Ο μοναχός και ο ταξιδιώτης (διήγημα)

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Ο μοναχός και ο ταξιδιώτης (διήγημα)

Δημοσίευση από Dimitra79 »

“Πάνω στο ψέμα και τη μετριότητα δεν μπορεί να σταθεί καμία αλήθεια.”
“Τα συναισθήματα είναι παροδικά και δεν βοηθούν στη λήψη αποφάσεων.”


Το μυαλό του γύριζε και γύριζε, είχαν περάσει 14 ώρες από την ώρα που δεν φορούσε πια το ράσο του. Είχε ξεχάσει πως είναι να φυσά ο αέρας τα γυμνά μάγουλά του και το απολάμβανε.

Θα έμενε για λίγες μέρες σε ένα φίλο μέχρι να δει τι θα κάνει, έλειπε 7 χρόνια. Οι δικοί του δεν ζούσανε πια, αδέλφια δεν είχε, τους φίλους τους ντρεπότανε, τι να τους πει, φοβότανε μη τους σκανδαλίσει. Αυτός ο φίλος του ήτανε από το «αμαρτωλό» παρελθόν του και σίγουρα μπορούσε να νιώθει άνετα δίπλα του.

Ήταν 11.00 το βράδυ και το ΚΤΕΛ έκανε την τελευταία του στάση, του μύρισαν σουβλάκια. Επτά χρόνια είχε να φάει κρέας, αλλά τη μυρωδιά τη θυμότανε καλά. Πλησίασε διστακτικά στον πάγκο τον ψήστη και παρήγγειλε δύο καλαμάκια.

Από την πρώτη μπουκιά έπαψε να είναι ο Παχώμιος και έγινε ο Αντώνης, έγινε ξανά ο Αντώνης. Η γεύση του κρέατος έφερε στο νου του τον Κόσμο και την κοσμική ζωή, μυρωδιές, ήχοι, γεύσεις, εικόνες μιας παλιάς ζωής περνούσαν κινηματογραφικά απ’ το μυαλό του.

Ήταν κάτι διαφορετικό από ένα λογισμό, δεν υπήρχε κάτι στο μυαλό του να τον ενοχλεί αλλά μια νέα κατάσταση στην καρδιά του.

Ναι ήταν ξανά πίσω στον κόσμο, είχε βγει οριστικά απ’ το κελί του. Δεν πάλευε πια με παλιές αναμνήσεις, είχε γυρίσει πίσω σ’ αυτές. Ήταν ο Αντώνης που πριν 7 χρόνια έπαιρνε το ΚΤΕΛ Αθήνα - Ουρανούπολη, που μπήκε στο Άγιο Όρος να γίνει μοναχός. Βρήκε το γέροντα στο μοναστήρι και εκείνος του μίλησε για πράγματα που τότε τον είχαν συγκλονίσει ή μήπως θα ήθελε να τον έχουν συγκλονίσει; Έκανε υπακοή και ξεκίνησε τον αγώνα του. Τα πήγαινε καλά. Καλά; Μια σκοτάδι, μια φως, μια ύψος, μια βάθος, μια ειρήνη, μια πόλεμος. Έψαχνε την ειρήνη και την ηρεμία, τη λύση στο μεταφυσικό του πρόβλημα, την ανάπαυση στο κουρασμένο απ’ τη σκέψη και τις σπουδές μυαλό του, έψαχνε την συναισθηματική ασφάλεια ταλαιπωρημένος από τις αλλεπάλληλες σχέσεις, που τον φόρτωναν συναισθήματα και ενοχές.

Από το τσουβάλι, της ζωής του με τα αναπάντητα και ανυπόφορα «γιατί», έψαχνε μια απάντηση «μαξιλάρι». Και μετά από αυτό το χάος ήρθε ο γέροντας: «Εδώ είναι η σωτηρία» «Εδώ είναι ο ουρανός» «οι μοναχοί είναι το φως του κόσμου, η προσευχή μας σώζει την Ελλάδα» «Το ράσο αγιάζει έχει άλλη χάρη» «Κόψε το θέλημά σου πάψε να σκέπτεσαι». Λόγια, λόγια, λόγια, τόσο όμορφα! Πόσο τον είχαν μεταμορφώσει, τον είχαν;

Σαν κάποιος να έκλεισε καλά το καπάκι σε μια χύτρα που έβραζε, αλλά κανείς όλα αυτά τα χρόνια δεν βρέθηκε να κλείσει το μάτι πάνω στο οποίο έβραζε η χύτρα.

Άνοιξε το σκουπιδοτενεκέ πέταξε τα ξυλάκια απ’ τα σουβλάκια σκουπίστηκε, ήπιε μια γουλιά coca- cola και έκατσε στη θέση του. Στο μυαλό του ήρθε η άρρωστη, τότε, μητέρα του. Ήταν πιστή και πολύ ευσεβής γυναίκα: «Πού πας αγόρι μου;» «Τουλάχιστον θα έρθεις στην κηδεία μου;» Θυμήθηκε και τον πατέρα του: «Κάτσε ρε Αντώνη, θα μιλήσω εγώ στο δεσπότη και θα σε κάνει πρωτοσύγκελο!» Θεός σχωρέστους. Τον αγαπούσαν πολύ. Η μάνα του στο τελευταίο της γράμμα του έγραψε: «Ένα πράγμα θα σου ευχηθώ παιδί μου να βρεις το Θεό στη ζωή σου, πρόσεχε!» Αχ να τον είχε αφήσει ο γέροντας να της απαντήσει!

Το μυαλό του γύριζε και γύριζε. Πάντα γύριζε και πριν το μοναστήρι γύριζε, και μέσα γύριζε και τώρα γύριζε. Τι βάσανο ένα μυαλό να σκέφτεται και τι δεν έκανε να το σταματήσει, πόσα κόλπα, πόσα τεχνάσματα. Αλλά όλα ήταν προσωρινά.

Τις νύχτες διάβαζε, διάβαζε πολλά, βίους αγίων, γεροντικά, Ευεργετινό, Πατέρες όλα τα διάβαζε. Το πρωί εργασιοθεραπεία. Τι ήξερε αυτός από δουλειές; Κοίταξε τα χέρια του ήταν όλο ρόζους. Όταν μπήκε ήταν 110 κιλά και τώρα θά τανε δεν θά τανε 70.

Ήθελε να κοιμηθεί λίγο αλλά ήταν αδύνατο είχε ξυπνήσει ένας Αντώνης αλλιώτικος. Σαν να είχαν αλλάξει όλα γύρω του, τα χρώματα, οι ήχοι είχαν όλα άλλη μορφή άλλη χροιά.

Τι έψαχνα και τι βρήκα; Απ’ όσα βρήκα τι κράτησα; Απ’ όσα κράτησα τι έμεινε; σκεφτότανε. Όλα άρχισαν όταν τελείωσε για τον νέο τότε Παχώμιο το ταξίδι «του μέλιτος» και άρχισε να μπαίνει στα βαθιά. Τότε ξεκίνησε ο πόλεμος. Ευτυχώς ή δυστυχώς ο γέροντας πάντα έλειπε για δουλειές είχε όμως και άλλους έμπειρους μοναχούς να τα πει. Όμως έβραζε, ο πόλεμος δυνάμωνε. Οι νύχτες του ήτανε γεμάτες βία πνευματική και οι μέρες του κόπος και πόνος. Πάλευε να βρει την ειρήνη. Κάποτε διάβασε σε ένα βιβλίο με λόγους του π. Παϊσίου: «Ήρθε σήμερα μία μάνα και μου είπε πως έχει παιδί άρρωστο και άντρα μέθυσο και πρέπει να πλένει σκάλες για να τα βγάζει πέρα και έρχονται και οι μοναχοί και μου λένε γέροντα έχω ένα λογισμό...» Πόσο τον είχε σημαδέψει αυτός ο λόγος, πόσες ενοχές είχε νιώσει.

Από ένα σημείο και μετά το έβλεπε πως δεν πάει πουθενά, καμία πρόοδος, παντού λίμνες και λασπόνερα, πνιγηρή σταθερότητα. Ζωή ανέραστη και άχαρη.

Του πήρε 7 χρόνια να καταλάβει πως με μαγικά και ξόρκια δεν αλλάζεις τη ζωή σου. Πως με μεσιτείες και πρωτοβουλίες άλλων δεν σώζεις αυτό που ανήκει σε σένα. Ήθελε λύσεις στα προβλήματά του και αντί να τα αντιμετωπίσει τα χτύπησε και τα έθαψε. Νόμιζε πως θα έρθει έρωτας από γάμο αλλά η συνταγή είναι γάμος από έρωτα. Αντί να ψάξει τι θέλει ο Χριστός από τη ζωή του ζήτησε από το Χριστό λύσεις όπως τις ήθελε αυτός.

Πίεσε και πιέστηκε, η χύτρα έσκασε, και ο γέροντας του έδωσε την ευχή να φύγει.

Η πνευματική ζωή τώρα άρχιζε υπεύθυνα γι’ αυτόν, μπέρδεψε την κλήση απ’ το Θεό με αυτά που άκουγε απ’ την ψυχή του. Όταν η ψυχή κάνει θόρυβο δεν ακούει αυτά που λέει ο Θεός.

Το πούλμαν σταμάτησε και κατέβηκε στην Ομόνοια, άρχισε να περπατάει ανάμεσα στην παρακμή της πόλης. Είχε αρχίσει πια να ψάχνει τι θέλει ο Θεός από Εκείνον... Ποιος ξέρει ποιος θα ήταν ο προορισμός του επόμενου Κ.Τ.Ε.Λ. στο οποίο θα ανέβαινε;


Ανδρέας Παπαποστόλου
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
nathanail
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2008 12:04 pm

Re: Ο μοναχός και ο ταξιδιώτης (διήγημα)

Δημοσίευση από nathanail »

Πολυ ωραιο Δημητρα.Υπαρχει σε βιβλιο αυτο η απλως μας το ειπες.
.O Θεος δινει......
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25043
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ο μοναχός και ο ταξιδιώτης (διήγημα)

Δημοσίευση από aposal »

Πράγματι πολύ ωραίο. Μακάρι να έχει και συνέχεια.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Ο μοναχός και ο ταξιδιώτης (διήγημα)

Δημοσίευση από dora gian »

πραγματι πολυ ωραια ιστορια, οπως εχω γραθει αλλου για καποιον μοναχο που εφυγε, η ιστορια με τα σουβλακια πρεπει να ειναι αληθηνη ,γιατι ο μοναχος που ξερω πηγε στο κολονακι και εφαγε αστακομακαροναδα
nathanail
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2008 12:04 pm

Re: Ο μοναχός και ο ταξιδιώτης (διήγημα)

Δημοσίευση από nathanail »

Ντορα ειναι το ονομα σου? Θα με ενδιεφεραι να σε ρωτησω καποια πραγματα για την ιστορια που ειχες πει στην αλλη ενοτητα.Οχι ονοματα.Αν μπορω πες μου να σου στειλω προσωπικο μυνημα.Ευχαριστω.
.O Θεος δινει......
Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Re: Ο μοναχός και ο ταξιδιώτης (διήγημα)

Δημοσίευση από Dimitra79 »

Καλημέρα σε όλους! Την ιστορία την βρήκα στο ιντερνετ. Δέν ξέρω αν υπάρχει βιβλίο ήταν στην ιστοσελίδα enoriaka.gr Ούτε και εγώ ξέρω περισότερες λεπτομέρειες απλά μου άρεσε και θέλησα να την μοιραστώ και μαζί σας!
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Ο μοναχός και ο ταξιδιώτης (διήγημα)

Δημοσίευση από dora gian »

[quote="nathanail"]Ντορα ειναι το ονομα σου? Θα με ενδιεφεραι να σε ρωτησω καποια πραγματα για την ιστορια που ειχες πει στην αλλη ενοτητα.Οχι ονοματα.Αν μπορω πες μου να σου στειλω προσωπικο μ υνημα.Ευχαριστω.[ να / quote] ΝΑΙ μπορεις να μου στηλεις
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Ο μοναχός και ο ταξιδιώτης (διήγημα)

Δημοσίευση από dora gian »

ΝΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Ο μοναχός και ο ταξιδιώτης (διήγημα)

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Από όλη την ιστορία η οποία είναι καταπληκτική μου έχει μείνει
η φράση που δεν απάντησε στο τελευταίο γράμμα της μητέρας του.

Πραγματικά αναρωτιέμαι - και ας φανεί σε πολλούς χαζή η ερώτησή μου - γιατί τόσο σκληρή συμπεριφορά;

Ναι , ίσως να καταλαβαίνω ότι πρέπει να αποκοπεί αλλά γιατί ξεχνάμε ότι αυτός ο Μοναχός , αυτός ο άνθρωπος ήταν επί 9 μήνες μέσα στο ίδιο σώμα της μητέρας.

Ακούγεται πεζό και ρηχό αλλά όσες έχουν βιώσει τη μητρότητα καταλαβαίνου ακριβώς τι εννοώ.

Και πάλι για νη μη παρεξηγηθώ δε σημαίνει ότι κατηγορώ αυτή τη τακτική ούτε κάνω κριτική έχω απλά μια απορία σα μητέρα - ένα μεγάλο γιατί !
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25043
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ο μοναχός και ο ταξιδιώτης (διήγημα)

Δημοσίευση από aposal »

Για μένα δεν αποτελεί σκληρή συμπεριφορά, όταν πάς να γίνει μοναχός, να σταματάς την επικοινωνία με την μητέρα σου, ή τους συγγενείς σου γενικότερα.
Όπως όταν πληρώνεις τη δόση του στεγαστικού σου δανείου νιώθεις άσχημα, αλλά συλλογίζεσαι το κέρδος που είναι η απόκτηση του δικού σου σπιτιού και το ξεπερνάς, έτσι και όταν χάνεις την άμεση επαφή με τα αγαπημένα σου πρόσωπα νιώθεις άσχημα, αλλά σκέπτεσαι το μεγάλο πνευματικό σου όφελος, την προσέγγισή σου με τον Κύριο, χάρη στην οποία μπορείς να βοηθήσεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ένα σωρό ανθρώπους και ανάμεσα σ' αυτούς και την μητέρα σου και όλα τα πρόσωπα που αγαπούσες πριν καλογερέψεις (γιατί μετά, τους αγαπάς όλους).
Και μπορεί να μην υφίσταται άμεση επαφή (ή περιορισμένη, με κάποιες επισκέψεις και τηλέφωνα), υφίσταται όμως έμμεση, μέσω προσευχής.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”