ζωής. Όσο μεγάλες ή τρομαχτικές και αν μοιάζουν.
Και η τρίτη είναι η Αγία Σιωπή.
Δύσκολα την πιάνεις φίλη. Ακόμα πιο δύσκολα την κρατάς. Είναι τέχνη να ξέρεις να μιλάς. Είναι όμως τέχνη μεγαλύτερη να μπορείς να σιωπήσεις.
Να μην πληγώσεις. Να μην απελπίσεις. Να μην προδώσεις. Να μην περηφανευτείς. Αυτά που βγαίνουν από το στόμα, αυτά είναι
που μας κάνουν ακάθαρτους…
Απόσταση, Υπομονή και Σιωπή…
Τρεις Αγίες που αξίζει να τις κάνεις φίλες…
Πολλές φορές ούτε ο κόπος, ούτε οι μετάνοιες, ούτε οι σταυροί προσελκύουν τη Χάρη. Υπάρχουν μυστικά. Το ουσιαστικότερο είναι να φύγεις
απ' τον τύπο και να πηγαίνεις στην ουσία.
Ό,τι γίνεται, να γίνεται από αγάπη !!!!

Όσιος Πορφύριος ο Καυσοκαλυβίτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”