Ιερομόναχος γ. Μυρων (Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας)

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ιερομόναχος γ. Μυρων (Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας)

Δημοσίευση από vasilisalt »

Πράγματι μεταπτωτικος!!! :lol:
Σόρυ φίλε. Δεν το έπιασα.
Ειναι μαλλον γιατί λείπει ο Απόστολος...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ιερομόναχος γ. Μυρων (Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας)

Δημοσίευση από aposal »

Παρών!
Δηλαδή ρε Βασίλη, από τη μία εσύ δεν νηστεύεις σωστά, ούτε συμμετέχεις πολύ τακτικά στις Θείες Λειτουργίες (ερμηνεύω τα αποσιωπητικά, μην εκνευρίζεσαι), απο την άλλη όμως θέλεις να την πεις στους κληρικούς ότι αυτοί φταίνε που εσύ δεν φτάνεις την αγιότητα...
ΕΛΕΟΣ!
Μάλλον πρέπει να αλλάξουμε τρόπο σκέψης. Μάλλον πρέπει να κατανοήσουμε μια βασική αρχή της ορθοδοξίας:
Υποφέρει ο κόσμος; Εγώ φταίω.
Αμαρτάνει ο κόσμος; Εγώ φταίω.
Δεν στέκονται στο ύψος τους οι κληρικοί; Εγώ φταίω.
Με στενοχωρεί ο φίλος/ η φίλη μου; Εγώ φταίω.
Θέλω να τα αλλαξω όλα αυτά; Ας αλλάξω τον εατό μου, μια κι εγώ είμαι ο φταίχτης. Αν το κάνουμε όλοι αυτό θα πετύχουμε τον στόχο μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ιερομόναχος γ. Μυρων (Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας)

Δημοσίευση από vasilisalt »

Καλά εσύ Απόστολε ακουμπάς την τελειότητα!
Αμήν.
Η κουβέντα μου δεν ήταν βασικά για τους κληρικούς.
Ήταν για όλους σε σχέση με την πίστη μας.
Βασικά αυτό που με εκνευρίζει τον τελευταίο καιρό είναι αυτή η υποκρισία
αρκετών με μεγαλοστομίες σε σχέση με την περιφρούρηση υποτίθεται της πίστης.
Των ιερών και των οσίων, ένα πράγμα.
Να το κλείσουμε εδω το θεμα σας παρακαλώ ομως
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ιερομόναχος γ. Μυρων (Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας)

Δημοσίευση από theodosis79 »

Τον γ. Μύρων επισκέφθηκε κάποτε ένας προσωπικός μου φίλος στην Σιμωνόπετρα για ένα πολύ σοβαρό θέμα που τον απασχολούσε και είπε ότι τον βοήθησε πολύ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ιερομόναχος γ. Μυρων (Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας)

Δημοσίευση από aposal »

Μόνο ο Βασίλης δεν ωφελήθηκε! Από τότε που τον πρωτοσυνάντησε στην ΙΜ Σίμωνος Πέτρας, έχει βάλει έντεκα κιλά!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ιερομόναχος γ. Μυρων (Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας)

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βασιλη, ταπεινε αγωνιστη, της ζωης και του Χριστου, καλε, και αγαπημενε,
η υπερασπιση των οσιων και ιερων, δεν επαφιεται στην "διακριτικη" μας ευχερεια.

Ολα αυτα ειναι ζωη και περισσον ζωης.
Δεν ειναι θεωριες η ιδεολογηματα.

Εφοσον αυτα ειναι λοιπον και δικη μας ζωη,
τα υπερασπιζομαστε ακριβως οπως κανουμε με την οικογενεια μας,
και την αξιοπρεπεια μας και παει λεγοντας.

Εαν ομως δεν ειναι ζωη μας, αλλα τα κουναμε στον αερα ως σημαιες ευκαιριας και αυτοπροβολης μοναχα,
η για να εξουδενωσουμε τους "κακους", και τους "αλλους", τοτε σαφως εχουμε μεγαλο προβλημα,
με την εισοδο μας στην ερχομενη νυν και αει Βασιλεια.

Το κριτηριο παντως για την εισοδο στην Βασιλεια, δεν ειναι αμιγως ηθικο,
αλλα και συναμα κριτηριο μαρτυριας και πιστης και ομολογιας.

Εαν ηταν μονο ηθικο το κριτηριο, τοτε η Ενανθρωπιση, το Παθος, και η Ανασταση,
και γενικοτερα η Θεια Οικονομια της σωτηριας μας, θα ηταν ασκοπη,
εαν ειναι παλι το κριτηριο ειναι μονο η μαρτυρια τοτε ο Νομος και το Ευαγγελιο ειναι ανωφελα.

Υπ΄'οψιν οτι ο Νομος ως φυλαξ και παιδαγωγος,
δεν καταργηθηκε απο τον Χριστο, αλλα πληρωθηκε, και τελειωθηκε.

Θελω να πω, οτι τοσο η μη ανταλλαξιμη και ειλικρινης ηθικη και οχι η πονηρη ηθικολογια,
και επισης οτι τοσο η ζωντανη μαρτυρια, και οχι η ανεξοδη επιδειξη ψευτοζηλωτισμου, επι δικαιων και αδικων,
ειναι οι δυο βακτηριε,ς αλλα και τα ορια της ορθοπορειας και θεοπορειας μας, προς την τελειωση κατα Χριστον.

Αρα μην παραμελουμε ουτε την ζωντανη και καθημερινη ηθικη,
αλλα ουτε και την καλη μαρτυρια, οταν μας καλει η στιγμη.

Οποιος εχει η τρεφει μοναχα το ενα, ομοιαζει με κουτσο.

Τωρα για το αιτημα σου, σαφως και υποκριτες κατα μετρον ειμαστε ολοι.
Ποιος μπορει να σταθει ισα, με καθαρο βλεμμα, εμπρος στον Παναγαθο Κυριο;

Αλλωστε λεει ο Ψαλμωδος:
καὶ μὴ εἰσέλθῃς εἰς κρίσιν μετὰ τοῦ δούλου σου
ὅτι οὐ δικαιωθήσεται ἐνώπιόν σου πᾶς ζῶν..

Οποτε, ολοι φορτωμενη την εχουμε την καμπουρα μας, λιγο-πολυ.

Αυτα, εκζητωντας παντοτε, ταπεινα, την αγαθοενεργητικη ευχη σου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ιερομόναχος γ. Μυρων (Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας)

Δημοσίευση από vasilisalt »

Από την καρδιά μου σου λέω πως μιλάς πολύ σοφά.
Και πάνω κάτω όλοι λίγο έως πολύ έχουμε τα κουσούρια μας.
Και εγώ ίσως έχω και παραπάνω (κουσούρια) από το μέσο όρο.
Όμως διαισθάνομαι μια δόση φαρισαϊσμού σε αρκετό κόσμο.
Και παρότι φαίνεται βασικά να ΄΄προτεσταντίζουμε΄΄ προσωπικά νομίζω πως ΄΄φαρισαϊζουμε΄΄.
Ή και τα δύο με περισσότερο το δεύτερο.

Κλείνω διαρκώς τα αυτιά μου (σε καθημερινή βάση) στον διαδικτυακό βομβαρδισμό (χριστιανικής υποτίθεται) αφόρητης μπουρδολογίας.
Κλείνω τα αυτιά μου και τα μάτια μου (σε καθημερινή βάση) σε φανατικούς ΄΄ορθόδοξους΄΄ χομπίστες που ψοφάνε για ΄΄πανηγυράκια΄΄.
Κάνω ότι δεν βλέπω πως σε βλέπουν σαν πελάτη σχεδόν παντού.

Και απέναντι σε όλα αυτά, οι πνευματικοί ορθόδοξοι ΓΙΓΑΝΤΕΣ, που σεβόμενοι το χρόνο τους και την κούρασή τους δεν τολμάμε να τους δούμε,
(διαισθανόμενοι πως κόσμος τους έχει ανάγκη περισσότερο από εμάς)
γιατί τους έχουν τσακίσει οι υποχρεώσεις και οι εκατοντάδες (μην πω χιλιάδες) πιστοί.

Και για να μη χαλάσω το θέμα με τον γ. Μύρων, να επανέλθω. Εκεί φαίνεται να γίνεται μια ωραία ορθόδοξη ΄΄επανασταση΄΄ σε σχέση με τα παραπάνω.
Νέοι άνθρωποι, κοπέλες, έφηβοι και μεγαλύτεροι, οικογένειες, παιδάκια κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ εκεί γύρω από το γέροντα
που κατάκοπος διακονεί μέρα και νύχτα. Εννοείται πως κάνει και όλες τις ακολουθίες. Το πως αντέχει φαίνεται πραγματικό θαύμα!!!!!!!!
Καμία υπερβολή, κανένα σπρώξιμο για χρήμα, κανένας στόμφος, κανένας εγωισμός. Απλοί καθημερινοί άνθρωποι
Καμία προφητολογία, καμία ΄΄μυστική΄΄ είδηση, καμία σχέση με εξουσία, γαλόνια, διαβαθμίσεις, οι δικοί μας και οι υπόλοιποι κλπ κλπ κλπ.

Είναι αυτό που μου είπε ο παπα Μύρων...
Παιδί μου δεν μας οδηγούν αυτά.
Μας οδηγεί η Βίβλος και ο πνευματικός μας...
Αν κάπου δεν αναπαύεσαι μόλις τελειώσει το μυστήριο φύγε. Δεν είσαι υποχρεωμένος από κανέναν να βιώσεις κάτι που θεωρείς πως δεν σε ωφελεί.
Μα πάτερ μου ο πνευματικός μου είναι διαρκώς κατάκοπος. Νιώθω πως είμαι βάρος.
Αν έχεις διαρκή επαφή, δύο κουβέντες αρκούν. Δεν τον κουράζεις καθόλου.
Δώσε τον αγώνα σου.

Τόσο απλά, τόσο μοναδικά, τόσο ορθόδοξα χριστιανικά....
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ιερομόναχος γ. Μυρων (Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας)

Δημοσίευση από stathis73 »

Βασιλη ο παπα Μυρων ειναι για μενα ο κορυφαίος πνευματικός οσον αφορα την εκκλησιαστική οικονομία, οτι και να του πεις, οσο σοβαρο και να ειναι φεύγεις σαν πουλάκι απο τον γέροντα αυτον χωρια το διορατικό του χάρισμα, το εχω ξαναγράψει άλλωστε τουλαχιστον σε μενα μου ειχε πει στην Σιμωνοπετρα οτι "μην στενοχωριέστε 3 παιδιά θα κανετε με την Κατερίνα στο πρότυπο της Αγιας Τριαδος" και ποσα ποσα αλλα, ειναι ενας πνευματικος που οσοι δεν εχουν τους τον προτείνω ανεπιφύλακτα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ιερομόναχος γ. Μυρων (Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας)

Δημοσίευση από dionysisgr »

Baασιλη, εχεις δικιο.
Ταπεινοι μπορει να ειμαστε οσο το προσπαθουμε θα ερχεται,
δεν ερχεται η ταπεινωση πατωντας ενα κουμπι,ουτε φοριεται εξωτερικα σαν ρουχο.
Βιωνεται εσωτερικα, συνειδησιακα, υποστατικα, και οταν γινει αληθινη και μεγαλωσει,
τοτε θα φανει αυθεντικη και προς τα εξω στην ζωη μας. Εαν την εχουμε ποτισει με κοπο.

Ειναι οπως λενε μερικοι "εγω, (ηδη με το "εγω" το εχει καψει το θεμα), ειμαι ταπεινος ανθρωπος..."
και φυσικα οποιοσδηποτε εχει παρει καπως σοβαρα την πιστη μας, γελαει με την καρδια του,
με τετοιες απνευματιστες και αλιβανιστες φαντασιωσεις.

Που το παω. Αλλο να ειμαστε αφελεις, και εκουσια θυματα, και αλλο ταπεινοι και απλοι.
Ο Χριστος δεν ειπε να ευνουχισουμε τον νου και την καλοπιστη κριση μας, αλλα τα παθη και την κακια μας.

Ξερουμε, και ξερω πολυ καλα τι γινεται στην κοινωνια, μη εξαιρουμενης της εκκλησιαστικης κοινοτητας.

Αλλοι εχουν κανει την πιστη των Πατερων μας, ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Α.Ε. (εισηγμενη στο ΧΑΑ Αθηνων)

Αλλοι εχουν κανει την πιστη, συμβολο και καθεδρα του εγωϊσμου και της μικρονοιας τους.

Αλλοι εχουν κανει την πιστη, καστρο με ζεματιστρες, και περιχυνουν με καυτο λαδι, οποιον αμοιρο βρεθει μπροστα τους,
και δεν ειναι "ηρωας και μαρτυς" της πιστεως, και βεβαιως "αλαθητος" οπως αυτοι.

Αλλοι εχουν κανει την πιστη της μετανοιας, της ασκησεως, της μελετης, της επιπονης πορειας, μεσα απο ωδινες και οδυνες,
happy hour, με happenings, εκδρομουλες, αφθονο τσιμπουσι, και προπληρωμενη "κατανυξη", και τι ωραια που περασαμε,
στην ταδε αγρυπνια, στον ταδε εσπερινο, και παει λεγοντας, ετσι σαν ενα ωραιο hobby, που μας "γαληνευει" μας "ηρεμει",
παντοτε ολα αυτα βεβαια "προς δοξαν Θεου..", και φυσικα οχι προς δικην μας προκλητικη καλοπεραση βεβαιως βεβαιως.. Οχι..

Αλλοι κολλανε σαν αμυαλες βδελλες στον καθε "γεροντα", και χανουν την οποια προσωπικοτητα τους , εαν την ειχαν ποτε,
και προσπαθουν να κανουν τυφλη υπακοη, ως μη οφειλαν, εφοσον δεν εχουν δωσει καμμια μοναχικη υποσχεση,
αλλα εχουν σκυλομπερδεψει τον ρολο τους στην κοινωνια, με τον μοναχο-ασκητικο αναχωρητικο τυπο ανθρωπου,
και την ιδια ωρα που κανουν την "υπακοη", πηδανε χωρις σαλιο, (συγνωμη για το χυδαιο),
και οποιον ταλαιπωρο ζει "κοσμικα", και δεν ειναι στα "μετρα" τους.

Αλλοι εχουν κανει την κατακριση και την χριστιανικη "καταρα" με "αγαπη" παντοτε 24ωρο σπορ.

Αλλοι βλεπουν μονο καταστροφη, θανατο, τον διαβολο να κανει κουμαντο, οτι την βαψαμε, οτι ο Θεος λειπει διακοπες,
οτι εχει βγει στην συνταξη, οτι τα παρατησε και κανει κατι αλλο, και σκορπανε την απελπισια σκοτωνοντας ψυχες που παλευουν να ανθησουν, αντι να στηριξουν τον πλησιον που ισως παραπαιει, και ψαχνει και αυτος καπου να σταθει.

Αλλοι φορανε ρασο, και δη μοναχικο, και συμπεριφερονται σαν ακριβοθωρητες βεντετες του πενταγραμμου,
περικυκλωμενοι απο θαυμαστες, βασταζους και "πνευματικους" ακολουθους.

Και αλλα, εχω, ων ουκ εστιν αριθμος, ζωα μικρα μετα μεγαλων.

Και μεσα σε ολα αυτα, ενας π.Μυρων, ενας π.Ταδε, ενας π.Δεινα..

Ταπεινοι, ησυχοι, αναλωνονται και ξοδευονται ως θεαρεστα ολοκαυτωματα,
μακρια απο φωτα και φημη και αγρια εκμεταλλευση ψυχων και πορων,
αοκνοι διακονητες, και παραστατες του καθε συνανθρωπου, και συνοδοιπορου τους.

Ακριβως γιατι φορτωμενοι με πλουσια Χαρη, ως καρπο του προσωπικου τους αιματινου αγωνα,
μπορουν αληθινα και υποστατικα, οχι ψευτικα και δηθεν, να βλεπουν ισοτιμα, τον καθε εναν και καθε μια,
σαν ομοιοπαθη ψυχουλα που προσπαθει να κρατηθει απο το κρασπεδο του ιματιου του Χριστου,
ινα θεραπευθει απο την ροη του αιματος της αστοχιας και της αδιεξοδης θεωρησης ζωης που κληρονομησε, η εχτισε.

Ομως, περα απο την καταντια, την πνευματικη ερημο που ισως ολοενα μεγαλωνει,
και περα απο τις κρυμμενες για πολλους οασεις που ακουνε στο ονομα π.Μυρων, η π.Ταδε,
ας δουμε και τον λογο που λεει ο ιδιος ο Κυριος,
για τα ωφελιμα χορτα και τα ζιζανια μεσα στον συμπαντα κοσμο, αρα και τον εκκλησιαστικο:

Αλλην παραβολὴν παρέθηκεν αὐτοῖς λέγων·
ὡμοιώθη ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν ἀνθρώπῳ σπείραντι καλὸν σπέρμα ἐν τῷ ἀγρῷ αὐτοῦ·
ἐν δὲ τῷ καθεύδειν τοὺς ἀνθρώπους ἦλθεν αὐτοῦ ὁ ἐχθρὸς καὶ ἔσπειρε ζιζάνια ἀνὰ μέσον τοῦ σίτου καὶ ἀπῆλθεν.
ὅτε δὲ ἐβλάστησεν ὁ χόρτος καὶ καρπὸν ἐποίησε, τότε ἐφάνη καὶ τὰ ζιζάνια.
προσελθόντες δὲ οἱ δοῦλοι τοῦ οἰκοδεσπότου εἶπον αὐτῷ· κύριε, οὐχὶ καλὸν σπέρμα ἔσπειρας ἐν τῷ σῷ ἀγρῷ;
πόθεν οὖν ἔχει ζιζάνια;
ὁ δὲ ἔφη αὐτοῖς· ἐχθρὸς ἄνθρωπος τοῦτο ἐποίησεν.
οἱ δὲ δοῦλοι εἶπον αὐτῷ· θέλεις οὖν ἀπελθόντες συλλέξωμεν αὐτά;
ὁ δὲ ἔφη· οὔ, μήποτε συλλέγοντες τὰ ζιζάνια ἐκριζώσητε ἅμα αὐτοῖς τὸν σῖτον·
ἄφετε συναυξάνεσθαι ἀμφότερα μέχρι τοῦ θερισμοῦ, καὶ ἐν καιρῷ τοῦ θερισμοῦ ἐρῶ τοῖς θερισταῖς·
συλλέξατε πρῶτον τὰ ζιζάνια καὶ δήσατε αὐτὰ εἰς δέσμας πρὸς τὸ κατακαῦσαι αὐτά,
τὸν δὲ σῖτον συναγάγετε εἰς τὴν ἀποθήκην μου.

Κατα Ματθαιον Κ13, 24-30

Οποτε, ας μεινουμε εκει, και θα βρει ακρη ο Κυριος.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ιερομόναχος γ. Μυρων (Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας)

Δημοσίευση από aposal »

stathis73 έγραψε:Βασιλη ο παπα Μυρων ειναι για μενα ο κορυφαίος πνευματικός οσον αφορα την εκκλησιαστική οικονομία, οτι και να του πεις, οσο σοβαρο και να ειναι φεύγεις σαν πουλάκι απο τον γέροντα αυτον
Αυτό το βεβαιώνω κι εγώ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”