Πρόταση βιβλίου προς ωφέλεια πνευματική

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
nestor
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 5:00 am

Πρόταση βιβλίου προς ωφέλεια πνευματική

Δημοσίευση από nestor »

Χαιρετώ την παρέα του ιστοχώρου.Θα ήθελα να προτείνω ένα βιβλίο το οποίο απευθύνεται κυρίως προς τους ανθρώπους που βρίσκονται σε κατάσταση θλίψεων και πόνου γενικότερα.Εγώ ωφελήθηκα προσωπικά σε περίοδο έντονων δοκιμασιών και θλίψεων.Ευχαριστώ τον Θεό που έπεσε ένα τέτοιο βιβλίο στα χέρια μου.Πρόκειται για το βιβλίο του π. Συμεών Κραγιόπουλου με θέμα ΄΄ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ΄΄Ελπίζω να ωφεληθείτε απο την ανάγνωσή του.
''Γίνου πιστός άχρι θανάτου,και δώσω σοι τον στέφανον της ζωής'' ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ κεφ.β' 10
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

Θα ήθελα να προτείνω ένα βιβλίο που δεν είναι ευρύτερα γνωστό, κρύβει όμως ένα πνευματικό θησαυρό.
Είναι το βιβλίο "Ο Γέροντας Τιμόθεος Τζαννής ο πνευματικός", επιμέλεια Ι. Ησυχαστηρίου Αγίων Θεοδώρων Ηρακλείου Κρήτης, εκδόσεις Τήνος.

Η μορφή του γέροντα, εγγάμου ιερέα που εκάρη μοναχός μετά τη χηρεία του, κυριολεκτικά με συγκλονισε.
nestor
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από nestor »

Ιδιαίτερα επίκαιρο το βιβλίο του π.Συμεών Κραγιόπουλου με τίτλο ΑΔΑΜ ΠΟΥ ΕΙ?Ενα ερώτημα που απευθήνεται σε όλους εμάς δια μέσω του Αδάμ.Εμείς τι θα απαντούσαμε στον Θεό άραγε?
''Γίνου πιστός άχρι θανάτου,και δώσω σοι τον στέφανον της ζωής'' ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ κεφ.β' 10
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Πρόταση βιβλίου προς ωφέλεια πνευματική

Δημοσίευση από angieholi »

Για σένα, που σήμερα ταράζεσαι ...

Επιτρέπει ο Θεός , συνοδοιπόρε και διαβάτη της ζωής αγαπημένε, να έχεις ένα πρόβλημα, ένα πόνο, μια δυσκολία, μια στενοχώρια, μια θλίψη, μια ταραχή, μια αμφιβολία, μια ανασφάλεια, να περνάς κάτι που σε συνθλίβει , κάτι που σε συντρίβει ως τα κατάβαθα της υπάρξεώς σου.

Αυτό είνα ευλογία, είναι επίσκεψη Του Θεού!

Είναι σαν να σου λέει ο Θεός " Εδώ είμαι , στάσου λίγο και πρόσεξε. "

"Γύρνα και κοίταξέ με Μην βουλιάζεις μέσα στην όποια πραγματικότητα.

Θέλω κάτι να σου δώσω. Θέλω κάτι να σου πω.

Τι έχω να σου δώσω; Τον ίδιο Τον Εαυτό μου.

Ναι θέλω να σου δώσω την όλη χάρη μου, και διά της χάριτός μου, τον ίδιο τον εαυτό μου, και να σε κάνω Θεό. Θέλω να σε κάνω ό,τι είμαι κι΄ Εγώ ο Θεός.

Διότι σε αγαπώ! Σε θέλω. Διότι είσαι το πλάσμα μου, και για σένα έκανα τα πάντα, και θα κάνω τα πάντα, μέχρι ν΄ ανθίσει η Αγάπη μου στη ψυχή σου, στη ζωή σου.

Παιδί μου σε αγαπώ!

Είτε λυπάσαι είτε χαίρεσαι, είναι γιατί σε αγαπώ!

Είτε γελάς είτε κλαίς, είναι γιατί σε αγαπώ!

Είτε πονάς είτε είσαι υγειής, είναι γιατί σε αγαπώ!

Τα πάντα που σου συμβαίνουν , είναι γιατί σε αγαπώ !

Ό,τι και αν σου συμβαίνει, μην χάνεις το θάρρος σου.

Μην κόβεις τις ελπίδες σου. Θυμήσου πως μετά από την θύελλα έρχεται η αύρα, μετά από την καταιγίδα έρχεται η ξαστεριά, μετά από τη μανιασμένη θάλασσα έρχεται η γαλήνη, μετά από τη θλίψη έρχεται η χαρά, μετά από τη σκληρή δοκιμασία, έρχεται η ανακούφιση. "

Διαβάτη και οδοιπόρε της ζωής, σε όλες τις δύσκολες στιγμές, χρειάζεται καρτερία και υπομονή. Η ζωή είναι μια πορεία, στην οποία, κάθε πρόβλημα έχει και τη λύση του.

Κάθε πόνος έχει και το σκοπό του. Κάθε θλίψη και την έκβασή της.

Μάζεψε την πίστη σου την εμπιστοσύνη σου Στο Θεό, την ελπίδα σου, και ρίξε το βλέμμα ψηλά στον Ουρανό. Από ΄κεί θα αντλήσεις δύναμη.

Αυτή τη δύναμη που νοιώθεις ότι χάνεις στη ζωή σου, θα σου την δώσει ο Θεός.

Η δική σου κίνηση προς Αυτόν χρειάζεται. Αναζήτησέ Τον!

Μα προπαντώς εμπιστεύσου Τον! Δεν θάκανε τίποτα για να σε βλάψει . . .

Ας είναι η σημερινή μέρα, αλλά και η κάθε μέρα της ζωής μας όμορφη, ευλογημένη, ειρηνική, γεμάτη φως και παρουσία Χριστού, για κάθε διαβάτη και οδοιπόρο της ζωής.

Κι΄ ας μην ξεφεύγει απ΄ το μυαλό μας, " Ο πόνος, είναι η πνοή Του Θεόυ στη ζωή μας! "

Η Θεία Πρόνοια δεν μας εγκαταλείπει ποτέ!

( Αποστάγματα σκέψεων από το βιβλίο " Το μυστήριο του πόνου " , του π. Συμεών Κραγιόπουλου. )

Αναδημοσίευση από:
http://1myblog.pblogs.gr/2010/01/562286.html
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”