Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"Όχι να σε πεθάνω για μένα.."

Είναι μεγάλη κουβέντα να πεις στον
άλλον σ' αγαπώ!
Σε αγαπώ σημαίνει ότι εγώ είμαι έτοιμος
να πεθάνω για σένα.
Όχι εσύ να πεθάνεις για μένα!
Όχι να σε πεθάνω για μένα..
Εγώ να πεθάνω για σένα!

Λεμεσού Αθανάσιος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Το μυστήριο τῆς Μεταμορφώσεως εἶναι καὶ ἀποκάλυψη τῆς Βασιλείας, ἀλλὰ καὶ ἔκφραση τῆς Ἀγάπης καὶ τῆς Φιλανθρωπίας τοῦ Θεοῦ. Ὁ Χριστὸς δὲν ἔδειξε ὁλόκληρη τὴν Θεότητα, ἀλλὰ μιὰ μικρὴ Ἐνέργεια Της. Καὶ αὐτὸ τὸ ἔκανε ἀφ’ ἑνὸς μὲν γιὰ νὰ πληροφορήσει γιὰ τὸ ποιὰ εἶναι ἡ Θεϊκὴ Δόξα τῆς Βασιλείας, ἀφ’ ἑτέρου δὲ ἀπὸ Φιλανθρωπία, ὥστε νὰ μὴν χάσουν οἱ Μαθητὲς καὶ τὴν ζωὴ τους ἀκόμη, βλέποντας ὁλόκληρη τὴν Δόξα τῆς Θεότητος
.
Ἅγιος Ἰωάννης ὁ Χρυσόστομος.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ας δώσουμε λίγη συγχώρηση ,για να πάρουμε πολύ περισσότερο την Ομόνοια .
Ας ήττηθουμε ,για να νικήσουμε ...

Γρηγόριος Θεολόγος ....
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η Παναγία μας , και ο Άγιος Παίσιος....

Η Παναγία μας πολύ μοιάζει με την εικόνα της Παναγίας της ιεροσολυμίτισσας, είναι εντελώς ίδια!
Την έχω δει αρκετές φορές και δεν γνωρίζω άλλη εικόνα πού να της μοιάζει τόσο πολύ.
Μία φορά ενώ ο γέροντας ευχόταν κατά τη συνήθεια του κάνοντας κομποσκοίνι,
είχε θεία επίσκεψη.
Ενώ βρισκόταν στο κελί του κι ευχόταν, ξαφνικά άκουσε στο διάδρομο κάτι, σαν περπατήματα.
Πήγε στην πόρτα του κελιού του και κοίταξε στο διάδρομο που βλέπει προς την εκκλησία.
Αντίκρισε τότε την Παναγία μας, η οποία περπατούσε σαν βασίλισσα, όπως ο γέροντας έλεγε, και όλα επάνω της είχαν ανείπωτη Βασιλική Αρχοντιά.
Όταν εκείνη έφτασε μπροστά στην πόρτα της εκκλησίας, έστριψε και κατευθύνθηκε προς τα μέσα.
Πίσω της ακολουθούσε ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος.
Αφού μπήκαν και οι δύο στο εκκλησάκι, χάθηκαν αφήνοντας εκεί μέσα ένα γαλαζόλευκο φώς ( τό Άκτιστο Φώς), τό οποίο έμεινε γεια λίγη ώρα και μετά σιγά σιγά διαλύθηκε.
Η ψυχή του γέροντα πλημμύρισε τότε από ευγνωμοσύνη και ταπεινοφροσύνη.
Έκλαιγε που η Παναγία μας τον επισκέφθηκε,αν και ο ίδιος αισθανόταν και έλεγε ότι ήταν ο πιο αμαρτωλός άνθρωπος στον κόσμο.

Από το βιβλίο ο Γέρων Παίσιος
σελ.272.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"ΠΑΝΑΓΙΑ ΓΛΥΚΕΙΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΜΑΣ"

'Η αγκαλιά Της , ορθάνοικτη , χωράει Τον κόσμο όλο ...
Μα αφού χώρεσε Τον Δημιουργό του κόσμου όλου , πώς είναι δυνατόν να μην χωράει και τον κόσμο όλο ; ...
Και όπως κεφαλή της Εκκλησίας μας είναι ο Ίδιος ο Κύριος ,
η Παναγιά μας είναι η Ίδια η Καρδιά της Εκκλησίας μας !
Καταφυγή μας και προστασία , σε κάθε περίσταση ης ζωής μας , σε κάθε στεναχώρια , σε κάθε θλίψη , σε κάθε δύσκολη στιγμή ...
Αν δεν ήταν Αυτή , πώς θα ήταν στ΄ αλήθεια η ζωή μας ; ...
Πού θ΄ ακουμπούσαμε το κεφάλι μας να βρει στοργή , να βρει παρηγοριά , να βρει ανάπαυση ;...
Πού θα εναποθέταμε την κάθε μας ελπίδα , πού θα στηρίζαμε την κάθε μας προσδικία ; ...
Όλα , σ΄ Αυτήν τα ακουμπάμε ...
Για όλα ,Αυτή μας δίνει τις λύσεις ...
Κι΄ αν δεν το αισθανόμαστε κάποιες φορές , είναι γιατί δεν έχουμε ανοικτά τα μάτια της ψυχής μας...
Ας Την ικετεύουμε ταπεινά , να συμπορεύεται μαζί μας στον δύσκολο δρόμο της ζωής...
Να μας φωτίζει το δρόμο , να μην αλλάζουμε πορεία ..
Να μας στηρίζει , να μας ενισχύει και να μας παρηγορεί , και να παρακαλεί Τον Υιό Της , να γίνεται επιεικής μαζί μας , μπροστά στα λάθη και στα πάθη μας ...
:'Η Σκέπη και η προστασία της Μάνας Παναγιάς να σκεπάζει τον καθένα ξεχωριστά.:

/*pneymatikes-anazitiseis.
panagia-glykeia-parigoria-mas*\
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η Παναγιά στα δάκρυα δεν μπορεί να αντισταθεί!

Η ψυχή του ανθρώπου, δεν είναι αστερόσκονη!!!
Μας το απέδειξε η Κυρία των Αγγέλων, η Υπεραγία Θεοτόκος.
Μετέστη ολάκερη προς την Αληθινή Ζωή, ακόμη και με αυτό το φθαρτό χιλιοβασανισμένο τίμιο σώμα από τις κακουχίες και τις στενοχώριες.
Έκτοτε, είναι πιο ζωντανή και δραστήρια από ποτέ.
Ποιος την επικαλέστηκε με αληθινή πίστη και δεν έλαβε απάντηση;
Παρακάλεσέ την, σα να παρακαλάς μια καλή μητέρα.
... Και να γνωρίζεις... πως η Παναγιά στα δάκρυα δεν μπορεί να αντισταθεί!
Σου το λέω από προσωπική μου πείρα...
Η Παναγιά μαζί μας!
Χρόνια πολλά σε όλον τον Κόσμο, ο οποίος βρίσκεται υπό την Φοβερά της Προστασία!

π. Γεώργιος Χριστοδούλου
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Για όσες και όσους νομίζουν ότι δεν έχουν τίποτε άλλο να πουν στην εξομολόγηση.

Για όσες και όσους νομίζουν ότι δεν έχουν τίποτε άλλο να πουν στην εξομολόγηση
“Δεν αγαπώ τον Θεόν με όλην μου την ψυχήν…
Δεν προσεύχομαι με προσοχήν, με κατάνυξιν και ευλάβειαν…
Εις δε τας ιεράς ακολουθίας και αγρυπνίας ακόμη και κατά την φρικτήν ώραν της λειτουργίας, ίσταμαι χωρίς φόβον, προσοχήν και ευλάβειαν.
Πολλάκις δε έχω απρεπείς, αισχρούς, ακαθάρτους και βλασφήμους λογισμούς κατ’ αυτήν την φοβεράν ώραν της θείας λειτουργίας και της ιεράς ακολουθίας.
Δεν έχω μετάνοιαν αληθινήν, γνησίαν, ειλικρινή, ούτε πένθος, ούτε δάκρυα.
Δεν εξομολογούμαι με συντριβήν καρδίας και με συναίσθησιν ότι εξομολογούμενος και παριστάμενος ενώπιον του πνευματικού μοι πατρός παρίσταμαι και εξομολογούμαι ενώπιον του παντοκράτορος Θεού,
Εις το μυστήριον της θείας κοινωνίας προσέρχομαι αναξίως, άνευ της πρεπούσης ετοιμασίας, άνευ συναισθήσεως…
Δεν αγαπώ τον πλησίον μου καθώς αγαπώ τον εαυτόν μου…
Δεν έχω αγάπην ούτε τον πρέποντα σεβασμόν εις τον πνευματικόν μου πατέρα…
Δεν έχω εγκράτειαν, υπομονήν, πραότητα, ταπείνωσιν• κατακρίνω, καταλαλώ, ψεύδομαι, πολυλογώ, αστείζομαι, γελώ, οργίζομαι, θυμώνω, μνησικακώ…
Είμαι κοιλιόδουλος, γαστρίμαργος, λαθροφάγος, ιδιόρρυθμος.
Αμαρτάνω με όλας μου τας αισθήσεις, με την όρασιν, με την ακοήν, με την γεύσιν, με την όσφρησιν, με την αφήν.
Αμαρτάνω εν έργω και λόγω, εκουσίως και ακουσίως, εν γνώσει και αγνοία, με τον νούν και την διάνοιαν•
εξ αμελείας και ραθυμίας μου έχω κακάς και αισχράς επιθυμίας•
έχω ατόπους, αισχρούς, ρυπαρούς, βλασφήμους και υπερηφάνους λογισμούς.
Είμαι υπερήφανος, κενόδοξος, ανθρωπάρεσκος• είμαι φίλαυτος, φιλάργυρος, πλεονέκτης•
δεν έχω εγκράτειαν•
έχω ατόπους, αισχρούς, ακαθάρτους και βλασφήμους λογισμούς•
είμαι φθονερός, θυμώδης, οργίλος, μνησίκακος•
είμαι οκνηρός και αμελής και εις τα σωματικά και εις τα πνευματικά…
Διά ταύτας τας αμαρτίας, τας οποίας εξωμολογήθην ενώπιον του Θεού και ενώπιόν σου, πνευματικέ μοι πάτερ, και δι’ άλλας αναριθμήτους τας οποίας έπραξα και από λήθην και άγνοιαν παρέλειψα να εξομολογηθώ,
ζητώ παρά Θεού την συγχώρησιν και παρά σου πνευματικέ μοι πάτερ, τον πρέποντα κανόνα των αμαρτιών μου.

Όσιος Φιλόθεος Ζερβάκος
Καθηγούμενος Ι.Μ. Λογγοβάρδας Πάρου († 1980)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Εγώ να διαμαρτύρομαι…..

«Ιησού μου γλυκύτατε! Εσύ που ήσουν ο αναμάρτητος Θεός, υπέμεινες τόσα και τόσα κακά, τόση αντιλογία, τόσες ύβρεις και χλευασμούς από ένα τόσο μεγάλο πλήθος ανθρώπων που σε μισούσαν και είχαν μεγάλη κακία απέναντι σου.
Και εσύ με ανεξικακία όλα αυτά τα υπέμεινες για τη δική μου αγάπη και σωτηρία. Και εγώ ένας αμαρτωλός άνθρωπος, ένας εμπαθής και ελεεινός να διαμαρτύρομαι και να λέω, γιατί μου βάζει ο Γέροντας το πικρό φάρμακο της σωτηρίας μου;
Άξια αυτών που έπραξα απολαμβάνω. Επομένως δεν έχω ούτε μια δικαιολογία αλλά μόνο πρέπει να κάνω υπομονή να σηκώσω το Σταυρό τον οποίο μου χάρισε η αγαθότητά Σου προς σωτηρία μου».

Γέροντας Εφραίμ Αριζόνας
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Τετάρτῃ δὲ φυλακῇ τῆς νυκτὸς ἀπῆλθε πρὸς αὐτοὺς ὁ ᾿Ιησοῦς περιπατῶν ἐπὶ τῆς θαλάσσης» (Ματθ. 14, 25)
«Κατὰ τὰ ξημερώματα, ἦρθε ὁ ᾿Ιησοῦς κοντά τους περπατώντας πάνω στὴ λίμνη»

Μετά το θαύμα του πολλαπλασιασμού των πέντε άρτων και των δύο ιχθύων, με το οποίο χόρτασαν πέντε χιλιάδες άνδρες και επιπλέον αριθμός γυναικών και παιδιών, ο Ιησούς στέλνει τους μαθητές Του με το πλοίο στην απέναντι όχθη της λίμνης της Γεννησαρέτ, ο ίδιος παραμένει στο όρος και προσεύχεται και μέσα στη νύχτα πηγαίνει να τους συναντήσει. Περνούνε δύσκολες στιγμές. Έχει ξεσπάσει τρικυμία, με αποτέλεσμα ο φόβος για την ζωή τους να είναι έντονος. Και τότε, μέσα στον κλυδωνισμό από τον ισχυρό άνεμο, βλέπουν τον Χριστό να περπατά πάνω στη λίμνη, και μάλιστα κατά τα ξημερώματα.

Δεν είναι τυχαία η λεπτομέρεια του ευαγγελιστή που ήταν παρών στο γεγονός. Ανάμεσα στο τέλος του σκοταδιού και το χάρμα τα καινούριας ημέρας ο Χριστός έρχεται να συναντήσει και να γλιτώσει τους μαθητές Του από τον επαπειλούμενο θάνατο. Η ώρα είναι τέτοια που μπορεί να δούνε και να καταλάβουν, μπορεί και όχι. Κάθε μισοσκότεινη ώρα στην ζωή μας είναι τέτοια. Εξαρτάται από τα ποια μάτια επικρατούν αυτές τις στιγμές. Αν επικρατούν τα αισθητά μάτια, τα μάτια του ορθολογισμού, τα μάτια του μετρήματος της ζωής με βάση το πόσο μπορούμε να την ελέγξουμε, τα μάτια που επικαλούνται τα επιτεύγματά μας, τότε το πιο πιθανό είναι να μην αναγνωρίσουμε Ποιος έρχεται στο σκοτάδι, στην θαλασσοταραχή της ζωής, στην αγωνία μας. Αν όμως επικρατούν τα μάτια της πίστης, τα μάτια της καρδιάς που γνωρίζει ότι τίποτα δεν είναι χαμένο όταν υπάρχει η εμπιστοσύνη σ’ Εκείνον που μας αγαπά, όταν είμαστε έτοιμοι να Τον αναγνωρίσουμε από ένα βήμα, από ένα σημάδι αχνό της παρουσίας Του, από την ελπίδα ότι αφού μας αγαπά, δεν θα μας ξεχάσει, τότε το μισοσκόταδο, το λυκαυγές γίνεται έξοδος προς το φως και την γαλήνη της ύπαρξης.

Ο απόστολος Πέτρος θέλησε να περπατήσει στα κύματα, για να φτάσει τον Χριστό. Όσο έβλεπε με τα μάτια της πίστης και της καρδιάς, περπατούσε, βιώνοντας το θαύμα της αγάπης που γίνεται συνάντηση. Όταν είδε με τα μάτια του νου, του ορθολογισμού, της δικής του αδυναμίας, τότε άρχισε να καταποντίζεται και χρειάστηκε το χέρι του Χριστού για να γλιτώσει. Αυτή είναι μία ακόμη παρηγοριά για όλους μας. Ότι ακόμη κι αν δεν τα καταφέρνουμε να βλέπουμε με τον τρόπο της πίστης και κλονιζόμαστε, ο Χριστός είναι παρών. Απλώνει το χέρι και μάς δίνει σωτηρία και ζωή. Αρκεί να κάνουμε το βήμα προς Εκείνον. Να βγούμε από το καράβι της ψευτοασφάλειας αυτής της ζωής, των επιτευγμάτων, του τρόπου μας, της εργασίας μας, της παρέας μας και να βαδίσουμε προς Εκείνον. Και τότε, κι αν κλυδωνιστούμε, δεν θα νικηθούμε από την δύναμη των κυμάτων των βιοτικών, καθώς το χέρι Του είναι δίπλα μας.

Ο Χριστός αγκαλιάζει τα έργα των ανθρώπων. Ανεβαίνει στο πλοίο των μαθητών. Τους ζητά να αλιεύσουν, για να φάνε μαζί, ακόμη και μετά την Ανάστασή Του. Μετακινείται με τα ανθρώπινα επιτεύγματα. Γνωρίζει όμως τα όριά τους και τα μέτρα τους και μάς το δείχνει, και με το θαύμα του βαδίσματος πάνω στα κύματα. Μάς υπενθυμίζει ότι αν δούμε μέσα από την δική Του αγάπη την ζωή μας, τότε δεν θα παρασυρθούμε στην βεβαιότητα ότι είμαστε αυτάρκεις. Ότι μπαίνουμε στο πλοίο μας, στηριγμένοι στα μηχανήματά μας, στον τρόπο που γνωρίζουμε, και θα περάσουμε απέναντι. Διότι ένας άνεμος, μία δοκιμασία, η μοναξιά που έρχεται με την ζωή χωρίς Θεό, διαλύουν τις ψευδαισθήσεις μας και νιώθουμε ότι τα έργα αυτά, όσο σπουδαία και να τα θεωρούμε, όσο σπουδαία κι αν είναι, δεν νικούν τον θάνατο.

Ας είναι αυτά τα μηνύματα μία υπόμνηση σε όσους από μας απορρίπτουμε τον κόσμο, αλλά και σε όσους αποθεώνουμε τον κόσμο. Ο Χριστός νοστιμίζει, γαληνεύει, μεταμορφώνει τις ζωές μας, δίνει ελπίδα, αγάπη, ανάσταση. Ας του δώσουμε το χέρι μας και ας Τον αναζητούμε στις μικρές ή μεγάλες τρικυμίες της ζωής. Αρκεί να είμαστε εξασκημένοι να βλέπουμε, μέσα από τον τρόπο της Εκκλησίας, τα πάντα με τα μάτια της πίστης!

π. Θεμιστοκλής Μουρτζανός
14 Αυγούστου 2022, Κυριακή Θ’ Ματθαίου
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"Γέροντα, υπάρχουν στιγμές αλλά δυστυχώς είναι πολύ σύντομες χρονικά, μεγάλης συγκινήσεως, μπορεί πολύ σύντομα σε μια στιγμή να υπάρχουν και δάκρυα και μια πνευματική έξαρση και μετά χάνεται αυτό και μετά πέφτουμε πάλι στη συνήθεια και στεναχωριωμαστε.
Πέστε μας πως μπορούμε να κάνουμε πιο συχνές αυτές τις στιγμές.
-Οσο και περισσότερο προσευχόμεθα στον Θεόν τόσο και περισσότερην χάρην λαμβάνομε.
Μπορεί μια στιγμή να σου έρθει μια χάρις, για παράδειγμα είμαστε σε μια χάρη δέκα βαθμών και μπορεί εκείνη την ώρα να έρθει μια χάρη δεκαπέντε βαθμών, έστω και να είναι πέντε λεπτά αλλά τόσο πολύ θα μας ξεκουράσει που λέμε ας πάθουμε αλλά τόσα να πούμε κακά, μόνο να απολαύσουμε αυτή την Χάρη.
Μπορεί να είναι και χάρις των δέκα βαθμών αλλά καλή είναι και αυτή.
Αλλά είναι και πολλές φορές φορές που μας ανεβάζει ο Θεός στιγμιαίως σε ένα υψηλότερο επίπεδο, αλλά εκείνο ο,τι και να πούμε τώρα δεν μπορούμε να το
φτάσομε.
Είναι τώρα σα να τρώμε από νηστίσιμο φασόλια, σήμερα να φάμε λίγο κρέας.
Τα φασόλια θα φάς ένα πιάτο μεγάλο, να χορτάσεις.
Άμα φας μισή μερίδα κρέας πετάς τα φασόλια μακριά.
Έτσι είναι και το πνευματικό.
Πολλές φορές έρχεται μεγάλη, πλουσίως η Χάρις για λίγη στιγμή, ε πετάς επάνω και λες ας είναι ο, τι να είναι αρκεί να απολαύσω αυτή τη Χάρη.
Πολλές φορές όμως αργεί να έρθει πούμε, αυτό
κρίσις Θεού είναι!
Μπορεί η Χάρις να έρχεται όταν πας να κοιμηθείς, μπορεί όταν διαβάζεις,και πάνω στη τουαλέτα μπορεί να έρθει η Χάρις!
Δεν γνωρίζεις, αυτά είναι κρίσις Θεού.
Τώρα περπατάς στο δρόμο να πούμε και μπορεί να έρθει μια χάρις και να σε πετάξει στον αέρα.
Πως σκέφτεται ο Θεός δεν μπορούμε να εξιχνιασουμε.
Εμείς να παρακαλούμε και να κάνουμε το χρέος μας, τη πλευρά τη δική μας να τη κάνουμε.
Η πλευρά του Θεού είναι δουλειά του Θεού.
Να προσευχόμεθα να παρακαλούμε να έρθει το έλεος του Θεού σε μας στη γυναικούλα μας τα παιδιά μας.
Το πότε θα έρθει, αυτή είναι η μερίδα του Θεού.
-Επειδή γράφονται πολλά και επειδή είναι κοντά στην επιστήμη μας, και πολλά διαβάζουμε σχετικά με τους δαιμονισμένους.Εδω θα ήθελα να ρωτήσω να μου πείτε εσείς. Γιατί υπάρχει πιθανόν και συγχησις μεγάλη.Υπαρχουν άνθρωποι που είναι επιληπτικοί, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν σχιζοφρένεια που έχουν άλλες παθήσεις που είναι καθαρά οργανικές η ψυχικές που θεραπεύονται με την επιστήμη.
Τα δαιμόνια είναι κάτι άλλο που σε όλα τα βιβλία και σε ξένα βιβλία που ψάχνουμε, δε βλέπουμε κάπου να τα τοποθετούν. Βέβαια είναι άπιστοι αυτοί και δεν τα βαζουνε.
Και μερικοί πάλι προσπαθούν τα τοποθετούν κάπου, αναφέρουν τις περιπτώσεις των δαιμονισμένων του Ευαγγελίου, αλλά δεν δίνουν ερμηνεία.
Εσείς από τους Αγίους πατέρες που ξέρετε θα μπορούσατε να μας πείτε κάτι για τα χαρακτηριστικά τους, τη συμπεριφορά τους συγκριτικά με τους ψυχικά ασθενείς;
-Ειναι ασθένειες που θεραπεύονται με τους γιατρούς, είναι και ασθενείες που θεραπεύονται με το πετραχήλι.
Εκεί είναι που λέμε τίς ευχές, τους εξορκισμούς παράδειγμα του Αγίου Χρυσοστόμου.Εκει πολλές φορές διάβασα και ταρασσόμουν ολόκληρος!
"Εν ονόματι Κυρίου, έξελθε,φυγαδευθητι!
Επιτάσσεις το δαιμόνιο, όχι εσύ,το πετραχήλι! Να φύγει.
Αλλες ασθενείες θεραπεύονται με τους γιατρούς.
Το ένα με το άλλο διαφέρει να πούμε.
Γι αυτό και οι Γιατροί δεν είναι απόβλητοι.
Χρειάζονται και οι γιατροί."

Όσιος Εφραίμ Κατουνακιώτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”