Βιβλία: Αναμνήσεις από τον διορατικό Γέροντα Πορφύριο

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Βιβλία: Αναμνήσεις από τον διορατικό Γέροντα Πορφύριο

Δημοσίευση από Iosif »

Κατά κοινή ομολογία και χωρίς καμία αμφιβολία, ο Αγιορείτης Αρχιμανδρίτης Πορφύριος Μπαϊρακτάρης, υπήρξε μία από τις σημαντικότερες Εκκλησιαστικές μορφές των τελευταίων δεκαετιών. Ο Θεός του είχε δώσει διάφορα υπερφυσικά χαρίσματα, με τα οποία ο Γέροντας είχε βοηθήσει αποτελεσματικά πάρα πολλούς ανθρώπους, μέσα από την Ελλάδα και από το εξωτερικό.
Δηλαδή, πάρα πολλοί άνθρωποι είχαν γνωρίσει άμεσα και με δική τους προσωπική εμπειρία, τις υπερφυσικές ( ΠΑΝΤΑ με την δύναμη του ΘΕΟΥ ) ικανότητες του Γέροντα να βοηθά τους ανθρώπους στις δυσκολίες τους.
Ένα από τα Πνευματικά ( δοσμένα από τον Θεό ) χαρίσματα του Γέροντα, ήταν και ο πραγματικά ΣΟΦΟΣ λόγος του.
Έχουν γραφεί διάφορα βιβλία που περιγράφουν κάποιες ζωντανές εμπειρίες πολλών ανθρώπων, από κάποια σχέση που είχαν με τον χαρισματούχο αυτό Γέροντα. Ένα από αυτά είναι και το βιβλίο «Ο Γέρων Πορφύριος ο διορατικός. Θαυμαστές εμπειρίες και διάλογοι», που εκδίδεται από το Ορθόδοξο ίδρυμα «Απόστολος Βαρνάβας», Αθήνα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iosif την Δευ Μαρ 27, 2006 5:25 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Και άλλο βιβλίο για τον Γέροντα Πορφύριο

Δημοσίευση από Iosif »

Βιβλίο: «Κοντά στο Γέροντα Πορφύριο. (Ένα πνευματικοπαίδι του θυμάται)». Του Κωνσταντίνου Γιαννιτσιώτη. Εκδόσεις: ΙΕΡΟΝ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ Η ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΙΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ, ΜΕΤΟΧΙΟΝ ΕΝ ΜΗΛΕΣΙΩ.
Περιεχόμενα:
Πρόλογος
Επιστολή του Γέροντος Πορφυρίου
Πρόλογος του συγγραφέως
Πρώτη συνάντηση
Δεύτερη συνάντηση
Ψυχική βυθοσκόπηση
Διαπροσωπικές σχέσεις
Ανθρώπινη αγάπη μέσα από τον θείο έρωτα
Προσευχή
Α΄ Προσθήκη του εκδότου
Αγάπη και βία
Διορατικό και προορατικό χάρισμα
Β΄ Προσθήκη του εκδότου
Ιαματικό χάρισμα
Γ΄ Προσθήκη του εκδότου
Δ΄ Προσθήκη του εκδότου
Ποιμαντικό χάρισμα
Ταπείνωση
Διακριτικότητα
Γέλιο αγάπης
Οικονομικά θέματα
Σχέσεις των δύο φύλων
Ποικιλία χαρισμάτων
Προς την αιωνιότητα
Σαν επίλογος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iosif την Δευ Μαρ 27, 2006 5:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Και άλλο βιβλίο για τον Γέροντα Πορφύριο

Δημοσίευση από Iosif »

Βιβλίο: «Ανθολόγιο Συμβουλών». Η ύλη του βιβλίου, είναι χωρισμένη σε πολλές διαφορετικές θεματικές ενότητες. Μέσα σε κάθε θεματική ενότητα, υπάρχουν οι ΣΧΕΤΙΚΕΣ μαρτυρίες πολλών ανθρώπων που είχαν γνωρίσει τον Γέροντα. Τα θέματα καλύπτουν πολλές διαφορετικές και σπουδαίες πτυχές της ζωής. Το υλικό έχει επιλεγεί από πολλά άλλα βιβλία που αναφέρονται στον πατέρα Πορφύριο. Η συστηματική και κάπως πλήρης μορφή του βιβλίου, το κάνουν να είναι ( κατά την γνώμη μου ) ένα από τα καλύτερα βιβλία που κυκλοφορούν για τον χαρισματούχο Γέροντα. Είναι ένα βιβλίο πολύ διδακτικό, για όποιο θα το μελετήσει.
Εκδόσεις, Ιερού Γυναικείου Ησυχαστηρίου η Μεταμόρφωσις του Σωτήρος.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”