Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36551
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πολλές φορές αναρωτιόμαστε που είναι ο Θεός όταν Τον ζητάμε. Θεωρούμε ότι κοφεύει στις περισσότερες δεήσεις και ικεσίες τις οποίες προσάδουμε. Είναι όμως πράγματι αλήθεια κάτι τέτοιο; Η Πατερική εμπειρία της Αγίας μας Εκκλησίας, άλλο είναι αυτό το οποίο μας διδάσκει. Ο Θεός ακούει όλους τους αλαλήτους στεναγμούς της καρδίας. Γνωρίζει πολύ περισσότερο και από τον ίδιο τον εαυτό μας, τι είναι αυτό που πραγματικά επιθυμούμε και τι είναι προς το συμφέρον της ψυχής μας. Αυτός γνωρίζει τα της καρδίας του ανθρώπου πολύ καλύτερα. Οι «επεμβάσεις» του Θεού στη ζωή μας, πρέπει οπωσδήποτε να διανοηθούμε ότι, γίνονται τελείως απροσδόκητα. Εκεί που δεν περιμένουμε, σαν εκπλήξεις! Και πράγματι, τα καλύτερα έρχονται εκεί που δεν το περιμένουμε! Καλό λογισμό λοιπόν χρειάζεται πάντοτε να κάνουμε. Να μας διακατέχει η ελπίδα, ταυτόχρονα με την υπομονή και την απέραντη εμπιστοσύνη στο Θεό και Πατέρα μας. Να ξέρουμε ότι, όλα έτσι θα έχουν μία πάρα πολύ καλή έκβαση!

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36551
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ελευθερία ή «ευτυχία»;

Καίριο μεταφυσικό πρόβλημα είναι το δίλημμα ανάμεσα στην ελευθερία και την ευτυχία. Πάντοτε τη ζωή μας θα πρέπει να τη διακατέχει η ελευθερία. Με τις πράξεις, τους λόγους, τη συμπεριφορά. Είναι όντως οδυνηρό πολλές φορές να σκέφτεσαι ότι για να αποκτηθεί η ελευθερία θα πρέπει να θυσιαστεί η υποτιθέμενη ευτυχία. Είναι βαρύ το τίμημα της αποποίησης της ευτυχίας.
Πρέπει όμως να αντιληφθούμε ότι η σχέση Θεού και ανθρώπου έχει πηγή και καθορίζεται από την ελευθερία. Εντούτοις, ο ολοκληρωτισμός και η ανελευθερία ελλοχεύουν παντού. Δεν είναι παράλογο να πούμε ότι ζούμε σε μία νέα Βαβυλώνα στην εποχή μας. Ο εκκοσμικευμένος άνθρωπος των νέων χρόνων αποτίναξε τη σχέση του με το Θεό και έχασε τους δεσμούς του. Το πρόσωπο κατήντησε σε άτομο ανυψώνοντας τον εαυτό του σε οντότητα μοναδική και συνάμα κατήντησε ύπαρξη μοναχική, αλλοτριωμένη και αποξενωμένη.
Πολύ ωραία θα μας επισημάνει ο Φ. Ντοστογιέφσκι οτι «όλοι στον αιώνα μας χώρισαν και γίναμε μονάδες, ο καθένας αποτραβιέται στην μοναξιά του, ο καθένας απομακρύνεται από τον άλλον, κρύβεται και κρύβει το έχει του, και καταλήγει να απωθεί τους ομοίους του και να απωθείται από αυτούς». Γι’ αυτό, εάν δεν γίνει ο καθένας πραγματικός αδελφός για όλους τους άλλους, ποτέ δε θα φτιαχτεί καμία αδελφοσύνη. Ελεύθερο πνεύμα μας χρειάζεται. Πνεύμα Άγιο Θεού!

Αρχιμ. Σεραφειμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36551
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Ἑαυτούς καί ἀλλήλους καί πᾶσαν τήν ζωήν ἡμῶν Χριστῷ τῷ Θεῷ παραθώμεθα».

Ένας διάσημος θεολόγος επί οκτώ έτη ακατάπαυστα παρακαλούσε τό Θεό να του φανερώσει κάποιον άνθρωπο, που θα μπορούσε να του δείξει τον πιο σίγουρο δρόμο για τη Βασιλεία των Ουρανών. Κάποια μέρα που έφθασε στο αποκορύφωμα της προσευχής άκουσε μια φωνή «Πήγαινε και στην έξοδο της Εκκλησίας θα βρεις τον άνθρωπο που ζητάς».
Πηγαίνει βιαστικά στην Εκκλησία, όπου βρίσκει ένα γέρο ζητιάνο με κουρελιασμένα ρούχα και πληγωμένα γόνατα και τον χαιρετά
– «Καλό και ευτυχισμένο πρωινό, γέροντα».
– «Ποτέ δεν είχα κακό και δυστυχισμένο πρωινό».
(ο άλλος εν αμηχανία διορθώνει)
– «Είθε να σου στείλει ο Θεός κάθε αγαθό»!
– «Ουδέποτε μου εστάλει κάτι μη αγαθό»!
(ο θεολόγος παραξενεύεται και του λέει)
– «Τι συμβαίνει με σένα, γέροντα; Εγώ σου εύχομαι κάθε ευτυχία».
– «Μα ποτέ δεν είμαι δυστυχής. Ζω σύμφωνα με το θέλημα του Θεού. Για το ζυγό που μου έδωσε ο Θεός ποτέ δεν δυσανασχέτησα και είμαι πάντοτε ευχαριστημένος».
– «Από που ήλθες εσύ, γέροντα, εδώ»;
– «Από τον Θεό».
– «Και που Τον βρήκες»;
–«Εκεί που Τον άφησα στην αγαθή θέληση».
– «Ποιός είσαι, γέροντα, και σε ποια τάξη ανήκεις»;
– «Όποιος κι αν είμαι, είμαι ικανοποιημένος με την κατάστασή μου, γιατί βασιλεύς είναι αυτός πού κυβερνά και διευθύνει τον εαυτό του».
Ο θεολόγος αποδέχθηκε τελικά πως ο δρόμος του ζητιάνου ήταν ο μόνος σίγουρος για τον Ουρανό, δηλ. η τελεία παράδοση στο θέλημα του Θεού.

Αρχιμ. Σεραφειμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36551
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΓΑΛΗΝΗ

«Ποιος καλός άνεμος σε φέρνει εδώ;» ρώτησε ο σοφός ερημίτης τον οδοιπόρο που ζητούσε απεγνωσμένα να τον συναντήσει.
«Εγώ θέλω γαλήνη» απάντησε μελαγχολικά εκείνος.
Ο ερημίτης πήρε ένα ξύλο κι έγραψε στο χώμα: Εγώ θέλω γαλήνη… «Κοίταξε τώρα πόσο απλό είναι», είπε στον οδοιπόρο και διέγραψε με μια κίνηση το «Εγώ». «Σβήνεις πρώτα το «Εγώ». Είναι αδύνατον να βρει γαλήνη αυτός που έχει απόλυτη εμπιστοσύνη στον εαυτό του και νομίζει πως μπορεί να την βρει μόνος του, μακριά από τον Θεό. Το εγώ πάντα θα νιώθει ότι απειλείται από όλους γύρω του κι έτσι πάντα θα φοβάται. Θα μετατρέπεται σε εγωισμός για να επικρατεί, και θα διώχνει τον Θεό και την γαλήνη Του.»
Με μια δεύτερη κίνηση διέγραψε το «θέλω». «Πρέπει να σβήσεις τη λέξη «θέλω». Το θέλω δηλώνει επιθυμία, ανάγκη και προσκόλληση.
Όταν τρέχεις πίσω από τις μάταιες επιθυμίες σου, ποτέ δεν θα βρεις χρόνο να γαληνέψεις και να γίνεις ευτυχισμένος.
Είναι η γνωστή «επίδραση του κουνουπιού». Αν σε ένα δωμάτιο υπάρχουν δέκα κουνούπια κι εσύ σκοτώσεις τα εννιά, το δέκατο κουνούπι δεν θα σε αφήσει να κοιμηθείς. Έτσι είναι και οι επιθυμίες. Όσες και να ικανοποιήσεις πάντα θα υπάρχει κάποια που δε θα σε αφήνει να κοιμηθείς.»
Ο οδοιπόρος τότε κοίταξε τις διαγραμμένες λέξεις στο χώμα και λένε πως τότε βίωσε την πρώτη του αφύπνιση. Είχαν σβηστεί το «Εγώ» και το «θέλω» και είχε μείνει η … Γαλήνη...

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36551
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πρέπει να συγχωρούμε τους αδελφούς μας και να ζητούμε συγγνώμη. Με τον τρόπο αυτό κάνουμε τον Θεό να μας μιμείται! Δηλαδή, συγχωρώντας τους άλλους, μας μιμείται ο Θεός και συγχωρεί τα δικά μας αμαρτήματα. Ας κάνουμε μια προσπάθεια και ας καταβάλουμε έναν κόπο και ο Θεός πολύ θα μας ευλογήσει.

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36551
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Ο ταπεινός ανέχεται να νικάται.
Δηλαδή, ανέχεται τους άλλους, δεν συγκρούεται μαζί τους, ξέρει να υποχωρεί. Αυτό όμως κατ’ ευφημισμόν λέγεται ήττα, ενώ αποτελεί μεγάλη και θεάρεστη νίκη».

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36551
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Έχει δυστυχώς επικρατήσει σε πολλούς ανθρώπους η αντίληψη ότι η Eκκλησία είναι ένα σύνολο «καθαρών» ανθρώπων, που διακρίνονται από την στωϊκή απάθεια ή από ένα «μυστικιστικό» τρόπο ζωής. Όμως η Εκκλησία είναι θεραπευτήριο, είναι ένα Νοσοκομείο πνευματικό που λαμβάνει τον νεκρό και άρρωστο άνθρωπο και τον ζωοποιεί. Στην συνέχεια προσπαθεί με την ασκητική και μυστηριακή ζωή να τον μεταμορφώση, δηλαδή να τον καθαρίσει, να τον φωτίσει και να τον θεώσει. Είναι Νοσοκομείο που χρησιμοποιεί πολλά φάρμακα για να τον θεραπεύσει, οπότε μετά την θεραπεία αυτά τα φάρμακα γίνονται αρετές και χαρίσματα. Τέτοια είναι η υπομονή, η μακροθυμία και η αγάπη.
Είναι επιτακτική ανάγκη για όλους εμάς που ζούμε σε αυτήν την ταραχώδη εποχή, την υπερφίαλο και εγωϊστική, που σπάνια συναντάμε υπομονή, μακρoθυμία και αγάπη, να ενδιαφερθούμε για την απόκτηση αυτών των φαρμάκων, ώστε να θεραπευθούμε. Τότε η ζωή μας θα αποκτήσει ένα άλλο νόημα. Θα ξεπεράσουμε μερικές ανώμαλες ψυχικές καταστάσεις, θα απαλαγούμε από πολλά τρομερά συμπλέγματα, που είναι φοβερές αρρώστιες της εποχής μας και μας οδηγούν στον αιώνο θάνατο. Η Χάρις του Κυρίου να φωτίζει όλους προς αυτήν την κατεύθυνση!

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36551
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όσα μας είπε ένα φιλί καμία γλώσσα δε μας εξήγησε ποτέ. Όσα αισθανθήκαμε σε μια αγκαλιά κανένα βιβλίο δεν μπόρεσε ποτέ να μας διδάξει. Κι όσες απαντήσεις πήραμε στην σιωπή της προσευχής, κανείς δεν μπόρεσε ποτέ να μας δώσει…

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Μεγάλο και γνήσιο αγαθό η υπομονή. Είναι δέντρο που φέρνει καλό καρπό».
Αγ. Συμεών ο Μεταφραστής
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36551
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κύριε, είμαι ακάθαρτος από τους ρύπους της αμαρτίας.

Μη με παραβλέψεις και μη με προσπεράσεις αδιάφορα.

Αγ. Ανδρέας Κρήτης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”