Τι πρέπει να έχουμε κατά νου πριν παντρευτούμε;

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Τι πρέπει να έχουμε κατά νου πριν παντρευτούμε;

Δημοσίευση από toula »

Nαι Διονύση... τόσο απλό !!! :8
theodorosuper
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am

Re: Τι πρέπει να έχουμε κατά νου πριν παντρευτούμε;

Δημοσίευση από theodorosuper »

Αδελφοί,

ποτέ δεν μιλώ από του εαυτού μου. Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν ξέρω τίποτα, και είμαι απλά ένας αμαρτωλός άνθρωπος. Και αυτό δεν είναι ταπεινολογία, είναι η πραγματικότητα.

Ό,τι λέω είναι ακριβή μεταφορά των λόγων των αγίων Πατέρων.

Αδελφέ filotas, Η παρθενία, και συνεπώς ο μοναχισμός, είναι ανώτερος από τον γάμο, και αυτό το λένε οι Πατέρες αδελφέ μου, όχι εγώ.
Ότι σώζεσαι μέσω του γάμου είναι αναμφισβήτητο. Αλλά, το πιο από τα 2 είναι ανώτερο, το έχουν ήδη πει οι Άγιοι Πατέρες. Ο μοναχισμός και η παρθενία είναι ανώτερα του γάμου.
Επίσης, οι πατέρες δεν μιλούν ότι κάνουν κακό όσοι λένε ότι η παρθενία είναι ανώτερη από το γάμο. Λένε ότι κάνουν κακό όσοι "Βδελύσονται" τον γάμο. Κάτι το οποίο είναι τελείως διαφορετικό.
Τα γιατί και τα πως ο μοναχισμός και η παρθενία είναι ανώτερα το εξηγούν οι Πατέρες επίσης, και είναι μεγάλη κουβέντα.

Επίσης, αδελφέ filotas, το ότι ο γάμος είναι μεταπτωτικό μόνο φαινόμενο μας το λένε επίσης οι άγιοι Πατέρες, όχι εγώ, και συγκεκριμένα ο Άγιος Χρυσόστομος.

"Λέγει ο άγιος Χρυσόστομος ότι ο γάμος είναι μεν μεταπτωτικός θεσμός, γιατί στον παράδεισο δεν υπήρχε, αλλά «σφόδρα χρήσιμος και αναγκαίος» μετά την πτώση (Ε.Π.Ε.29,522). Γι’ αυτό, ο Θεός, που προγνώριζε την εξέλιξη των ανθρώπων, έλαβε μέριμνα εκ των προτέρων και εποίησε τον άνθρωπον άρσεν και θήλυ, ακριβώς για να διορθώσει τις καταστροφικές συνέπειες του προπατορικού αμαρτήματος".

Δεν υπήρχε γάμος πριν την πτώση, και ούτε θα υπάρχει γάμος όπως μας λέει ο Κύριος, "Διότι εις την ανάστασιν ούτε οι άνδρες νυμφεύονται, ούτε οι γυναίκες υπανδρεύονται, αλλά είναι όλοι σαν άγγελοι του Θεού στον ουρανόν." (Κατα Ματθαίον 22:30), για όσους πάνε στον παράδεισο.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τι πρέπει να έχουμε κατά νου πριν παντρευτούμε;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δηλαδη εμεις που μιλαμε και απο εαυτου μας, κανουμε κατι κακο ας πουμε;

Αμα ειναι ετσι, να βαζουμε μονο copy-paste κειμενα, να το κανουμε πινακα ανακοινωσεων εδω.

Φορουμ εχουμε.
Μιλαμε και εκτιθεμεθα ολοι, με τα λαθη και τις ελλειψεις μας,
αλλα μιλαμε ομως, παντοτε προς δοξαν Θεου.

Οποτε, Θεοδωρε, ακουσε φιλτατε και αγαπητε.

Εχεις κολλησει με τον λογισμο σου, οτι ο μοναχισμος ειναι ανωτερος.
Ενταξει αυτο το εχουν παθει πολλοι, αλλα το ξεπερνανε με τον καιρο.

Ομως πρεπει μαθεις οχι μονο να γραφεις, αλλα και να διαβαζεις τους αλλους.

Σου ειπα και πριν οτι αυτο καταδικαζεται απο την Εκκλησια.
Το κανουν πολλοι απο ενθουσιασμο. Ειναι λαθος. Δεν οδηγει πουθενα.


Δηλαδη το να υποτιμα καποιος συνειδητα ενα θεσμο, ευλογημενο απο τον Θεο, εναντι καποιου αλλου.
Αυτο μονο μπερδεμα και συγχυση φερνει στον νου και την καρδια.

To να θεωρει καποιος τον γαμο, σαν αναγκαιο "κακο", ειναι ευθεως αιρεση. Τελος.

Εαν δεν υπηρχε γαμος, δεν θα ειμασταν εδω να λεμε το κοντο και το μακρυ μας.

Δεν ξερω πως το βλεπεις αυτο, σαν αναγκαιο κακο, η σαν ευλογια Θεου;

Μπορεις να εχεις τον λογισμο σου, ενταξει σεβαστο,
αλλα δεν μπορεις να τον επιβαλλεις σε αλλους.

Διαλεξε εσυ τον δρομο σου, και βαδισε τον.
Εαν εισαι μεταξυ των δυο, παλι δικαιωμα σου ειναι.

Οτι θες κανε, αλλα δεν εισαι σε θεση, να μας πεις ποιο ειναι ανωτερο και κατωτερο,
γιατι πολυ απλα κανενα ΔΕΝ ειναι ανωτερο και κατωτερο.

Το να σωθεις ειναι το ανωτερο, και το να αστοχησεις (μη γενοιτο), ειναι το κατωτερο.

Αυτα και νομιζω δεν εχει νοημα να επανερχομαστε επι τα ιδια.

Ανοιχτες θυρες παραβιαζουμε.
Κανονικα αυτη η συζητηση ειναι εντελως περιττη.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να έχουμε κατά νου πριν παντρευτούμε;

Δημοσίευση από filotas »

Πῶς ἀπήντησαν οἱ Γέροντες Πορφύριος καὶ Παΐσιος στὸ δίλημμα γάμος ἢ παρθενία

Εικόνα

Σ' ένα φίλο, πού αντιμετώπιζε δίλημμα γάμου ή παρ­θενίας, ο Γέροντας Πορφύριος πρόσφερε πολλές προοπτικές σωτηρίας και τον απάλλαξε από το άγχος του διλήμ­ματος, πριν ακόμη διαλέξει οτιδήποτε, λέγοντάς του:

«Μην ταλαιπωρείσαι άδικα, καταπιέζοντας τον εαυτό σου ν' αποφασίσεις τώρα να διαλέξεις. Άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο από την επίμονη αυτή σκέψη και δώσε όλη την προσοχή σου, πώς να αγαπήσεις το Χριστό, που σε αγαπά. Όλα τού Χριστού είναι, παρελθόν, παρόν και μέλλον μας, όπου φανερώνεται η Πρόνοιά Του, μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια της ζωής μας.

Μπορεί να κάνεις οικογένεια, μπορεί να πας όπου σου αρέσει να αφιερωθείς. Μπορεί όμως και να μην κάνεις τίποτε απ' αυτά, να μείνεις στο σπίτι σου, όπως είσαι τώρα. Πάλι σώζεσαι, φτάνει ν' αγαπάς το Χριστό. Ο Χριστός θα φέρει τη λύση πού σου ταιριάζει περισσότερο, που θα μιλήσει καθαρά στην ψυχή σου. Μη στενοχωρείσαι. Και τώρα επάνω στο δρόμο του Χριστού είσαι».

Εικόνα

(και ο Γέροντας Παΐσιος)

- Γέροντα, τί πρέπει νὰ ἀπάντηση κανεὶς σὲ νέα παιδιὰ ποῦ ρωτοῦν ἂν ἢ μοναχικὴ ζωὴ εἶναι ἀνώτερη ἀπὸ τὴν ἔγγαμη;

Κατ' ἀρχὰς πρέπει νὰ τοὺς δώσει νὰ καταλάβουν ποιὸς εἶναι ὃ προορισμὸς τοῦ ἀνθρώπου καὶ ποιὸ εἶναι τὸ νόημα τῆς ζωῆς. Ὕστερα νὰ τοὺς ἐξήγηση ὅτι καὶ οἱ δύο δρόμοι ποὺ ἔχει χαράξει ἢ Ἐκκλησία μᾶς εἶναι εὐλογημένοι, γιατί καὶ οἱ δύο μποροῦν νὰ τοὺς ὁδηγήσουν στὸν Παράδεισο, ἂν ζήσουν κατὰ Θεόν.

Ἂς ὑποθέσουμε ὅτι δύο ἄνθρωποι ξεκινοῦν νὰ πᾶνε σὲ ἕνα Προσκύνημα. Ὃ ἕνας πηγαίνει μὲ τὸ λεωφορεῖο ἀπὸ τὸν δημόσιο δρόμο καὶ ὃ ἄλλος πηγαίνει μὲ τὰ πόδια ἀπὸ κάποιο μονοπάτι. Καὶ οἱ δύο ὅμως ἔχουν τὸν ἴδιο σκοπό. Ὃ Θεὸς καὶ τὸ ἕνα τὸ χαίρεται καὶ τὸ ἄλλο τὸ θαυμάζει. Κακὸ εἶναι, ὅταν αὐτὸς ποὺ πάει ἀπὸ τὸ μονοπάτι κατακρίνει μέσα τοῦ τὸν ἄλλον, ποὺ πάει ἀπὸ τὸν δημόσιο δρόμο, ἢ καὶ τὸ ἀντίστροφο.

Πηγή: http://ahdoni.blogspot.gr/2013/04/blog-post_7031.html
theodorosuper
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am

Re: Τι πρέπει να έχουμε κατά νου πριν παντρευτούμε;

Δημοσίευση από theodorosuper »

Filotas,

όποιος ομιλεί από τον εαυτό του, έχει υπερηφάνεια. Δεν ομιλώ με copy/paste όπως ειρωνικά περιγράφεις...
Κάνω υπακοή σε αυτά που λένε οι πατέρες.
Και νομίζω ότι έχεις πολύ υπερηφάνεια αδελφέ για να μιλάς με τέτοιο τρόπο.

Οι άγιοι πατέρες μίλησαν ήδη περί ΑΝΩΤΕΡΩΤΗΤΑΣ του μοναχισμού από τον γάμο. Αυτό θα το ήξερες αν είχες διαβάσει λίγο και δεν έβγαζες απλά γνώμες από τον εαυτό σου. Και δεν υποτιμώ τον γάμο. Οδός σωτηρίας είναι και αυτός. Δεν κατακρίνω. Δεν υποτιμώ. Από το καλό υπάρχει και το καλύτερο όμως.

(Απόσπασμα από την εισαγωγή του Επισκόπου Κάλλιστου Διοκλείας για το βιβλίο "Έγγαμοι Άγιοι")

"Είναι αλήθεια ότι οι Πατέρες, τόσο οι Έλληνες όσο και οι Λατίνοι, δηλώνουν συχνά ότι η μοναχική κλήση - νοητή ως "αγγελική" ή εσχατολογική προσδοκώμενη κατάσταση μετά την ανάσταση ( βλ. κατά Μάρκον 12:25, κατά Λουκά 20:3-36) είναι εγγενώς ανώτερη από την έγγαμη κατάσταση. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κι ο γάμος δεν είναι "τίμιος εν πάσι". "

Τώρα εσύ, αν θέλεις να πιστεύεις τα δικά σου, δικαίωμά σου, αλλά μην πιστεύεις τουλάχιστον ότι έχεις και δίκιο.
Και μην το παίζεις ότι δεν έπρεπε δήθεν να το συζητάμε αυτό κανονικά. Πρώτον, με τόση υπερηφάνεια, χριστιανοί δεν ομιλούν,
και δεύτερον, μάλλον πρέπει να το συζητάμε γιατί δεν ξέρεις τι είπαν οι Πατέρες και επιμένεις εγωιστικά στη γνώμη σου.
Και δεν είναι θέμα επιβολής. Ή πιστεύουμε στους αγίους πατέρες, ή στα δικά μας.
Εγώ πιστεύω στα λεγόμενα των Αγίων Πατέρων.
Εκτός, αν μέσα στην υπερηφάνειά σου, πιστευεις ότι ξέρεις πιο πολλά από τους Άγιους Πατέρες...
Ίσως συμβαίνει κάτι τέτοιο...
Δεν θα είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που βάζει την γνώμη του σε ανώτερο βαθμό από αυτήν των αγίων....
theodorosuper
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am

Re: Τι πρέπει να έχουμε κατά νου πριν παντρευτούμε;

Δημοσίευση από theodorosuper »

Φυσικά οπως λέει ο γέροντας Παϊσιος και ο γάμος και η παρθενία είναι ευλογημένα. Δεν αντιλέγει κανείς.
Όμως περί ανωτερώτητος της παρθενίας, αμέτρητα τα κείμενα από τους Πατέρες.


"Σαρκική ἐπιθυμία καί σκοποί τοῦ γάμου, κατά τόν ἱερόν Χρυσόστομον"

Ἡ σκέψις καί ἡ θέσις τοῦ ἱ. Χρυσοστόμου ἔναντι τοῦ γάμου γενικῶς καί τῶν σκοπῶν αὐτοῦ εἰδικώτερον διατυπώνονται εἰς πλεῖστα τῶν συγγραμμάτων του, δύνανται δέ νά χαρακτηρισθοῦν ὡς λίαν προοδευτικαί καί ρηξικέλευθοι. Καίτοι ὁ ἱ. Πατήρ εἰς τά ἔργα τῆς νεότητός του καί δή εἰς τό «Περί Παρθενίας», ἐξαίρει τήν παρθενίαν, ὡς ἰδανικώτερον τρόπον ζωῆς, ἐν τούτοις ἐπανειλημμένως εἰς τά συγγράμματά του καί δή ἐκεῖνα τῆς ὡριμότητός του, ἀσχολεῖται ἐκτενῶς μέ τό θέμα τοῦ γάμου,
ἀκολουθῶν πιστῶς τόν Ἀπ. Παῦλον, ἔχει μάλιστα ἀφιερώσει καί ὁλοκλήρους μελέτας του εἰς σημαντικάς πτυχάς τοῦ θέματος τούτου


Και πόσα ακόμα κείμενα υπάρχουν από τους Αγίους Πατέρες που δείχνουν ότι ΤΙΜΙΑ μεν και τα 2, και ο γάμος και η παρθενία, ανώτερη όμως η παρθενία.
Δικαίωμά βέβαια του καθενός να πιστεύει ο,τι θέλει.
Εγώ πάντως θα πιστέψω τους Αγίους Πατέρες και θα κάνω ταπείνωση σε αυτούς.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τι πρέπει να έχουμε κατά νου πριν παντρευτούμε;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βρε Θεοδωρε, δεν πας να βαλεις το σχημα,
να ησυχασουμε και εμεις, να αναπαυθει και ο λογισμος σου;

Με τοσο ζηλο, σαν πυραυλος θα πας στην καλογερικη αδελφε μου. Σοβαρα μιλαω.
Και να ευχεσαι και για εμας τους αμαρτωλους εδω, που μπλεξαμε με τις παντρειες, και παμε για απωλεια...

Ειρηνευσε και ολα θα γινουν.

Καταρχην τελεις εν συγχυσει καθως συνεχως μπερδευεις το προσωπο με το οποιο διαλεγεσαι.

Εγω σου γραφω, στην ΜΙΧΣ, και στον filotas, απευθυνεσαι.
Σου ξαναγραφω, παλι τον filotas, εγκαλεις... Ελεος!

Εαν εγω εχω οπως λες, υπερηφανεια, που φυσικα και εχω, εχεις δικιο,
καθοτι πληρως αρχαριος και αφωτιστος ακομη, ειμαι,
εσυ που σου μιλανε ενας και δυο και τρεις αδερφοι, με επιχειρηματα,
και δεν καταλαβαινεις τιποτα , τι πρεπει να εχεις αγαπητε μου;

Και εν πασει περιπτωσει, εσυ που γνωριζεις τους Πατερες και την καλογερικη,
θα μου πεις που αναφερουν οτι ακομα και αυτος που εχει αποκτησει ταπεινωση κατα δυναμη,
πρεπει αφενος να κατηγορει τους αδελφους του για υπερηφανεια,
αφετερου δε, να αφηνει ενωπιον ολων να φαινεται οτι εχει την ταπεινωση ο ιδιος;


Δεν ξερω, εσυ ξερεις.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Τι πρέπει να έχουμε κατά νου πριν παντρευτούμε;

Δημοσίευση από stathis73 »

Οταν πρωτο άρχισα να πηγαίνω στο Αγιον Ορος και ειχα την χαρα και την ώθηση απο τον καλό Θεό στο ξεκίνημα της πνευματικής ζώς, μεταξύ αλλων έλεγα στην μητέρα μου την συγχωρεμένη, "oι βασιλεία των Ουρανών βιάζεται και βιασταί αρπάζουσιν αυτήν. ", εε αφου την εσκασα την γυναικα με τις εξυπνάδες μου γυρνάει και μου λέει,..........."ξερεις παιδι μου ποιος ειναι ο σκοπός της ζωής μας;;"................. :? εγω λιγο μπερδεύτηκα-ξαφνιάστηκα απο αυτην την "απλη" για το μικρο μου το μυαλό ερώτηση και της απαντώ............." εε ποιος ειναι ρε μανα..........να κάνει κάποιος οικογένεια-παιδία κ.τ.λ"................μου απαντά "οχι παιδι μου σκοπός του ανθρώπου ειναι να συναντήσουμε τον Δημιουργό μας, τον τρόπο βρές τον εσυ, θα ειναι μεσω του μοναχισμού, μέσω του γάμου, κατα μόνας;...............βρές εσυ αυτό που σου ταιριάζει και μετα ακολούθα τον τρόπο που μας δίδαξε ο ιδιος ο Κύριος μας και σε όποιο δρόμο και να μπείς να ξες οτι βασικό συστατικό για να φτάσεις στον προορισμό της Ανω Ιερουσαλήμ ειναι η αδιάκριτη ΑΓΑΠΗ..............................................εγω σαφώς και πήρα το μαθημα μου και ξανα :mrgreen: δεν την ενόχλησα με τις "θεολογίες μου" παρα ζητούσα πάντα την συμβουλή της.


Τις Θεός μέγας ως ο Θεός ημών.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να έχουμε κατά νου πριν παντρευτούμε;

Δημοσίευση από filotas »

Λέει ο Απόστολος Παύλος:

"Κεφάλαιο ζ΄
Προς ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ Α’
1 Περί δε ών εγράψατέ μοι, καλόν ανθρώπω γυναικός μη άπτεσθαι· 2 διά δε τας πορνείας έκαστος την εαυτού γυναίκα εχέτω, και εκάστη τον ίδιον άνδρα εχέτω. 3 τή γυναικί ο ανήρ την οφειλομένην εύνοιαν αποδιδότω, ομοίως δε και η γυνή τώ ανδρί. 4 η γυνή τού ιδίου σώματος ουκ εξουσιάζει, αλλ' ο ανήρ· ομοίως δε και ο ανήρ τού ιδίου σώματος ουκ εξουσιάζει, αλλ' η γυνή. 5 μη αποστερείτε αλλήλους, ει μη τι αν εκ συμφώνου προς καιρόν, ίνα σχολάζητε τή νηστεία και τή προσευχή και πάλιν επί το αυτό συνέρχησθε, ίνα μη πειράζη υμάς ο σατανάς διά την ακρασίαν υμών. 6 τούτο δε λέγω κατά συγγνώμην, ου κατ' επιταγήν. 7 θέλω γάρ πάντας ανθρώπους είναι ως και εμαυτόν· αλλ' έκαστος ίδιον χάρισμα έχει εκ Θεού, ός μέν ούτως, ός δε ούτως. 8 Λέγω δε τοίς αγάμοις και ταίς χήραις, καλόν αυτοίς εστιν εάν μείνωσιν ως καγώ. 9 ει δε ουκ εγκρατεύονται, γαμησάτωσαν· κρείσσον γάρ εστι γαμήσαι ή πυρούσθαι. 10 τοίς δε γεγαμηκόσι παραγγέλλω, ουκ εγώ, αλλ' ο Κύριος, γυναίκα από ανδρός μη χωρισθήναι· 11 εάν δε και χωρισθή, μενέτω άγαμος ή τώ ανδρί καταλλαγήτω· και άνδρα γυναίκα μη αφιέναι. 12 τοίς δε λοιποίς εγώ λέγω ουχ ο Κύριος· εί τις αδελφός γυναίκα έχει άπιστον, και αυτή συνευδοκεί οικείν μετ' αυτού, μη αφιέτω αυτήν· 13 και γυνή εί τις έχει άνδρα άπιστον, και αυτός συνευδοκεί οικείν μετ' αυτής, μη αφιέτω αυτόν. 14 ηγίασται γάρ ο ανήρ ο άπιστος εν τή γυναικί, και ηγίασται η γυνή η άπιστος εν τώ ανδρί· επεί άρα τα τέκνα υμών ακάθαρτά εστι, νύν δε άγιά εστιν. 15 ει δε ο άπιστος χωρίζεται, χωριζέσθω. ου δεδούλωται ο αδελφός ή η αδελφή εν τοίς τοιούτοις. εν δε ειρήνη κέκληκεν ημάς ο Θεός. 16 τι γάρ οίδας, γύναι, ει τον άνδρα σώσεις; ή τι οίδας, άνερ, ει την γυναίκα σώσεις; 17 ει μη εκάστω ως εμέρισεν ο Θεός, έκαστον ως κέκληκεν ο Κύριος, ούτως περιπατείτω. και ούτως εν ταίς εκκλησίαις πάσαις διατάσσομαι. 18 περιτετμημένος τις εκλήθη; μη επισπάσθω. εν ακροβυστία τις εκλήθη; μη περιτεμνέσθω. 19 η περιτομή ουδέν εστι, και η ακροβυστία ουδέν εστιν, αλλά τήρησις εντολών Θεού. 20 έκαστος εν τή κλήσει ή εκλήθη, εν ταύτη μενέτω. 21 δούλος εκλήθης; μη σοι μελέτω· αλλ' ει και δύνασαι ελεύθερος γενέσθαι, μάλλον χρήσαι. 22 ο γάρ εν Κυρίω κληθείς δούλος απελεύθερος Κυρίου εστίν· ομοίως και ο ελεύθερος κληθείς δούλός εστι Χριστού. 23 τιμής ηγοράσθητε· μη γίνεσθε δούλοι ανθρώπων. 24 έκαστος εν ώ εκλήθη, αδελφοί, εν τούτω μενέτω παρά Θεώ. 25 Περί δε των παρθένων επιταγήν Κυρίου ουκ έχω, γνώμην δε δίδωμι ως ηλεημένος υπό Κυρίου πιστός είναι. 26 νομίζω ούν τούτο καλόν υπάρχειν διά την ενεστώσαν ανάγκην, ότι καλόν ανθρώπω το ούτως είναι. 27 δέδεσαι γυναικί; μη ζήτει λύσιν· λέλυσαι από γυναικός; μη ζήτει γυναίκα· 28 εάν δε και γήμης, ουχ ήμαρτες· και εάν γήμη η παρθένος, ουχ ήμαρτε· θλίψιν δε τή σαρκί έξουσιν οι τοιούτοι· εγώ δε υμών φείδομαι. 29 τούτο δε φημι, αδελφοί, ο καιρός συνεσταλμένος το λοιπόν εστιν, ίνα και οι έχοντες γυναίκας ως μη έχοντες ώσι, 30 και οι κλαίοντες ως μη κλαίοντες, και οι χαίροντες ως μη χαίροντες, και οι αγοράζοντες ως μη κατέχοντες, 31 και οι χρώμενοι τώ κόσμω τούτω ως μη καταχρώμενοι· παράγει γάρ το σχήμα τού κόσμου τούτου. 32 θέλω δε υμάς αμερίμνους είναι. ο άγαμος μεριμνά τα τού Κυρίου, πώς αρέσει τώ Κυρίω· 33 ο δε γαμήσας μεριμνά τα τού κόσμου, πώς αρέσει τή γυναικί. 34 μεμέρισται και η γυνή και η παρθένος. η άγαμος μεριμνά τα τού Κυρίου, ίνα ή αγία και σώματι και πνεύματι· η δε γαμήσασα μεριμνά τα τού κόσμου, πώς αρέσει τώ ανδρί. 35 τούτο δε προς το υμών αυτών συμφέρον λέγω, ουχ ίνα βρόχον υμίν επιβάλω, αλλά προς το εύσχημον και ευπάρεδρον τώ Κυρίω απερισπάστως. 36 Ει δε τις ασχημονείν επί την παρθένον αυτού νομίζει, εάν ή υπέρακμος, και ούτως οφείλει γίνεσθαι, ό θέλει ποιείτω· ουχ αμαρτάνει· γαμείτωσαν. 37 ός δε έστηκεν εδραίος εν τή καρδία, μη έχων ανάγκην, εξουσίαν δε έχει περί τού ιδίου θελήματος, και τούτο κέκρικεν εν τή καρδία αυτού, τού τηρείν την εαυτού παρθένον, καλώς ποιεί. 38 ώστε και ο εκγαμίζων καλώς ποιεί, ο δε μη εκγαμίζων κρείσσον ποιεί. 39 Γυνή δέδεται νόμω εφ' όσον ζή ο ανήρ αυτής· εάν δε κοιμηθή ο ανήρ αυτής, ελευθέρα εστίν ώ θέλει γαμηθήναι, μόνον εν Κυρίω. 40 μακαριωτέρα δε εστιν εάν ούτω μείνη, κατά την εμήν γνώμην· δοκώ δε καγώ Πνεύμα Θεού έχειν."


Προτείνει ο Απόστολος, όποιος μπορεί, να επιλέξει τον μοναχικό βίο αντί του έγγαμου, χωρίς όμως να αναφέρει πουθενά σε όλο το κεφάλαιο αυτό, ότι ο μοναχισμός είναι ανώτερος του Γάμου. Τότε γιατί το προτείνει, μα είναι ξεκάθαρο για λιγότερες θλίψεις και αμερμνία.

Το ίδιο και ο ίδιος ο Κύριος λέγει στους μαθητές του: "9 λέγω δε υμίν ότι ός αν απολύση την γυναίκα αυτού μη επί πορνεία και γαμήση άλλην, μοιχάται· και ο απολελυμένην γαμήσας μοιχάται. 10 λέγουσιν αυτώ οι μαθηταί αυτού· Ει ούτως εστίν η αιτία τού ανθρώπου μετά της γυναικός, ου συμφέρει γαμήσαι. 11 ο δε είπεν αυτοίς· Ου πάντες χωρούσι τον λόγον τούτον, αλλ' οίς δέδοται· 12 εισί γάρ ευνούχοι οίτινες εκ κοιλίας μητρός εγεννήθησαν ούτω· και εισίν ευνούχοι οίτινες ευνουχίσθησαν υπό των ανθρώπων, και εισίν ευνούχοι οίτινες ευνούχισαν εαυτούς διά την βασιλείαν των ουρανών. ο δυνάμενος χωρείν χωρείτω." (Ματθ. ιθ' 9-12)

Οι μαθητές λένε στον Κύριο, ότι δεν συμφέρει να παντρεύεται κάποιος, αφού έτσι δένεται οριστικά με μία γυναίκα και δεν μπορεί να τη χωρίσει παρά μόνο για λόγους πορνείας, και ο Κύριος συμφωνεί (ότι δηλαδή δεν συμφέρει), αλλά τονίζει ότι αυτό μπορούν να το κάνουν (να μην παντρεύονται) μόνο όσοι έχουν το χάρισμα.

Συμπέρασμα, για όποιον/α έχει την κλίση και μπορεί με την αγάπη του Χριστού ν' αντιμετωπίσει του σαρκικούς πειρασμούς ισοβίως χωρίς να έχει ανάγκη από σύζυγο, είναι προτιμότερο να στρέφεται στον μοναχισμό για να έχει έτσι περισσότερο χρόνο ν' ασχολείται με τα πνευματικά του καθήκοντα παρά με τις βιοτικές μέριμνες.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Τι πρέπει να έχουμε κατά νου πριν παντρευτούμε;

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

stathis73 έγραψε:Οταν πρωτο άρχισα να πηγαίνω στο Αγιον Ορος και ειχα την χαρα και την ώθηση απο τον καλό Θεό στο ξεκίνημα της πνευματικής ζώς, μεταξύ αλλων έλεγα στην μητέρα μου την συγχωρεμένη, "oι βασιλεία των Ουρανών βιάζεται και βιασταί αρπάζουσιν αυτήν. ", εε αφου την εσκασα την γυναικα με τις εξυπνάδες μου γυρνάει και μου λέει,..........."ξερεις παιδι μου ποιος ειναι ο σκοπός της ζωής μας;;"................. :? εγω λιγο μπερδεύτηκα-ξαφνιάστηκα απο αυτην την "απλη" για το μικρο μου το μυαλό ερώτηση και της απαντώ............." εε ποιος ειναι ρε μανα..........να κάνει κάποιος οικογένεια-παιδία κ.τ.λ"................μου απαντά "οχι παιδι μου σκοπός του ανθρώπου ειναι να συναντήσουμε τον Δημιουργό μας, τον τρόπο βρές τον εσυ, θα ειναι μεσω του μοναχισμού, μέσω του γάμου, κατα μόνας;...............βρές εσυ αυτό που σου ταιριάζει και μετα ακολούθα τον τρόπο που μας δίδαξε ο ιδιος ο Κύριος μας και σε όποιο δρόμο και να μπείς να ξες οτι βασικό συστατικό για να φτάσεις στον προορισμό της Ανω Ιερουσαλήμ ειναι η αδιάκριτη ΑΓΑΠΗ..............................................εγω σαφώς και πήρα το μαθημα μου και ξανα :mrgreen: δεν την ενόχλησα με τις "θεολογίες μου" παρα ζητούσα πάντα την συμβουλή της.


Τις Θεός μέγας ως ο Θεός ημών.
Ας έχεις πάντα! πάντα την ευχούλα της Μακεδόνα!

Με "δυο" λόγια είπες πολλά! Δόξα τω Θεώ!

Ο Κύριος ας την αναπαύει την καλή σου μητέρα κι εσένα ας σε προστατεύει η Παναγιά μας οικογενειακώς με τις πρεσβείες της!

<< Η μάνα εν κρύο νερόν και σο ποτήρ’ κε μπαίν’
....
Η μάνα εν βράχος, η μάνα εν ρασίν
Σον δύσκολον την ώρα σ’ , μανίτσα θα τσαείς >>
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”