Παναγία η Ιεροσολυμίτισσα

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Παναγία η Ιεροσολυμίτισσα

Δημοσίευση από g_aggelos »

Η ΑΓΙΑ ΕΙΚΩΝ
ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΙΤΙΣΣΑ


Εικόνα

Κατά Την Ιεράν Παράδοσιν, η θαυματουργός Αγία Εικών της Παναγίας «Η ΙΕΡΟΣΟΛΙΜΙΤΙΣΣΑ» έχει αγιογραφηθεί τον παρελθόντα αιώνα θαυματουργικώς. Φέρει χρονολογίαν 1870 και έχει το εξής ιστορικόν.
Υπήρχε τότε μία αγιογράφος Μοναχή ονόματι Τατιανή της Ρωσικής Ι. Μονής της Μυροφόρου Αγίας Μαρίας της Μαγδαληνής, που κείται εις τους απέναντι της Ιερουσαλήμ πρόποδας του Όρους των Ελαιών. Είδε δε η Τατιανή καθ’ ύπνους το εξής όραμα. Είδεν ότι την επισκέφθη εις το κελλί της μία άγνωστος Μοναχή, η οποία την είπεν : «Αδελφή Τατιανή, ήλθα να με ζωγραφίσεις». Η Τατιανή απάντησε : «Ευλόγησον, αδελφή, αλλά εγώ είμαι αγιογράφος και όχι ζωγράφος». Και η επισκέπτρια της λέγει : «Τότε να με αγιογραφήσεις». Η Τατιανή εξεπλάγειν από το θάρρος της ξένης και απεκρίθει : «Δεν έχω ξύλον (σανίδι), που να σε ζωγραφίσω;». Και τότε η επισκέπτρια Μοναχή της δίνει ένα σανίδι αγιογραφήσεως και λέγει : «Ζωγράφισε»! Αλλά, ζωγραφίζουσα η Τατιανή την Μοναχή, είδε τα άμφιά της να γίνονται χρυσά, το πρόσωπό της να λάμπει πολύ, και την άκουσε να λέγη : «Ω μακαρία Τατιανή, μετά τον Απόστολον και Ευαγγελιστήν Λουκά, θα με αγιογραφήσεις πάλιν εσύ». Η Τατιανή αντιλήφθει, ότι αγιογραφούσε την Παναγίαν! Εταράχθει και εξύπνησεν.

Αμέσως έσπευσεν εις την Ηγουμένην και της διηγήθει το όραμα. Η Ηγουμένη εδυσπίστησε, και της είπε να πάει να κοιμηθεί και αύριον να αγιογραφήσει μίαν εικόνα της Παναγίας. Καθώς επέστρεφεν, είδε να βγαίνει από την Ηγουμένην, και μαζί εισήλθον εις το φωτεινόν και ευωδιάζον κελλί, όπου είδον εκπληκτικώτερον θαύμα. Η Εικών του οράματος ήτο εντός αυτού πραγματική αχειροποίητος Αγία Εικών της Παναγίας.

Μετά ταύτα, παρουσιάζεται πάλιν η Παναγία εις την Μοναχήν και λέγει : «Να με κατεβάσετε κάτω εις το σπίτι μου, εις την Γεσθημανήν», το οποίον και έγινεν. Έκτοτε η Αχειροποίητος Αγία Εικών της Παναγίας «Η ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΙΤΙΣΣΑ» ευρίσκεται εις το Ι. Προσκύνημα του Θεομητορικού Μνήματος της Γεθσημανής και θαυματουργεί.
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

Εικόνα

Εικόνα

για την εικόνα αυτή μεγάλος γέροντας έχει πει πως είναι η εικόνα που μοιάζει περισσότερο από όλες στην Βασίλισσα των Ουρανών!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”