Τετραευαγγέλιο έκδοσης του 1899

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Τετραευαγγέλιο έκδοσης του 1899

Δημοσίευση από agiooros »

Ελαβα το κατωθι κειμενο


ερωτηση

ART D’ AVIGNON
ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ
19-21 ΠΑΤΡΑ
ΤΗΛ.2610 455460
ΚΙΝ.6993153656
gemaxale@yahoo.gr


30 Ιουλίου 2006


Αγαπητοί Εν Χριστώ Αδελφοί
Ονομάζομαι Ευφροσύνη Κολάρου και ζω στην πόλη της Πάτρας.
Τα δέκα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με την Βυζαντινή τέχνη και ειδικότερα με την Αγιογράφηση Ιερών Ναών.
Το 2005 κάποιος Κύριος που ζει εδώ στην Πάτρα μου χάρισε ένα τετραευαγγέλιο έκδοσης του 1899 τυπωμένο. Μπορώ να πω, πως καθώς το ξεφύλλιζα με μάγεψε και με πήγε λίγο πίσω…κάπου στο 16ο-17ο αιώνα. Δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο και μπορώ να πω ό,τι με έκανε και ταξίδεψα σε γέροντες μοναχούς ησυχαστές, ίσως και ασκητές που η ζωή τους ολόκληρη ήταν αφοσιωμένη στον Κύριο Ιησού Χριστό μα και στη δίψα τους για δημιουργία, στην αγωνία τους να μείνει ο λόγος του Κυρίου στους αιώνες.
Από την ώρα που ονειρεύτηκα όλο αυτό, μου έχει μείνει η εικόνα κάποιου μοναχού που κάθεται σε ένα δωμάτιο περιτριγυρισμένος από πολύ λιτά έπιπλα… Λίγο πιο πέρα από αυτόν καίει μια ξυλόσομπα, μέσα στην ησυχία της νύχτας ακούγονται οι σπίθες να τσιρίζουν σαν να θέλουν να του αποσπάσουν την προσοχή και αυτός σκυφτός κάτω από μια φλογίτσα καθαρού κεριού που μοσχοβολά υμνωδεί με τη γραφή του > .
Όλο αυτό με συγκλόνισε και από εκείνη τη στιγμή έχω την επιθυμία να κατασκευάσω ένα αντίγραφο χειρόγραφο του τετραευαγγελίου που μου δόθηκε.
Ξεκίνησα ως δείγμα την πρώτη σελίδα. Τα φύλλα είναι περγαμηνή, η γραφή έχει γίνει με πέννα, έχω βρει πολύ λίγα χρώματα και προσπαθώ να τα κατασκευάζω από φυσικά φυτά. Υπάρχουν Βυζαντινά πρωτογράμματα, μικρογραφίες αγιογράφησης όπως επίσης και διάκοσμος. Σε όλη αυτή την εργασία είχα και έχω δίπλα μου κάποιους μοναχούς από την Ιερά μονή Σταυρονικήτα του Αγίου Όρους.
Εκεί ζει και διακονεί και ο κατά σάρκαν αδελφός μου Πατήρ Αρτέμιος. Το δείγμα βρίσκεται στην Ιερά Μητρόπολη Πατρών όπου και πήρα την ευλογία (για να ξεκινήσω το κανονικό βιβλίο)του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτη μας Κου. Κου. Χρυσοστόμου.
Φυσικά γνωρίζω ό,τι θα χρειαστώ κάποια χρόνια για να το τελειώσω. Για μένα θα είναι έργο ζωής, προσευχής και δημιουργίας.
Θα σας παρακαλούσα θερμά να μου πείτε τη γνώμη σας και αν μπορείτε να μου στείλετε πληροφορίες για το πώς κατασκεύαζαν τα χρώματα και τι έβαζαν για χρυσό η πως κατασκεύαζαν το χρυσό. Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι μεγάλη βοήθεια για μένα
Επίσης θα ήταν τιμή μου αν είχα επικοινωνία μαζί σας.
Εγώ είμαι ένας απλός άνθρωπος και ίσως και ονειροπόλος καλλιτέχνης όμως οι δικές σας γνώσεις σε κάποια τεχνικά προβλήματα που ίσως θα βγουν μπροστά μου, θα μου φανούν πολύ χρήσιμες και η βοήθειά σας θα είναι για μένα πολύτιμη.
Ελπίζω να με αξιώσει ο Κύριος να τελειοποιήσω ό,τι ξεκίνησα και με όλη μου την καρδιά να του το προσφέρω.

Πάντα προσεύχομαι για όλους εσάς με αγάπη Κυρίου και τιμή,
Ευφροσύνη Κολάρου
Ζωγράφος-Αγιογράφος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”