<<"η αβάσταχτη ελαφρότητα του Ισλάμ"...>>

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: <<"η αβάσταχτη ελαφρότητα του Ισλάμ"...>>

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Διονύση μου, καπετάνιε, Μαρία, Δημήτρη ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας,
βλέπετε εγώ θεολογικά αλλά και γενικότερα γνωστικά χωλαίνω
και το μυαλό μου είναι κολλημένο και τρύπιο...
και δεν ξέρω μήτε καλα τα πράγματα αλλά ούτε και σκεπτομαι 100% σωστά.
ευχαριστώ πολύ όμως όλους σας αδελφοί! :smile: :smile: :smile:
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: <<"η αβάσταχτη ελαφρότητα του Ισλάμ"...>>

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

dimitrisgr έγραψε:
Captain Yiannis έγραψε:
ο Θεός είναι ένας και δε μίλησε ποτέ ούτε για σφαγές ούτε για εκδιώξεις ούτε για μισαλλοδοξίες...
Σεβαστέ, αν όταν λές ο Θεός είναι ένας ... εννοείς , ότι ο Θεός των Μουσουλμάνων και ο Τριαδικός Θεός είναι το ίδιο ,

... τότε οφείλω να ομολογήσω ότι κάνεις λάθος. :8


Και επιπλέον ... η εκκλησία του Χριστού ...

δ ε ν ε ί ν α ι θρη-σκεί-α

Κύριε ελέησον
Αγαπητέ Στέφανε με προβλημάτισε και μένα αυτό που λέει ο καπετάνιος,
μήπως θέλεις να πεις κάτι άλλο που δεν καταλάβαμε καλά;
δε καταλαβαινω με τι ακριβως τρομαζετε...γνωριζετε να υπαρχουν πολλοι και διαφορετικοι θεοι; μηπως καποιος δε καταλαβαινει οτι ο αδυναμος ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι αυτος που δινει διαφορετικες ερμηνείες;
αγνοεί κανείς ότι παιχνιδια της εξουσιας συντηρουν ανα τον κοσμο θρησκευτικες διαφορες λογω των οποιων συχνα γινονται πολεμοι...

προσεξτε , δεν ειμαι αιρετικος , δεν αμφιβαλλω για τον ενα και τριαδικο θεο... ειναι δυσκολη η θεση μου ομως οταν προσσπαθω να φανταστω τι θα γινοταν αν ειχα γεννηθει στη Σουδικη Αραβία(αυτο που ειπε παραπανω ο Γιωργης)... αυτους τους ανθρωπους σκεφτομαι και θελω να ανοιξω την αγκαλια μου και αν υπαρχει μια ελπιδα να χαρουμε μαζι την ευτυχία της γνωσης και της βίωσης του Χριστού , αυτή την ελπίδα να τη ζήσουμε μαζί , να την κάνουμε πραγματικότητα.
Ο Χριστός μας αγαπητοί λυπούνταν πολύ περισσότερο τους αμαρτωλούς
Ο Χριστός μας αγαπητοι συμπόνεσε πολύ περισσότερο τον Ιούδα από κάθε αλλο μαθητή του, τον προδότη, αυτον έκλαψε περισσότερο.

Μήπως γινόμαστε λίγο περισσότερο εγωιστές επειδή είχαμε το πλεονέκτημα να μεγαλώσουμε μέσα σε χριστιανικές οικογένειες...

καλοι μου αδελφοί , συνοδοιπόροι , καλοί μου και σεβαστοί μου Χριστιανοί , φέρετε αυτο το τιμημένο όνομα (φερουμε) . Ο μόνος δρόμος είναι να σταθούμε αντάξιοι και να μεταλαμπαδεύσουμε σε όλο τον κόσμο αυτό που ξέρουμε.... "ο λόγος σαρξ εγένετο" και ο Χριστός μας ανέστη εκ νεκρών γιατί η ψυχή του καιγόταν από τα βάσανα και την ταλαιπωρία των ανθρώπων... θέλησε να μας δείξει το δρόμο ...
κι εμείς έχουμε την ιερη υποχρέωση διοτι δικαιολογια καμια δεν υπάρχει....

όσο διαβαζω ενα πατερικο κειμενο που λεει ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και δε χωρα ο νους μου οτι αυτες τις λεξεις θα τις αλλαξω σειρα , θα τις αμφισβητησω , άλλο τόσο θα φωναζω πως καθε ανθρωπος σε αυτο τον κοσμο έχει το δικαιωμα του λαμβανειν σωμα και αιμα Χριστου...

αν με μια πραξη μου , με ενα λογο μου, με μια κινηση του ματιου μου τον αποτρεψω το κριμα στο λαιμο μου...κι ο θεος ο ίδιος ειναι αδυνατο σε μια τετοια περιπτωση να με βοηθησει.

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΑΔΕΛΦΟΙ!!!
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: <<"η αβάσταχτη ελαφρότητα του Ισλάμ"...>>

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Στέφανε αδερφέ μου, αυτό που λες ο Θεός είναι ένας το γνωρίζουμε εμείς γιατί πιστεύουμε στον Τριαδικό Θεό. Γνωρίζουμε τον Κύριο και Σωτήρα μας, μέσα από την Ανάστασή Του και με όλα τα θαύματα. Τον έναν και αληθινό Θεό που θυσιάστηκε για μας.

Αλλά πρόσεξέτο όπως τοποθετείσαι καλό μου Αδέρφι γιατί αυτό το ο θεός είναι ένας λένε και οι παγκοσμιοποιητές, αυτοί που θέλουν να επιβάλλουν την πανθρησκεία και κατόπιν τη μια θρησκεία που θα υμνεί τον σατανά μέσω του αντιχρίστου. Ο θεός του Ισλάμ δεν είναι ο Τριαδικός Θεός. Είναι του μίσους και όχι της Αγάπης. Είναι του πιστεύω δια ξίφους και βίας και όχι Ώστις θέλει οπίσω μου ελθεί αράτο τον σταυρό αυτού απαρνισας τον εαυτό και ακολουθήτο μει (Ιησούς Χριστός Σωτήρ Υιός και Λόγος του Θεού ημών.)

Πως μπορείς να πεις ότι είναι αυθαίρετο το ότι το Ισλαμ εξαπλώνεται με τη βία και δια ξίφους και βίας; Τόσοι μάρτυρες Στέφανε, τόσοι έδωσαν το αίμα τους. Στο μητρικό νησί μου τη Χίο 3000 γυναικόπαιδα που δεν πάτησαν το Σταυρό που χάραξαν στην άμμο οι Οθωμανοί Τούρκοι, σφαγιάσθησαν σε μια μέρα ένας ένας, μια, μια, και ένα ένα παιδί γιατί ούτε ένας δεν πάτησε τον Σταυρό για να "σώσουν" τη ζωή τους. Πως μπορείς να το λες αυτό; Ναι ο Θεός μας είναι της Αγάπης. Ο Θεός μας ο ένας και αληθινός. Αυτοί δεν έχουν Θεό αληθινό Στέφανε.

Αυτά τα έγραψα όλα πριν δω το τελευταίο σου ποστ αλλά δεν είχα πέσει έξω. Οσο και να θέλεις να δώσεις την αγάπη σου γιατί το καταλαβαίνω ότι αυτό προσφέρεις, δεν την θέλουν. Θέλουν να επιβάλουν αυτό που έχουν πλάσει και τους συμφέρει γιατί έτσι αυταρχικά διοικούν.

Ο καθένας από όλους τους υποστηρίζοντας την πανθρησκεία και τη παγκοσμιοποιηση έχουν πλάσει και από έναν θεό στα μέτρα τους και πορεύονται ανάλογα. Τώρα αυτό είναι που θα πρέπει να πολεμήσουμε... και έχουν ρίξει τα δίχτυα τους παντού... και ξέρεις πως το διαφημίζουν... με το "μοντέρνο" αυτοί είναι μοντέρνοι και προχώ... εμείς είμαστε "γραφικοί"

Τέλος πάντων. Σίγουρα ο καθείς έχει κατασταλαγμένη γνώμη σε πολλά πράγματα. Ας έχουμε όμως τα μάτια μας ανοιχτά. Μην τα βγάζουμε με τα δικά μας χεράκια.

=============

Γιώργη... δεν είμαστε γεννημένοι εκεί αλλά εδώ. Δόξα τω Θεώ. Αλλά και εδώ, οι πρόγονοί μας αντιστάθηκαν στις συνεχείς ""προσπάθειες"" των Οθωμανών να μας αλλαξοπιστήσουν. Δεν τα κατάφεραν τότε αλλά βλέπω ότι κάπως έχουν αρχίσει και τα καταφέρνουν τώρα γιατί σαν πολύ να τους βλέπουμε με επιείκεια για όσα πρεσβεύουν. Δεν είμαστε εμείς που τους σφάζουμε... το αντίθετο συμβαίνει. Τι να πω... αδερφέ μου όλο δεν ξέρεις αλλά όλο γράφεις ταπεινολογίες. Εμένα να με συγχωρείς.

Αδέρφια... δεν θέλουν... δεν θέλουν τον Χριστό όπως δεν τον ήθελαν και οι Σιωνιστές. Δεν μιλάμε για τον απλό Εβραϊκό λαό που εξαπατήθηκε αλλά για τους φανατισμένους, αυτούς που μισούν την Αλήθεια, την Αγάπη, τη Δικαιοσύνη. Ολοι τους μισούν τον Χριστό μας...

Φώτιση μας εύχομαι και ο Χριστός και η Παναγιά μας μεθ' ημών ας είναι, εύχομαι και γι αυτό.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: <<"η αβάσταχτη ελαφρότητα του Ισλάμ"...>>

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Μεγαλωσα Μαρια αγκαλια με του Χριστου τα εικονισματα... τιποτε πιο ιερο για εμενα και πιο αγιο.
Εχεις τη γνωμη σου...

αν ο θεος θελει θα μου δωσει τη φωτιση του... αν θελει.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: <<"η αβάσταχτη ελαφρότητα του Ισλάμ"...>>

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Στέφανε αδερφέ μου, έχεις αγάπη μέσα στην καρδιά σου. Συγνώμη που σε στεναχωρώ. Καλή δύναμη. Καλή φώτιση σε όλους μας Στέφανε. Σε όλους μας.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: <<"η αβάσταχτη ελαφρότητα του Ισλάμ"...>>

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Μαρία καθόλου δεν με προσβάλλεις. ίσα ισα, μαλλον μου κανεις και καλο.
(και οι άλλοι εννοείται). ωραία η παρατήρηση.. :smile: :smile: :smile:

τα περι παγκοσμιοποίησης, πανθρησκείας, οικουμενισμου κλπ ειναι γνωστά και
νομίζω οι καλοί επίσκοποι σε συνεργασία με τον πιστό λαό παιζουν μέγιστο ρόλο.

τώρα κάπου αν ξεφεύγω σαν ανθρωπος, να με συγχωρείτε.
διότι σε πολλά πέφτω πολύ έξω κατα καιρους.

καλό βραδι σε όλους μας! :smile: :smile: :smile:
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: <<"η αβάσταχτη ελαφρότητα του Ισλάμ"...>>

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Συγνώμη Γιώργη Αδέρφι μου. Να' σαι πάντα καλά.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”