Μαθήματα Αγιογραφίας

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

despinael
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ@ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Μαθήματα Αγιογραφίας

Δημοσίευση από despinael »

Ασχολούμε με την ζωγραφική αρκετά έτη και θα ήθελα να ρωτήσω άν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να πάρω μαθήματα αγιογραφίας.Παλαιότερα γνώριζα οτι στον Αγιο Δημητριο Θεσσαλονίκη διδάσκονταν κάποιες μέρες τις εβδομάδος.Αν γνωρίζει καποιος/α εργαστήριο Αγιογραφίας η κάτι αλλο ας με ενημερώσει . Ευχαριστω πολυ
Και εκείνος που διψά ας έλθη και εκέινος που το επιθυμεί ας πάρει το νερό της ζωής δωρεάν.
ypomoni
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 07, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ypomoni »

Καλησπέρα...

Μαθήματα Αγιογραφίας γίνονται στον Άγιο Δημήτριο απέναντι, στην Καταφυγή, κάθε Δευτέρα και Τρίτη, αν δεν κάνω λάθος περί τις 17:30 έως 21:30.

Επίσης η ενορία του Αγίου Αθανασίου Θεσσαλονίκης, επί της Εγνατίας, στο Πνευματικό Κέντρο γίνονται μαθήματα Αγιογραφίας.

Ακουστά έχω αρκετές ακόμη ενορίες της Θεσσαλονίκης που έχουν τμήματα Αγιογραφίας, ίσως και στη Μητρόπολη...


Καλή δύναμη σε όλους...
"Γι΄αυτόν, που ελπίζει στον Θεό, δεν υπάρχουν ποτέ αδιέξοδα" γ.Γερμανός Σταυροβουνιώτης
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Καλό θα είναι προτού ξεκινήσεις Αγιογραφία να ρωτήσεις και να μάθεις για την ικανότητα και την παιδεία των κατα τόπους Αγιογράφων. Ο Αγιογράφος στον οποίο θα θητεύσεις ειδικά στα πρώτα σου βήματα πιθανότατα θα σε επηρεάσει στη ζωή σου.
despinael
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ@ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από despinael »

Σημερα τηλεφωνησα στην εκκλησια του Αγιου Δημητριου για να μου δωσουν καποιο τηλεφωνο απο την καταφυγη και μου μιλησανε με ασχημο τροπο λεγοντας μου πριν ολοκληρωσω την προταση γιατι πηρα τηλ πως αδικως ενοχλουσα εκει και δεν βρηκα το τηλ κατευθειαν να επικοινωνησω με την καταφυγη.Με θλιβουν τετοια γεγονοτα σε ιερους τοπους ,ειλικρινα στεναχωρεθηκα :cry: :cry:
Και εκείνος που διψά ας έλθη και εκέινος που το επιθυμεί ας πάρει το νερό της ζωής δωρεάν.
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

despinael έγραψε:Σημερα τηλεφωνησα στην εκκλησια του Αγιου Δημητριου για να μου δωσουν καποιο τηλεφωνο απο την καταφυγη και μου μιλησανε με ασχημο τροπο λεγοντας μου πριν ολοκληρωσω την προταση γιατι πηρα τηλ πως αδικως ενοχλουσα εκει και δεν βρηκα το τηλ κατευθειαν να επικοινωνησω με την καταφυγη.Με θλιβουν τετοια γεγονοτα σε ιερους τοπους ,ειλικρινα στεναχωρεθηκα :cry: :cry:
ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΓΙΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ. ΜΗΝ ΚΟΛΑΖΕΣΑΙ. ΕΣΥ ΜΕΙΝΕ ΠΡΟΣΗΛΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ ΣΟΥ.

ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

despinael έγραψε:Σημερα τηλεφωνησα στην εκκλησια του Αγιου Δημητριου για να μου δωσουν καποιο τηλεφωνο απο την καταφυγη και μου μιλησανε με ασχημο τροπο λεγοντας μου πριν ολοκληρωσω την προταση γιατι πηρα τηλ πως αδικως ενοχλουσα εκει και δεν βρηκα το τηλ κατευθειαν να επικοινωνησω με την καταφυγη.Με θλιβουν τετοια γεγονοτα σε ιερους τοπους ,ειλικρινα στεναχωρεθηκα :cry: :cry:
Ο πονηρός χρησιμοποιεί πολλούς τρόπους για να μας κάνει να χάσουμε την εμπιστοσύνη μας προς τους ιερείς. Μην του κάνεις το χατίρι! Οι ιερείς παίζουν όμως έναν πολύ σημαντικό ρόλο στη ζωή μας, αφού είναι οι γέφυρες που περνάμε για να προσεγγίσουμε τον Θεό! Κι αυτό γίνεται γιατί έτσι αποφάσισε ο Θεός! Και ως ανθρωποι έχουν κι αυτοί τις καλές τους και τις κακές τους στιγμές. Να μην ξεχνάμε επίσης ότι αυτοί δέχονται περισσότερο πόλεμο, από τον πονηρό, απ' ότι εμείς.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Δοκίμασε αυτό το τηλέφωνο

ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΦΥΓΗ ΝΕΩΝ Ο ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Αγίου Δημητρίου 94 2310261363
agiografies
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από agiografies »

despinael έγραψε:Σημερα τηλεφωνησα στην εκκλησια του Αγιου Δημητριου για να μου δωσουν καποιο τηλεφωνο απο την καταφυγη και μου μιλησανε με ασχημο τροπο λεγοντας μου πριν ολοκληρωσω την προταση γιατι πηρα τηλ πως αδικως ενοχλουσα εκει και δεν βρηκα το τηλ κατευθειαν να επικοινωνησω με την καταφυγη.Με θλιβουν τετοια γεγονοτα σε ιερους τοπους ,ειλικρινα στεναχωρεθηκα :cry: :cry:
ΘΑ ΣΕ ΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ, Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΕΙΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΙΑΤΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΓΙΕΙΣ.
ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΕΣ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΚΡΥΒΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΓΩ'Ι'ΣΜΟ??
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ, ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ, ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ? Η ΑΠΛΟΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.
ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ? ΘΑ ΤΙΣ ΠΟΥΛΑΣ Η ΟΧΙ?
ΚΑΙ ΑΝ ΤΙΣ ΠΟΥΛΑΣ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΗ ΘΑ ΤΙΣ ΠΟΥΛΑΣ? ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΣΚΟΥΝ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠ'ΑΥΤΟ.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΙΜΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΑΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΦΩΣ ΝΕΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΕΒΕ ΚΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΟΧΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΕΦΤΕΙ.
despinael
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ@ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από despinael »

Απο παλια ηθελα να μαθω να αγιογραφω .Το βλεπω σαν κατι το οποιο θα με ηρεμησει ψυχικα και συναισθηματικα.Δεν εχω σκοπο ουτε να πουλησω τις προσωπογραφιες αγιων που ισως να καταφερω να φτιαξω ουτε κατι αλλο πονηρο.Θα ήθελα να μαθω απλα την τεχνική διπλα σε ανθρωπους που κατεχουν και εχουν γνωσεις.Δεν το σκεφτομαι ως επαγγελμα η ως τροπο να εξοικονομισω καποιο ποσό η κερδη .Ειλικρινα εχω λίγο χρόνο λογο εργασίας στην διαθεσή μου και θα ήθελα πολυ να κατορθώσω λιγο απο αυτό τον χρονο μου ,που ειναι ισως καποια απογευματα η καποια βραδια της εβδομαδας να μαθω για κατι που με ενδιαφερει και να ασκηθω σε κατι που πιστευω θα μου κανει καλο και που θα με ηρεμή.


υγ.Τερι ευχαριστω και για το τηλ αλλα ο εν λογο κυριος που ειχε σηκωσει το τηλ φροντισε με δισταγμο να μου το δωσει,δυστυχως δεν μπορεσα να καλεσω διοτι ειχα δουλεια τις απογευματινες ωρες στην δουλεια μου.
Και εκείνος που διψά ας έλθη και εκέινος που το επιθυμεί ας πάρει το νερό της ζωής δωρεάν.
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re:

Δημοσίευση από babisgr »

http://www.cretanicons.com/
Ξέρει κανείς αυτή την ιστοσελίδα. Προφανώς και ο διαχειριστής της την έχει παραμελήσει αφού την ανακάληψα την τεσσαρακοστή του 2008 και τώρα είναι πεντηκοστή του 2009. Όταν πηγαίνω στα μαθήματα αγιογραφίας λέει ότι είναι υπο κατασκευή και και θα αργήσει ακόμα αρκετά(ΠΟΣΟ ΠΙΑ!!!)
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”