Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35689
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κυριακή ΙΓ΄ Λουκά:

Δεν μπορούσε, δυσκολευόταν… Ήθελε να μάθει τι πρέπει να κάνει για να κληρονομήσει την αιώνια ζωή. Σαν αετός που όμως τα φτερά του ήταν δεμένα. Αυτή είναι η εικόνα της φιλαργυρίας . Ενώ είσαι για τον ουρανό, θέλει να σε κρατάει δεμένο στον κόσμο. Το πάθος τον είχε αλυσοδεμένο! «Τώρα που με φανέρωσε Αυτός!, θα μείνεις μαζί μου! Δεν θα γίνεις μαθητής Του! Θα ακολουθείς ΕΜΕΝΑ και μόνο!», φαίνεται να του λέει η φιλαργυρία.
Δεν του λέει ο Κύριος απλά να εγκαταλείψει το πάθος του, αλλά του λέει να το μετατρέψει σε ελεημοσύνη. Αυτή η δύναμη , αυτή η φοβερή ροπή του πάθους για το χρήμα, να γίνει θυσία και αγάπη για τον άλλον. Αλλαγή προσανατολισμού! Να γίνει η δύναμη για το πάθος, δύναμη για θυσία! Να μην μείνει όμως εκεί αλλά να τον ακολουθήσει και να γίνει μαθητής Του!
Δεν απαντάει! Το πάθος, του κλείνει το στόμα, λυπάται γιατί δεν έχει δυνάμεις. Έχει την ευκαιρία να γίνει μαθητής, αλλά παραμένει δούλος του πάθους.
Θα μπορούσε να πει : «Έχεις δίκιο Κύριε έχω αδυναμία , βοήθησέ με να απαλλαγώ!».
Ο Χριστός του δίνει την ευκαιρία με την πράξη της ελεημοσύνης να θεραπεύσει την φιλαργυρία και να δείξει έμπρακτα ότι θέλει να φύγει από αυτή την αιχμαλωσία, αλλά δυστυχώς αδυνατεί να το πράξει ο άνθρωπος.
Ποιος ξέρει ποια ήταν η πορεία αυτού του ανθρώπου… Σίγουρα ο Κύριος μας περιμένει, ακόμα και όταν του λέμε : «Όχι , δεν μπορώ , παράτα με», είναι εκεί και μας καλεί, ξέρει ότι τα πάθη είναι ισχυρά και οι δαίμονες δεν αστειεύονται.
Όμως η ελπίδα είναι εκεί ως Πρόσωπο και μας περιμένει….
«Τα αδύνατα παρά ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ εστίν» (Λκ. 18, 27).
Να έχεις κουράγιο αδερφέ. Λένε οι πατέρες «έπεσες; να σηκωθείς!». Ακόμα και στην προσπάθεια να σηκωθώ, ακόμα και στην σκέψη να το κάνω, θα το δεχτεί ο Πανάγαθος.
Μόνο Εκείνος μπορεί να μας σώσει , μόνο από εμάς εξαρτάται, αν βέβαια το θέλουμε πραγματικά.
Καλό αγώνα.

π.Σπυρίδων Σκουτής – euxh.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35689
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Λαχταρούμε και παλεύουμε σε όλη μας τη ζωή να αγαπηθούμε αλλά σπάνια να αγαπήσουμε.

Διότι το να αγαπηθείς δεν έχει και τόσο κόπο, πολλές φορές είναι στάση και όχι κίνηση. Το να αγαπήσεις όμως ; Έχει έχει χαρές αλλά έχει και ευθύνη, έχει πληγές, έχει δάκρυα και Γολγοθά. Μόνο όμως όταν ανέβεις στον σταυρό για κάποιον η αγάπη σου ανθίζει πραγματικά.
Οι περισσότεροι που θέλουν να παντρευτούν τι λένε; «Θέλω κάποιον να με αγαπήσει και να περνάω καλά» δεν θα ακούσουμε όμως «Θέλω να αγαπήσω και να θυσιαστώ πραγματικά για κάποιον ώστε να φτάσουμε μαζί στη Βασιλεία των Ουρανών».

Να αγαπηθείς είναι στάση, να αγαπήσεις είναι κίνηση. Το πρώτο κεφάλαιο έκλεισε διότι ο Κύριος μας αγάπησε μέχρι θανάτου. Η ζωή αυτή είναι μια κίνηση για να μπορέσουμε να αγαπήσουμε, να ανταποκριθούμε σε αυτή την Παναγάπη που σταυρώθηκε για εμάς και εκεί έρχεται ο αγιασμός μας.
Δίνουμε μάχες ώστε να γίνουμε οι αγαπημένοι ψεύτικων ειδώλων…και τί καταφέρνουμε τελικά; Απλά να χορεύουμε τον χορό του Ζαλόγγου…
Τί μας ωθεί τελικά στο να αγαπήσουμε και να γίνουμε στο τέλος οι αγαπημένοι; Μας κινεί η αγάπη του Νυμφίου…. Όταν κάποιος σε έχει αγαπήσει μέχρι θανάτου και μάλιστα μέχρι Σταυρού δεν μπορείς να μείνεις ασυγκίνητος. Αυτή η τρελή ερωτική αγάπη του Θεού σε ελέγχει , σε αλλοιώνει, σε προβληματίζει, σε θεραπεύει και σε προτρέπει να πας κοντά Του. Όπως όταν είσαι στο σκοτάδι και ανάβει ένα φως και το ακολουθείς τυφλά σαν μεθυσμένος. Και τελικά εκεί που πλησιάζεις σχηματίζεται ένα φωτοστέφανο. Και ποια είναι η κόλαση; Έξω να έχει ήλιο και εσύ να κλείνεις το παράθυρο, έξω να κελαηδούν πουλιά και εσύ να τα διώχνεις σε αυτή την εσωστρέφεια υπάρχεις «εσύ» με ένα σκοτεινό «εγώ».

Τι είναι τελικά ο αγιασμός του ανθρώπου; Τι είναι αυτό που λέμε παράδεισος; Μια φωτοσύνθεση μεταξύ Δημιουργού και δημιουργήματος.
Μια μεταμόρφωση που ο θάνατος δεν μπορεί να αγγίξει και υποκλίνεται νικημένος. Μην παλεύεις άνθρωπε να γίνεις ο αγαπημένος του κόσμου αλλά ο εραστής του Κυρίου.
Έρχεται ο Κύριος διαρκώς κι εσύ στέκεσαι ;
Τρέξε γρήγορα! Ο χρόνος κυλά και η αγκαλιά περιμένει ...

π.Σπυρίδων Σκουτής - euxh . gr
Φωτοσυνθέσεις και “Θεοσυνθέσεις”.. - ΕΥΧΗ.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35689
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η ευτυχία είναι επιλογή. Είναι στάση και τρόπος ζωής. Μην ακούτε όλους εκείνους που λένε «μα πως να είμαι χαρούμενος αφού κουράζομαι στη δουλειά», «έχω να πληρώσω δόσεις», «έχω πολλά έξοδα», «θέματα στην σχέση μου» ή οτιδήποτε άλλο. Ακόμη και όλα να τα είχαν λύσει πάλι δεν θα είχαν χαρά μέσα τους. Γιατί η χαρά είναι εσωτερικό γεγονός.
Την χαρά δεν την αναλύεις αλλά την ζεις.
Η ευτυχία είναι αποτέλεσμα τρόπου ζωής και όχι σκέψης.
Δε δηλώνεις ευτυχισμένος αλλά φαίνεσαι.
Να φοβάσαι εκείνους που διαφημίζουν την ευτυχία τους.
Οπότε, εάν θες να βρεις την ευτυχία ξεκινά από την επίγνωση ότι δε χρειάζεται να την ψάξεις αλλά να τη φτιάξεις. Δε χρειάζεται να την σκέφτεσαι αλλά να την ζεις.
Δεν περιμένω την ευτυχία αλλά τη φτιάχνω. Δε ζητάω τέλειες συνθήκες ζωής για να χαρώ. Ξέρω ότι αυτές δεν θα έρθουν ποτέ, άρα αποφασίζω να χαμογελώ γιατί μου κάνει καλό και μου χαρίζει αφθονία και ευλογίες ζωής.

***π. Λίβυος από το νέο βιβλίο "ΖΗΣΕ!!!" εκδόσεις Ψυχογιός
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35689
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αγίου Νεκταρίου: Προσέχετε, μήπως ο Παράδεισος που υπάρχει μέσα σας μετατραπεί σε κόλαση...

"Δεν θέλω να θλίβεστε και να συγχύζεστε για όσα συμβαίνουν αντίθετα με τη θέληση σας: όσο δίκαιη και αν είναι αυτή.
Μια τέτοια θλίψη μαρτυρεί την ύπαρξη εγωισμού. Προσέχετε τον εγωισμό που κρύβεται κάτω από τη μορφή του δικαιώματος.Προσέχετε και την άκαιρη λύπη που δημιουργείται μετά από ένα δίκαιο έλεγχο.
Η υπερβολική θλίψη για όλα αυτά είναι του πειρασμού. Μία είναι η αληθινή θλίψη. Αυτή που δημιουργείται, όταν γνωρίσουμε καλά την άθλια κατάσταση που βρίσκεται η ψυχή μας. Όλες οι άλλες θλίψεις δεν έχουν καμιά σχέση με τη χάρη του Θεού.
Φροντίζετε να περιφρουρείτε στην καρδιά σας τη χαρά του Αγίου Πνεύματος και να μην επιτρέπετε στον πονηρό να χύνει την πίκρα του. Προσέχετε! Προσέχετε, μήπως ο Παράδεισος που υπάρχει μέσα σας μετατραπεί σε κόλαση".
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35689
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Στο πέλαγος της ζωής βρισκόμαστε ! Πότε θα έχουμε φουρτούνα και πότε γαλήνη. Η χάρη του Θεού δεν μας αφήνει. Διαφορετικά θα είχαμε καταποντιστεί, αν δεν μας συγκρατούσε.»

Όσιος Αμφιλόχιος της Πάτμου
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35689
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Αφού επικαλεσθούμε την βοήθεια Εκείνου, τότε να καταπιαστούμε με αυτά που έχουμε να πράξουμε.»

Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35689
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ὅσες μέρες καὶ νὰ νηστέψω, χωρὶς συγγνώμη καὶ ἀγάπη, εἶναι ἄχρηστες.
Δὲν μὲ ὠφελοῦν σὲ τίποτα καὶ ἴσως μὲ βλάπτουν.
Γιατὶ καλλιεργοῦν τὴν ὑποκρισία μου.
Φαίνομαι στοὺς ἄλλους ὅτι νηστεύω, ἀλλὰ ἐγὼ γράφω
στὰ παλιά μου τὰ παπούτσια, τοῦ Θεοῦ τὸ θέλημα.
Καὶ αὐτὴ εἶναι ἡ βασικότερη αἰτία, ποὺ ὁ κόσμος μας δὲν ἀλλάζει.
Γιατὶ δὲν ἀλλάζουμε ἐμεῖς οἱ ἴδιοι.
Γιατὶ ὁ χριστιανὸς εἶναι τὸ ἁλάτι, ἀλλὰ αὐτὸ τὸ ἁλάτι ἔχει χαλάσει καὶ εἶναι
ἄχρηστο καὶ ὄχι μόνο δὲν σώζει ἀλλὰ συνεργεῖ στὸ σάπισμα τῆς κοινωνίας μας.

Μακαριστὸς Σεβασμιώτατος Σισανίου & Σιατίστης Παῦλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35689
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Μην επιτρέπεις στο νου σου να ρεμβάζει. Αγάπησε την ταπείνωση που γεννά η κατάνυξη. Μην κάνεις επίδειξη της σοφίας σου και των γνώσεων σου.»

Όσιος Σιλουανός ο Αθωνίτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35689
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κάθε πάθος είναι σαν την λερναία ύδρα,
κόβεις το ένα, ξεφυτρώνει το άλλο.
Να βλέπουμε τον εαυτό μας. Τί μας πολεμάει;
Η αμέλεια; Κυνήγημα. Η αντιλογία; Κόψιμο.
Ο θυμός; Να δαγκάνουμε την γλώσσα μας.

Γερόντισσα Μακρίνα, Ι. Μ. Παναγίας Οδηγήτριας Πορταριάς
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35689
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ασυγχώρητη αμαρτία το να μην συγχωρείς τον αδελφό σου!
Αν σου πω, νήστεψε πολλές φορές μου προβάλλεις ως δικαιολογία την ασθένεια του σώματος.
- Αν σου πω, δώσε στους φτωχούς μου λες ότι είσαι φτωχός και έχεις να αναθρέψεις παιδιά.
- Αν σου πω να έρχεσαι τακτικά στις Συνάξεις της Εκκλησίας, μου λες, έχω διάφορες μέριμνες.
- Αν σου πω, πρόσεχε αυτά που λέγονται στην Εκκλησία και κατανόησε το βάθος των λόγων του Θεού, μου προβάλλεις ως δικαιολογία την έλλειψη μορφώσεως.
- Αν σου πω, φρόντισε να βοηθήσεις ψυχικά τον αδελφό σου, μου λες ότι δεν υπακούει όταν τον συμβουλεύω, αφού πολλές φορές του μίλησα και περιφρόνησε τα λόγια μου.
Βέβαια, δεν ευσταθούν οι προφάσεις αυτές και όλα αυτά είναι χλιαρά λόγια, αλλά, παρά ταύτα, μπορείς να προφασίζεσαι…
- Αν όμως σου πω, άφησε την οργή και συγχώρεσε τον αδελφό σου, ποια από τις προφάσεις αυτές μπορείς να χρησιμοποιήσεις;
Διότι νομίζω, δεν μπορείς να φέρεις ως πρόφαση ούτε ασθένεια σώματος, ούτε φτώχεια, ούτε αμάθεια, ούτε απασχόληση και μέριμνα, ούτε τίποτε άλλο.
Γι’ αυτό απ’ όλες σου τις αμαρτίες, αυτή η αμαρτία θα σου είναι ασυγχώρητη. Αλήθεια, πως θα μπορέσεις να υψώσεις τα χέρια σου στον Ουρανό; Πως θα κινήσεις τη γλώσσα σου να προσευχηθείς; Πως θα ζητήσεις συγνώμη;
Ακόμη κι’ αν θέλει ο Θεός να σου συγχωρήσει τις αμαρτίες, δεν Του το επιτρέπεις εσύ, επειδή δεν συγχωρείς τις αμαρτίες του αδελφού σου.
Διότι, αν εσύ ο ίδιος εκδικηθείς και επιτεθείς εναντίον του, είτε με λόγια, είτε με ανάλογες συμπεριφορές, είτε με κατάρες, ο Θεός δεν θα επέμβει πλέον, αφού εσύ ανέλαβες την τιμωρία Του. Και όχι μόνο δεν θα επέμβει, αλλά και από σένα θα ζητήσει λόγο, διότι φέρθηκες υβριστικά προς Αυτόν.

Άγιος Ιωάννης Χρυσόστομος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”