Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"Κύριε Ιησού Χριστέ άνοιξον τα ώτα
της καρδίας μου.."
Όταν έχεις στα χέρια σου τα Θεία Βιβλία, μην σε πιάνει η βιασύνη και θέλεις έτσι να τρέχεις περνώντας επιπόλαια, και σαν να το έχεις ως πάρεργο, όσα έχουν γραφτεί.
Αλλ' ακόμη κι αν χρειάζεται να διαβάσεις το ίδιο πολλές φορές, και δυό και τρεις, για ακριβή κατανόηση, μην αποφύγεις να το κάνεις. Ακόμη όταν πρόκειται να διαβάσεις παρακάλεσε τον Θεό ως εξής:
''Κύριε Ιησού Χριστέ άνοιξε τ' αυτιά της καρδιάς μου, ν' ακούσω και να εννοήσω τους λόγους Σου και να κάνω το θέλημά Σου.
Είμαι περαστικός απ' τη γη Σου, μη μου κρύψεις τις εντολές Σου.
Αφαίρεσε το κάλυμμα των οφθαλμών μου και θα κατανοήσω τα θαυμαστά του νόμου Σου''.

Άγιος Μάξιμος ο Ομολογητής
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"Το τέλος εγγίζει και μέλλεις θορυβείσθαι".

Θυμάμαι μία φορά όταν άρχισαν να λέγονται πολλά και διάφορα περί συντελείας και περί υπολοίπων φοβήτρων, ήμουνα στον παπά-Εφραίμ στα Κατουνάκια.
Και του λέω:
-Γέροντα, τι θα γίνει με όλα αυτά που λένε;
Και μου λέει:
-Άκουσε πάτερ μου, εγώ τέτοια πράγματα δεν τα διαβάζω ούτε ασχολούμαι. Για εμάς ο Χριστός είναι κάθε μέρα μπροστά μας.
"Τὸ τέλος ἐγγίζει καὶ μέλλεις θορυβεῖσθαι·" Από μέρα της ημέρας θα μας καλέσει ο Θεός να πάμε μπροστά Του. Αυτό να κοιτάζουμε! Όχι το πότε θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία και όλα τα άλλα..
Αυτά είναι έργα του Θεού. Ο Θεός δεν τα φανέρωσε στον άνθρωπο. Και λέω:
- Γέροντα, πώς θα ξέρουμε αν ζούμε σε αυτές τις ημέρες; Και μου είπε:
-Παραμείνετε εις την Εκκλησία. Η Εκκλησία είναι η κιβωτός της σωτηρίας «καί πύλαι ἅδου οὐ κατισχύσουσιν τής ἐκκλησίας». Η Εκκλησία είναι ασφάλεια.
Όποιος μένει στην Εκκλησία, σώζεται. Όποιος χωριστεί της Εκκλησίας, χάνεται. Αυτό είναι απλό. Το ίδιο έλεγαν οι Άγιοι.
Και ο γέροντας Εφραίμ στην Αριζόνα και ο γέροντας Παΐσιος και όλοι οι Άγιοι γέροντές μας, τι μας παρέδιδαν;
Την Εκκλησία μάς παρέδωσαν! Ο Χριστός την Εκκλησία ίδρυσε, δεν ίδρυσε άλλα πράγματα. Και μας είπε ότι η Εκκλησία είναι η κιβωτός της σωτηρίας.
«Καί πύλαι ἅδου οὐ κατισχύσουσιν τής ἐκκλησίας». Τι άλλο θέλουμε δηλαδή από αυτό;

π. Αθανάσιος Μητρ. Λεμεσού
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

(Σαν σήμερα 4 Ιουνίου εκοιμήθη η αγιασμένη γερόντισσα Μακρίνα)

Νά αγαπούμε πολύ Τήν Παναγία. Νά Τής τραβάτε κομποσχοίνι, νά κάνετε κάθε μέρα παράκληση καί θά μάς πάει όλους στόν Παράδεισο.
Τήν είδα σάν μικρό κοριτσάκι 15 χρονών (όπως είναι στήν εικόνα στήν Γοργοϋπήκοο στό κελί της) τήν ώρα τού Χερουβικού, πού ήμουν γονατισμένη.
Στεκόταν όρθια μπροστά στήν ωραία Πύλη καί κρατούσε πάνω στήν κοιλίτσα Της Τόν Χριστούλη. Δέν θά ξεχάσω τά ματάκια Της εκείνα τα γλυκά, πώς μέ κοιτούσαν μέχρι μέσα στήν καρδιά μου έμπαινε εκείνο τό Βλέμμα Της. Ήταν γαλάζια καί ή Παναγία είχε δύο ξανθές κοτσίδες, αλλά όλη μου η προσοχή είχε συγκεντρωθεί στά μάτια Της.
Καί Τήν παρακαλούσα καί έλεγα «Παναγία μου τί θά γίνουμε, τί θά γίνει αυτό τό μοναστήρι, τίποτε δέν κάνουμε, πώς θά σωθούμε;» Καί ή Παναγία χαμογέλασε, ή διάθεση μου άλλαξε από εκείνη τήν μέρα μιά γαλήνη ήρθε μέσα μου από το βλέμμα Τής Παναγίας..

ΓΕΡΟΝΤΙΣΣΑ ΜΑΚΡΙΝΑ ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η αδικία θέλει συγχώρεση..

Μαρτυρία κ. Αποστόλου Παπαχρήστου Θεολόγου και ιεροψάλτου από το Αγρίνιο:
Για πρώτη φορά επισκέφθηκα τον Γέροντα την 12η Σεπτεμβρίου 1977 στο κελί του Τίμιος Σταυρός. Μόλις με είδε, φυσικά χωρίς να με γνωρίζει, μου είπε "καλώς τον Απόστολο".
Τον Ιανουάριο του 1979 τον επισκέφθηκα πάλι. Εκείνο τον καιρό είχε αρραβωνιαστεί η ξαδέλφη μου με ένα νέο και τον ρώτησα αν θα είναι κατάλληλος για μία σωστή οικογένεια. Τότε ο γέροντας Είπε: "αυτός ο άνθρωπος δεν πρόκειται να προκόψει γιατί αδίκησε μία ψυχή. Σε κάποια νέα υποσχέθηκε γάμο, όμως την εγκατέλειψε και αυτή από την στεναχώρια της, έκανε απόπειρα αυτοκτονίας! Τελικά δεν απεβίωσε, αλλά έμεινε παράλυτη. Αν δεν της ζητήσει συγχώρεση για αυτά που έκανε, δεν θα προκόψει ποτέ."
Πράγματι, μέχρι σήμερα, παρ'ολες τις προσπάθειές του, δεν κατάφερε να κάνει οικογένεια και να επιτύχει στην ζωή του!

Από το βιβλίο "Βίος Γέροντος Παισΐου του Αγιορείτου"
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όσοι τυραννούνται από παλαιές προλήψεις και μπορούν, έστω με τον λόγο μόνο, να διδάσκουν, ας διδάσκουν, αλλά ας μην αναλάβουν όμως και ευθύνη ψυχών.
Ίσως διδάσκοντας να εντραπούν από τα ίδια τους τα λόγια και αρχίσουν και αυτοί να διορθώνονται. Θα συμβή τότε σ΄αυτούς ό,τι είδα σε μερικούς πού έπεσαν στον βόρβορο:
Καθώς ήταν καταλασπωμένοι διηγούντο στους διαβάτες πώς έπεσαν και συνιστούσαν σ΄ αυτούς να μην ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο, για να σωθούν..

Ιωάννης της κλίμακας
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Εἶπε ὁ ἀββᾶς Ἀντώνιος:

- Ξέρω μοναχούς, ποὺ ἔπεσαν μετὰ ἀπὸ πολλοὺς ἀσκητικοὺς κόπους κι ἔφτασαν ὡς τὴν παράκρουση, ἐπειδὴ στήριξαν τὶς ἐλπίδες τους μόνο στὸν ἀγῶνα τους καὶ δὲν ἔδωσαν σημασία στὴν ἐντολὴ Ἐκείνου, ποὺ εἶπε:
«Ἐπερώτησον τὸν πατέρα σου, καὶ ἀναγγελεῖ σοι, τοὺς πρεσβυτέρους σου, καὶ ἐροῦσί σοι» (Δευτ. 32:7).
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"Ύστερα, είναι να μην προσκυνής αυτόν τον Θεό;"

...μία ήμερα ήλθε ένα καραβοτσακισμένο πλάσμα· μία γυναίκα... και μου παρουσιάζει η καημένη πενήντα εκτρώσεις! Βάλε τώρα το γεγονός αυτό να τίθεται στην κρίσι του πνευματικού· πενήντα φόνοι παιδιών!

Φυσικά εφ' όσον ο Θεός την έχει στην ζωή ακόμη, είναι εγγύησις του Θεού ότι την ανέχεται και την περιμένει, οπότε ποιος πνευματικός είναι εκείνος, ο οποίος θα της φερθή κατ' άλλον τρόπον; Την πήρα βέβαια με πολλή στοργή, με πολλή αγάπη, προσπάθησα να την βολέψω και της έδωσα εκείνο το φάρμακο που της χρειαζότανε.

Με την μετάνοια και εξομολόγηση, δεν υπάρχουν τώρα, έχουν σβήσει, δεν ζητούνται αυτά πλέον, βγήκαν από τα κατάστιχα των δαιμόνων αμέσως, πάραυτα!

Είναι διαταγή του Θεού! Με το κάθε αμάρτημα που καταθέτεις, πατάει το κουμπάκι του «κομπιούτερ», τακ, άφεσις! Τακ, άφεσις! Άφεσις! Με άθροισμα από κάτω «μηδέν». Λευκό μητρώο!

Ύστερα, είναι να μην προσκυνής αυτόν τον Θεό, να μην πέσης κάτω και να κλαις από αγάπη και έρωτα και και πόθον Θεού!

Γέροντας Εφραίμ Αριζόνας
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Τί δεήσεις και τί προσευχές κάνουν οι Άγιοι για μας εδώ!

Δεν μπορεί να συλλάβει η σκέψη μας τί κάνουν οι Άγιοι για μας που ζούμε εδώ, στην κοιλάδα του κλαυθμώνος. Τί δεήσεις και τί προσευχές κάνουν οι Άγιοι για μας εδώ. Διότι περπάτησαν εδώ που περπατάμε και εμείς και συνάντησαν δυσκολίες, πειρασμούς και εμπόδια, που κι εμείς συναντάμε. Να καταφεύγουμε πάντα στους Αγίους και να ζητάμε έλεος, τις προσευχές και τις ικεσίες τους.

Γέροντας Ευσέβιος Γιαννακάκης (+ 19 Ιουνίου 1995)
https://proskynitis.blogspot.com/
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Γνώρισα κάποτε μια καλόγρια που όταν έλεγε τη λέξη Χριστός, έτρεχαν ουρές δακρύων από τα μάτια της…»

~ Γνώρισα κάποτε μια καλόγρια, η οποία είχε θείο έρωτα. Αυτή η καλόγρια με βοήθησε με τον τρόπο της, ώστε το 1951 να επιστρέψω στο δρόμο του Θεού.

Η καλόγρια αυτή, όταν έλεγε τη λέξη Χριστός, έτρεχαν ουρές δακρύων από τα μάτια της, σαν να άνοιγε κάποιος από μέσα της μια βρύση. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα σε άλλον άνθρωπο (το είδα και στον γέροντα Ιερώνυμο της Αίγινας).

Η καλόγρια αυτή με έλεγε χαρακτηριστικά: «Να ‘ξεραν οι άνθρωποι, Δημήτρη μου, πόσο πολύ μας αγαπάει ο Χριστός!!!» Και τα δάκρυα έτρεχαν ασταμάτητα!!! Εμείς δεν έχουμε τέτοια πράγματα και το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι, αν χτύπησε η τρίτη καμπάνα για να πάμε τελευταία στιγμή στην Εκκλησία.
***

Όταν πήγα να εφαρμόσω το «αγαπήστε τον εχθρό σας», ομολογώ ότι δεν μπόρεσα να το εφαρμόσω. Μου ήταν αδύνατο και ας έλεγε το Ευαγγέλιο αυτήν την εντολή. Βέβαια το Ευαγγέλιο δεν λέει ψέματα και δεν δίνει προτροπές, που δεν είναι πραγματοποιήσιμες.

Είναι βλασφημία να λέμε, ότι ο Χριστός είπε πράγματα, που δεν είναι κατορθωτά. Βέβαια δεν είναι κατορθωτά, αν ο άνθρωπος τα εφαρμόσει με τις δικές του δυνάμεις, αλλά γίνονται κατορθωτά με τη βοήθεια του Χριστού. Εξάλλου μας είπε ο Χριστός: «Χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν», δηλαδή χωρίς Εμένα δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα.

Και έλεγα στο Θεό: «Θεέ μου, δεν μπορώ να εφαρμόσω αυτήν την εντολή», και ξέρετε τι απάντηση με έδωσε ο Θεός; «Εσύ θέλεις;» Αυτό με ρώτησε ο Θεός, και η απάντησή Του, ομολογώ, ότι με κόλλησε στον τοίχο. Διότι το θέμα, δεν ήταν μόνο ότι δεν μπορούσα, αλλά και το ότι δεν ήθελα να αγαπήσω. Αισθανόμουν μίσος, αυτό ήταν το μυστικό.

Και ο Χριστός δεν μας ρωτάει αν μπορούμε, αλλά αν θέλουμε. Άρα η ευθύνη μας έγκειται, στο ότι δεν θέλουμε να αγαπήσουμε τους εχθρούς μας και όχι ότι δεν μπορούμε να τους αγαπήσουμε.

Το να μπορέσουμε ο Θεός θα μας βοηθήσει, το να θέλουμε, εμείς θα συμβάλλουμε. Και όταν εμείς θελήσουμε, ο Χριστός θα μας δώσει τρόπο τινά τέτοια φώτιση, που θα βλέπουμε τον άνθρωπο, που μας έκανε κακό, και αντί να τον μισούμε, θα τον λυπούμαστε και θα αισθανόμαστε οίκτο γι’ αυτόν. Θα μας φορέσει ο Χριστός ειδικά γυαλιά δικά του, από το «κατάστημά» Του και θα μπορέσουμε έτσι να έχουμε σπλάχνα οικτιρμών για τους εχθρούς μας.

Από το βιβλίο: Εις αγαθή ανάμνηση. Εμπειρικές αλήθειες από την κηρυκτική διακονία του πιστού εργάτου Κυρίου ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Α. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ (1916-1982). Εκδόσεις “Ορθόδοξος Κυψέλη”, Θεσσαλονίκη 2013.

πηγή: koinoniaorthodoxias
https://simeiakairwn.wordpress.com/
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Σαν ελατήριο πετάξου: «Ήμαρτον, Θεέ μου, μη μου το γράφης, μετανοώ!» (Γέρων Ιωσήφ Βατοπαιδινός)

Και τώρα καταλήγαμε να πούμε, ότι η απογοήτευσι, μετά την αμαρτία, είναι μέν επακόλουθο φαινόμενο, αλλά «παρά φύσι»! Είναι αναγκαίο κακό. Είναι όπως συμβαίνει στο παράδειγμα του τραύματος και του πόνου. Μετά το τραύμα ακολουθεί πόνος. Πρέπει, πάση σπουδή, ο άνθρωπος να θεραπεύση και το τραύμα και τον πόνο. Αλλοιώς θα φθαρή.

Η μετά την αμαρτία απογοήτευσι, όσο μεγάλη και αν είναι η αμαρτία, είναι διαβολικό φαινόμενο. Διότι θέμα αναμαρτησίας δεν υπάρχει, αφού ήλθε ο Θεός ξέροντας, ότι ο άνθρωπος είναι παναμαρτωλός, απωλεσμένος και υποβιβασμένος στον θάνατο και την καταστροφή. Ήλθε εκουσίως εξ αγάπης, μόνος Του και τον αγκάλιασε και τον εσήκωσε.

Τώρα πώς ημπορούμε να πούμε «είμεθα αμαρτωλοί και δεν είμεθα Άγιοι, γι’ αυτό και απελπιζόμαστε». Αφού Αυτός για τους αμαρτωλούς ήλθε και όχι για τους δικαίους. Μόνος του το ομολογεί.

Απόδειξι ότι έδωσε τα κλειδιά της βασιλείας στον Πέτρο, πού τον αρνήθηκε τρεις φορές και δεν τα έδωσε στον Ιωάννη, τον επιστήθιο και ηγαπημένο.

Όχι γιατί υποβιβάζει ο Θεός την αρετή, αλλά περισσεύει, ξεχειλίζει η πατρική του στοργή στον αδύνατο και τον συντετριμμένο και στο απολωλός.

Και υπό το νόημα αυτό πρέπει κανείς να μην φοβάται και να μην παραδέχεται την απογοήτευσι και αποθάρρυνσι σαν επακόλουθο της αμαρτίας, αλλά όπως το ελατήριο να πετάγεται επάνω πάλι και να λέγη; «Ήμαρτον,Θεέ μου, μή μου το γράφης, μετανοώ».

Και έτσι με θάρρος να συνεχίζη τον καλό αγώνα του, με ακλόνητη την πίστι στην Παναγάπη και αγαθότητα του Ιησού μας. Αμήν.

ΓΕΡΩΝ ΙΩΣΗΦ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΝΟΣ – Διδαχές από τον Άθωνα, Ψυχωφελή Βατοπαιδινά 8, γ’ Έκδοσις, Έκδοσις Ιεράς Μεγίστης Μονή του Βατοπαιδίου, Άγιον Όρος 1999

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΥΡΑΣ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ
http://amfoterodexios.blogspot.com/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”