Σπανουδάκης: Πιστέψτε και μην φοβάστε

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Georgios1
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2013 9:07 pm

Σπανουδάκης: Πιστέψτε και μην φοβάστε

Δημοσίευση από Georgios1 »

Εικόνα

Έρχονται δύσκολοι καιροί, απ’ όλες τις μεριές θα μας χτυπάνε. Και θα αντέξουν μόνο αυτοί, πού μάθανε νωρίς να αγαπάνε.

Θέτω, ένα δικό μου προσωπικό δίλημμα. Η στάση μου στην σημερινή πραγματικότητα, ως Έλληνα και Χριστιανού ορθόδοξου, πιά πρέπει νάναι; Η προσευχή η το μαχαίρι;
Μέσα μου, δυό πρόσωπα παλεύουν.Τό ένα, μου ζητάει να πολεμήσω, όλους αυτούς που χρόνια τώρα καταστρέφουν, ότι και όσους αγαπάω.
Τό άλλο μου ζητάει να τούς αγαπήσω, ακόμα κι άν με σταυρώνουν.
Η ευτυχής, “δυστυχία” τού Χριστιανού, είναι ότι πρέπει πάντα και σε κάθε του δίλημμα, να σκέφτεται: Τί θά ‘κανε ο Χριστός στή θέση μου;
Λίγο αν Τόν πιστεύεις και ξέρεις τα όσα είπε και κυρίως όσα είναι, τό δίλημμα απαντιέται.
Θέλει πολύ περισσότερη δύναμη, το να αγαπάς, απο το να μισείς.
Τό να υπομένεις την αδικία, απο το να εκδικείσαι.
Τό να συγχωρείς καί να συμπονάς, τον εκτελεστή σου.
Αλλά κυρίως θέλει ακλόνητη πίστη στόν Χριστό καί τούς αρχαγγέλους Του, πού είναι καθημερινά δίπλα μας και δίνουν, τίς δικές μας μάχες.
Πιστέψτε με και μην φοβάστε.
Είναι πολύ περισσότεροι και δυνατώτεροι οί φωτεινοί άγγελοι τού Θεού, από τούς ήδη ηττημένους και πανικόβλητους, άγγελους του σκότους και τούς γήινους εκπροσώπους τους.
Τελικά απαντάω ως εξής στο δίλημμα: Μαζί σου Χριστέ μου. Μόνο δυνάμωσε την φτωχή μου πίστη καί δείξε μου για λίγο τίς ουράνιες δυνάμεις Σου, να παρηγορηθώ καί να πάρω το κουράγιο και την δύναμη που χρειάζομαι για να συνεχίσω. Αμήν!

Σταμάτης Σπανουδάκης

http://puzzleen.wordpress.com/2013/08/0 ... #more-3500
Εικόνα «Ταις πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς»
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Σπανουδάκης: Πιστέψτε και μην φοβάστε

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Georgios1 έγραψε:Θέτω, ένα δικό μου προσωπικό δίλημμα. Η στάση μου στην σημερινή πραγματικότητα, ως Έλληνα και Χριστιανού ορθόδοξου, πιά πρέπει νάναι; Η προσευχή η το μαχαίρι;
Μέσα μου, δυό πρόσωπα παλεύουν.Τό ένα, μου ζητάει να πολεμήσω, όλους αυτούς που χρόνια τώρα καταστρέφουν, ότι και όσους αγαπάω.
Τό άλλο μου ζητάει να τούς αγαπήσω, ακόμα κι άν με σταυρώνουν.
Georgios1 έγραψε:Θέλει πολύ περισσότερη δύναμη, το να αγαπάς, απο το να μισείς.
Τό να υπομένεις την αδικία, απο το να εκδικείσαι.
Τό να συγχωρείς καί να συμπονάς, τον εκτελεστή σου.
Από Αγάπη πολεμάει κανείς τους καταστροφείς..

Ο καλόγηρος Σαμουήλ, όταν ανατίναξε την πυριταδοποθήκη στο Κούγκι, μισούσε τάχα τους αντιπάλους??
Όχι βέβαια....

Δεν είναι οι άνθρωποι από μόνοι τους που καταστρέφουν, αλλά η έλλειψη της εντός τους Αγάπης και ο τυφλός εγωισμός τους..

Ο μόνος τρόπος να νικήσεις τον εχθρό, είναι να τον αγαπήσεις βαθειά και αυτή η Αγάπη σου να πολεμήσει λυσσαλέα όχι τον άνθρωπο - εχθρό, αλλά το μίσος και τον εγωισμό που φωλιάζουν εντός του.. Αυτοί είναι οι μοναδικοί εχθροί..

Και τότε η νίκη είναι βέβαιη και δεδομένη..
Γιατί η Αγάπη είναι αήττητη..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”