Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μπορεί να είσαι μόνος σου, όμως όταν έχεις κάποιον που σε νοιάζεται και για κάποιον νοιάζεσαι τότε δεν νιώθεις μοναξιά. ή τουλάχιστον η μοναξιά σου μετριάζει.
-----------------------------
Μπορεί να έχεις σχέση με κάποιον αλλά να νιώθεις μοναξιά, γιατί ο άλλος δεν σε νοιάζεται πραγματικά αλλά ούτε και εσύ νοιάζεσαι γι' αυτόν. Και αυτό διότι έχετε σχέση σαρκική και όχι ουσιαστική. Έχετε σχέση που οριοθετείται στο πλαίσιο της ηδονής και όχι της κοινωνίας, στο πλαίσιο του βολέματος και όχι του σταυρού.
-----------------------------
Γι' αυτό και τελικά η μοναξιά είναι κάτι πιο βαθύ και ίσως έμμεσα συνδεόμενο με τις σχέσεις. Υπάρχουν σχέσεις μέσα στην μοναξιά και υπάρχουν και μοναχικοί άνθρωποι γεμάτοι κοινωνία, πεπληρωμένοι με αγάπη, διότι νοιάζονται για τους άλλους αλλά έχουν και ανθρώπους που νοιάζονται γι'αυτούς, χωρίς ιδιοτέλεια και σαρκικότητα.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Καλότυχη η ψυχή που αγαπά τον αδελφό. Μέσα της ζει αισθητώς το Πνεύμα του Κυρίου και την γεμίζει ειρήνη και χαρά».
Αγ. Σιλουανός ο Αθωνίτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν είσαι κοντά στον Πνευματικό σου και

εκτελείς ότι σου λέει,

μην ανησυχείς για την ζωή σου.

Άγιος Παϊσιος ο Αγιορείτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Καλή είναι η εξωστρέφεια όταν γίνεται προς δόξα του Θεού. Επειδή όμως συνήθως δεν γίνεται γι'αυτό καλύτερα είναι να υπάρχει εσωστρέφεια. Να εισέλθουμε πλέον στα βάθη της καρδιάς μας και εκεί να κάνουμε ένα στασίδι σιωπής και προσευχής.
Αυτό που χρειαζόμαστε είναι προσευχή.
Πολλές οι ομιλίες που ακούμε, πολλά αυτά που διαβάζουμε.
Προσευχή όμως δεν κάνουμε.
Να κλείσουμε την πόρτα το δωματίου μας, κυρίως να κλείσουμε την πόρτα της καρδιάς μας σε κάθε επίγεια μέριμνα, και να αφεθούμε στην ευχή.
"Κύριε ελέησόν με τον αμαρτωλό..." να λες και να ξαναλές.
Η ίδια η ευχή θα σε διδάξει, θα σε φωτίσει, θα σε ειρηνεύσει.
Προσευχή χρειαζόμαστε, όχι γνώσεις θεολογικές, ούτε αλτρουιστικές -καλές- πράξεις.
Εσωστρέφεια παρά εξωστρέφεια. Προσευχή κι όχι επιπόλαιες κοινωνικότητες. Σιωπή και όχι πολυλογία.
Έτσι θα έρθει στην ζωή μας μια μόνιμη κατάνυξη, μια βαθιά ευλάβεια, η σταθερή μνήμη θανάτου, η πραότητα, η μετάνοια, η νήξη. Χωρίς προσευχή αγωνιζόμαστε χωρίς προοπτική. Χωρίς προσευχή η κάθε πνευματική μας προσπάθεια θα καταλήγει ένα κύμβαλον αλαλάζον.
Πάρε στο χέρι σου το κομποσχοίνι και μη το αφήνεις εύκολα. Κάν' το προέκταση της ύπαρξής σου. Κάνε την ευχή συνέχεια της ανάπνοής σου. Κάνε την προσευχή αναπόσπαστο μέρος της ζωής σου.
Χωρίς προσευχή θα θεολογούμε μα θα μένουμε αμέτοχοι του Θεού. Χωρίς προσευχή θα περνούν τα χρόνια μας μέσα στην ψευδαίσθηση της ηθικής μας καθαρότητας, μα καμία προκοπή δεν θα κάνουμε.
Το ιδίωμα του ανθρώπου του Θεού είναι η προσευχή που κάνει καθημερινά κι ας ζει μέσα σε μοναστήρια ή μέσα στον κόσμο, είτε είναι παντρεμένος είτε είναι ελεύθερος.
Προσευχήσου σωστά, με δάκρυα, με ταπείνωση και μετάνοια, απλά λέγοντας την ευχή. Δεν χρειάζονται βερμπαλισμοί στην προσευχή μας. Το "Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με τον αμαρτωλό", τα περικλείει όλα. Ο καρδιογνώστης Κύριος θα δώσει αυτό που χρειαζόμαστε. Όχι αυτό που θέλουμε, αλλά αυτό που χρειαζόμαστε για να βρούμε έλεος, να σωθούμε αιώνια...
Η θεάρεστη εσωστρέφεια είναι συνώνυμη της προσευχής. Εάν δεν υπάρχει προσευχή, η εσωστρέφεια μπορεί να γίνει επικίνδυνη για τον άνθρωπο και να του δημιουργήσει πολλά ψυχολογικά προβλήματα.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Φυλάξου απ' ανθρώπους που βρωμάνε "τελειότητα", γιατι η ζωή είναι φτιαγμένη από λάθη και τραύματα.. (Anna Magani)

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Ας βλέπουμε το Θεό όπως είναι ο ίδιος και όχι όπως τον θέλει το μυαλό μας».
Αγ. Ισαάκ ο Σύρος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Μην είστε οκνηροί σ’ ό,τι πρέπει να δείχνετε ζήλο,

να έχετε πνευματικό ενθουσιασμό, να υπηρετείτε τον Κύριο.»

Απ. Παύλος (Ρωμ. 12, 11)
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Να είσθε προσεκτικοί και όχι εύπιστοι. Να πιστεύετε στο Θεό και να δυσπιστείτε στους ανθρώπους και στον εαυτό σας».
Γερ. Επιφάνιος Θεοδωρόπουλος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο εγκρατής απέχει από τη λαιμαργία. Ο ακτήμονας από την πλεονεξία. Ο ήσυχος από την πολυλογία. Ο αγνός από την φιληδονία. Ο σεμνός από την πορνεία. Ο αυτάρκης από την φιλαργυρία. Ο πράος από την ταραχή. Ο ταπεινός από την κενοδοξία. Ο υποτακτικός από τη φιλονεικία. Ο ελεγκτικός από την υποκρισία. Επίσης, ο προσευχόμενος από την απελπισία, ο ομολογητής από την άρνηση, ο μάρτυρας από την ειδωλολατρεία. Βλέπεις πώς κάθε αρετή που γίνεται μέχρι θανάτου, δεν είναι άλλο παρά αποχή από την αμαρτία;
------------------------------
Η αποχή από την αμαρτία είναι φυσικό έργο και όχι αντάλλαγμα της Βασιλείας των Ουρανών.
------------------------------
Εκείνος που θέλει να περάσει τη νοητή θάλασσα των παθών, μακροθυμεί, ταπεινοφρονεί, αγρυπνεί, εγκρατεύεται. Αν προσπαθήσει να περάσει χωρίς αυτά τα τέσσερα, ταράζει μόνο την καρδιά, να περάσει όμως δεν μπορεί.
------------------------------
Και η προσευχή αρετή λέγεται, αν και είναι μητέρα των αρετών. Γιατί γεννά τις αρετές δια μέσου της ενώσεως με τον Χριστό.
------------------------------
Ό,τι κάνομε χωρίς προσευχή και καλή ελπίδα, ύστερα αποδεικνύεται βλαβερό και ατελές.
------------------------------
Πολλοί λυπόμαστε για τις αμαρτίες μας, τις αιτίες τους όμως τις δεχόμαστε με πολλή ευχαρίστηση.
------------------------------
Όπως η φωτιά δεν μπορεί να ζήσει μέσα στο νερό, έτσι και λογισμός αισχρός δε ζει μέσα σε ψυχή που αγαπά το Θεό, γιατί κάθε φιλόθεος αγαπά τους κόπους. Και ο εκούσιος κόπος είναι εκ φύσεως εχθρός της ηδονής.
------------------------------
Τρεις νοερές περιοχές υπάρχουν όπου μπαίνει ο άνθρωπος έπειτα από μεταβολή, το «κατά φύσιν», το «υπέρ φύσιν» και το «παρά φύσιν». Όταν βρίσκεται στο «κατά φύσιν», βρίσκει τον εαυτό του αίτιο των πονηρών λογισμών και εξομολογείται στο Θεό τις αμαρτίες του, αναγνωρίζοντας τις αιτίες των παθών. Όταν έρθει στο «παρά φύσιν», λησμονεί τη δικαιοσύνη του Θεού και φιλονικεί με τους ανθρώπους ότι τάχα τον αδικούν. Όταν φτάσει στο «υπέρ φύσιν», βρίσκει τους καρπούς του αγίου Πνεύματος που είπε ο Απόστολος, αγάπη, χαρά, ειρήνη κτλ.(69). Και ξέρει ότι αν προτιμά τις σωματικές φροντίδες δεν μπορεί να παραμένει εκεί. Κι εκείνος που φεύγει από την περιοχή αυτή, δηλαδή από το «υπέρ φύσιν», πέφτει στην αμαρτία και στις φοβερές δοκιμασίες που επακολουθούν, αν όχι αμέσως, αλλά στον καιρό τους, καθώς γνωρίζει η δικαιοσύνη του Θεού.

Άγιος Μάρκος ο Ασκητής - Φιλοκαλία
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Σ'αυτόν τον σκοτεινό τόπο,
σ' αυτό το κρύο μέρος,
σ 'αυτόν τον αφιλόξενο οίκο,
μέσα σ' αυτήν την βρωμιά,
μέσα σ' αυτήν την πτωχεία,
εδώ που η αρμονία σπανίζει
εδώ που η ομορφιά εκφυλίστηκε
εδώ που η ειρήνη εξορίστηκε.
Εδώ, έλα Κύριε.
Σ' αυτό το ταλαίπωρο σώμα,
μέσα σ' αυτήν την πληγωμένη καρδιά.
Εδώ, κάνε την φάτνη σου Κύριε.
Τίποτα δεν έχει να ζηλέψει η καρδιά μου από εκείνο
το σπήλαιο της Βηθλεέμ.
Το ίδιο κρύα,
το ίδιο βρωμερή,
το ίδιο πτωχή,
το ίδιο άσχημη και άσημη.
Εδώ, Κύριε έλα.
Έλα και γεννήσου μέσα μου.
Σ' αυτόν τον οίκο που αρνείται να σε φιλοξενήσει.
Έλα και παρεβίασε το εγώ μου, την άρνησή μου.
Έλα και παύσε με.
Έλα και κάνε με ό,τι θέλεις, κάνε ό,τι θέλεις.
Μη με ρωτήσεις. Σκλάβωσέ με στο φως Σου.
Άσε με να απορώ μαζί με τους Αγγέλους
για την φιλανθρωπία Σου.
Άσε με να απορώ με την ταπείνωσή Σου,
με την ανεξικακία Σου, με την απλότητά Σου.
Ξέρω ότι δεν με σιχαίνεσαι.
Το ξέρω, γιατί γνωρίζω την απύθμενη αγάπη Σου.
Εσύ δεν με αποστρέφεσαι. Εσύ που όλα τ' αγκαλιάζεις.
Εγώ με αποστρέφομαι.
Εγώ που όλα τα θέλω δικά μου,
που νομίζω ότι όλα τ' αξίζω,
που θεωρώ ότι όλα τα δικαιούμαι.
Έλα Κύριε και παύσε με. Αυτό Σου ζητώ.
Σιώπα την φασαρία μου.
Γαλήνεψε την ταραχή μου.
Φώτισε το σκότος μου.
Ειρήνευσε την αγωνία μου.
Γεννήσου και στην δική μου καρδιά...
Κι ας μου στοιχίσει τα πάθη μου,
το βόλεμά μου, το δίκαιό μου.
Γεννήσου και στην δική μου καρδιά.
Άλλαξέ με. Κάνε με δικό Σου.
Θώπευσε με την γλυκιά Σου παρουσία
τις πληγές των αμαρτιών μου.
Άσε με να δω για λίγο το χαμόγελό Σου.
Αυτό που είναι γεμάτο από την αθωότητα των βρεφών.
Κάνε για λίγο στασίδι Σου και την δική μου καρδιά.
Κάνε για λίγο τόπο Σου τον τόπο μου.
Μην με λογαριάσεις.
Μην αφήσεις την βρωμιά μου να καλύψει την προαίρεσή μου.
Έλα Κύριε απρόσμενα όπως τότε.
Έλα μέσα στην σιγή της μετάνοιας.
Έλα παρά τους λογισμούς της αμφιβολίας.
Έλα ως Βρέφος που δεν απειλεί κανέναν.
Έλα ως Διδάσκαλος που δεν αποπαίρνει κανέναν.
Έλα ως Πατέρας που αγαπά τα παιδιά Του.
Έλα ως Θεάνθρωπος που σώζει τους πάντες.
Έλα Χριστέ μου και μη με υπολογίζεις.
Γεννήσου μέσα μου και γέννησέ με...
Κάνε την καρδιά μου χριστούγεννα...

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”