Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από efthumhs »

Διάβασα το προηγούμενο σαββατοκυριακο τον Βίου του Γεροντος Ευσεβίου (Γιαννακάκη) όχι ολόκληρο όμως, που υπηρετησε στο Ιπποκρατειο Νοσοκομείο και εκοιμήθη στο μοναστηρι του Αγιου Ιωάννου Θεολόγου που ίδρυσε σε χωριο εξω απο το Αίγιο (+19 Ιουνίου 1995).Μεγάλη μορφη, περασε πολλά αλλά εμεινε μεχρι τελους ταπεινός. Ας εχουμε την ευχη του
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ορμόμενος από το γνωστό ΄΄Παϊσιολόγο΄΄ κύριο Aposal ή Απόστολο ή φαρμακοχέρη ή λαμόγια ή μαυροφονιά κλπ κλπ κλπ.
διαβάζω το Βιβλίο του κ. Ζουρνατζόγλου για τον γέροντα Παίσιο!
Τα προηγούμενα βιβλία του π. Χριστοδούλου και του π. Ισαάκ που έχω διαβάσει ήταν υπέροχα (ειδικά το δεύτερο).

Όμως και αυτό του κ. Ζουρνατζόγλου έχει την ομορφιά του, γιατί αναφέρει τις εμπειρίες προσκυνητών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από stathis73 »

vasilisalt έγραψε:Ορμόμενος από το γνωστό ΄΄Παϊσιολόγο΄΄ κύριο Aposal ή Απόστολο ή φαρμακοχέρη ή λαμόγια ή μαυροφονιά κλπ κλπ κλπ.
διαβάζω το Βιβλίο του κ. Ζουρνατζόγλου για τον γέροντα Παίσιο!
Τα προηγούμενα βιβλία του π. Χριστοδούλου και του π. Ισαάκ που έχω διαβάσει ήταν υπέροχα (ειδικά το δεύτερο).

Όμως και αυτό του κ. Ζουρνατζόγλου έχει την ομορφιά του, γιατί αναφέρει τις εμπειρίες προσκυνητών.
Δεν ξερω εαν τι βαζουν ακομη αλλα οταν το ειχα παρει εγω ειχε μεσα μια φωτογραφια του παπουλη που καθετε σε ενα κορμο μεσα στο δάσος.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από vasilisalt »

ANTREAS έγραψε:
pepiixthis έγραψε:
ANTREAS έγραψε:εγω παιδια αυτον τον καιρο δεν εχω καποιο βιβλιο που διαβαζω αλλα εχω φαει σκαλωμα με τα βιντεο στο youtube σε οτι αφορα ομιλιες,βιντεο του αγιου ορους και αλλα τετοια..εχω κατεβασει τεραστιο υλικο τα εχω κανει σε φακελους και ακουω/βλεπω αρκετα συχνα...
Ανδρέα τα ''ΦΡΙΚΑΛΕΑ ΚΑΡΟΥΛΙΑ'' ΝΑ ΔΕΙΣ

τα εχω δει εδω και παρα πολυ καιρο.μεγαλη στιγμη του βιντεο ο πατερ στεφανος ο ρουμανος που εχει κοιμηθει..δεν εχω λογια για αυτα τα βιντεο.μακαρι καποια στιγμη να κανω ενα φακελο στο rapidshare να τα ανεβασω ολα να σας στειλω ενα λινκ να τα κατεβασετε..μιλαω για βιντεο/ομιλιες mp3/φωτο σε εναν φακελο που αυτην την στιγμη ειναι 35 γιγα..
Μ'ολις τα είδα. Απίστευτα. Σας ευχαριστω παιδιά
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από XRHSTOS »

Tο μυστήριο της Πνευματικης Ζωής
Θεολογια Κτισιολογια Εκκλησιολογια κατα τον Μεγα Αθανασιο
ελπιζω ολοι μας να βοηθηθουμε απο τα διαβασματα και να μην μας κατακρινουν αυτες οι σελιδες
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από theodosis79 »

Αυτό τον καιρό άρχισα να διαβάζω το βιβλίο ΜΙΜΙΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ του Θωμά Κεμπησίου. Πραγματικά δεν το γνώριζα και ούτε γνώριζα το απύθμενο πνευματικό βάθος αυτού του πονήματος. Ετσι όπως τα γράφει μιλάνε απευθείας στην ψυχή. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω! Πολύ απλά αλλά τόσο υπέροχα! Πραγματικά θεόπνευστο βιβλίο που σκορπίζει ενθουσιασμό σε όσους το διαβάζουν και γεμίζει την ψυχή με γλυκήτητα και Θεία παρηγοριά και συνάμα καλλιεργεί τόσο υπέροχα την πνευματική μας κατάσταση. Λέγεται μάλιστα πως μετά την Αγία Γραφή έρχεται δεύτερο σε κυκλοφορία μεταξύ των πνευματικών βιβλίων.
gpir
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από gpir »

Μόλις έλαβα ως δώρο απο τον πνευματικό μου το "Οι Γκουρού, ο Νέος και ο Γέροντας Παίσιος" το οποίο ΘΑ ξεκινησω να διαβάζω,πάντως απο τα λεγόμενα του πνευματικού μου είναι καταπληκτικό.
Katerina
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 25, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Μοντρεαλ-Καναδας

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από Katerina »

Δρόμος δίχως Θεό δεν αντέχεται του Αγίου Νικολάου Βελιμίροβιτς.Ιεραποστολικές επιστολές .
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από smarti »

π. Στεφάνου Αναγνωστόπουλου
"Εμπειρίες κατά την Θεία Λειτουργία" που ερμηνεύει την Θεία Λειτουργία

Πριν αρχίζω να διαβάζω το βιβλίο αυτό( μετά από την συμβουλή του πνευματικού μου) είχα πολλές απορίες για τη Θεία Λειτουργία, διαβάζοντας το βιβλίο αυτό μαθαίνεις πάρα πολλά για τη Θεία Λειτουργία και την κάθε λέξη που χρησιμοποιείται μέσα στη θεία Λειτουργία, για τις ευχές που διαβάζει ο ιερέας, για την προσκομιδή και μέσα απο γεγονότα από τους ιέρειες την ωρα της Θείας Λειτουργίας, μαθαίνεις πάρα πολλά. Είναι ένα πάρα πολύ ωραίο βιβλίο, είναι λίγο μεγάλο , αλλά πραγματικά αξίζει να διαβαστεί από όλους τους χριστιανούς που συμμετέχουμε στη Θεία Λειτουργία!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από faviola »

Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου κ. Ιεροθέου, Εμπειρική Δογματική της Ορθοδόξου Καθολικής Εκκλησίας, Κατά τις προφορικές παραδόσεις του π. Ιωάννου Ρωμανίδη, Τόμος Β', Τριαδικός Θεός, Δημιουργία-Πτώση-Ενανθρώπιση-Εκκλησία-Μετά θάνατον ζωή.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. :25 :smile: :P
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”