Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

stathis73 έγραψε:Πραγματι ειναι δύσκολος ο Θεός. Τον ζητλας και σου κρύβεται. Ενω ειναι ¨πληρης ο Ουρανός και η γη της δόξης Του" δεν διακρίνεται. Τον πλησιάζεις και απομακρύνεται. Αλλα ειναι και εύκολος. Ειναι ευκολος και δυσκολος.
Ο Θεός δεν είναι ούτε εύκολος ούτε δύσκολος κατά τη γνώμη μου..

Ο Θεός είναι Αγάπη.. Δεν υπάρχει εύκολη ή δύσκολη Αγάπη..

Εμείς είμαστε εύκολοι ή δύσκολοι, είμαστε εύκολοι όταν δεν έχουμε "εγώ" και επομένως αγαπάμε, είμαστε δύσκολοι όταν ο εγωισμός μας μας γεμίζει μίσος και αρνούμαστε την Αγάπη Του..

Δεν υπάρχει ούτε ένας δυστυχισμένος Πιστός στο Θεό άνθρωπος, σε ολόκληρο τον κόσμο....

Γιατί αν κάποιος αγαπάει χωρίς εγωισμό, τότε είναι ευτυχισμένος κοντά Του....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από stathis73 »

"O Θεός ειναι δύσκολος ακόμη και στον Αποστολο Παυλο ο οποίος ¨ηρπάγη εως τρίτου ουρανού" και ειδε "οπτασίες και αποκαλύψεις.....και ηκουσεν αρρητα ρηματα, α ουκ εξον ανθρώπω λαλήσαι", ακουσε λόγια απερίγραπτατα τα οποια δεν ειναι δυνατόν ανθρώπινη γλώσσα να τα αποτυπώσει. Γιατί άραγε να μην μπορει ο ανθρωπος και μάλιστα ο αποστολος Παυλος να περιγράψει τα μυστήρια του Θεού; Γιατί να φθάσει μόνο μεχρι τριτου Ουρανού; Οταν υπάρχει τέταρτος ή και παραπάνω, ο τρίτος ειναι λίγος.

Αλλα γιατί πάμε τόσο μακριά; Ας έρθουμε στο ίδιο το γεγονός της Αναστάσεως. Ας σκεφτούμε λίγο τους Αποστόλους, ειναι να μην εχουν παράπονο; Να ζούν μαζί Του και να μην Τον καταλαβαίνουν. Η Μαρία η Μαγδαληνή να Τον βλέπει, να Τον πλησιάζει με ιερό πόθο για να Τον ακουμπήσει, "μη μου απτου" να της λέει. Ο Κλέοπας και ο Λουκάς να πορευονται προς Εμμαούς, να υποψιάζονται κάτι, να θερμαίνεται η ψυχή τους και, μόλις τους αποκαλύπτεται και διανοίγεται ο νούς τους, "αυτός άφαντος εγένετο απ αυτών". Τη στιγμή που ήθελαν λιγο να χορτάσουν, λίγο να ψηλαφίσουν, κάπως να γευθούν Τον έχασαν.

Και οχι μόνο αυτό, στη Βηθλεέμ, "Θεός εφανερώθη εν σαρκί" αλλα " λαθών ετέχθη υπο το σπήλαιον" Παράξενα πράγματα! Το ιδιο και με του Αποστόλους: τριάντα τρία χρόνια χρόνια ο Θεός "λανθάνων" ζει ανάμεσά τους σ αυτό τον κόσμο εμφανιζόμενος περισσότερο ως ανθρωπος. Οι ιδιοι με σφραγισμένο το νού, μάλλον δεν καταλαβαίνουν και πολλά πράγματα στα τρία χρόνια που Τον ακολουθούν. Και ξαφνικά σταυρώνεται και ανασταίνεται. Πεφτει ο λίθος του μνήματος.
Κενός ο τάφος και ο Χριστός αναστημένος, εισέρχεται " κεκλησμενων των θυρών"- τι χαρά να Τον αντικρίσουν!- Τους εμφανίζεται μεν, αλλα "εν ετέρα μορφή" κάπως διαφορετικός, τόσο που ζητούν επιβεβαίωση. Για αυτό και τρώει, για να τους αποδείξει οτι ειναι πραγματικός και όχι φάντασμα. Και πάλι πιστεύουν μεν αλλα δεν χορταίνουν. Θέλουν και αλλο. Γευονται τόσο απο το Θεό οσο και ο Ιδιος απο το ψάρι"
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από marinam »

Dimitris39 έγραψε:THERMAGEL
Οδηγιες χρησεως για την σωστη χρηση της Θερμαντικης κρεμας για την μεση μου

Δημητράκη μου περαστικά σου!!!

Εγώ ένα ΦΕΚ διαβάζω απο την Τετάρτη και έχω τόσα νευρα :20 :20 :20 :20 :20 :20 :20 :20 :20 :20 :20 :20 :20 που που που που που τι να σας λέγω;;;;
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
pittask
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2011 6:32 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από pittask »

Διαβάζω τον Ευεργετινό αυτή την περίοδο και παράλληλα θα αρχίσω το πολύ επίκαιρο, όπως λένε, "Ιερομάρτυς Ανδρόνικος, αρχιεπίσκοπος Περ(1870-1918) Καλημέρα :smile:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από aposal »

panagiotisspy έγραψε:
stathis73 έγραψε:Πραγματι ειναι δύσκολος ο Θεός. Τον ζητλας και σου κρύβεται. Ενω ειναι ¨πληρης ο Ουρανός και η γη της δόξης Του" δεν διακρίνεται. Τον πλησιάζεις και απομακρύνεται. Αλλα ειναι και εύκολος. Ειναι ευκολος και δυσκολος.
Ο Θεός δεν είναι ούτε εύκολος ούτε δύσκολος κατά τη γνώμη μου..
Κι εσύ τι είσαι και μας λες τη γνώμη σου; Ο σεβασμιώτατος Παναγιώτης;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από pr28 »

κοψε τα δεσμα " του θεολογου Ανδρεα Μ.Βοσκου
εκδοσεις κ. π ταλιαδωρου λευκωσια
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από theodosis79 »

Αυτόν τον καιρό απέκτησα το βιβλίου του γέροντος Εφραίμ της Αριζόνα με τίτλο ΠΑΤΡΙΚΑΙ ΝΟΥΘΕΣΙΑΙ. Πρόκειται για απομαγνητοφωνημένες ομιλίες του γέροντα και επιστολές που έστελνε σε πνευματικά του τέκνα και όσους είχαν ανάγκη. Υπέροχο βιβλίο!! Θα συνιστούσα να το διαβάσετε.

Σημ . Στο βιβλίο υπάρχει η υπογραφή του γέροντα ως Ηγουμένου της Ι.Μ Φιλοθέου
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από vasilisalt »

pittask έγραψε:Διαβάζω τον Ευεργετινό αυτή την περίοδο και παράλληλα θα αρχίσω το πολύ επίκαιρο, όπως λένε, "Ιερομάρτυς Ανδρόνικος, αρχιεπίσκοπος Περ(1870-1918) Καλημέρα :smile:
Καταπληκτικό!!! Ειδικά στο τέλος που οι Μπολσεβίκοι τον θάβουν ζωντανό!!!
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από xristianos.net »

vasilisalt έγραψε:
pittask έγραψε:Διαβάζω τον Ευεργετινό αυτή την περίοδο και παράλληλα θα αρχίσω το πολύ επίκαιρο, όπως λένε, "Ιερομάρτυς Ανδρόνικος, αρχιεπίσκοπος Περ(1870-1918) Καλημέρα :smile:
Καταπληκτικό!!! Ειδικά στο τέλος που οι Μπολσεβίκοι τον θάβουν ζωντανό!!!

Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΙΕΡΟΜΑΡΤΥΡΟΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΥ (1918)


Στις 3 Ιουνίου του 1918 ο ιεράρχης πληροφορήθηκε τα σχέδια της συλλήψεώς του από έναν τυχαίο ακροατή τους. Αποφάσισε, ωστόσο, να μην εγκαταλείπει την επαρχία, αλλά να παραμείνει στη θέση του, ανάμεσα στο ποίμνιό του, και, αν ήταν θέλημα του Κυρίου, να μαρτυρήσει γι' Αυτόν.

Ενημέρωσε τους συνεργάτες του. Έστειλαν στο καμπαναριό του Καθεδρικού Ναού τον μοναχό Μιχαήλ με την εντολή να σημάνει συναγερμό με τις καμπάνες τη στιγμή της συλλήψεως.

Την ίδια νύχτα, μία ώρα μετά τα μεσάνυχτα, όλο το τετράγωνο, στο οποίο βρισκόταν το επισκοπείο, κυκλώθηκε από στρατιώτες. Είχαν φέρει μιαν άμαξα με γρήγορα άλογα, με την οποία θα έβγαζαν τον αρχιεπίσκοπο από την πόλη το συντομότερο δυνατό και θα τον οδηγούσαν στη γειτονική πόλη Μοτοβίλιχα.

Μέσα στο σκοτάδι μερικές φιγούρες πλησίασαν την εξώπορτα της αρχιερατικής κατοικίας. Ήταν κλειδωμένη. Την ξήλωσαν και μπήκαν. Χτύπησαν την άλλη πόρτα. Άνοιξε ο θυρωρός.
-Πού είναι ο Ανδρόνικος;
-Πάνω.

Μερικοί οπλισμένοι στρατιώτες έμειναν εκεί. Ανέβηκαν μόνο τρεις άνδρες, ο πρόεδρος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Περμ Μάλκωφ, ο αστυνομικός διευθυντής της Περμ Ιβάντσενκο και ο βοηθός του αστυνομικού διευθυντή της Μοτοβίλιχα, Ζουζγκώφ. Ο δεσπότης αγρυπνούσε μαζί με δύο κληρικούς.
-Ποιος από σας είναι ο αρχιεπίσκοπος Ανδρόνικος; τους ρώτησαν.
-Εγώ είμαι, απάντησε ήρεμα ο ιεράρχης.
Τη στιγμή εκείνη οι καμπάνες του Καθεδρικού Ναού σήμαναν συναγερμό. Ακούστηκαν μερικοί πυροβολισμοί, και η καμπανοκρουσία σταμάτησε.

Πρόσταξαν τον αρχιεπίσκοπο να τους ακολουθήσει δίχως χρονοτριβή. Εκείνος υπάκουσε αδιαμαρτύρητα. Σε λίγα λεπτά έμπαινε στην άμαξα, που περίμενε μπροστά στην εξώπορτα, μ' ένα τριμμένο ράσο, έναν καλογερικό σκούφο, το αρχιερατικό του εγκόλπιο και το ραβδί του στο χέρι. Δίπλα του κάθησε ο Ζουζγκώφ και απέναντί του ένας από τους επιτρό¬πους. Αμέσως η άμαξα κίνησε για τη Μοτοβίλιχα.

Οι στρατιώτες στο μεταξύ συνέλαβαν όσους βρήκαν στο επισκοπείο: τον αρχιμανδρίτη Παχώμιο, τον διάκονο Ευλόγιο, τον φύλακα, τον θυρωρό και τον κλητήρα. Τους μετέφεραν όλους αρχικά στην Εκτελεστική Επιτροπή και έπειτα στη φυλακή. Σύντομα, όμως, τους άφησαν ελεύθερους, αφού πρώτα τους πειθανάγκασαν να υποσχεθούν ενυπόγραφα ότι δεν θα μιλούσαν σε κανέναν για τη σύλληψη του αρχιεπισκόπου.

Η άμαξα σταμάτησε στο Αστυνομικό Τμήμα της Μοτοβίλιχα για αλλαγή αλόγων. Κατέβασαν τον δεσπότη και τον έκλεισαν σ' ένα γραφείο. Τότε τηλεφώνησε ο πρόεδρος της Επιτροπής Εργατών της Μοτοβίλιχα Μιάσνικωφ και ζήτησε να τον περιμένουν. Άλλωστε, η μέρα είχε ήδη χαράξει. Η κίνηση, που είχε αρχίσει στους δρόμους, φόβιζε τους επίδοξους φονιάδες του αρχιεπισκόπου.
Όταν σε λίγο ήρθε ο Μιάσνικωφ, ανακοίνωσε στους αστυνομικούς πως αποφασίστηκε η αναβολή της εκτελέσεως. Το γνωστοποίησαν στον ιεράρχη, αλλά εκείνος δεν το πίστεψε.

-Γνωρίζω ότι θα με εκτελέσουν, είπε με βεβαιότητα....
Στις 5 Ιουνίου το βράδυ έγινε η μεταφορά του ιεράρχη στην Περμ και η παράδοσή του στην Εκτελεστική Επιτροπή....

Όλη την ημέρα της 6ης Ιουνίου του 1918 ο αρχιεπίσκοπος την πέρασε κλεισμένος στο κρατητήριο της Εκτελεστικής Επιτροπής της Περμ. Τον φρου¬ρούσαν κόκκινοι στρατιώτες ιδιαίτερα σκληροί, που τον χλεύαζαν και τον έβριζαν ασταμάτητα.

Το βράδυ τον έφεραν στο γραφείο για ανάκριση. Για πολλή ώρα ο πρόεδρος της Επιτροπής Μάλκωφ και το μέλος της Σίβκωφ τον βομβάρδιζαν με ερωτήσεις. Δεν απάντησε σε καμία. Είχε κλειστεί στον εαυτό του και προσευχόταν ακατάπαυστα. Στο πρόσωπό του ήταν ζωγραφισμένες η ειρήνη και η ανδρεία...

Οι ανακριτές, βλέποντας ότι έχαναν τον καιρό τους, τον έστειλαν πάλι στο κρατητήριο. Η εκτέλεσή του ανατέθηκε στους αστυνομικούς Ουβάρωφ και Πλατούνωφ και σε τρεις Λιθουανούς.
Στη μία η ώρα μετά τα μεσάνυχτα έβγαλαν τον ιεράρχη από το κρατητήριο. Τότε πετάχτηκε από το υπόγειο ο Ζουζγκώφ και ζήτησε από τον Πλατούνωφ να τον πάρουν μαζί τους, γιατί ήθελε να παραβρεθεί «στην ταφή του Ανδρόνικου». Ο Πλατούνωφ του είπε ν' ανέβει στην άμαξα και να καθήσει δίπλα στον αρχιεπίσκοπο.

Στον δρόμο ο ιεράρχης ήταν καλοδιάθετος. Κάποια στιγμή γύρισε στον Ζουζγκώφ και του παραπονέθηκε ήρεμα:

-Στο Αστυνομικό Τμήμα της Μοτοβίλιχα μου φέρθηκαν καλύτερα. Εκεί δεν με χλεύαζαν...
Αντί γι' άλλη απόκριση ο Ζουζγκώφ του είπε οργισμένα:
-Ανακαλέστε την απόφαση για απεργία των παπάδων!
-Όχι, δεν θα την ανακαλέσω. Γνωρίζω καλά ότι με πάτε για εκτέλεση.

Ακολούθησαν την κεντρική οδό Σιμπίρσκι και βγήκαν από την Περμ. Πέντε βέρστια μακριά από την πόλη έστριψαν αριστερά και μπήκαν στο δάσος. Σταμάτησαν εκατό μέτρα πιό πέρα και κατέβηκαν από την άμαξα.

Ο Ζουζγκώφ έδωσε στον αρχιεπίσκοπο ένα από τα σκαπτικά εργαλεία, που είχαν πάρει μαζί τους, και τον πρόσταξε:
-Σκάψε τον τάφο σου!
Ο ιεράρχης άρχισε να σκάβει. Τον βοηθούσαν οι τρεις Λιθουανοί. Όταν τελείωσε, ο Ζουζγκώφ του έδωσε νέα προσταγή:
-Έλα, ξάπλωσε!

Υπάκουσε. Ο τάφος, όμως, ήταν μικρός και δεν τον χωρούσε. Σηκώθηκε και έσκαψε λίγο ακόμα. Ξάπλωσε για δεύτερη φορά στον τάφο, αλλά αυτός και πάλι αποδείχθηκε μικρός. Με το τρίτο σκάψιμο τον έφερε στα μέτρα του. Τότε ζήτησε την άδεια να προσευχηθεί. Του το επέτρεψαν. Προσευχήθηκε γύρω στα δέκα λεπτά. Έπειτα, αφού στράφηκε στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα και ευλόγησε από μακριά το ποίμνιο του, είπε στους δήμιους του:
-Είμαι έτοιμος.
-Δεν θα σε τουφεκίσω, τον απείλησε ο Ζουζγκώφ. Ζωντανό θα σε θάψω, αν δεν ανακαλέσεις την απόφαση για την απεργία.
-Δεν θα την ανακαλέσω ποτέ, αποκρίθηκε ο ιεράρχης, ξαπλώνοντας στον τάφο.
Οι Λιθουανοί άρχισαν να τον σκεπάζουν με χώμα.
Ο Ζουζγκώφ πυροβόλησε μερικές φορές. Το σώμα του αρχιεπισκόπου ήταν εντελώς ακίνητο. Στη συνέχεια ο Πλατούνωφ πυροβόλησε δύο φορές. Τέλος, ο Ζουζγκώφ έριξε τη χαριστική βολή. Σε λίγο το μαρτυρικό λείψανο ήταν θαμμένο στη γη....


http://www.impantokratoros.gr/ieromarty ... io.el.aspx
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αγόρασα την πρώτη μου Καινή Διαθήκη στα ελληνικά του Παναγιώτη Τρεμπέλα με απλή καθαρεύουσα :25 και προσπαθώ να διαβάσω και την Αποκάλυψη στον Ιωάννη του θεολόγου Νικολάου Βασιλειάδη που έχει πάρει τη σοφία απ' όλους τους Πατέρες και Ορθόδοξους Θεολόγους για την ερμηνεία. Εχει πολύ μπλά μπλά αλλά μου αρέσει ο Βασιλειάδης γιατί πριν χρόνια το βιβλίο του σχετικά με τη ζωή μετά θάνατο με είχε βοηθήσει πολύ και ήταν απο τα πρώτα Ορθοδόξου περιεχομένου που είχα διαβάσει στα αγγλικά.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”