Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μακάρι να κατανοώ και να συγχωρώ τους ανθρώπους όπως ο Θεός κατανοεί και συγχωρεί εμένα.
Μακάρι κάποτε να καταφέρω ν' αποδέχομαι τους άλλους όπως ο Θεός αποδέχεται εμένα.
Μακάρι να σιωπώ στα λάθη των άλλων όπως ο Θεός σιωπά στα δικά μου λάθη.
Μακάρι κάποτε να ταπεινωθώ όπως ο Θεός ταπεινώθηκε για εμένα.
Μακάρι κάποτε ν' αγαπώ τους άλλους όπως ο Θεός αγαπά εμένα.
Μακάρι κάποτε ν' αγαπήσω τον Θεό όπως ο Θεός αγαπά εμένα.
Μακάρι κάποτε να ζω όπως θέλει ο Θεός...

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πότε γονάτισες τελευταία φορά μπροστά στον Κύριο;
Λες ότι έχεις δουλείες, πανεπιστήμιο, οικογένεια και δεν προλαβαίνεις.
Το ξέρω, (παρ' όλα αυτά) μιλάς γι' Αυτόν συχνά στην παρέα σου, σε γνωστούς και φίλους. Αλλά πόσο συχνά μιλάς σ' Αυτόν;
---------------------------------------
Έχουμε αφήσει την προσευχή αδελφοί και γι' αυτό έχουμε γεμίσει με λογισμούς. Πέφτουμε εύκολα στην αμαρτία, ενδίδουμε εύκολα στα πάθη μας. Διότι δεν παραδίδουμε την καρδιά και το νου μας στον Κύριο. Αντιστεκόμαστε με πείσμα.
---------------------------------------
Ας γονατίσουμε μπροστά Του. Ας πιάσουμε το ευλογημένο κομποσκοίνι μας κι ας αρχίσουμε την ευχή.
Μιλάμε γι' Αυτόν αλλά δεν μιλάμε σ' Αυτόν.
Όμως για να μιλάμε γι' Αυτόν πρωτίστως χρειάζεται να μιλάμε σ' Αυτόν. Γλυκαίνει η ψυχή του ανθρώπου που παραδίδεται στην ευχή. Γενικότερα ο άνθρωπος της προσευχής κινείται διαφορετικά μέσα στην ζωή. Αντιμετωπίζει τα πράγματα διαφορετικά, με περισσότερο θάρρος, με περισσότερη πίστη. Όλα τα αγκαλιάζει. Ακόμα και την πιο φοβερή δοκιμασία, και τον πιο βαθύ πόνο.
---------------------------------------
Πήγαινε στο δωμάτιό σου. Κλείσε την πόρτα. Γονάτισε λέγοντας "Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό". Θα δεις ότι μέσα σου θα ξυπνήσει η κατάνυξη. Μια κίνηση γεμάτη φως, ελπίδα και ηρεμία θα συντρίψει την απόγνωση, την κατήφεια, την απελπισία.
---------------------------------------
Ότι κι αν περνάς στην ζωή σου, όσο δύσκολο κι αν είναι, όσο πόνο και θλίψη κι αν σου προκαλεί, όσο κούραση κι αν έχεις...μην αφήσεις την προσευχή. Στην προσευχή θα βρεις παρηγοριά, ανάπαυση, χαρά και ξεκούραση. Διότι στην προσευχή θα βρεις τον Χριστό που θα σε ειρηνεύσει.
Ζήτα Τον στη ζωή σου και θα έρθει. Μίλα Του και θα σε ακούσει.
---------------------------------------
Πολλές φορές Τον ξεχνάμε και νομίζουμε ότι μας ξέχασε. Μα, Αυτός πάντα περιμένει. Σέβεται την ελευθερία μας. Περιμένει να ανοίξουμε την καρδιά μας για να μπει, περιμένει ν' ανοίξουμε το μυαλουδάκι μας για να μας φωτίσει.
---------------------------------------
Περιμένει ο Χριστός ένα βλέμμα μας, έστω μία επίκληση του ονόματός Του για να προστρέξει.
Ο Χριστός περιμένει...
Μην Τον αφήνουμε στην αναμονή.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η ειρωνεία είναι ότι όσο περισσότερο θέλουμε να αλλάξουμε τον εαυτό μας, τόσο χάλια τα κάνουμε. Νομίζουμε οτι με τον Νου και τα σχέδια του μυαλού μας θα συμβούν αλλαγές στην ζωή μας. Ματαιοπονία.

Φανταστείτε μια αίθουσα γεμάτη από ανθρώπους που παρακολουθούν μια ομιλία ή στο σπίτι που είμαστε μαζεμένοι με φίλους για δείπνο να δώσουμε εντολή, «ελάτε τώρα όλοι μαζί, μέσα σε ένα λεπτό να κλείσουμε τα μάτια μας και να ηρεμήσουμε..». Είναι βέβαιο ότι κανείς δεν θα το καταφέρει.
Πείτε, θα κάνω προσευχή και θα προσπαθήσω να μην έχω σκέψεις ή λογισμούς, θα μείνω προσηλωμένος στα λόγια και μόνο της προσευχής. Απλά δεν θα συμβεί, για τον απλούστατο λόγο, ότι γίνεται στόχος και αυτοσκοπός με στοιχεία άγχους.
Εμείς πιστεύουμε ότι κάτω από πίεση, άγχος και αγωνία θα αλλάξουμε, κι όμως αυτό δεν θα συμβεί ποτέ. Διότι τόσο τα κίνητρα όσο και η μέθοδος είναι λανθασμένη.

Για να έρθει μια αλλαγή στην ζωή μας, πρέπει να επιτρέψουμε στο εαυτό μας να αναγνωρίσει μόνος του την ανάγκη γι’ αυτό, όχι ως επιβολή από το νου, αλλά ως εσωτερική δίψα και πόθο. Εμείς για διαφόρους λόγους πείθουμε το μυαλό αλλά τα μέσα μας κλωτσάνε μια και δεν έχει έρθει η ώρα για κάτι τέτοιο. Θέλουμε νοητικά να καθοδηγήσουμε τις εξελίξεις, δεν αφήνόμαστε στην σοφία του Θεού να μας καθοδηγήσει.
Άφησε να νιώσεις την εσωτερική ανάγκη της αλλαγής. Μην πιέζεις τα πράγματα με το νου.
Μη το κάνεις στόχο, άγχος και εμμονή.
Έχε εμπιστοσύνη στην εσωτερική σου ευφυία. Το σώμα και η ψυχή σου ξέρουν.
Μπες στην σιωπή και συντονίσου με το Θεό, βίωσε την μεταμορφωτική του Χάρη.

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Fake news...

Μια φράση που σημαίνει ψευδείς ειδήσεις ή πλαστές ειδήσεις. Έχουμε συνηθίσει το τελευταίο διάστημα να την ακούμε συχνά. Είναι ένα είδος κίτρινου τύπου ή προπαγάνδας. Γίνεται προκειμένου να παραπληροφορήσει ή να παραπλανήσει και έτσι να βλάψει έναν οργανισμό, ένα νομικό ή φυσικό πρόσωπο ή οτιδήποτε άλλο. Συχνά αυτό γινεται χρησιμοποιώντας τίτλους με εντυπωσιασμό ή εξ ολοκλήρου κατασκευασμένους για να είναι πιο πειστικοί και ελκυστικοί.

Πραγματικά χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και πνεύμα κριτικό ώστε να τα αποφύγουμε. Στην πραγματικότητα όμως, αν το ξανασκεφτούμε, τα fake news είναι το λιγότερο. Fake ουσιαστικά γίναμε εμείς η ίδιοι, η συμπεριφορά μας, η σκέψη μας, τα λόγια μας, η ζωή μας. Συνηθίσαμε και δεν το καταλαβαίνουμε. Αν δούμε μάλιστα το αντίθετο, μας φαίνεται παράξενο και μάλιστα το πολεμάμε. Γιατί όλο αυτό; Γιατί αφήσαμε Την Αλήθεια. Βγάλαμε το Χριστό από τη ζωή μας. Και μη πει κανείς, "μα εγώ πιστεύω, αγαπώ τον Θεό...". Συνήθως αυτό δεν το αποδεικνύει η ζωή μας. Δεν το πιστοποιεί το είναι μας. Ακόμη και σε αυτό fake είμαστε.

Η αλήθεια δεν είναι πότε έτσι και πότε αλλιώς, ανάλογα με τα συμφέροντά μας. Δεν είναι πότε Α, πότε Β, πότε οτιδήποτε άλλο. Ας μάθουμε να υποστηρίζουμε με κάθε κόστος μόνο την αλήθεια. Και μη νομίζουμε ότι με τις ακραίες συμπεριφορές μας προάγουμε την αλήθεια. Μάλλον προσπαθούμε να πείσουμε τον ίδιο μας τον εαυτό, τον κατακερματισμένο μας εαυτό που προσπαθεί να ισορροπήσει μέσα στο ψεύδος και την απάτη.
Η αλήθεια έχει το γνωριστικό της ειρήνης, του ελέους, της αγάπης, γιατί είναι ο ίδιος ο Χριστός, η όντως Αλήθεια!

Αρχιμ, Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Σαν λιμάνια στο πέλαγος εγκατέστησε ο Θεός τις Εκκλησίες στις πόλεις, ώστε, καταφεύγοντας σ΄αυτές, όταν είμαστε ζαλισμένοι από
βιοτικές μέριμνες, να απολαμβάνουμε μέγιστη γαλήνη.

Ιερός Χρυσόστομος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Όχι με απειλές και βρισιές, αλλά με το καλόπιασμα και με πολλή ανοχή και καλοσύνη, να κάνουμε διάλογο με τα παιδιά».
Αγ. Ιω. Χρυσόστομος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πῶς παραβλέπεις ἄπειρα τῶν σφαλμάτων μου πλήθη καί οὐ λογίζῃ, Δέσποτα, τάς τῶν κακῶν μου πράξεις, ἀλλ᾿ ἐλεεῖς καί σκέπεις με, καί φωτίζεις καί τρέφεις ὡς ἐκπληροῦντα πάσας σου τάς ἐντολάς, Σωτήρ μου;

~ Αγίου Συμεών του Νέου Θεολόγου

http://pneumatoskoinwnia.blogspot.com
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Τίποτε δεν είναι τόσο κατάλληλο για τη διαχείριση των διαφόρων υποθέσεων, όσο η σύνεση και η διάκριση».
Αγ. Ιω. Χρυσόστομος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"Όταν αρνείσαι να γίνεις θύμα...."

Η ζωή είναι μια μάχη, στην οποία καλείσαι ή να πολεμήσεις ή να κρυφτείς μέσα στα πτώματα υποδυόμενος τον ρόλο του θύματος και του αδικημένου. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι η περίπτωση του μαχητή, που ενώ θα μπορούσε να επικαλεσθεί την αδικία της ζωής απέναντι του, μετανάστευση, φτώχια, ρατσισμός, θάνατος του πατέρα του, επέλεξε σε πείσμα όλων των μεγάλων δυσκολιών, να παλέψει ώστε το γέλιο, η χαρά και η επιτυχία, να έρθουν στην ζωή του. Και τα κατάφερε.

Εχθές όλοι οι συμπαίχτες του, τον ανέδειξαν ως τον πολυτιμότερο παίχτη του ΝΒΑ. Μεγάλη τιμή, μεγάλη επιτυχία για ένα παιδί που ξεκίνησε με όλα τα μείον και τα έκανα συν. Που δεν επέλεξε το ρόλο του κακόμοιρου όταν η ζωή «φαινόταν» να τον βάζει στο περιθώριο. Ο Γιάννης έκανε αυτό για το οποίο αξίζει να ζει κάποιος, να μεταμορφώνει το σκοτάδι σε φως, τις πληγές σε ευλογίες και τα αδιέξοδα σε ευκαιρίες ζωής.

Είναι συγκινητικό και απίστευτα θεραπευτικό να ακούς αυτό το παιδί, να αναφέρεται στο Θεό, με μια απίστευτη σε βάθος δήλωση, «…ευχαριστήσω τον θεό που με ευλόγησε με αυτό το ταλέντο, για να είμαι στη θέση που βρίσκομαι σήμερα. Θέλω να τον ευχαριστήσω που με έβαλε σε αυτή τη θέση. Όλα τα κάνω μέσω αυτού, είμαι απίστευτα ευλογημένος…». Αυτή η δήλωση του Γιάννη, έχει να μας δώσει τα εξής ωφέλιμα για την ζωή μας συμπεράσματα και προτροπές:
1. Όλοι έχουμε χαρίσματα και δυνατότητες, μένει να τις ανακαλύψουμε.
2. Ταπεινοφροσύνη δεν σημαίνει να ακυρώνεις με ατιμωτικές εκφράσεις τον εαυτό σου, μα να μπορεί να λες, «Σε ευχαριστώ Θεέ μου για τα δώρα σου…». Να μην νιώθεις άχρηστος αλλά ευλογημένος.
3. Να θυμόμαστε πάντα στην ζωή μας, ότι δεν είμαστε οι κυρίαρχοι αλλά οι διαχειριστές μιας πραγματικότητας στην οποία μέσα καλούμαστε να εξελιχθούμε.
4. Η επιτυχία έρχεται μόνο σε εκείνους που δεν φοβήθηκαν την αποτυχία.
5. Τέλος το χάρισμα είναι μόνο η βάση πάνω στην οποία καλείσαι να δουλέψεις σκληρά για χτίσεις τα όνειρα σου.

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Ταύτας τας εσχάτας ημέρας, όπου τα χνώτα του Αντιχρίστου μολύνουν γην και θάλασσαν και πάσαν πνοήν ζωής, ως δρόσον χάριτος αναψύχουσαν, ως αύραν Προφήτου Ηλιού αναρριπίζει ο Θεός την ενέργειαν της νοεράς προσευχής εις τα στήθη και την καρδίαν της Εκκλησίας, ως αντίδοτον ψυχικής και σωματικής υγείας και σωτηρίας δια τας ημέρας που έρχονται και θα έλθουν».
Γέρων Εφραίμ Αριζόνας
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”