τι συμβολίζει το φωτοστέφανο?

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

aliploessa
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

τι συμβολίζει το φωτοστέφανο?

Δημοσίευση από aliploessa »

με ενδιαφέρει
να μάθω τι συμβολίζει το φωτοστέφανο
από πότε το ζωγραφίζουν
και επίσης το νόημα
των μικρών όντων που βλέπουμε
σε πολλές παλιές αγιογραφίες
να βρίσκονται δίπλα σε άγιους
ξέρει κάποιος να με πληροφορήσει?
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: τι συμβολίζει το φωτοστέφανο?

Δημοσίευση από lovethink »

aliploessa έγραψε:με ενδιαφέρει
να μάθω τι συμβολίζει το φωτοστέφανο
από πότε το ζωγραφίζουν
και επίσης το νόημα
των μικρών όντων που βλέπουμε
σε πολλές παλιές αγιογραφίες
να βρίσκονται δίπλα σε άγιους
ξέρει κάποιος να με πληροφορήσει?
Eγώ νομίζω ότι είναι η λεγόμενη αύρα
Η νέα εποχή και γενικά όλα αυτά τα κινήματα που ερευνούν διάφορα
πάνω στις έρευνές τους ανακαλύπτουν και πράγματα που όντως ισχύουν και έχουν μια μικρή δόση αλήθειας ασχέτως αν την παρερμηνεύουν ή την ερμηνεύουν όπως θέλουν
Ετσι λοιπόν θεωρώ πως το φωτοστέφανο είναι η λεγόμενη αύρα που έχει ο κάθε άνθρωπος αλλά οι Αγιοι είναι τόσο ευλογημένοι και φωτισμένη που εκπέμπουν αυτό το φως Της Χάρης μέσα τους και γύρω τους
Θα χαρώ να μάθω και εγώ τι συμβολίζει αν τυχόν κάνω λάθος

Πάντως όσο αφορά τις αγιογραφίες σίγουρα εκεί υπάρχουν αυστηρά βυζαντινές γραμμές και τίποτα δεν αφήνεται στη τύχη
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Στην Αγιογραφία: Αίγλη ονομάζεται το κυκλικό φωτοστέφανο των Αγίων που μόνο για το Άγιο Πνεύμα είναι τετράγωνο
(Και αυτό διάβασα .Αλλά το Αγιο πνεύμα νομίζω δεν υπάρχει σε εικόνες αλλά μόνο υπό τη μορφή λευκού περιστεριού έτσι δεν είναι ? )
blurcode
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΣ / ΠΑΤΡΑΙ

Δημοσίευση από blurcode »

Η αύρα που εννοείς εσύ θεωρείς πως την έχουν όλοι οι ανθρώποι, την ψυχή δηλαδή του ανθρώπου.
Άρα με το παραπάνω και μιας και όλοι οι ανθρώποι έχουν ψυχή, όλοι θα έπρεπε να έχουν φωτοστέφανα. Δεν έχουν όλοι άρα η Αίγλη θα πρέπει να είναι κάτι άλλο.
Είναι η Θεϊκή επιβράβευση και επισφράγιση της Αγιότητος (το έκλεψα αυτό, δεν είναι δικό μου χεχε).
Στην Αγιογραφία: Αίγλη ονομάζεται το κυκλικό φωτοστέφανο των Αγίων που μόνο για το Άγιο Πνεύμα είναι τετράγωνο
Μη τετράγωνο 1:

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://el.wikipedia.org/wiki/Εικόνα:MegasEiKyrie_MoniToplouLasithiKritis.jpg
Μη τετράγωνο 2:

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://el.wikipedia.org/wiki/Εικόνα:TheiaLeitourgia_MihDamaskinos_MouseioArhiepiskKritis.jpg
Αλλά το Αγιο πνεύμα νομίζω δεν υπάρχει σε εικόνες αλλά μόνο υπό τη μορφή λευκού περιστεριού έτσι δεν είναι ?
Μάλλον δεν είναι έτσι.
Εικόνα

ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

lovethink έγραψε:Αλλά το Αγιο πνεύμα νομίζω δεν υπάρχει σε εικόνες αλλά μόνο υπό τη μορφή λευκού περιστεριού έτσι δεν είναι ? )
....στις καθολικές αγιογραφίες :) Στις Ορθόδοξες αγιογραφίες, το Άγιο Πνεύμα, για την ακρίβεια ο Τριαδικός Θεός, εικονίζεται με την επίσκευψη των 3 αγγέλων στον Αβραάμ. Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ: http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... opic&t=874
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
blurcode
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΣ / ΠΑΤΡΑΙ

Δημοσίευση από blurcode »

ix8ys έγραψε:
lovethink έγραψε:Αλλά το Αγιο πνεύμα νομίζω δεν υπάρχει σε εικόνες αλλά μόνο υπό τη μορφή λευκού περιστεριού έτσι δεν είναι ? )
....στις καθολικές αγιογραφίες :) Στις Ορθόδοξες αγιογραφίες, το Άγιο Πνεύμα, για την ακρίβεια ο Τριαδικός Θεός, εικονίζεται με την επίσκευψη των 3 αγγέλων στον Αβραάμ. Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ: http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... opic&t=874
Δηλαδή εάν εικονιστεί το Άγιο Πνεύμα με μορφή περιστεριού λόγου χάρη στην βάφτιση του Χριστού (Θεοφάνεια) από τον Άγιο Ιωάννη τον Πρόδρομο ή πάλι λόγου χάρη με μορφή πύρινων γλωσσών στην Πεντηκοστή δεν θα είναι ορθόδοξες οι αγιογραφίες αυτές;
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

blurcode έγραψε:Δηλαδή εάν εικονιστεί το Άγιο Πνεύμα με μορφή περιστεριού λόγου χάρη στην βάφτιση του Χριστού (Θεοφάνεια) από τον Άγιο Ιωάννη τον Πρόδρομο ή πάλι λόγου χάρη με μορφή πύρινων γλωσσών στην Πεντηκοστή δεν θα είναι ορθόδοξες οι αγιογραφίες αυτές;
Πολύ σωστή παρατήρηση, την οποία δυστυχώς δεν την σκέφτηκα στην παλαιότερη συζήτηση που είχα με τα παιδιά πάνω στο θέμα αυτό. :)
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Ποιά η "ιστορία" με το φωτοστέφανο ;
Ποιός το πρωτοέβαλε στις αγιογραφίες ;
Εχουμε κάτι επί του θέματος ; :)
Καλή Σαρακοστή
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Δημοσίευση από AnastasiaD »

Το φωτοστεφανο δεν το βαζουν πρωτιστως οι αγιογραφοι αλλα ο ιδιος ο Θεος. Μπορει δε να ειναι θαυμαστο γεγονος και να εμφανιζεται μεταξυ λιγων ανθρωπων στις προηγουμενες και ισως τωρινες εποχες. Οποτε λιγο πολυ απεικονιζεται και καθιερωθηκε οπως ακριβως και οι εικονες. Αλλωστε ο Χριστος και η Παναγια υπηρξαν ιστορικα προσωπα. Οπως εγινε η καθιερωση των προσωπων ανα τους αιωνες με καποιες μεταβολες τεχνοτροπικες που οφειλονται στις κοινωνικοοικονομικοπολιτικες καταστασεις, ετσι και λιγο πολυ καθιερωθηκαν και τα φωτοστεφανα. Ο αγιογραφος εκανε αυτο που εβλεπε η ακουγε οτι αλλοι ανθρωποι ειχαν Δει.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

AnastasiaD έγραψε:Το φωτοστεφανο δεν το βαζουν πρωτιστως οι αγιογραφοι αλλα ο ιδιος ο Θεος. Μπορει δε να ειναι θαυμαστο γεγονος και να εμφανιζεται μεταξυ λιγων ανθρωπων στις προηγουμενες και ισως τωρινες εποχες. Οποτε λιγο πολυ απεικονιζεται και καθιερωθηκε οπως ακριβως και οι εικονες. Αλλωστε ο Χριστος και η Παναγια υπηρξαν ιστορικα προσωπα. Οπως εγινε η καθιερωση των προσωπων ανα τους αιωνες με καποιες μεταβολες τεχνοτροπικες που οφειλονται στις κοινωνικοοικονομικοπολιτικες καταστασεις, ετσι και λιγο πολυ καθιερωθηκαν και τα φωτοστεφανα. Ο αγιογραφος εκανε αυτο που εβλεπε η ακουγε οτι αλλοι ανθρωποι ειχαν Δει.
Δεν είπα ότι το βάζουν οι αγιογράφοι από μόνοι τους όπου θέλουν
Σίγουρα το βάζουν σε αγίους
Αλλά εννοείς πως οι Αγιοι έχουν γύρω από το κεφάλι τους φωτοστέφανο ;
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”