Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, τού Οσίου Θεοφάνους τού Εγκλείστου.

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, τού Οσίου Θεοφάνους τού Εγκλείστου.

Δημοσίευση από Iosif »

Μόλις σήμερα, μού έφερε ένας γνωστός μου γιά νά τό γνωρίσω, ένα πολύ σπουδαίο βιβλίο, πού κυκλοφόρησε γιά πρώτη φορά τόν Μάρτιο τού 2006.
Τιτλοφορείται: «Οσίου Θεοφάνους τού Εγκλείστου: Ο δρόμος τής ζωής. Γράμματα σέ μία ψυχή», καί εκδίδεται από τήν Ιερά Μονή Παρακλήτου στόν Ωρωπό Αττικής.
Τό πραγματικά αξιόλογο αυτό βιβλίο, περιέχει πολλές γραπτές επιστολές πού έστειλε ο Όσιος Θεοφάνης ο Έγκλειστος πρός μία γυναίκα, τήν οποία ο Όσιος καθοδηγούσε Πνευματικά.
Σέ αυτά τά κείμενα τού Οσίου Θεοφάνους, καλύπτονται πολλά διαφορετικά καί ενδιαφέροντα θέματα, πού καθοδηγούν πρός μία σωστή Πνευματική ζωή.
Πιστεύω ότι θά ωφεληθεί πολύ πνευματικά, όποιος μελετήσει αυτό τό βιβλίο.
nousgr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nousgr »

Προσυπογράφω, πολύ καλή η πρόταση!
Επίσης πολύ ωφέλιμο βρήκα και το 'Χειραγωγία στην πνευματική ζωή' του ιδίου.
Η ταπείνωση της αμαρτίας είναι προτιμότερη από την αλλαζονεία της αρετής... :)
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Να πω τώρα ότι είναι σύμπτωση ?

Εχθές το πήρε η γυναίκα μου !!!!!!!!!!!!


Θα σας πω εντυπώσεις μόλις το διαβάσω....
GiorgosDuess
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Deutschland
Επικοινωνία:

Nai

Δημοσίευση από GiorgosDuess »

Agapite file Iosif , diavase to prota esy kai, otan to diavaseis , tote mporeis na peis an einai kalo i oxi to vivlio symfona vevaia me ta dika sou dedomena , gousta ktl ktl. Otan diavazo oti " molis simera to pires " kai ksedyploneis tis aretes tou nomizo pos diavazo diafimisi. Xairetismous GiorgosDuess
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Νά είσαι απόλυτα σίγουρος, ότι δέν κάνω ΚΑΜΙΑ διαφήμιση. ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ τού βιβλίου, ο Όσιος Θεοφάνης, ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ γιά τήν ΥΨΗΛΗ ποιότητα τού βιβλίου. Τό βιβλίο τό ξεφύλλισα, καί κοίταξα καί τά περιεχόμενα του. Επίσης άκουσα τά θετικά σχόλια τού γνωστού μου, πού τό διαβάζει ήδη.
Όσο γιά τά δικά μου «δεδομένα, γούστα, κλπ.», αυτά προσανατολίζονται ΣΑΦΩΣ πρός τόν ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΟ, ΠΟΛΥ ΕΓΚΥΡΟ αλλά καί ΠΟΛΥ ΨΥΧΩΦΕΛΗ λόγο τών Αγίων πατέρων τής Εκκλησίας.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Ο τομέας των βιβλιοπροτάσεων, έχει δημιουργηθεί για να μας δώσει ο κάθε αναγνώστης-επισκέπτης μας, προτάσεις για Πνευματικά και ψυχοφελή βιβλία. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι γίνεται διαφήμιση μέσα από εδώ.
Αν υπάρχουν αντιρρήσεις για κάποια πρόταση, καλό θα ήταν να την αναλύουμε έτσι ώστε αν προτείνουμε να ΜΗΝ διαβαστεί το βιβλίο, να εξηγούμε και τους λόγους.
tesa
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΥΚΛΑΔΕΣ

Δημοσίευση από tesa »

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΟΔΗΓΟ ΚΑΘΕ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”